Jump to content

Νεο ενυδρείο με προβληματα


Recommended Posts

Γεια σας και καλή χρονιά σε όλους πρόσφατα αγόρασα ένα ενυδρείο 120lt.

Όταν το αγόρασα ο πωλητής το μόνο που μου έδωσε ήταν ένα μικρό σακουλάκι αντιχλώριο , όπως μου είπε θα έπρεπε να το βάλω στο ενυδρείο μου αμέσως μετά αφότου το γεμίσω και να αφήσω το ενυδρείο να δουλεύει για 3 ημέρες και μετά από αυτό θα μπορέσω αμέσως να βάλω μέσα τα ψαράκια μου. Φυσικά και ακλούθησα πιστά τις συμβουλές του και χαρούμενος την 3 μέρα πήγα και τον ρώτησα για το τι ψαράκια μπορώ να βάλω μέσα! Αμέσως μου πούλησε 6 νέον και 6 γκαπης ψάρια που μετά από διάβασμα έμαθα δεν μπορούν να συνυπάρξουν μαζί .Χαρούμενος γύρισα σπίτι τα έβαλα στην γυάλα μου και μετά από 1 ημέρα άρχισαν τα προβλήματα το πρώτο γκαπη μου νεκρό. Εκεί ξεκίνησα αναζητήσεις στο ιντερνέτ με αποτέλεσμα να καταλάβω ότι ο μαγαζάτορας με κορόιδεψε. Διάβασα όλα τα άρθρα περί του κύκλου του αζώτου και γενικά το πώς να ξεκινήσει ένας αρχάριος. Το θέμα είναι τώρα τι θα κάνω με τα ψαράκια και το αν έχω καταστρέψει τελείως το νερό της γυάλας μου και θα πρέπει να την ξανά αδειάσω και να την στήσω από την αρχή!!! Σας παρακαλώ βοηθήστε με !!!

mod note:

Ο τίτλος του θέματος άλλαξε από ΣΟΣ σε έναν πιο αντιπροσωπευτικό.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το ενυδρείο σου έχει φίλτρο και θερμοστάτη;;;;

Έγινε επεξεργασία - gpapas152
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μην απελπίζεσαι,ελπιζω απο εδω και στο εξής να κανεις πιο σωστές κινήσεις!Καλό θα ηταν αν μπορεις να βρεις ενυδρειο να φιλοξενηθουν τα ψαρια σου.Αυριο πρωι πρωι προμηθευσου ζωντανα βακτήρια για να προετοιμασεις σωστα το ενυδρειο σου.Καλο θα ηταν να αγορασεις και test μετρησης νερου ωστε να παρακολουθησεις τον κυκλο του αζωτου.

Πες μας για το φιλτρο σου,τι περιεχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου βασανισμενε φιλε.

δεν εισαι ο πρωτος απλα μην χανεις το κουραγιο σου και την αγαπη σου για αυτο το υπεροχο χομπι για μια λαθος αρχη.

οι δικες μου συμβουλες ειναι οι εξης οποιος θελει ας προσθεσει κατι.

1. ξεφορτωσου τα νεον θελουν αλλο ph απο τα γκαπι και αργα η γρηγορα θα στα κακαρωσουν.

2. ζητα για μπολι αμεσα (μπολι ειναι βιολογικο υλικο απο αλλο ενυδρειο που θα σου ριξει δραστικα το χρονο στρωσιματος σου)

3. 5 απομειναντα γκαπι σε 100 λιτρα δεν ειναι πολλα οσον αφορα την παραγωγη αμμωνιας οποτε για να μην αναγκαστεις να τα δωσεις κι αυτα αστα μεσα και κανε το σταυρο σου.

4. αν δε βρεις μπολι υπαρχει καποιο σκευασμα με ζωντανα βακτηρια που κανει δυνατη την ταχεια(2-3) μερες αποικηση του φιλτρου σου με αποικιες βακτηριων.

5. αν εχεις μονο σφουγκαρι στο φιλτρο σου βαλε σιποραξ ωστε να κανουν τη φωλια τους τα βακτηρια.αν δεν εχει χωρο βγαλε η κοψε λιγο το σφουγκαρι σε παχος και συμπληρωσε σιποραξ. πρωτο σε επαφη με το νερο πρεπει να ειναι το σφουγκαρι ωστε να μαζευει τα χοντρα.

6. βαλε ευκολα φυτα που βοηθουν στον ελεγχο των νιτρικών οπως για παραδειγμα κερατοφυλλο hygrophyla polysperma και αλλα.

οτι αλλο θες ξαναρωτα

Α! Σακουλακι??? αντιχλωριο?

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

4 anubia nana

4 egeria densa

Ναι και φίλτρο υπάρχει και θερμοστάτης στους 26 βαθμούς όπως με συμβούλεψε ο “ μαγαζάτορας “ ήταν αυτά που περιελάμβανε το ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

26 βαθμοί κελσίου είναι πολύ για τα νέον

Mια χαρά είναι

στρώσιμο μπορείς να κάνεις με αμμωνία,με μπόλιασμα

Αν ρίξει αμμωνία τώρα ,άστα βράστα.

Μπόλι(βιολογικό υλικό,κομμάτι σφουγγάρι και στίψτο στο δίκο σου φίλτρο) από ενυδρείο γνωστού σου.

Αγόρασε βακτήρια και ρίξε,κάνε καμιά αλλαγή νερού, κανε και το σταυρό σου και όλα θα πάνε καλά.

Αφαίρεσε και τα νέον γιατί ήδη θα έχουν αρχίσει να πέρνουν την κάτω βόλτα.

