Jump to content

Zωντανη τροφη


hms

Recommended Posts

Μπορουμε να ταιζουμε τα ψαρια του ενυδρειου μας με ζωντανη τροφη (π.χ ζωντανα σκουλικια).Η απαντηση ειναι μαλλον καταφατικη.

Αυτα που θελω να ρωητησω ειναι τα εξης :

Μπορουμε να χρησιμοποιουμε αυτα που πωλουντε απο μαγαζια που πουλουν ζωντανα δολωματα για ψαρεμα ??

Επισης αυτο θα εχει καποια επιβαρυνση στο νερο και ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να ταιζουμε με ζωντανη τροφη ?

:P

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλήκια όχι, γιατί είναι θαλασσινοί οργανισμοί απ'οσο ξέρω. Γεωσκώληκες όμως, ίσως μπορείς.

Επιβαρυνση στο νερό θα έχει... τεραστια...

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλήκια όχι, γιατί είναι θαλασσινοί οργανισμοί απ'οσο ξέρω. Γεωσκώληκες όμως, ίσως μπορείς.

Επιβαρυνση στο νερό θα έχει... τεραστια...

για ποιο λογο θα εχει .... τεραστια... επιβαρυνση αν ταϊζει μικρη ποσοτητα και καταναλωνετε αμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπορουμε να χρησιμοποιουμε αυτα που πωλουντε απο μαγαζια που πουλουν ζωντανα δολωματα για ψαρεμα ή οχι ? :P

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορουμε καθως προοριζονται για τροφη ψαριων τα οποια ειναι προς καταναλωση,την οποια τροφη βεβαια δεν θα προλαβουν να την καταναλωσουν καθως θα συλληφθουν και θα θανατωθουν αμεσα,οποτε δεν ειμαστε βεβαιοι για τις θρεπτικες τους αξιες.

το ποσοστο επιβαρυνσης σε ενα κλειστο συστημα ειναι αγνωστο.

δεν ειμαστε βεβαιοι για την ποιοτητα διατροφης τους και για τυχον ουσιες που δεν μπορουν να μεταβολισουν και ενδεχομενως ναμεταφερουν στα ψαρια μας.

χρονια πολλα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο θα εχει .... τεραστια... επιβαρυνση αν ταϊζει μικρη ποσοτητα και καταναλωνετε αμεσα;

Οταν ταϊζεις γεωσκώληκες και γεμίζει το ενυδρείο κομματάκια, και ζουμια και το ένα και το άλλο; Ε δεν νομίζω να είναι πολύ καθαρό το νερό μετά απο αυτό. Εδώ οταν ταϊζετε καθαρισμένη καρδία απ'οσο ξέρω επιβαρύνει. Σκέψου να έπερνες μια φρέσκια και να την έριχνες κατ'ευθείαν μέσα χωρίς να την καθαρίσεις ή να την στραγγίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ταϊζεις γεωσκώληκες και γεμίζει το ενυδρείο κομματάκια, και ζουμια και το ένα και το άλλο; Ε δεν νομίζω να είναι πολύ καθαρό το νερό μετά απο αυτό. Εδώ οταν ταϊζετε καθαρισμένη καρδία απ'οσο ξέρω επιβαρύνει. Σκέψου να έπερνες μια φρέσκια και να την έριχνες κατ'ευθείαν μέσα χωρίς να την καθαρίσεις ή να την στραγγίξεις...

με τροφες εμποριου πιστευεις δε γεμιζει το ενυδρειο κομματακια;αν καταναλωθει αμεσα,ο,τι και να ταϊζεις,δε θα χεις τρομερο προβλημα.το θεμα ειναι μη δε φαγωθει η οποια τροφη ριχνεις.και σ ενημερωνω πως υπαρχουν τροφες εμποριου οι οποιες κι αυτες αν δε φαγωθουν επηρεαζουν το νερο το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σωστή φίλτρανση και δεν κάνεις υπερβολές μπορείς να ταΐζεις φρέσκια τροφή, θέλω να δοκιμάσω ένα γνωστό δόλωμα που λέγεται bigattini και είναι προνύμφη μύγας, έχει πολύ πρωτεΐνη.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σωστή φίλτρανση και δεν κάνεις υπερβολές μπορείς να ταΐζεις φρέσκια τροφή, θέλω να δοκιμάσω ένα γνωστό δόλωμα που λέγεται bigattini και είναι προνύμφη μύγας, έχει πολύ πρωτεΐνη.

Πφφφ πολυ βρωμα Γιωργο.Το καλο ειναι οτι διατηρουνται στο ψυγειο σε παραλυση και οταν τα βγαζεις και ζεσταθουνε λιγο ξανα ζωντανευουν...

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ πολυ βρωμα Γιωργο.Το καλο ειναι οτι διατηρουνται στο ψυγειο σε παραλυση και οταν τα βγαζεις και ζεσταθουνε λιγο ξανα ζωντανευουν...

Βρώμα στη μύτη μας ή στο νερό Φώτη?

Link to comment
Share on other sites

Από την μια η ζωντανή τροφή μας παρέχει μεγάλη θρεπτική αξία αλλά από την άλλη υπάρχει πάντα και ένας φόβος μην τυχών ο τάδε φρέσκος μεζές προκαλέσει στα καμάρια μας κάποια δηλητηρίαση η αρρώστια. Εγώ προσωπικά δίνω στα οσκαρ μου που και που καμία γαριδούλα κατεψυγμένη εφόσον βέβαια πρώτα τις βράσω λίγο.

Προσωπικά προτιμώ να μην ρισκάρω.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...