Jump to content

Ενυδρειο 120 λιτρα


Recommended Posts

Καλησπερα σας και παλι!!!!! εφτιαξα καινουργειο ενυδρειο 120 λιτρα!!!

2 εσωτερικα φιλτρα αντικριστα ....

3 φιτα με καλες κριψονες και στην μεσι γνισιο ξιλο απο αμαζονιο....

πολυ καλο φοτισμο και στρομενο ψιλο χαλικι......

αρκετες κριψονες σκοτεινες...

θερμοκρασια 25 με 28 βαθμους κελσιου

εχω μεσα 5 κιχλιδες μικρες (δυο κιτρινες και 3 κρεμ)

5 αγκελοψαρα

4 μπλε γκουραμι

ενω απο παλια ψαρια που ειχα αφισα μεσα:

1 χειρα

1 ινδιανακι

1 παγκασιους

1 καρχαριακι ασιμι

1 γλειφτι

1 γατοψαρο.

οι κιχλιδες δεν ξερω τι ειναι εκτος απο χρωμα αλλα ειναι μονο παχνιδιαρες και μικρες......

τι αποψη εχετε???? καλος σινδιασμος η οχι?????

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελόψαρα σου μπορεί τωρα να σου φαίνονται μικρά αλλα γίνονται τεράστια με τελικό υψος 30cm

Τα παγκάσιους δεν μπαίνουν σε ενυδρεία γιατι γίνονται ΤΕΡΑΣΤΙΑ δες ΕΔΩ

Οι χείρες τα ινδιανάκια και τα γατόψαρα πάνε πάντα σε κοπάδια του είδιου είδους με minimum αριθμό τα 8 άτομα

Οι κιχλίδες που έχεις ποιές είναι?Βγάλε μια φωτό

Πρέπει να φύγουν άμεσα απο το ενυδρείο σου ο παγκάσιους και μετα τα σκαλάρια

Για τον καρχαρία ασιμί που λές δέν ξέρω πολλά αν και νομίζω οτι θέλει πιο πολλά λίτρα

Ο σινδιασμός σου σίγουρα δεν είναι καλός αλλα μήν αγχώνεσαι ολοι απο εκεί ξεκινήσαμε.Τα μέλη του φόρουμ θα σε βοηθήσουν :P

Πόσο καιρό είναι σε λειτουργεία το ενυδρείο σου?

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω να σου πω για το συνδιασμο.παντως νομιζω οτι τα ψαρακια ειναι πολλα για τοσα λιτρα.φιλικα στο λεω.μαλλον θα πρεπει να βγαλεις μερικα.περιμενε να σου απαντησουν κ αλλα παιδια.ανεβασε κ καμια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελόψαρα σου μπορεί τωρα να σου φαίνονται μικρά αλλα γίνονται τεράστια με τελικό υψος 30cm

Τα παγκάσιους δεν μπαίνουν σε ενυδρεία γιατι γίνονται ΤΕΡΑΣΤΙΑ δες ΕΔΩ

Οι χείρες τα ινδιανάκια και τα γατόψαρα πάνε πάντα σε κοπάδια του είδιου είδους με minimum αριθμό τα 8 άτομα

Οι κιχλίδες που έχεις ποιές είναι?Βγάλε μια φωτό

Πρέπει να φύγουν άμεσα απο το ενυδρείο σου ο παγκάσιους και μετα τα σκαλάρια

Για τον καρχαρία ασιμί που λές δέν ξέρω πολλά αν και νομίζω οτι θέλει πιο πολλά λίτρα

Ο σινδιασμός σου σίγουρα δεν είναι καλός αλλα μήν αγχώνεσαι ολοι απο εκεί ξεκινήσαμε.Τα μέλη του φόρουμ θα σε βοηθήσουν :P

Πόσο καιρό είναι σε λειτουργεία το ενυδρείο σου?

το ενυδρειο λειτουργει πανο απο τριμινο αλλα τα σιγκεκριμμενα ψαρια τα εχο μεσα μια ευδομαδα εκτος απο τα αγκελοψαρα που τα ειχα απο την αρχη.... οι κιχλιδες αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι οι παρακατω φωτογραφιες......................

http://www.aquazone.gr/mkportal/modules/fi...s%20leleupi.jpg

http://img710.imageshack.us/img710/1516/img0897fr.jpg

http://img710.imageshack.us/img710/1516/img0897fr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω να σου πω για το συνδιασμο.παντως νομιζω οτι τα ψαρακια ειναι πολλα για τοσα λιτρα.φιλικα στο λεω.μαλλον θα πρεπει να βγαλεις μερικα.περιμενε να σου απαντησουν κ αλλα παιδια.ανεβασε κ καμια φωτο.

φωτογραφιες ανεβασα για τις κιχλιδες......

για τα γκουραμι δεν ακουσα σχολιο... τι λετε??? εμενα παντος μαρεσουν παρα πολυ μπορει να ασχολιθω και με ζευγαρομα..... ταιριαζουν με τα αλλα ψαρια.......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλητερα να δεις το καθε ψαρακι που εχεις σε τι συνθηκες ζει στην φυση , να τα γραψεις σε ενα χαρτι και να δεις ποια ψαρια εχουν κοινα στοιχεια στην χημεια του νερου, στην περιοχη που ζει, στην θερμοκρασια, στην διατροφη, και στον διακοσμο πχ φυτα, πετρες, ξυλα, κ.α. και μετα η αποφαση ειναι παντα δικη σου.

Γενικα προσπαθουμε να δινουμε στα ψαρια μας τις πραγματικες συνθηκες που προερχονται γιατι ετσι βλεπεις την πραγματικη ομορφια του καθε ειδους. Οσο γινεται τουλαχιστον....

:P

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε μια σύνοψη των παραπάνω! :P

Λοιπόν, από τα ψαράκια σου, μερικά πρέπει να φύγουν, μόνο και μόνο λόγω μεγέθους! (παγκάσιους, καρχαριακι ασιμι). Νομίζω επίσης ότι αυτές οι κιχλίδες που έχεις είναι Αφρικής, και πρέπει να χρειάζονται περισσότερα λίτρα, νομίζω...

Γενικά τα ψαράκια που έχεις, είναι τελείως ασύμβατα μεταξύ τους, γιατί προέρχονται από διαφορετικούς βιότοπους, και θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερού.

Αν θέλεις πες μας, αν το ενυδρείο είναι στρωμένο?

Και μην ανυσυχείς! Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο εμενα και χρονια πολλά.τα ψαρακια σου ειναι παρα πολλά για τα λιτρα σου και ασχετα μεταξύ τους οπως ειπανε και τα παιδια παραπάνω.θα πρεπει να αποφασησης το τιςψαρια θες.γιατι σε μικρο χρονικό διαστημαθα αρχισουν να πεθαινουν ενα ενα γιατι δεν θα μπορουν να συμβιωσουν θα κυριαρχη το ισχυροτερο.και να προσεξεις λιγο την ορθογραφία σου.φιλικα Γιώργος και καλες γιορτες :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...