Jump to content

ροδόστομοι άχρωμοι


Recommended Posts

Παιδια έχει μια βδομαδα που τρέζει το ενυδρείο και οι ροδόστομοι μου είναι ακόμα άχρωμοι και είναι σταματημένοι στον πάτο του ενυδρείου. Τι να φταίει άραγε? Ammonia 0, NO3 5 και Νο2 δεν εχω test. Ph 7 με διοξείδιο και controler. kh 6, Gh 9. :wub:

Link to comment
Share on other sites

δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου,ρουτινες,κλπ....ολα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ενυδρείο 1.5 χρόνο και άνοιξε η σιλικόνη κια πήρα άλλο. Το φίλτρο πρέπει να είχε βιολογία από το παλιό ενυδρείο. Μήπως φταίει που είχα την uv λάμπα για 2-3 μέρες ανοικτή?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχει μια βδομαδα που τρέζει το ενυδρείο και οι ροδόστομοι μου είναι ακόμα άχρωμοι και είναι σταματημένοι στον πάτο του ενυδρείου. Τι να φταίει άραγε? Ammonia 0, NO3 5 και Νο2 δεν εχω test. Ph 7 με διοξείδιο και controler. kh 6, Gh 9. :wub:

καλησπέρα. σε μια εβδομάδα δεν νομίζω να έχει στρώσει. κάνε μία αλλαγή με τις ιδιες παραμέτρους του νερού σου και θα δεις τις αντιδράσεις .

τι θερμοκρασία έχεις,στησιμο (φυτά ξύλα) , ροη νερού άλλα ψάρια ?

δώσε αν μπορεις περισσότερες πληροφορίες και καμμιά φωτό.

τι ταιζεις ?και πόσο

Link to comment
Share on other sites

στην παρουσα φαση μας ενδιαφερουνε η αμμωνια και τα νιτρικα.και παντα με αξιοπιστα υγρα τεστ.καλο επισης θα κανει να ριξεις και λιγα βακτηρια,καθως σιγουρα με την αλλαγη εχασες καποιες ωφελιμες αποικιες βακτηριων.......ελαχιστο ταισμα αυτο το διαστημα και παρατηρεις.....

Link to comment
Share on other sites

Είχα ενυδρείο 1.5 χρόνο και άνοιξε η σιλικόνη κια πήρα άλλο. Το φίλτρο πρέπει να είχε βιολογία από το παλιό ενυδρείο. Μήπως φταίει που είχα την uv λάμπα για 2-3 μέρες ανοικτή?

πόσο έμεινε η βιολογία χωρίς νερό και κυκλοφορία ?

Link to comment
Share on other sites

300λιτρα φίλτο Tetra 1200Ex κυκλοφορητής 700λιτρα/ωρα εκεί έχω το διοξείδιο για διάχυση και κυκλοφορητης eihem 300λιτρα/ώρα για την uv λάμπα. έχω μέσα ξύλα και φυτά. Anubias barteri 5 ,valisneria spiralis 1 ματσάκι, echinodorus tropica 2 και μία ρίζα ντοματια. Λάμπες 2Χ54W Μια 10000κελβιν και μια daylight. 8 ώρες ανάβει η 10.000 ροζ και 6ωρες η daylight.

Link to comment
Share on other sites

πόσο έμεινε η βιολογία χωρίς νερό και κυκλοφορία ?

:wub:

Link to comment
Share on other sites

ηταν αχρωμοι απο την αρχη που τους εβαλες;

να ξερεις οτι το ph σου ειναι υψηλο για ροδοστομους.

θελουν νερο με ph το πολυ 6,5.

κανε ομως οπωσδηποτε μια μετρηση για no2 να δουμε τι θα βγαλει.

γιατι μπορει να εισαι αστρωτος.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αν μπορείς και μια φωτογραφία ατου ενυδρείου σου. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Οι ροδόστομοι είναι ψαράκια που γενικά θέλουν να νοιώθουν ασφαλή, με πολλά φυτά που να τους παρέχουν χώρο κάλυψης όταν θέλουν, όχι ιδιαίτερα δυνατό φως (ή αν υπάρχει δυνατό φως να υπάρχουν σκιερά μέρη με φυτά) και φυσικά χώρο για κολύμπι. Από τα παραπάνω μόνο το τρίτο έχεις εξασφαλίσει στο ενυδρείο σου για τα ψάρια αυτά. Πέρα από τον έλεγχο των συνθηκών του νερού πρέπει να αυξήσεις δραστικά τα φυτά σου και γενικά να κάνεις τα ψάρια να νοιώσουν πιο ασφαλή.

edit:

πόσα ψαράκια έχεις μέσα και με τι άλλο ?

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...