Jump to content

Πρόβλημα με Hailea 60lt


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.Ανάμεσα στα άλλα ενυδρεία μου έχω και ένα HAILEA των 60lt.Το εν λόγω ενυδρείο έχει αγοραστεί εδώ και 6 μήνες περίπου από το PET CITY.Εδώ και περίπου 2-3 μήνες έχει αρχίσει να χάνει νερό.Αυτό φαίνεται και από την στάθμη εντός του ενυδρείου αλλά και στον πάγκο στον οποίο ακουμπάει το ενυδρείο και σχηματίζει μικρή λιμνούλα περιμετρικά της βάσης.Το ενυδρείο φιλοξενεί ως επί το πλείστον guppy.Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να βρώ την απόδειξη πληρωμής για να τους το επιστρέψω σκέφτομαι να κάνω το εξής: Αδείαζω το ενυδρείο και βάζω τα ψάρια σε ένα 50 lt back up ενυδρείο της juwel και περνάω όλες τις ενώσεις του HAILEA με ενυδρειακή σιλικόνη το αφήνω να στεγνώσει για 48 ώρες και μετά ξαναβάζω μέσα τα ψάρια.Παράλληλα όμως σκεφτόμουν να κολλήσω κόντρες στον πάτο αλλά και στο πάνω μέρος για να μειώσω την παραμόρφωση λόγω τάσεων που δέχονται τα τζάμια αξίζει τον κόπο ή από την στιγμή που χάνει νερό πάει πέταμα;Επίσης το θέμα της κόντρας πως σας ακούγετε;Ευχαριστώ πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Ανάμεσα στα άλλα ενυδρεία μου έχω και ένα HAILEA των 60lt.Το εν λόγω ενυδρείο έχει αγοραστεί εδώ και 6 μήνες περίπου από το PET CITY.Εδώ και περίπου 2-3 μήνες έχει αρχίσει να χάνει νερό.Αυτό φαίνεται και από την στάθμη εντός του ενυδρείου αλλά και στον πάγκο στον οποίο ακουμπάει το ενυδρείο και σχηματίζει μικρή λιμνούλα περιμετρικά της βάσης.Το ενυδρείο φιλοξενεί ως επί το πλείστον guppy.Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να βρώ την απόδειξη πληρωμής για να τους το επιστρέψω σκέφτομαι να κάνω το εξής: Αδείαζω το ενυδρείο και βάζω τα ψάρια σε ένα 50 lt back up ενυδρείο της juwel και περνάω όλες τις ενώσεις του HAILEA με ενυδρειακή σιλικόνη το αφήνω να στεγνώσει για 48 ώρες και μετά ξαναβάζω μέσα τα ψάρια.Παράλληλα όμως σκεφτόμουν να κολλήσω κόντρες στον πάτο αλλά και στο πάνω μέρος για να μειώσω την παραμόρφωση λόγω τάσεων που δέχονται τα τζάμια αξίζει τον κόπο ή από την στιγμή που χάνει νερό πάει πέταμα;Επίσης το θέμα της κόντρας πως σας ακούγετε;Ευχαριστώ πολυ :)

..οταν ψωνισες δεν σου πηραν τα στοιχεια για σε βαλουν σε καποιο πελατολογιο τους? ..ισως απο εκει να βγαλεις καποια ακρη ...αν το ενυδρειο εχει εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,όχι δέν μου είχαν κρατήσει κάποια στοιχεία μου ούτε όνομα ούτε τηλέφωνο,τίποτα,οπότε για αυτό προσανατολίζομαι στο να το επισκευάσω μόνος μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλου κακου,πριν κανεις οτιδήποτε,ελα σε επικοινωνια με το καταστημα.

Δε χανεις τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

να πας εκει και να απαιτήσεις να στο αλλάξουν. να μιλήσεις μόνο με τον υπευθυνο του καταστήματος.

δίνουν εγγυηση τουλάχιστον 1 έτους.

υπάρχουν τελικά προβλήματα με την συγκεκριμένη μάρκα. καλό ειναι να το αποφευγουμε. (εχει γραφτει και άλλο θέμα ανάλογα)

εγω έχω ενα 30λιτρο και μεχρι στιγμης ολα οκ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 3/1/2011 at 12:22 ΠΜ, το μέλος puffer έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα.Ανάμεσα στα άλλα ενυδρεία μου έχω και ένα HAILEA των 60lt.Το εν λόγω ενυδρείο έχει αγοραστεί εδώ και 6 μήνες περίπου από το PET CITY.Εδώ και περίπου 2-3 μήνες έχει αρχίσει να χάνει νερό.Αυτό φαίνεται και από την στάθμη εντός του ενυδρείου αλλά και στον πάγκο στον οποίο ακουμπάει το ενυδρείο και σχηματίζει μικρή λιμνούλα περιμετρικά της βάσης.Το ενυδρείο φιλοξενεί ως επί το πλείστον guppy.Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να βρώ την απόδειξη πληρωμής για να τους το επιστρέψω σκέφτομαι να κάνω το εξής: Αδείαζω το ενυδρείο και βάζω τα ψάρια σε ένα 50 lt back up ενυδρείο της juwel και περνάω όλες τις ενώσεις του HAILEA με ενυδρειακή σιλικόνη το αφήνω να στεγνώσει για 48 ώρες και μετά ξαναβάζω μέσα τα ψάρια.Παράλληλα όμως σκεφτόμουν να κολλήσω κόντρες στον πάτο αλλά και στο πάνω μέρος για να μειώσω την παραμόρφωση λόγω τάσεων που δέχονται τα τζάμια αξίζει τον κόπο ή από την στιγμή που χάνει νερό πάει πέταμα;Επίσης το θέμα της κόντρας πως σας ακούγετε;Ευχαριστώ πολυ :)

Καταρχάς το πήρες onnline ή στο χέρι;

Πες μου για να σου πω!

........(Επειδή ενδιαφέρομαι για τέτοιο ενυδρείο είναι καλό;...και έχει το set up του ή το αγοράζεις;)........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...