Jump to content

αμμος μαρμαρου λευκη


Recommended Posts

καλημερα η αμμος μαρμαρου κανει για το ενυδρειο?

Δεν κάνει γιατί είναι ασβεστολιθική.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω απλα πως εξαρταται απο την κοκκομετρια και τον τυπο του ενυδρειου.

Καλο θα ειναι να μην ειμαστε απόλυτοι στις απαντήσεις μας, ιδιαιτερα αν δε γνωρίζουμε.

Το μαρμαρο ειναι πετρωμα ασβεστολιθηκης προελευσης, απλα μεγαλυτερης κρυσταλλικης δομης.

Αρα, ανεβαζει το τις σκληροτητες και το ph. To αν θα πετρωσει εξαρταται απο την κοκκομετρηη διαβάθμιση του υλικου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω απλα πως εξαρταται απο την κοκκομετρια και τον τυπο του ενυδρειου.

Καλο θα ειναι να μην ειμαστε απόλυτοι στις απαντήσεις μας, ιδιαιτερα αν δε γνωρίζουμε.

Το μαρμαρο ειναι πετρωμα ασβεστολιθηκης προελευσης, απλα μεγαλυτερης κρυσταλλικης δομης.

Αρα, ανεβαζει το τις σκληροτητες και το ph. To αν θα πετρωσει εξαρταται απο την κοκκομετρηη διαβάθμιση του υλικου.

αρα ειναι καλο για τα αφικανικα... οχι για φυτεμενα.. και οπως σωστα λες παιζει ρολο η κοκομετρια..

Link to comment
Share on other sites

Η μαρμαροσκονη ποικοιλει η κοκκομετρια της?? Νομιζω οτι ειναι πουδρα και οταν μιλαμε για πουδρα η κοκκομετρηση ειναι απειροελαχιστη.

Link to comment
Share on other sites

αρα ειναι καλο για τα αφικανικα... οχι για φυτεμενα.. και οπως σωστα λες παιζει ρολο η κοκομετρια..

Εχω κανει ενα κομματι της διατριβης μου μου πανω στο μαρμαρο και κυριως στη μαρμαροσκονη. :P

Η μαρμαροσκονη ποικοιλει η κοκκομετρια της?? Νομιζω οτι ειναι πουδρα και οταν μιλαμε για πουδρα η κοκκομετρηση ειναι απειροελαχιστη.

Οπως ποικιλει η κοκκομετρια της αμμου απο ασβεστοληθο ή βασαλτη ή χαλαζια, ποικίλει και η κοκκομετρια της μαρμαροσκονης.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιήσει 3 φορές αμμο μαρμάρου σε αφρικάνικο.Τις 2 φορες όλα μια χαρά (αν και θέλει πολύ πλύσιμο) την τρίτη έπεσα σε πολύ ψιλή κοκκομετρία και το ενυδρείο δεν ξεθόλωσε ποτέ ότι και αν έκανα όσο και αν την έπλυνα..Το δευτερο αρνητικό είναι οτι είναι κατάλευκη πράγμα που μάλλον στρεσσάριζε ελαφρώς τα ψαράκια μου..

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιήσει 3 φορές αμμο μαρμάρου σε αφρικάνικο.Τις 2 φορες όλα μια χαρά (αν και θέλει πολύ πλύσιμο) την τρίτη έπεσα σε πολύ ψιλή κοκκομετρία και το ενυδρείο δεν ξεθόλωσε ποτέ ότι και αν έκανα όσο και αν την έπλυνα..Το δευτερο αρνητικό είναι οτι είναι κατάλευκη πράγμα που μάλλον στρεσσάριζε ελαφρώς τα ψαράκια μου..

To ιδιο λεμε.

Απλα να ξερεις οτι δεν υπαρχει μονο λευκη μαρμαροσκονη. Απλα ειναι η πιο σύνηθες.

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο λεμε.

Απλα να ξερεις οτι δεν υπαρχει μονο λευκη μαρμαροσκονη. Απλα ειναι η πιο σύνηθες.

Και εγω στο συνηθες απαντησα.Οταν θα παμε σε μαντρα και ζητησουμε μαρμαροσκονη θα μας δωσουν την πουδρα.Και η πουδρα δεν κανει για κανενα ενυδρειο,διοτι θα λασπωσει σιγουρα. :P

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο λεμε.

Απλα να ξερεις οτι δεν υπαρχει μονο λευκη μαρμαροσκονη. Απλα ειναι η πιο σύνηθες.

Είναι δυνατόν, να ανεβάσει το πυριτικό άλας, το χαλίκι από μάρμαρο ! Έχω Γκάπι, μήπως τα δημιουργεί προβλήματα !

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν, να ανεβάσει το πυριτικό άλας, το χαλίκι από μάρμαρο ! Έχω Γκάπι, μήπως τα δημιουργεί προβλήματα !

Καπου σε χανω.... κατι δεν καταλαβαινω. Ποια ειναι η ερωτηση??

Υ.Γ. Ειναι και περασμενη η ωρα... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...