Jump to content

Ph Buffer


Recommended Posts

μου ειπε καποιος οτι υπαρχει μια σκονη που λεγεται ετσι και ριχνει λεει το πεχα? πως δουλευει αυτο δεν το εχω ξανακουσει.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε καποιος οτι υπαρχει μια σκονη που λεγεται ετσι και ριχνει λεει το πεχα? πως δουλευει αυτο δεν το εχω ξανακουσει.

Γεια σου φίλε μου και Χρόνια Πολλά,όσο για αυτή την σκόνη δεν ξέρω αλλά θα σου συνιστούσα να μην προτιμάς χημικά σκευάσματα(εφόσον είναι) αλλά να προτιμάς φυσικούς τρόπους για να ρίξεις το ph. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε καποιος οτι υπαρχει μια σκονη που λεγεται ετσι και ριχνει λεει το πεχα? πως δουλευει αυτο δεν το εχω ξανακουσει.

υπάρχει αυτή η "μαγική" σκόνη αλλά δυστυχώς δεν είναι τόσο μαγική :)

υπάρχουν τα buffer φωσφορικών που σου κρατάνε το Ph σταθερά εκεί που το θες χαμηλά αλλά όπως λέει και το όνομά τους δρουν με φωσφορικά με ότι συνεπάγεται αυτό...

υπάρχει και άλλο ένα buffer της seachem το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι καλό αλλά θέλει τρομερή προσοχή κατά τη χρήση καθώς δεν έχει καμία σχέση με τα φωσφορικά και δεν είναι καθόλου σταθερό και αυτό γιατί το μόνο που κάνει είναι να τρώει από το νερό το KH απελευθερώνοντας CO2. Θέλει τρελή προσοχή στη χρήση αλλά στα χέρια έμπειρου είναι πραγματικό εργαλείο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειδος χημικου ειναι ακίνδυνο για το ενυδρειο το οποιο ριχνει το ph.

Αλλα θελει προσοχη μην πεσει αποτομα και και τοτε....

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα τύρφη....φυσικά πράγματα :)

Πόσο θέλεις να το ρίξεις?

απο το χαμενο νερο της α/ο και στην αναβυσσο μας κοπαναει ο δημος στο νερο συν οτι εχουμε και βοθρο και καθε βυτιο και 150αρι... καλυτερη ειναι η τυρφη σαν ιδεα. με χαλαει ομως το σκουρο νερο.. εδω σε θελω. το ενυδρειο ειναι στο τζαμα κοβεται παω για σκαλαρια και απο πεχα 7.5 στη βρυση μου θελω να πεσω στα 7.

αυτο το 1 καθαρο 3 πεταμενο της α/ο δεν ιφυσταται με βοθρο και το τανινονερο δε μου αρεσει. λυση??

Link to comment
Share on other sites

το 250αρι το φτιαχνω για σκαλαρια... παντα ηθελα να εχω. με βλεπω να βαζω τυρφη και ας μη μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε βάλε τα σκαλάρια και την τύρφη και δεν θα το μετανιώσεις.....Αξίζουν :thumbup:

Με την τύρφη δεν κιτρινίζει και τόσο πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αυτή η "μαγική" σκόνη αλλά δυστυχώς δεν είναι τόσο μαγική :)

υπάρχει και άλλο ένα buffer της seachem το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι καλό αλλά θέλει τρομερή προσοχή κατά τη χρήση καθώς δεν έχει καμία σχέση με τα φωσφορικά και δεν είναι καθόλου σταθερό και αυτό γιατί το μόνο που κάνει είναι να τρώει από το νερό το KH απελευθερώνοντας CO2. Θέλει τρελή προσοχή στη χρήση αλλά στα χέρια έμπειρου είναι πραγματικό εργαλείο :thumbup:

Καλησπέρα warhawk για ποιο προϊόν αναφέρεσαι συγκεκριμένα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σε σένα :)

σε αυτό!

Σ`ευχαριστω! :thumbup: ενδιαφερων, μηπως το εχεις δοκιμασει;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον φαινεται. τωρα τοσοι δισκαδες εδω μεσα σιγουρα θα εχουν να πουν αποψη. τα φωτα σας κυριοι

http://www.seachem.com/Products/product_pa...AcidBuffer.html

αν με κατι τετοιο μπορω ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ να παω το ph στο 7 θα εκανα τουμπες.

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Σ`ευχαριστω! :) ενδιαφερων, μηπως το εχεις δοκιμασει;

ναι αλλά να ξεκαθαρίσω ότι δε το χρησιμοποιώ για να κατεβάσω το νερό της βρύσης... το έχω για ειδικές περιπτώσεις...

ενδιαφερον φαινεται. τωρα τοσοι δισκαδες εδω μεσα σιγουρα θα εχουν να πουν αποψη. τα φωτα σας κυριοι

http://www.seachem.com/Products/product_pa...AcidBuffer.html

αν με κατι τετοιο μπορω ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ να παω το ph στο 7 θα εκανα τουμπες.

μπορείς και με ασφάλεια αλλά δε στο συνιστώ για πολλούς και διάφορους λόγους... πρώτα από όλα δε σε συμφέρει οικονομικά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά να ξεκαθαρίσω ότι δε το χρησιμοποιώ για να κατεβάσω το νερό της βρύσης... το έχω για ειδικές περιπτώσεις...

