Jump to content

Επιλογη ψαριων για 200 λιτρα


Recommended Posts

γεια σας και χρονια πολλα. βοηθηστε με να επιλεξω ψαροσυνθεση για 200 λιτρα 100Χ45Χ50 υψος. μου αρεσουν πολυ τα σκαλαρια οποτε 2 η 4 απο αυτα θα ειναι στανταρ μεσα.

ο (ancistrus triradiatus πιθανοτατα) θα αποκτησει ταιρι και θα μεταφερθει καθως και οι γαριδες μου και τα 2 kuhli. θελω λοιπον βοηθεια για τους υπολοιπους κατοικους που θα μπουν μεσα. σκεφτομουν 2-4 gourami (κανονικα οχι νανους), krib, 5-6 cory . αλλο ψαρι που ταιριαζει με αυτα δε μπορω να σκεφτω και θελω τη συνδρομη σας καθως και αν αυτα που σκεφτομαι ειναι συμβατα μεταξυ τους.θα ηθελα να αποφυγω το χαμηλωμα του ph ενω για το gh θα μπορουσα να βαλω καθε τοσο λιγο απιονισμενο. η διαδικασια της τυρφης δε με ελκυει ιδιαιτερα θελω ξεκουραστο ενυδρειο. το τοπιο θα ειναι μετρια φυτεμενο (σκεφτομαι microsorum, ντοματια, hygrofila, anubia)κυριως στην πλατη και λιγοτερο στο κεντρο με φυσικες ριζες μεσα και πετρες.

ακουω προτασεις. για παραδειγμα μαζι με τα σκαλαρια τα γκουραμι και τα κριμπ θα moy αρεσε να βαλω ενα κοπαδακι καρδιναλιους αλλα πρεπει να χαμηλωσω ph...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα σκαλάρια δεν θα έβαζα και κριμπενσις. Δεν είναι ανάγκη να γίνει σαματάς και μάλιστα από διαφορετικές ηπείρους. Μπορεί τα μεν να συχνάζουν στα χαμηλά και τα δε στα ψηλά αλλά γιατί να το φορτώσεις ?

Με σκαλάρια θα μπορούσες να βάλεις γκουράμι γενικά δεν ανταγωνίζονται. Απόφυγε τους καρδινάλιους με τα σκαλάρια, προτίμησε κάποιο άλλο τέτρα υπάρχουν πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με το σαματας?πολυπληθησμος? κοιτα προς το παρον η καταγωγη δε με ενδιαφερει τοσο καθοτι ειμαι νεος στο χομπι και δεν εχω τοσο στο μυαλο μου βιοτοπικο παρα πιο πολυ ομορφο. σιγουρα με 10 χρονια ενυδρεια στην πλατη μου θα εχω αλλα στο μυαλο μου. τωρα με ενδιαφερει ποικιλοχρωμια/ ομορφια. αν μπορουν να ζησουν τα κριμπ απο θεμα συνθηκων με πολλες κρυψωνες θα ηθελα να κανω το "λαθος" αν με πιανεις.

το χαμηλωμα του ph με τα σκαλαρια δε το γλυτωνω ε?

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με το σαματας?πολυπληθησμος? κοιτα προς το παρον η καταγωγη δε με ενδιαφερει τοσο καθοτι ειμαι νεος στο χομπι και δεν εχω τοσο στο μυαλο μου βιοτοπικο παρα πιο πολυ ομορφο. σιγουρα με 10 χρονια ενυδρεια στην πλατη μου θα εχω αλλα στο μυαλο μου. τωρα με ενδιαφερει ποικιλοχρωμια/ ομορφια. αν μπορουν να ζησουν τα κριμπ απο θεμα συνθηκων με πολλες κρυψωνες θα ηθελα να κανω το "λαθος" αν με πιανεις.

το χαμηλωμα του ph με τα σκαλαρια δε το γλυτωνω ε?

ο ανδρεας ενοει οτι θα πλακονωνται μεταξυ τους και θα στρεσαρονται συνεχεια.καλη η ποικιλοχρωμια αλλα προεχει ομαλη συμβιωση μεταξυ των κατοικων του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

μα jimhs αυτο εννοειται δεν εχω κανενα σκοπο να βαλω μεσα πλασματα που ειναι ανταγωνιστικα και να εχω απωλειες. αυτο προεχει εννοειται. αυτο που λεω εγω ειναι πως αν ενα ψαρι μπορει να ζησει ειρηνικα με τα αλλα και να ειναι σωστες οι συνθηκες για αυτο θα το βαλω και ας μην ειναι βιοτοπικο το ενυδρειο μου. αυτο ειναι που ψαχνω τι ψαρια μπορω να βαλω που να μπορουν να ζησουν μαζι κι ας ειναι και απο αλλη ηπειρο.

Υγ δε θα εβαζα καρδιναλιους με τιποτα μεσα μιας και ειναι μια χαρα γευμα για τα σκαλαρια :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...