Jump to content

Πεφτει το Ph με υγρο Co2?


Recommended Posts

στο ενυδρειο μου οι μετρησεις ηταν παντα σταθερες με πολυ λιγες αυξομειωσεις στις εξης τιμες:

no2=0

gh=10-14

ph=7,3

kh=6

μετα απο καποια αλλαγη περιεχομενου και συνηθειων, δηλαδη εβαλα μια ριζα μεσα και αρχισα να ριχνω flourish excel της seachem υγρο co2 μερα παρα μερα οπως λεει το μπουκαλι πανω και στην ποσοτητα που λεει, οι μετρησεις ειναι οι εξης:

no2=0

gh=10

kh=3

ph=6,8

μπορει το flourish να μου κατεβασει κατα 0,5 το ph? και αν ναι δεν ειναι πλεον καλες οι συνθηκες για σκαλαρια χωρις να μπλεξω στις περιπετειες της τυρφης?

μετραω με στριπς της esha quick aqua test τις οποιες συμφορουμιτης της εχει τσεκαρει με υγρα τεστ και ειναι πολυ αξιοπιστες.

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου γεια σου!

το μονο που εχω να σου που για τα τεστ με στικακια ειναι οτι δεν ειναι καθολου αξιοπιστα!ειχα ακριβως τα ιδια στικς και μετρουσα ph 6,8 και με υγρο τεστ της tropic marine μετραω ph 8...

Οπωτε καλο ειναι να κανεις και μια μετρηση με υγρο τεστ,θα σου ελεγα να μην εμπιστευεσαι και πολυ τα στικς..

Οσο για το αν κατεβαζει το ph το υγρο co2 δεν ξερω να σου πω γιατι εγω το κατεβαζω με τυρφη..

Επεισης το φιλτρο σου ειναι στρωμενο?

Μετρηση αμμωνιας εχεις?

no3?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ειναι στρωμενο ναι. αμμωνια 0 αλλα δεν εχω τεστ για να ειναι ομως τα νο2 0 δε θα ειναι και η αμμωνια? νο3=10 χθεσινη αλλαγη νερου

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Κανε και μια μετρηση αμμωνιας για να εισαι σιγουρος και τα στικακια μη τα πολυεμπιστευεσαι,το λεω απο προσωπικη εμπειρια! :P

Link to comment
Share on other sites

Το excel της seachem είναι υποκατάστατο του CO2. Θα μπορούσαμε να το πούμε υγρό C αλλά σίγουρα όχι υγρό CO2. Δε γνωρίζω αν κάποιο από τα συστατικά που έχει, μπορεί να προκαλέσει κάποια αύξηση του pH, δε προκαλεί όμως πτώση του.

Κάνεις κάποια επεξεργασία το νερό σου για να φτάσει εκαί το pH. Έχεις μετρήσει το pH στο νερό του δικτύου σου;

Σχετικά με τα σκαλάρια, επειδή όλα σχεδόν είναι πλέον εκτροφής, πάρα πολλοί χομπίστες διατηρούν με επιτυχία και χωρίς κανένα πρόβλημα αυτά τα ψάρια σε pH μεγαλύτερο του 7. Προσωπικά, δεν θα ήθελα το pH να ξεπερνά αυτό το όριο, καθώς τα άγρια σκαλάρια προέρχονται από όξινα νερά. Αν θεωρήσουμε ιδανικές τις τιμές ανάμεσα σε 6,0 και 6,5 είσαι αρκετά κοντά σε αυτές. Ακόμα και το 6,8 είναι ανεκτό, αν βέβαια μπορέσεις να το επιβεβαιώσεις και με κάποιο υγρό τεστ. Τα στικάκια θεωρό πως μπορούν να σου δώσουν μια εικόνα του ενυδρείου , αλλά όχι ακριβείς τιμές.

Link to comment
Share on other sites

το excel μπορεί να ρίξει το ph υπό κάποιες συνθήκες (μηδενική ΚΗ)... όχι όμως την KH με τίποτα :P

mod edit:

To site της εταιρείας ΔΕ λεει πουθενα οτι το συγκεκριμενο προιόν ριχνει το ph, αλλα οτι η συνεχης παροχη CO2 εχει ως κινδυνο να πεσει σε χαμηλα επιπεδα το ph. Χαρακτηριστηκα για το συγκεκριμενο προιον γραφει οτι ειναι ιδανικο να το ριχνουμε μαζι με τη χρηση CO2.

