Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Γεία σας παιδία,

Έχω ένα ενυδρείο 60*30*30 (54λ). Το ενυδρείο είναι άδειο επιδή δεν έχω αρχίσει ακόμα ήθελα να κάνω πρώτα κάποιες ερωτήσεις. Ένας φίλος μπορεί να δώσει μπόλι από το ενυδρείο του. Ερωτήσεις:

1) Πόσες μέρες χρειάζεται ώστε να στρωθεί ένα ενυδρείο με μπόλιασμα;

2)Πρέπει να γίνει ο κύκλος του αζώτου;

3)Εφόσον επιλέξω μπολίασω το ενυδρείο να χρεισημοποιήσω αντιχλώρειο που δεσμεύει την αμμωνία ή όχι. Αν όχι το acti clean και το aqua-fluid την δεσμεύουν;

Συγνώμη αν σας κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδία,

Έχω ένα ενυδρείο 60*30*30 (54λ). Το ενυδρείο είναι άδειο επιδή δεν έχω αρχίσει ακόμα ήθελα να κάνω πρώτα κάποιες ερωτήσεις. Ένας φίλος μπορεί να δώσει μπόλι από το ενυδρείο του. Ερωτήσεις:

1) Πόσες μέρες χρειάζεται ώστε να στρωθεί ένα ενυδρείο με μπόλιασμα;

2)Πρέπει να γίνει ο κύκλος του αζώτου;

3)Εφόσον επιλέξω μπολίασω το ενυδρείο να χρεισημοποιήσω αντιχλώρειο που δεσμεύει την αμμωνία ή όχι. Αν όχι το acti clean και το aqua-fluid την δεσμεύουν;

Συγνώμη αν σας κούρασα :)

Με ενα σωστο μπολιασμα μπορεις να βαλεις σχεδον αμεσα ψαρακια.Το αντιχλωριο δεν δεσμευει την αμμωνια.

Υ.Γ το μπολιασμα πρεπει να γινει και στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια σε ενα σωστο ενυδρειο εμφανιζετε μονο κατα την διαρκεια του στρωσιματος.Αν εμφανιστει μετα υπαρχουν αλλοι λογοι.Το αντιχλωριο εξουδετερωνει το χλωριο που υπαρχει στο νερο,και προστατευει την βλενα των ψαριων.

Θα κανεις μπολιασμα και στι φιλτρο σου?Και τι υλικα εχει το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια σε ενα σωστο ενυδρειο εμφανιζετε μονο κατα την διαρκεια του στρωσιματος.Αν εμφανιστει μετα υπαρχουν αλλοι λογοι.Το αντιχλωριο εξουδετερωνει το χλωριο που υπαρχει στο νερο,και προστατευει την βλενα των ψαριων.

Θα κανεις μπολιασμα και στι φιλτρο σου?Και τι υλικα εχει το φιλτρο?

μπολιασμα θα κανο 90% στο φιλτρο και 10% στο νερο ... το φιλτρο μου εχει μονο σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

μπολιασμα θα κανο 90% στο φιλτρο και 10% στο νερο ... το φιλτρο μου εχει μονο σφουγγαρι

Πρεπει να βαλειις siporax mesa sto filtro.Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Με ενα σωστο μπολιασμα μπορεις να βαλεις σχεδον αμεσα ψαρακια.Το αντιχλωριο δεν δεσμευει την αμμωνια.

Υ.Γ το μπολιασμα πρεπει να γινει και στο φιλτρο.

Η αμμωνια σε ενα σωστο ενυδρειο εμφανιζετε μονο κατα την διαρκεια του στρωσιματος.Αν εμφανιστει μετα υπαρχουν αλλοι λογοι.Το αντιχλωριο εξουδετερωνει το χλωριο που υπαρχει στο νερο,και προστατευει την βλενα των ψαριων.

Θα κανεις μπολιασμα και στι φιλτρο σου?Και τι υλικα εχει το φιλτρο?

