Jump to content

Καινούριο ενυδρείο απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά σαν καινούριος και εγώ θα ήθελα την βοήθειά σας ώστε να βελτιώσω όσο μπορώ το ενυδρείο μου!Το ενυδρείο ξεκίνησα να το στρώνω πριν 4 ημέρες ...

Θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα μπορέσω να αλλάξω το φίλτρο του για να βάλω κάποιο εξωτερικό και επίσης να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο που θα είναι κατάλληλο για το ενυδρείο μου γιατί δεν εμπιστεύομαι και πάρα πολύ αυτό που ήταν μέσα στο πακέτο.

Φίλτρανση : aquael fan-2 plus

Θέρμανση : AQUAEL HEATER COMFORTZONE AQn 100 W

Ενυδρείο : http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=2873

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες και το Link από το ενυδρείο που αγόρασα !

post-37205-1293819712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σαν καινούριος και εγώ θα ήθελα την βοήθειά σας ώστε να βελτιώσω όσο μπορώ το ενυδρείο μου!Το ενυδρείο ξεκίνησα να το στρώνω πριν 4 ημέρες ...

Θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα μπορέσω να αλλάξω το φίλτρο του για να βάλω κάποιο εξωτερικό και επίσης να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο που θα είναι κατάλληλο για το ενυδρείο μου γιατί δεν εμπιστεύομαι και πάρα πολύ αυτό που ήταν μέσα στο πακέτο.

Φίλτρανση : aquael fan-2 plus

Θέρμανση : AQUAEL HEATER COMFORTZONE AQn 100 W

Ενυδρείο : http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=2873

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες και το Link από το ενυδρείο που αγόρασα !

καλώς όρισες στην παρέα.

τις ανούμπιες μην τις φυτεψεις στην άμμο. η οριζόντια ρίζα πρέπει να ειναι έξω γιατι θα σαπίσουν.

δέστες η σε πέτρα ή σε ξύλο.

όσο πιο γρήγορα αλλάξεις το φίλτρο τόσο καλύτερο για σένα και τον χρόνο που θα χρειαστείς για το στρώσιμο.

καλό διάβασμα .ξεκίνα απο τα καρφιτσωμένα ποστ πιο πάνω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα πληροφορίες στο φόρουμ με το τι πρέπει να κάνω με τις ανουμπιες ευχαριστώ πολυ για την επισήμανση... Ελπίζω μέχρι την Δευτέρα που θα αγοράσω πετονιά για να τις δέσω να μην τις έχω καταστρέψει.

Όσο για το να βάλω μερικές πάνω σε ξύλο.. έχω αγοράσει ήδη ένα , αλλά περιμένω να βαρύνει εδώ και 3 μέρες αλλά τίποτα ακόμα επιπλέει :)

Link to comment
Share on other sites

Με ενα Fluval 105 θα εισαι σουπερ.

Υπαρχουν και τα eheim στα αναλογα κυβικα οπως το 2213.

!

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1254

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το φιλτρο σου ειναι γεματο μονο με σφουγγαρι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο μαύρο σφουγγάρι έχει μέσα!!!

Μπορεις να κοψεις το μισο και να το αφαιρεσης απο μεσα και στην θεση του να βαλεις mini siporax ή substrat pro.

Αυτα τα υλικα προσφερουν μεγαλητερη επιφανεια αποικισεις των βακτηριων ενω το σφουγγαρι κανει περισσοτερο την μηχανικη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν καλύτερα να αλλάξω το φίλτρο μια και καλή με ένα εξωτερικό όπως μου είπες παραπάνω και να μην ασχοληθώ με αυτό καθόλου ?

Σιγουρα ενα εξωτερικο φιλτρο οπως τα παραπανω εχουν τα θετικα τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε κανένα άλλο εύκολο φυτό που μπορώ να βάλω ?

Κερατοφυλλο, Egeria Densa, Anubia nana,και αλλα πολλα.

Ριξε μια ματια εδω: http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα την μεγάλη απόφαση μετά από πολύ σκέψη να αδειάσω όλο το ενυδρείο και να το ξαναστήσω από την αρχή λόγω του ότι δεν είχα βάλει υπόστρωμα και γενικά θέλω να βάλω αρκετά φυτά μέσα. Αγόρασα το eheim 2213 τελικά και ήδη δουλεύει εδώ και λίγες μέρες. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλή μάρκα υποστρώματος? Για το θέμα του στρωσίματος λογικά θα πρέπει να ξαναγίνει από την αρχή αλλά αυτό δεν με πειράζει καθόλου γιατί θέλω να στήσω σωστά το ενυδρείο μου άρα δεν βιάζομαι !!!

Θα χρειαστεί να ξαναρίξω βακτήρια ? Αυτά τα λίγα παρατηρήσεις και σχόλια όλα ευπρόσδεκτα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω το ιδιο ενυδρειο αλλαξα τις λαμπες που εχει γιατι ειναι λιγα τα βατ αν πας για φυτεμενο και επειδη αν ερθει η ωρα να τις αλλαξεις ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ιδιες.Εξωτερικο φιλτρο καλυτερα αυτο που εχει δεν ειναι οτι καλυτερο.Καλη συνεχεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πόσα βατ είναι οι λάμπες που έβαλες φίλε μου ? και έκανες κάποια πατέντα για να την αλλάξεις (π.χ δεύτερη λάμπα?) η απλά έβαλες μεγαλύτερη ?

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να ξαναρίξω βακτήρια ?

Ναί !

Χωρίς όμως να σημαίνει ότι ξεκινάς απ το μηδέν , θα είσαι προσεκτικός στους χειρισμούς σου .

Link to comment
Share on other sites

Ναί !

Χωρίς όμως να σημαίνει ότι ξεκινάς απ το μηδέν , θα είσαι προσεκτικός στους χειρισμούς σου .

Όταν λες προσεκτικός στους χειρισμούς σου εννοείς μετρήσεις μέρα παρά μέρα και αλλαγές νερού κανονικά ?

Παιδιά κάποια απάντηση για το υπόστρωμα please :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...