Παραθετω την παραγραφω και το site.

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Flourish Excel™ is a source of bioavailable organic carbon. All plants require a source of carbon. This is typically obtained from CO2, but, may also be derived from simple organic compounds (such as photosynthetic intermediates). The use of either CO2 injection or Flourish Excel™ does not necessarily negate the use of the other. Because the processes of producing photosynthetic intermediates and building onto them occur simultaneously, one can derive a substantial benefit with the use of Flourish Excel™ either alone or in conjunction with CO2 . The combination is particularly ideal for situations when continuing to add CO2 could result in dangerously low pH levels. Flourish Excel™ also has iron reducing properties which promote the ferrous state of iron (Fe+2), which is more easily utilized by plants than ferric iron (Fe+3).

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

οποτε teodor αν μετρησω με υγρο τεστ και ειναι το ph μου στο 7 ειμαι ωραιος ε? ενα γενικο πλανο πλυθησμου ειναι σκαλαρια,γκουραμι,κριμπ,κορυ πλεκο και καποιο μεγαλωσομο τετρα. απο ολα οσα διαβασα μονο το σκαλαρι εχει 6.5 και αυτο στη φυση οποτε νομιζω πως θα την παλεψω αν ειμαι στο 7

Link to comment
Share on other sites

οποτε teodor αν μετρησω με υγρο τεστ και ειναι το ph μου στο 7 ειμαι ωραιος ε? ενα γενικο πλανο πλυθησμου ειναι σκαλαρια,γκουραμι,κριμπ,κορυ πλεκο και καποιο μεγαλωσομο τετρα. απο ολα οσα διαβασα μονο το σκαλαρι εχει 6.5 και αυτο στη φυση οποτε νομιζω πως θα την παλεψω αν ειμαι στο 7

σορρυ αλλά στα 50 λίτρα που λέει το προφίλ σου θες να τα βάλεις αυτά η πήρες μεγαλύτερο; :P

Link to comment
Share on other sites

απο τον καινουριο χρονο φτιαχνω 100Χ45Χ50υ 200 λιτ περιπου DIY. ψαχνομαι απο τωρα να δω τι πραγματα θα χρειαστω και να αποφασισω ψαρια εξοπλισμο.

ειναι για να δω πως θα τα παω σε αυτο το ποστ..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=13&t=53434

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα θελεις co2?

Mia λυση εχει η ΤΕΤΡΑ ως CO2-DEPOT το σετ κανει 27 ευρω κραταει περιπου 1και1|2 μηνα και μετα η αλλαγη μπουκαλας κανει 12 ευρω.Πεφτει το ph αναλογα την ποσοτητα,θελει προσοχη (γιαυτο υπαρχουν phνομετρα ηλεκτρονικα.)Δεν ενδεικνυται για αρχαριους.

πετρος :P

Link to comment
Share on other sites

To CO2 Depot είναι ανταλλακτική φιάλη του συστήματος Tetra CO2 Optimat.

Αυτό κάνει για ενυδρεία μέχρι 100 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ψαχνω co2 πετρο. απλα θα ηθελα να μην μπλεξω με τυρφη κτλ, αλλα δε βλεπω να τη γλυτωνω πηρα σημερα τεστ ph της sera αυτο και μου το εδειξε 7.5! ρωτησα για τεστ της tropic marine και δεν ειχε αλλα μου ειπε πως στο ph η sera καλη ειναι αν το ξερετε πειτε μου αν ειναι καλο. οποτε για τα σκαλαρια θα χρειαστω τυρφη θελω δε θελω. καλα θα ξεκινησω με τυρφη και αργοτερα αν πεσει κανα λεφτο θα παρω α/ο δεν ειναι ακριβες για 100 λιτρα τη μερα εχει και με 60 ευρω καινουρια.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ψαχνω co2 πετρο. απλα θα ηθελα να μην μπλεξω με τυρφη κτλ, αλλα δε βλεπω να τη γλυτωνω πηρα σημερα τεστ ph της sera αυτο και μου το εδειξε 7.5! ρωτησα για τεστ της tropic marine και δεν ειχε αλλα μου ειπε πως στο ph η sera καλη ειναι αν το ξερετε πειτε μου αν ειναι καλο. οποτε για τα σκαλαρια θα χρειαστω τυρφη θελω δε θελω. καλα θα ξεκινησω με τυρφη και αργοτερα αν πεσει κανα λεφτο θα παρω α/ο δεν ειναι ακριβες για 100 λιτρα τη μερα εχει και με 60 ευρω καινουρια.