προσεχετε για τις απαντησεις που δινετε ειδικα σε αρχαριους. υπαρχουν αντιχλωρια που δεσμευων την αμμωνια και ολα τα αντιχλωρια δεν προστατευουν την βλενα των ψαριων πχ seachem prime
Link to comment
Share on other sites

προσεχετε για τις απαντησεις που δινετε ειδικα σε αρχαριους. υπαρχουν αντιχλωρια που δεσμευων την αμμωνια και ολα τα αντιχλωρια δεν προστατευουν την βλενα των ψαριων πχ seachem prime

Εγω προσωπικα ,μεσα στο φορουμ δεν ειδα ποτε να γινετε αναφορα οτι το αντιχλωριο δεσμευει την αμμωνια.

Θα περιμενω τους εμπιροτερους να μας απαντησουν

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδία,

Έχω ένα ενυδρείο 60*30*30 (54λ). Το ενυδρείο είναι άδειο επιδή δεν έχω αρχίσει ακόμα ήθελα να κάνω πρώτα κάποιες ερωτήσεις. Ένας φίλος μπορεί να δώσει μπόλι από το ενυδρείο του. Ερωτήσεις:

1) Πόσες μέρες χρειάζεται ώστε να στρωθεί ένα ενυδρείο με μπόλιασμα;

2)Πρέπει να γίνει ο κύκλος του αζώτου;

3)Εφόσον επιλέξω μπολίασω το ενυδρείο να χρεισημοποιήσω αντιχλώρειο που δεσμεύει την αμμωνία ή όχι. Αν όχι το acti clean και το aqua-fluid την δεσμεύουν;

Συγνώμη αν σας κούρασα :)

Στο νέο ενυδρείο βάζουμε ΑΜΕΣΩΣ τα πρώτα ένα δύο ψάρια (ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου και του φίλτρου) για να κρατηθεί από τους ρύπους ζωντανή η βιολογία του φίλτρου, αλλιώς την κρατάμε ρίχνοντας καθημερινά μικρή ποσότητα τροφής, τόσης όσης να μην μένει στο βυθό και σαπίζει.

Δεν βάζουμε όλα τα ψάρια μαζί αλλά σταδιακά (πχ κάθε εβδομάδα) προσθέτουμε και μερικά ψάρια μέχρι να φτάσουμε στην τελική ιχθυοφόρτωση του ενυδρείου.

πηγή : Μπόλιασμα : προετοιμασία και διαδικασία

Για να στρώσει ένα ενυδρείο με οποιονδήποτε τρόπο πρέπει να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου

Όχι δε χρειάζεσαι αντιχλώριο που να δεσμεύει την αμμωνία. Η αμμωνία θα πρέπει να καταναλώνεται από την βιολογία τπυ φίλτρου σου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ,μεσα στο φορουμ δεν ειδα ποτε να γινετε αναφορα οτι το αντιχλωριο δεσμευει την αμμωνια.

Θα περιμενω τους εμπιροτερους να μας απαντησουν

To Prime της Seachem για παράδειγμα το κάνει αυτό, αλλά δεν είναι η λύση αυτή! :)

"Prime® also contains a binder which renders ammonia, nitrite, and nitrate non-toxic. It is very important to understand how those two functions work together."

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο ενυδρείο βάζουμε ΑΜΕΣΩΣ τα πρώτα ένα δύο ψάρια (ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου και του φίλτρου) για να κρατηθεί από τους ρύπους ζωντανή η βιολογία του φίλτρου, αλλιώς την κρατάμε ρίχνοντας καθημερινά μικρή ποσότητα τροφής, τόσης όσης να μην μένει στο βυθό και σαπίζει.

Δεν βάζουμε όλα τα ψάρια μαζί αλλά σταδιακά (πχ κάθε εβδομάδα) προσθέτουμε και μερικά ψάρια μέχρι να φτάσουμε στην τελική ιχθυοφόρτωση του ενυδρείου.