Μετρήσεις κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα αύριο θα πάω να αγοράσω τα τεστ! Μπορείτε να μου πείτε τι τεστ θα χρειαστώ ? Από όσο διάβασα τα υγρά είναι ποιο αξιόπιστα άρα θα πάρω υγρά! Έχετε να μου προτείνετε ποιας εταιρίας ?

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ακόμα αύριο θα πάω να αγοράσω τα τεστ! Μπορείτε να μου πείτε τι τεστ θα χρειαστώ ? Από όσο διάβασα τα υγρά είναι ποιο αξιόπιστα άρα θα πάρω υγρά! Έχετε να μου προτείνετε ποιας εταιρίας ?

Για γλυκό νερό δεν γνωρίζω ποιά δουλευουν καλύτερα. salifert αξιόπιστα αλλά λίγο ακριβά,

api,sera,tetra ίσως;Από τεστ θα χρειαστεις αμμωνιας(ΝΗ4),νιτρωδων(ΝΟ2)νιτρικών(ΝΟ3)

για αρχή και μετά ΡΗ,GH,KH αυτά άστα για μετά αφού αποφασίσεις τι ψάρια θα βάλεις και αν

σου χρειαστούν.

Βακτήρια να πάρεις και αν βρεις αμπούλες της prodibio-ammo stop,θα σε βοηθήσει αρκετά.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Παιδία σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση αύριο κιόλας θα ξεκινήσω να εφαρμόζω αυτά που μου είπατε και ο Θεός βοηθός!!! Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπόλι(βιολογικό υλικό,κομμάτι σφουγγάρι και στίψτο στο δίκο σου φίλτρο) από ενυδρείο γνωστού σου.

Αγόρασε βακτήρια και ρίξε,κάνε καμιά αλλαγή νερού, κανε και το σταυρό σου και όλα θα πάνε καλά.

Αφαίρεσε και τα νέον γιατί ήδη θα έχουν αρχίσει να πέρνουν την κάτω βόλτα.

Μετρήσεις κάνεις;

Όλα σωστά ίσως με την εξής σειρά (για να συμπληρώσω λιγάκι)

0. Δώσε τα neon αν μπορείς

1. Κάνε μία αλλαγή νερού.

2. Μπόλιασε αν έχεις τη δυνατότητα

3. Ρίξε βακτηρίδια και αν είναι δυνατόν safe start ή ανάλογο σκεύασμα

Κάνε μετρήσεις την επόμενη ημέρα και κάθε δύο τρεις μέρες για να δεις που βρίσκεσαι από αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Τάιζε με φειδώ.

Αν δεν βρίσκεις μπόλι τότε skip το βήμα 2 και τάιζε λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι παιδιά!!! Χθες έκανα τις μετρήσεις που μου είπατε και μάλλον τα πράγματα δεν είναι και πολύ καλά… ΝΟ2 5mg αμόνια 3mg. Ξεκίνησα να ρίχνω και βακτήρια (Tetra Safe start)

Επίσης μια ερώτηση όσο αφορά τα βακτήρια. Το μπουκαλάκι είναι 50ml στο μαγαζί μου είπαν να ρίχνω ένα καπάκι ανά 3 μέρες και στις οδηγίες διάβασα ότι θέλει 5 ml ανά 6 λίτρα νερού ποιον να ακούσω ?

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο η συνεχίζω έτσι όπως έχει και απλά συνεχίζω να κάνω τις μετρήσεις ανά δύο ημέρες ?

Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει το μπουκαλακι και βεβαια.

Μετρησεις οπως αναθερφηκαν τα παιδια παραπανω. Μετα απο καποιο καιρο θα μηδενιστουν το ΝΗ4 και το ΝΟ2. Υπομονη αρκετες μερες. Εισαι σε καλο δρομο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε...

Δυστηχως οι μετρησεις σου δεν ειναι καλες...

συνεχιζε να κανεις αλλαγες νερου με αρκετο αντιχλωριο(απλα φροντιζε να κανεις σωστα τις αλλαγες,ασε το "καθαρο" νερο στο κουβα με αντιχλωριο για λιγες ωρες και μετα βαλτο στο ενυδρειο...)

θα βοηθουσε αν ειχες ενα φιλτρο μεσα στο κουβα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε πότε πρέπει να κάνω και πόσο % θα πρέπει να αδειάζω ?

Τα βακτήρια είναι 50 ml μήπως θα πρέπει να αγοράσω και άλλο μπουκαλάκι ?

Επίσης δεν γράφει για πόσες μέρες θα πρέπει ρίχνω βακτήρια στο ενυδρείο μου

Και αν πάω συμφώνα με αυτά που γράφει το μπουκαλάκι θα είναι για 1-2 χρήσεις το πολύ

Έγινε επεξεργασία - Lefakis
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε πότε πρέπει να κάνω και πόσο % θα πρέπει να αδειάζω ?

Τα βακτήρια είναι 50 ml μήπως θα πρέπει να αγοράσω και άλλο μπουκαλάκι ?

Επίσης δεν γράφει για πόσες μέρες θα πρέπει ρίχνω βακτήρια στο ενυδρείο μου

Και αν πάω συμφώνα με αυτά που γράφει το μπουκαλάκι θα είναι για 1-2 χρήσεις το πολύ

αλλαγές θα κάνεις οταν έχεις αυξημένα ΝΗ3/4 ,ΝΟ2 25-30%

αν δεν τελειώσεις με το στρώσιμο ,ναι πάρε και άλλο

θα ρίχνεις σε κάθε αλλαγή νερου για το ποσοστό που αλλάζεις(οδηγίες ετικέτας)

πάρε μεγαλύτερη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...