Ειδες διαφορα που βγαζουν τα ατιμα τα στικακια με τα υγρα τεστ?1 βαθμο πιο πανω εισαι απ οτι μετρησες με στικακια..και να ξερεις οτι και στις αλλες μετρησεις σου θα εχεις διαφορα οταν τις μετρησεις με υγρα τεστ..

Γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις σιγα σιγα να ριχνεις το ph με τυρφη και μετα παιρνεις και μια α/ο και ησυχαζεις μια για παντα :P

Link to comment
Share on other sites

το excel μπορεί να ρίξει το ph υπό κάποιες συνθήκες (μηδενική ΚΗ)... όχι όμως την KH με τίποτα :P

mod edit:

To site της εταιρείας ΔΕ λεει πουθενα οτι το συγκεκριμενο προιόν ριχνει το ph, αλλα οτι η συνεχης παροχη CO2 εχει ως κινδυνο να πεσει σε χαμηλα επιπεδα το ph. Χαρακτηριστηκα για το συγκεκριμενο προιον γραφει οτι ειναι ιδανικο να το ριχνουμε μαζι με τη χρηση CO2.

Παραθετω την παραγραφω και το site.

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Flourish Excel™ is a source of bioavailable organic carbon. All plants require a source of carbon. This is typically obtained from CO2, but, may also be derived from simple organic compounds (such as photosynthetic intermediates). The use of either CO2 injection or Flourish Excel™ does not necessarily negate the use of the other. Because the processes of producing photosynthetic intermediates and building onto them occur simultaneously, one can derive a substantial benefit with the use of Flourish Excel™ either alone or in conjunction with CO2 . The combination is particularly ideal for situations when continuing to add CO2 could result in dangerously low pH levels. Flourish Excel™ also has iron reducing properties which promote the ferrous state of iron (Fe+2), which is more easily utilized by plants than ferric iron (Fe+3).

Παρακαλω να προσεχουμε λιγο τι λεμε, μη ριξει καποιος ολοκληρο μπουκαλι για να μειωσει το ph...

Εσυ Πως το λες αυτο??

Το εχεις δοκιμασει πειραματικα?? Το εχεις διαβασει καπου?? Το υποθετεις??

Link to comment
Share on other sites

Πως το λες αυτο??

Το εχεις δοκιμασει πειραματικα?? Το εχεις διαβασει καπου?? Το υποθετεις??

ΠΑρακαλω να προσεχουμε λιγο τι λεμε, μη ριξει καποιος ολοκληρο μπουκαλι για να μειωσει το ph...

Μην ξεχναμε οτι ειναι απλα ενα γενικο λιπασμα...

Παρακαλω να προσεχουμε λιγο τι λεμε, μη ριξει καποιος ολοκληρο μπουκαλι για να μειωσει το ph...

Εσυ Πως το λες αυτο??

Το εχεις δοκιμασει πειραματικα?? Το εχεις διαβασει καπου?? Το υποθετεις??

πάντα προσέχω τι λέω και εάν δεν ξέρω το βουλώνω :P

πληροφορικά δεν είναι καθόλου ένα απλό γενικό λίπασμα αλλά πολύ ειδικό αλλά ας επανέλθω στο θέμα :rasp:

παρατήρησα αυτή την "παρενέργεια" στο compact disc club μου μια εποχή που το χρησιμοποιούσα καθημερινά λόγω του ότι είχα φυτέψει κάποια φυτά και ήθελα να "πάνε καλά"

Γιαυτό φωνάζουμε και λέμε να μην πέφτει το KH μας ποτέ κάτω από 2-3 μονάδες γιατί μερικά από τα σκευάσματα που χρησιμοποιούμε και δε το φανταζόμαστε καν μπορεί να μας κάνουν σκαμπανεβάσματα του PH +- 0.5 για πλάκα :D

Link to comment
Share on other sites

πάντα προσέχω τι λέω και εάν δεν ξέρω το βουλώνω :P

πληροφορικά δεν είναι καθόλου ένα απλό γενικό λίπασμα αλλά πολύ ειδικό αλλά ας επανέλθω στο θέμα :rasp:

παρατήρησα αυτή την "παρενέργεια" στο compact disc club μου μια εποχή που το χρησιμοποιούσα καθημερινά λόγω του ότι είχα φυτέψει κάποια φυτά και ήθελα να "πάνε καλά"

Γιαυτό φωνάζουμε και λέμε να μην πέφτει το KH μας ποτέ κάτω από 2-3 μονάδες γιατί μερικά από τα σκευάσματα που χρησιμοποιούμε και δε το φανταζόμαστε καν μπορεί να μας κάνουν σκαμπανεβάσματα του PH +- 0.5 για πλάκα :D

Χαιρομαι για την απαντηση σου.

