Jump to content

ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΨΑΡΙΑ - ΑΡΧΑΡΙΟΣ


Recommended Posts

Καλησπερα σας! Ανοιξα αυτο το θεμα γιατι εχω καποιες αποριες κ φανταζομαι ειναι κ αποριες κα8ε αρχαριου.

Υποθετουμε λοιπον (εμενα συμβαινει τωρα) να εχει γινει λαθος (ασχετα ποιος ευθηνετε), να μην εχει στρωσει το ενυδρειο κ να εχουμε ψαρια μεσα!

Αργα η γρηγορα καθε κατοχος ενυδρειου θα χασει ψαρακια κ ετσι θα ψαχνετε κ ρωτωντας θα παρει test κ θα μετρησει κ θα δει ΝΗ3/ΝΗ4 στο στο τερμα!

Κανει αλλαγες νερου 30% να ριξει την αμμωνια (οπως κ εγω) κ αφου σιγουρευτει οτι εχει φιλτρο της προκοπης (με βιολογικο υλικο) περιμενει να ανεβει το ΝΟ2!

Εχω λοιπον τις ακολου8ες ερωτησεις!

1) Οταν κανω αλλαγες νερου μεχρι ποσο πρεπει να φτασει το ΝΗ3/ΝΗ4? Το ρωταω αυτο γιατι απο την μια πρεπει να παει στο μηδεν για το καλο των ψαριων, απο την αλλη ομως φανταζομαι θελουμε την αμμωνια για να αρχισει ο κυκλος του αζωτου.

2)Την τιμη του ΝΗ3/ΝΗ4 προσπαθουμε να την κραταμε σταθερη? Η την αφηνουμε να ανεβει σταδιακα μεχρι να πεσει μονη της?

3)Σκευασματα οπως το ammolock βοηθανε?

4)Χρειαζετε σε κα8ε αλλαγη νερου να βαζω αντιχλωριο αν το νερο ειναι της βρυσης --- ή μπορω αφου το βαλω στο ενυδρειο στην επι8υμιτη 8ερμοκρασια να βαλω εκει το αντιχλωριο?

5)Το αντιχλωριο η αν βαλω ενεργο αν8ρακα στην περιοδο στρωσιματος κανουν κακο στο στρωσιμο?

Κ τελος εχω μια ερωτηση που οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα....

Πως συνδιαζετε το υλικο του φιλτρου με τα λιτρα?

Δηλ οκ περνω ενα φιλτρο οπως εχω εγω 1100l/h --- εχω ενα ενυδρειο 80l -- αρα ειναι υπεραρκετο

Το βιολογικο υλικο εβαλα eheim --- αλλος μπορει να βαλει siporax ............. ποσο πρεπει να εχει βιολογικο υλικο για να ξερω οτι ειμαι οκ?

Πχ αλλα εχουν 0,5l κανιστρο ----αλλα 0,3 ------αλλα 0,7 (δεν μιλαω για τα εξωτερικα που ειναι 3-4 l)

Που ξερω οτι θα με καλυπτει κ πως? Υπαρχει καποιος τροπος μετρησης?

(Εξαιρω βεβαια την περιπτωση που 8α υπαρχει ιχ8υοφορτωση μεγαλη --- ασχετα αν σχεδον παντα γινετε απο καθε αρχαριο)

Παρακαλω θα η8ελα να μαθω τις αποψεις σας καθοτι εγω αρχαριος κ μονο ερωτησεις μπορω να κανω! :wub:

Ακομα.... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Ανοιξα αυτο το θεμα γιατι εχω καποιες αποριες κ φανταζομαι ειναι κ αποριες κα8ε αρχαριου.

Υποθετουμε λοιπον (εμενα συμβαινει τωρα) να εχει γινει λαθος (ασχετα ποιος ευθηνετε), να μην εχει στρωσει το ενυδρειο κ να εχουμε ψαρια μεσα!

Αργα η γρηγορα καθε κατοχος ενυδρειου θα χασει ψαρακια κ ετσι θα ψαχνετε κ ρωτωντας θα παρει test κ θα μετρησει κ θα δει ΝΗ3/ΝΗ4 στο στο τερμα!

