Jump to content

Tα γκαπακια μου...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσες να βάλεις μία συνολική εικόνα του ενυδρείου σου?

Πρέπει να ξεκινήσουμε κάποια πράγματα από την αρχή...

Εφόσον σε ενδιαφέρει να δεις αναπαραγωγές, μπορούμε μαζί βήμα βήμα να στήσουμε το ενυδρείο όσο πιο σωστά και οικονομικά γίνεται, για να δεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Επίσης θα ήθελα μία μαζεμένη παρουσίαση του ενυδρείου σου με το είδος τους φίλτρου, τα υλικά και των όγκο αυτών, τις τροφές που δίνεις (πόσο και κάθε πότε) και γενικώς ότι περισσότερο μπορείς να μας δώσεις.

Για ότι δεν γνωρίζεις, μπορείς να το βγάζεις φωτογραφία και να μας το δείχνεις.

Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι ένα ενυδρείο με γκάπυ, με σωστές κινήσεις, μπορεί να γίνει πανέμορφο και να είσαι συνεχώς με αναπαραγωγές. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις μία συνολική εικόνα του ενυδρείου σου?

Πρέπει να ξεκινήσουμε κάποια πράγματα από την αρχή...

Εφόσον σε ενδιαφέρει να δεις αναπαραγωγές, μπορούμε μαζί βήμα βήμα να στήσουμε το ενυδρείο όσο πιο σωστά και οικονομικά γίνεται, για να δεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Επίσης θα ήθελα μία μαζεμένη παρουσίαση του ενυδρείου σου με το είδος τους φίλτρου, τα υλικά και των όγκο αυτών, τις τροφές που δίνεις (πόσο και κάθε πότε) και γενικώς ότι περισσότερο μπορείς να μας δώσεις.

Για ότι δεν γνωρίζεις, μπορείς να το βγάζεις φωτογραφία και να μας το δείχνεις.

Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι ένα ενυδρείο με γκάπυ, με σωστές κινήσεις, μπορεί να γίνει πανέμορφο και να είσαι συνεχώς με αναπαραγωγές. :thumbup:

Συμφωνώ απόλυτα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αλλα ειναι εκγυος αυτη ομως?

ειναι ,αλλά με την αλλαγη μπορει να στρεσαριστεί και να γεννησει πρόωρα. ασε την φύση να κάνει την δουλειά της.Υπομονή

όταν έρθει η ώρα της θα γεννήσει.

:)

Link to comment
Share on other sites

και δώσε και τις πληροφορίες για το ενυδρείο σου που σου ζήτησαν τα παιδιά πιο πάνω.

έτσι θα μπορέσεις να τα χαρείς και να έχεις και πολλές γέννες.

ολοι μαθαίνουμε απο τα παθήματα μας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να μια εικονα του ενυδρειου μου οσο για το νερο εδωσα λιγο στο πετ και μου ειπε οτι εχω υψηλο νατριο κατι τετοια και επειδη εριχνα λιγο παραπανω τροφη να την κοψω νηστεια δηλαδη 2 μερες.....και μου εδιξε ξερω γω ποσο θα βαλω αλλα αυτος την ειχε στην γεννηστρα και κατι τρυπες ωστε τα ψαρια να επεφταν στο ενυδρειο και μαλλον (νομιζω) οτι εχει ηδη γεννησει και την εβγαλα απο την γεννηστρα δεν ξερω δειτε και στος φοτο να μου πειτε την γνωμη σας αν ειναι εκγυος σε ποσο καιρο γενναει περιπου και αν δεν ειναι σε οπσο καιρο θα ξαναγινει (διαβασα οτι οι θυληκες γεννανε και χωρις αρσενικο)!!!!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον νιτρώδη θα σου είπε και προσοχή. κάνε μια αλλαγή νερου 20% με ετοιμασμένο (αντιχλώριο + θερμοκρασία δωματίου)

την θηλυκια άστην εκτος γεννήστρας και πάρε κερατόφυλο να αφήσεις στην επιφάνεια για προφύλαξη των μικρών.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Από τις πιο εύκολες του χόμπι. Τα guppy είναι ψάρια αρκετά ανθεκτικά και ευπροσάρμοστα, λίγο καιρό λοιπόν αφότου τα έχουμε αγοράσει πιθανόν να παρατηρήσουμε μικρά. Τα θηλυκά μετά την ενηλικίωση τους έχουν την δυνατότητα να γεννάνε κάθε 30-40 μέρες, κάθε φορά από 10 έως 40 μικρά, ανάλογα με τις συνθήκες που παρέχουμε. Για να επιβιώσουν όμως τα μικρά αφότου γεννηθούν, χρειάζεται εάν πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με πολλά φυτά (κερατόφυλλο, java moss, cabomba caroliana) ώστε να κρύβονται από τα ενήλικα που τα κυνηγούν. Τα ώριμα σεξουαλικά θηλυκά μπορούν να γεννήσουν μέχρι και 4-6 φορές και χωρίς αρσενικό, διότι αποθηκεύουν σπέρμα.