Οσο περισσοτερες πληροφοριες δινουμε τοσο το καλυτερο για όλους.

Παμε τωρα γενικα.

Για να εχει καποιος kh κατω απο 2-3 μοναδες ή ειναι πολυ εμπειρος και το καραει εκει γιατι αυτο τον βολευει ή ειναι πολυ ασχετος και συντομα θα εχει ph crash.

Αρα σε οτιδηποτε παιζει ρολο η πληροφορία, πόσο μαλλον σε ενα υγρο σκευασμα που ορισμενοι το βαζουν απλα για συμπληρωμα χωρις να γνωριζουν τα παντα για αυτό.

Παντως ειδικα για την περιπτωση σου μπορει να μη φταιει μονο το excel που εριξες.

Εγω προσωπικα θα ξεκινησω ενα πειραμα. Θα ριξω μεγαλη ποσοτητα excel σε πειραματικο ενυδρείιο για να δω τι γινεται!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Όποιες και να είναι οι ιδιότητές του σκευάσματος σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για άλλο σκοπό πέραν της λίπανσης.Όλα με μέτρο και αν χρειάζονται.Τα πολλά ζουμιά μόνο κακό κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα και λιγο πιο πανω αγορασα υγρο τεστ ph της σερα και το ph μου ειναι 7.5. τα στριπς με κοροιδευανε. επισης ρωτησα αν ειναι αξιοπιστο της σερα μιας και δε βρηκα api ουτε marine tropic ηταν το μονο που ειχε το μαγαζι.

δευτερον ειπα πιο ψηλα πως το floyrish το ριχνω στη συνιστωμενη δοση στη συνθιστωμενη συχνοτητα.

ευχαριστω ομως ολους για τις πληροφοριες που μαζευω :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε παντελη.

Η ερωτησεις σου ειναι γενικες, ετσι λοιπον ειναι και οι απαντησεις.

Σκοπος ολων μας ειναι να παρουμε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορουμε.

Εν συνεχεια λοιπον ζηταμε απο αυτους που τις εχουν να μας τις δωσουν. :P

Link to comment
Share on other sites

Το Excel δεν είναι CO2. Δεν προμηθεύει το ενυδρείο με CO2 . Είναι μια οργανική ένωση όπου τα φυτά μπορούν να χρησιμοποιήσουν ως πηγή άνθρακα. Δεν είναι όξινο.Αντιδράει και σε όξινο αλλά και σε αλκαλικό περιβάλλον γεγονός που υποδηλώνει ότι δεν σχετίζεται με μεταβολή του Ph.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ο salamander ξεκαθάρισε με την απάντηση του την οποιαδήποτε απορία σου!

Όσο αφορά τα υγρά τεστ, ακόμα και αυτά με τις διάφορες χρωματικές αποχρώσεις, μας μπερδεύουν και πάλι έχουμε την απορία στο πόσο ακριβώς είναι το ΡΗ μας.

Γιαυτο καλό είναι να έχουμε δυο υγρά σκευάσματα από διαφορετικές εταιρίες για να μπορούμε να συγκρίνουμε τυχών παρακλήσεις των μετρήσεων μας. Φυσικά η καλύτερη λύση είναι το ΡΗμετρο αλλά εκεί η αγορά του ξεφεύγει οικονομικός.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δε μιλάω για χρωματικές αποχρώσεις...

σορρυ για την γάτα αλλά ήταν πιο περίεργη και από μένα :P

post-18281-1293559507_thumb.jpg

post-18281-1293559523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι το στασιμο νερο μεσα σε μερικα λεπτα μπορει να αλλαξει το ph οπως και η θερμοκρασια.

Πες μου τωρα πόσα ml ειναι το ποτηρι και πόσα ml έριξες. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...