Jump to content

Αναζήτηση αλγοφάγου


kotsel

Recommended Posts

Αφού απέκτησα μεγάλο πρόβλημα με ένα γλείφτη στο 60λιτρο μου, ο οποίος μου "πείραζε" τα gurami μου και έσπαγε το κοπάδι των ροδόστομων.. Το μόνο που δεν πείραζε είναι τον clown loach. Οπότε λέω κι εγώ να τον δώσω κάπου αφού έγινε επιθετικός "χωρίς λόγο" θεώρησα (και λογικό αφού το προφίλ του ψαριού το διάβασα μόλις πριν 3-4 μέρες στο site του κ. Τσάμη) και έτσι τον μετέφερα για 1-2 μέρες στο 20λιτρο ενυδρείο με τα χρυσόψαρά μου, με τα οποία είχε συγκατοικήσει για 1μήνα μέσα στο κλοκαίρι. Το αποτέλεσμα ήταν να στρεσάρει το ένα και να πεθάνει εντελώς άδοξα...... ;) Συνεπώς θα δωθεί μια ώρα αρχίτερα και είμαι σε αναζήτηση ΦΙΛΗΣΥΧΟΥ και μικρού αλγοφάγου... Περιμένω προτάσεις και link με το προφίλ του (εάν είναι εύκολο).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ΔΕΝ είναι "γλυφτες,δούλοι,καθαρίστριες" ή όπως αλλιώς τα λένε μερικοί αλλά πλεκόστομοι.

Για τα λίτρα σου καλό θα ήταν να έβαζες ένα ζευγαράκι Ancistrus sp.3 που είναι μικροί σε μέγεθος και δέν επιτίθενται σε άλλα ψάρια.

Πληροφορίες θα βρείς ΕΔΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά νομίζω έτσι λέγονται (suckermouth)... Ευχαριστώ παντως. Εσείς τι αλγοφάγα έχετε γενικά???

Και ο κ. Τσάμης ΕΔΩ "γλείγτη" τον ονομάζει και δε νομίζω πως είναι προσβλητικό ;)

"γλείφτη" sorry για το τυπογραφικό..

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά νομίζω έτσι λέγονται (suckermouth)... Ευχαριστώ παντως. Εσείς τι αλγοφάγα έχετε γενικά???

Και ο κ. Τσάμης ΕΔΩ "γλείγτη" τον ονομάζει και δε νομίζω πως είναι προσβλητικό ;)

"γλείφτη" sorry για το τυπογραφικό..

Suckermouth λεγονται τα ψάρια της οικογένειας των Loricariidae και όχι το ψάρι από το λίνκ σου.

Δυστυχώς το "γλύφτης" έχει περάσει σαν υποτιμιτικό από τα μαγαζιά που πουλάνε τα περισσότερα γατόψαρα σαν "γλύφτες" υποβαθμίζοντας έτσι το πραγματικό τους γένος.Γιυτό και εγώ έκανα την παρατήρηση καθώς όπως είδες και με την περίπτωση σου το ψάρι δέν ανοίκει στα Loicariidae.....

Κοίτα το λίνκ που σου έδωσα θα βρείς αρκετές πληροφορίες.Επίσης μπορείς να δείς ΕΔΩ!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον ψάρι και το χάζευα από μικρός στα μαγαζιά αλλά δεν είναι λίγα τα λίτρα μου για να φιλοξενίσω ένα άτομο?? Είναι 60 λίτρα και ήδη κατοικούν 3 dwarf gurami, 1 clown loach, 6 rummy-nose tetra. Επίσης το μήκος του ενυδρείου δεν ξεπερνά τα 40 cm. Οπότε......?

Κάποια άλλη πρόταση ως εναλλακτική?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε οτόκυκλους (ottocinclus)....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...