H εγκυμοσύνη στα Guppy όπως και σε άλλα ζωοτόκα διακρίνεται από τη φουσκωμένη κοιλιά και τη χαρακτηριστική μαύρη τριγωνική περιοχή στο πίσω μέρος της κοιλιάς.Το ψάρι βέβαια πρέπει να είναι ώριμο.

Στην πορεία της εγκυμοσύνης θα παρατηρείτε όλο και μεγαλύτερο φούσκωμα στην κοιλιά και πιο έντονο το μαύρο τρίγωνο. (φώτο στο τέλος)

πηγή: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

διάβασε λίγο και να έχεις υπομονή. όσο για την μέρα που θα γεννήσει πρέπει να κάνουμε υπέρηχο :)

Link to comment
Share on other sites

την τρωει πρεπει να την δινεις οσο μπορουν να φανε μεσα σε 2-3 λεπτα.....η υποληπη πεφτη κατο και ανεωαζει τα νιτρωδη......

Link to comment
Share on other sites

αα καταλαβα ναι ε βρηκα και αλλη μια εγκυος παιδια αχιζει να γινετε τετραγωνηη κοιλια της!!! Να ρωτησω κατι αν μια ειναι εκγυος υπαρχει περιπτωση να φαινετε κατι σαν κοκκινο???? μεσα στην κοιλια της??

(ετσι εχω ακουσει ισχυ)???

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Αλεξάνδρα,

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου για γέννα και να δεις μικρά ψαράκια, αλλά πίστεψέ με, αυτός δεν μπορεί να γίνει αυτοσκοπός. Θέλω να πω πως το σημαντικότερο όλων είναι η δημιουργία ενός σωστού ενυδρείου, από θέμα παραμέτρων νερού, διακόσμησης, συντήρησης και διατροφής των ζωντανών.

Ένα ενυδρείο δεν είναι γυαλιά με νερό κι ένα φίλτρο ή θερμοστάτη. Είναι ένα κλειστό σύστημα που συντηρεί χιλιάδες ή και εκατομμύρια ζωντανούς οργανισμούς, που οι περισσότεροι είναι άγνωστοι σε εμάς. Σκοπός μας είναι να μπορέσουμε αρχικά να δημιουργήσουμε ένα τέτοιο περιβάλλον, ώστε όλοι αυτοί οι οργανισμοί, συμπεριλαμβανομένων φυσικά και των ψαριών, να μπορέσουν να κάνουν έναν πλήρη κύκλο ζωής και να ζήσουν αρμονικά μεταξύ τους. Για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο χρειάζεται υπομονή, διάβασμα και μεράκι.

Πάμε στην ουσία του θέματός σου...

Το ότι μέχρι τώρα δεν έχεις δει μικρά, δεν σημαίνει κι όλας ότι τα ψάρια σου δε γέννησαν. Μπορεί να γέννησαν, αλλά για κάποιους λόγους να μη κατάφεραν να επιβιώσουν. Αυτοί οι λόγοι μπορεί να είναι ότι φαγώθηκαν, ότι δεν βρήκαν τροφή για να φάνε και πέθαναν, ότι οι συνθήκες του νερού ήταν ακατάλληλες για τον ευαίσθητο οργανισμό τους κ.α..

Αν θες τη γνώμη μου, ξαναλέω, πως πρέπει να ξεκινήσουμε σχεδόν από την αρχή, να στήσουμε σωστά το ενυδρείο σου, να δημιουργήσουμε το σωστό περιβάλλον διαβίωσης των ψαριών και μετά από αυτά, οι γέννες θα έρθουν μόνες τους σε βαθμό που δεν θα το πιστεύεις ούτε εσύ.

Πιο πάνω σου ζήτησα μία γενική εικόνα του ενυδρείου σου, καθώς και κάποια πράγματα για το φίλτρο σου και το διαιτολόγιο (τι, πόσο και κάθε πότε) που χρησιμοποιείς στο σύστημά σου. Η παραπάνω φωτογραφία δεν είναι γενική ενυδρείου, αλλά ένα κομμάτι αυτού... Δεν βλέπω το φίλτρο, τον θερμοστάτη, τον βυθό κι επίσης δεν μας δίνεις στοιχεία που αφορούν το φίλτρο και την τροφή.