μπορείς και με ασφάλεια αλλά δε στο συνιστώ για πολλούς και διάφορους λόγους... πρώτα από όλα δε σε συμφέρει οικονομικά :)

Σε καταλαβαινω, και εγω για ειδικες περιπτωσεις το σκεφτομε, και πανω απο ολα μεγαλη προσοχη σε οσους σκεφτονται να το κανουν χρηση γιατι μπορει να γινει καμια χοντρη στραβη!

Αληθεια με την GH πως συμπεριφερεται;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω, και εγω για ειδικες περιπτωσεις το σκεφτομε, και πανω απο ολα μεγαλη προσοχη σε οσους σκεφτονται να το κανουν χρηση γιατι μπορει να γινει καμια χοντρη στραβη!

Αληθεια με την GH πως συμπεριφερεται;

δεν έχω παρατηρήσει τι διαφορά έχει στο tds :)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω παρατηρήσει τι διαφορά έχει στο tds :thumbup:

Πιστεψε με, αυτο ειχα κατα νου! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ αυτό

http://www.seachem.com/Products/product_pa...scusBuffer.html

Έχει κατέβει το PH στα 7,4 περίπου και αντίστοιχα το ΚΗ κα GH στα 9-7 αντίστοιχα. Οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τέστ της ΑΡΙ. Δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά με το προηγούμενό Buffer της ίδιας εταιρίας. Το χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 μήνες περίπου δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Δοσολογίες βάζω ότι λέει στις οδηγίες χρήσεως. Τώρα το έχω περιορίσει σε χρήση 2 - 3 φορές τον μήνα με τις αλλαγές του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ αυτό

http://www.seachem.com/Products/product_pa...scusBuffer.html

Έχει κατέβει το PH στα 7,4 περίπου και αντίστοιχα το ΚΗ κα GH στα 9-7 αντίστοιχα. Οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τέστ της ΑΡΙ. Δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά με το προηγούμενό Buffer της ίδιας εταιρίας. Το χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 μήνες περίπου δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Δοσολογίες βάζω ότι λέει στις οδηγίες χρήσεως. Τώρα το έχω περιορίσει σε χρήση 2 - 3 φορές τον μήνα με τις αλλαγές του νερού.

είναι buffer φωσφορικών... εάν έχεις φυτά θα έχεις πρόβλημα... επίσης παίζει να έχεις πρόβλημα με άλγες.. άμα μετρήσεις PO4 θα δεις το γιατί :)

Link to comment
Share on other sites

το 250αρι το φτιαχνω για σκαλαρια... παντα ηθελα να εχω. με βλεπω να βαζω τυρφη και ας μη μου αρεσει.

ετοιμαζε το νερο σου με τυρφη και μετα περνα το απο ανθρακα για να το αποχρωματιζει στο βαρελι προετοιμασιας
Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζε το νερο σου με τυρφη και μετα περνα το απο ανθρακα για να το αποχρωματιζει στο βαρελι προετοιμασιας

μου ειπαν πως ο ανθρακας τραβαει την τανινη και τα χουμικα οποτε το πεχα θα ξανανεβει με αυτον τον τροπο χαλας 2 μερες για να κανεις ενα ωραιοτατο τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιησεις τυρφη σε βαρελακι μεσα σε ενα φιλτρακι εσωτερικο,ειναι και φυσικο προιον και οι ουσιες που θα βγαλει στο νερο σου θα ειναι και καλες για τα ψαρια σου.η κιτρινιλα μη σε απασχολει,δεν ειναι και τοσο τρομερη.και εγω ετσι σκεφτομουν στην αρχη αλλα τελικα δεν εχει καμια σχεση μ αυτο που φανταζομουν.εμενα το νερο της βρυσης μου εχει ph 8 και το κατεβαζω με τυρφη μεσα στο εσωτερικο φιλτρακι μου που εχω στο βαρελι.σε 3 μερες το νερο στο βαρελι εχει 6.8 ph.απλα να προσεχεις γιατι το νερο του βαρελιου οταν βαζεις καινουρια τυρφη εχει αμμονια...

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιησεις τυρφη σε βαρελακι μεσα σε ενα φιλτρακι εσωτερικο,ειναι και φυσικο προιον και οι ουσιες που θα βγαλει στο νερο σου θα ειναι και καλες για τα ψαρια σου.η κιτρινιλα μη σε απασχολει,δεν ειναι και τοσο τρομερη.και εγω ετσι σκεφτομουν στην αρχη αλλα τελικα δεν εχει καμια σχεση μ αυτο που φανταζομουν.εμενα το νερο της βρυσης μου εχει ph 8 και το κατεβαζω με τυρφη μεσα στο εσωτερικο φιλτρακι μου που εχω στο βαρελι.σε 3 μερες το νερο στο βαρελι εχει 6.8 ph.απλα να προσεχεις γιατι το νερο του βαρελιου οταν βαζεις καινουρια τυρφη εχει αμμονια...

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν πως ο ανθρακας τραβαει την τανινη και τα χουμικα οποτε το πεχα θα ξανανεβει με αυτον τον τροπο χαλας 2 μερες για να κανεις ενα ωραιοτατο τιποτα!

δεν είναι έτσι :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...