Κανει αλλαγες νερου 30% να ριξει την αμμωνια (οπως κ εγω) κ αφου σιγουρευτει οτι εχει φιλτρο της προκοπης (με βιολογικο υλικο) περιμενει να ανεβει το ΝΟ2!

Εχω λοιπον τις ακολου8ες ερωτησεις!

1) Οταν κανω αλλαγες νερου μεχρι ποσο πρεπει να φτασει το ΝΗ3/ΝΗ4? Το ρωταω αυτο γιατι απο την μια πρεπει να παει στο μηδεν για το καλο των ψαριων, απο την αλλη ομως φανταζομαι θελουμε την αμμωνια για να αρχισει ο κυκλος του αζωτου.

εφόσον χρησιμοποιούμε έτοιμα βακτήρια οι τιμές θά είναι κοντά στο 1 (τα σκευάσματα δεν μηδενίζουν τα κρατάνε σε χαμηλό επίπεδο) αλλαγές θα κάνεις κοντά στο 2+

2)Την τιμη του ΝΗ3/ΝΗ4 προσπαθουμε να την κραταμε σταθερη? Η την αφηνουμε να ανεβει σταδιακα μεχρι να πεσει μονη της?

το σκευασμα μαζί με το προσεκτικό ταισμα το κάνει αυτό

3)Σκευασματα οπως το ammolock βοηθανε?

δεν γνωρίζω σε συνδιασμό με τα βακτήρια αλλά πιστευω ναι,γιατι δεσμευει την αμμωνία και την μετατρέπει σε νιτρικα μέσω των φίλτρων, βακτήρια

4)Χρειαζετε σε κα8ε αλλαγη νερου να βαζω αντιχλωριο αν το νερο ειναι της βρυσης --- ή μπορω αφου το βαλω στο ενυδρειο στην επι8υμιτη 8ερμοκρασια να βαλω εκει το αντιχλωριο?

πάντα σε άλλο δοχειο προετοιμασία και μετά στο ενυδρείο μέσα.( τα σκευάσματα λένε οτι για να γίνει αυτο που λες πρέπει να βγαίνουν τα ψάρια έξω)

5)Το αντιχλωριο η αν βαλω ενεργο αν8ρακα στην περιοδο στρωσιματος κανουν κακο στο στρωσιμο?

το αντιχλώριο οχι , ο άνθρακας βγαίνει μετά απο 2-3 μέρες αρχικης λειτουργίας και τον χρησιμοποιεις μόνο μετά απο θεραπειες.

Κ τελος εχω μια ερωτηση που οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα....

Πως συνδιαζετε το υλικο του φιλτρου με τα λιτρα?

Δηλ οκ περνω ενα φιλτρο οπως εχω εγω 1100l/h --- εχω ενα ενυδρειο 80l -- αρα ειναι υπεραρκετο

Το βιολογικο υλικο εβαλα eheim --- αλλος μπορει να βαλει siporax ............. ποσο πρεπει να εχει βιολογικο υλικο για να ξερω οτι ειμαι οκ?

Πχ αλλα εχουν 0,5l κανιστρο ----αλλα 0,3 ------αλλα 0,7 (δεν μιλαω για τα εξωτερικα που ειναι 3-4 l)

Που ξερω οτι θα με καλυπτει κ πως? Υπαρχει καποιος τροπος μετρησης?

(Εξαιρω βεβαια την περιπτωση που 8α υπαρχει ιχ8υοφορτωση μεγαλη --- ασχετα αν σχεδον παντα γινετε απο καθε αρχαριο)

κάθε εταιρεία λέει οτι 1 λιτρο βιολογικου υλικου διαθέτει επιφάνεια τόση ώστε να αποικοίσουν βακτήρια ικανά να καθαρίζουν π.χ 200 λιτρα νερου.

στις συσκευασίες επάνω γράφει τις ποσότητες πχ

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...porax-mini.html

Παρακαλω θα η8ελα να μαθω τις αποψεις σας καθοτι εγω αρχαριος κ μονο ερωτησεις μπορω να κανω! :wub:

Ακομα.... :wootwoot:

:rolleyes:;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

με τα έτοιμα βακτήρια οι τιμές ΝΗ4/3 θα δείς οτι δέν θα ανέβουν πάνω απο 1,5 αν ακολουθήσεις τις οδηγίες και ταιζεις με προσοχή, λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...