Προσωπικά θα σου πρότεινα, αντί να πηγαίνεις κάθε λίγο στο petshop και να ζητάς να σου κάνουν τεστ, να αγοράσεις τα δικά σου τεστ σε μορφή στικς και αργότερα, αν κριθεί απαραίτητο να πάρεις και υγρά. Συγκεκριμένα θα ήθελα να ξέρουμε το νούμερο στα νιτρικά που βρέθηκαν στο ενυδρείο σου.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, αν τα φυτά που βλέπω στη φωτογραφία είναι πραγματικά ή ψεύτικα.

Αυτά από μένα για την ώρα... Περιμένω νέα σου στα παραπάνω θέματα που σου θέτω για να προχωρήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα γεια σου

Είμαι και εγώ άπειρος, έχω ενυδρείο με guppies περίπου δυόμιση μήνες, και σε αυτό το διάστημα έχω δει μερικές γέννες. Από την ελάχιστη αυτή εμπειρία νομίζω ότι η θηλυκιά της φωτογραφίας θέλει τουλάχιστον δύο με τέσσερις εβδομάδες για να γεννήσει. Ο στόχος της παρέμβασης μου δεν είναι να δείξω τις "φοβερές" γνώσεις μου για τα guppies, αλλά γιατί από τα γραφόμενα σου μου έδωσες την εντύπωση ότι περιμένεις σήμερα αύριο να δεις μικρά, κάτι που δεν νομίζω ότι θα συμβεί, και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το επισπεύσεις.

Γνώμη μου είναι για να δεις μικρά ακολούθησε ευλαβικά τις οδηγίες κάποιου έμπειρου όπως ο stormtrooper.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει θερμοστατη γιατι μεχρι στιγμης μου ειπαν οτι δεν ειναι απαραιτητο εχω θερμοκρασια 23-25 βαθμους.Τροφη ρίχνω sera vipan(βασικη τροφη), για τον γλυφτη μια ταμπλετα (Vegetabin :) και ρχνω μια ταμπλετα στον γλυφτη καθε μερα και τροφη στα αλλα ψαρια ε πως να το εξηγησω ειναι σαν φλουδες 5-6. Για τα φυτα ναι ειναι αληθηνα το πισω μετα ροζ σχεδον φυλα και το μεγαλο το μπροστα που μιαζει σαν φυκια και για αυτο καθε 15 μερες εχω ταμπλετα(florenette A) την κοβω στα 2 την μιση στην ριζα του ενως φυτου κσι την αλλη μιση στην ριζα του αλλου φυτου..Για το φιλτρο μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο αλλα δεν μου ειπαν τι ακριβως ειναι. :thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

(Δεν βλέπω το φίλτρο, τον θερμοστάτη, τον βυθό κι επίσης δεν μας δίνεις στοιχεία που αφορούν το φίλτρο και την τροφή.)

Τα παραπανω στοιχια ελπιζω να στα εδωσα....αλλα τι ενοεις βυθος>??? :(

Συμφωνω απολυτα μαζι σου :) να ξεκινησουμε απο την αρχη και ειμαι ολοοο αυτια! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - alexandra:)<3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ο stormtrooper για το βυθο εννοει αν εχεις αμμο,χαλικι,χρωμα που εχουν και γενικα οτι πληροφοριες εχεις,οσο για το φιλτρο σου τι ειναι?εσωτερικο η εξωτερικο και τι υλικα εχει μεσα?σφουγγαρια η κατι αλλο?αυτες τις πληροφοριες σου ζηταει,τωρα αν δεν μπορεις να τις βρεις βγαλε μια φωτο το φιλτρο σου να το δουμε και βγαλε και μια μια το φιλτρο μεσα για να δουμε τα υλικα του :)

Link to comment
Share on other sites

Στο βυθο εχω χαλικι κανονικο τιποτα το ιδιαιτερο το φιλτρο εσωτερικο με τρια μεγαλοα σφουγγαρια.

Κάθε πότε συντηρείς/καθαρίζεις το φίλτρο σου και με ποιες διαδικασίες?

Link to comment
Share on other sites

1 φορα το μηνα βγαζω τα σφουγγαρια και τα κανω μαλαξεις για να φυγει η βρωμια, βγαζω 3 δαχτυλα νερο και βαζω 10ml βακτηρια και 10 απο ενα μπλε...

Link to comment
Share on other sites

Με "γλυφτη" στο ενυδρειο δυσκολα θα σου επιζησουν νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites

Με "γλυφτη" στο ενυδρειο δυσκολα θα σου επιζησουν νεογεννητα.

????? :):thumbup::( ?????

Γιατί αυτό? Από πότε τα πλεκοειδή γίνανε θηρευτές άλλων ψαριών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...