πηγή : Μπόλιασμα : προετοιμασία και διαδικασία

Για να στρώσει ένα ενυδρείο με οποιονδήποτε τρόπο πρέπει να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου

Όχι δε χρειάζεσαι αντιχλώριο που να δεσμεύει την αμμωνία. Η αμμωνία θα πρέπει να καταναλώνεται από την βιολογία τπυ φίλτρου σου...

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου... το siporax τι ειναι ;;;

Link to comment
Share on other sites

To Prime της Seachem για παράδειγμα το κάνει αυτό, αλλά δεν είναι η λύση αυτή! :)

"Prime® also contains a binder which renders ammonia, nitrite, and nitrate non-toxic. It is very important to understand how those two functions work together."

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Δηλ.μπορουμε να συστηνουμε αυτο για να δεσμευουμε την αμμωνια.Εαν ναι τοτε συγνωμη εκανα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Το siporax τι ειναι ;;;; τα λιτρα ειναι 54 ( 60*30*30)

To siporax είναι βιολογικό υλικό, το οποίο μπαίνει μέσα στο φίλτρο και λόγω του ότι είναι πορώδες, πρόσφέρει τη δυνατότητα στα βακτήρια να αναπτύξουν αποικίες.

http://www.sera.de/en/products/technical-e...orax-15-mm.html

Υπάρχουν πολλά βιολογικά υλικά. Επίσης πολύ καλό είναι και το Substrat Pro.

http://www.sera.de/en/products/technical-e...orax-15-mm.html

Εγω προσωπικα ,μεσα στο φορουμ δεν ειδα ποτε να γινετε αναφορα οτι το αντιχλωριο δεσμευει την αμμωνια.

Θα περιμενω τους εμπιροτερους να μας απαντησουν

Νομίζω ότι το seachem prime δεσμεύει την αμμωνία. Ωστόσο το χρησιμοποιούμε μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις, και όχι για να στρώσουμε το ενυδρείο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο ίδιο link που έδωσε ο φίλος sarevock, στις οδηγίες, στο τέλος της σελίδας γράφει :

Χρησιμοποιήστε 1 καπάκι (5 ml) για κάθε 200 L (50 γαλόνια *) καινούργιο νερού. Αυτό αφαιρεί περίπου 1 mg / L αμμωνίας, 4 mg / L χλωραμίνη, ή 5 mg / L χλωρίου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος ,οταν ειχα γεννες ,εστησα σε 2 ωρες ενυδρειο καινουργιο.

Και για νε το εξηγησω.

Γεμισα το ενυδρειο με νερο απο το μεγαλο,εβαλα στο φιλτρο βιολογικο υλικο στο φιλτρο απο το μεγαλο ,το ενυδρειο τρεχει τωρα 2 μηνες και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα.Ο φιλος που εθεσε το θεμα λεει για μπολιασμα και γιαυτο του ειπα οτι δεν πρεπει να εχει αμμωνια,και του ειπα για το αντιχλωριο.

Οποτε παραμενουμε στο οτι το αντιχλωριο δεν ειναι λυση για την αμμωνια.Αν κανω λαθος διορθωστε

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το seachem prime δεσμεύει την αμμωνία. Ωστόσο το χρησιμοποιούμε μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις, και όχι για να στρώσουμε το ενυδρείο φυσικά.

Οποτε παραμενουμε στο οτι το αντιχλωριο δεν ειναι λυση για την αμμωνια.

Εγώ συμφωνώ απόλυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος του αζώτου τελικά ποσο διαρκεί γιατί σε αυτά τα άρθρα που μου έδωσες φίλε μου sαrevock αν κατάλαβα καλά δεν λέει κάτι για την χρονική διάρκεια του κύκλου του αζώτου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ απόλυτα :)

ηθελα να ρωτησω φιλε theodor και psaroukla εγω που απο την αρχη στο ενυδρειο

χρησιμοποιω prime και στις αλλαγες κανω κακο στα ψαρια ?

ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...