Jump to content

thelo na paro fita


geros

Recommended Posts

den exo fito alla thelo na paro gia na einai poio oreo alla den ksero ti na balo

den exo xoma alla mono xaliki.

mou exoun pei oti den prepei na exo fisalides

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με μερικές anubias barteri var. nana που είναι εύκολο φυτό. Επίσης λίγο ceratophyllum demersum θα ήταν μία άλλη έυκολη πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που σου πρότεινε ο JDP δεν θέλουν καν υπόστρωμα. Με το χαλίκι και τα υπολύματα τροφής και οι ακαθαρσίες των ψαριών γίνονται λίπασμα και απποροφούνται από τα φυτά. Επίσης θα χρειαστείς φωτισμό αλλά όχι τπτ το φοβερό. Πόσο καιρό "δουλεύει" το ενυδρείο σου? Τι ψάρια έχεις? Λιτρα -τιμές νερού? Επίσης θα σε παρακαλούσαμε να γράφεις στα ελληνικά..;)

Καλώς ήλθες και καλή συνέχεια. Ό,τι χρειαστείς ρώτα

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

post-1986-1158679030_thumb.jpgΤο ενυδρείο μου δουλεύει σχεδόν 1 χρόνο. Τα ψαριά που έχω είναι νέον , γατόψαρα γλείφτης και κάτι άλλα αλλά δεν ξέρω τι είναι. Σε λίτρα είναι στα 120.

Να σου πω για τα φυτά πως θα ξερό ότι είναι αυτά που μου πρότεινε ο JDP

Link to comment
Share on other sites

Τα ζητάς ως εξής: ανούμπια και κερατόφυλλο... (αν κατάλαβα καλά τι ρώτησες). Αφού το έχεις ένα χρόνο δεν χρειάζεσαι κάτι σε υπόστρωμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχάριστο αν μπορείς να δεις από την Φώτο τι ψαριά έχω και πάλι σε ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

[/b]να ρωτήσω και κάτι άλλο στα φυτά δεν πρέπει να έχεις φυσαλίδες η δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία χρειάζεται ένα ενυδρείο με μεγάλη ιχθιοφόρτωση και λίγα έως καθόλου φυτά!

Αυτό πάλι είναι σχετικό μια και για την οξυγόνωση του νερού μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις και την έξοδο του φίλτρου σου (να αναταράσσει την επιφάνεια) με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς έξτρα εξοπλισμό!

Αντίθετα, θα σου πρότεινα να βάλεις πολλά φυτά και να αφήσεις την αεραντλία για ώρα ανάγκης!

Τα φυτά με την φωτοσύνθεση παίρνουν το CO2 (που με την αεραντλία φεύγει) και παράγουν Ο2!

Οπότε η χρήση της μειώνει το διοξείδιο και κατά συνέπεια την ανάπτυξη των φυτών!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...