Jump to content

1000+ λιτρα ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ....!!!!!


blackghost

Recommended Posts

Με καθυστερηση ενος χρονου και αφου συνεβησαν αρκετα μεσα στο διατημα αυτο βρεθηκε η καταλληλη στιγμη να ξεκινησω το θεμα αυτο ελπιζοντας η δικη μου χαρα να περασει και σε σας :wub:

Θα το παω σταδιακα σχετικα οποτε υπομονη....

Ολα ξεκινησαν Στη κοπη τη πιτα του 2010

Pita_2010_035.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη αρχή εύχομαι! :wub:

Σιγουρα θα μοιραστούμε μαζι σου την χαρα!Δεν υπάρχει αργά και νωρίς για να στήσεις ενα ενυδρείο!Επισης το σταδιακό και υπομονετικό στησιμο εχει να σου προσφέρει πολλά θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι τυποι κατι μου ετοιμαζαν αλλα εγω περα βρεχει .... :wub:

Pita_2010_044.jpg

Pita_2010_045.jpg

Και ο Γιαννης εκει μαζι με τους αλλους "περιεργους" τυπους πρεπει να εκανε τιποτα μαγικα πανω απο τους λαχνους απλα δειτε το χερι του... :wootwoot:

Pita_2010_046.jpg

Περασαν αρκετα δευτερολεπτα χειροκροτηματος μεχρι να καταλαβω oτι δεν μου εκαναν πλακα

Και ο Fun χειροκροτουσε τοτε.... ελπιζω να μην αρχισει να κραζει τωρα :rolleyes:

Pita_2010_047.jpg

Πειτε ρε παιδια οτι εχετε σκοπο να μου δωσετε μεγαλο δωρο να βαλω ενα κουστουμι, σαν λετσος ηρθα τελευταια στιγμη απλα για να βρεθω μαζι με ομοιοπαθεις αρρωστους

Pita_2010_052.jpg

Τo be continued..... ;)

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

αμα δεν τα ποσταρεις ολα τωρα θα κανω χαρακιριιιιι! :wub::wootwoot::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έλα τι αγωνία είναι αυτή ούτε ο φώσκολος να ήσουνα πάνω που αρχίζει το καλό μας λές...To be continue...

postαρε και άλλα... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πράμα στο λαό Γιώργη!Το ενυδρείο είναι υπέροχο και πολύ όμορφα στημένο...Είχα την τιμή να το δω από κοντά!Περιμένουμε! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πράμα στο λαό Γιώργη!Το ενυδρείο είναι υπέροχο και πολύ όμορφα στημένο...Είχα την τιμή να το δω από κοντά!Περιμένουμε! :buttrock

Σε ευχαριστω πολυ Φωτη. Πρεπει να δω και τα δικα σου μια μερα γιατι νομιζω οτι εχεις διαμαντακια!

Καινουργιες φωτο αν προλαβω σημερα οταν παω σπιτι, αλλιως αυριο. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι δριμύτερος.......

το ενυδρείο μετά από συζήτηση,μελέτη :wootwoot: ,πιεση χρονου :rolleyes: και εποικοδομητικών διαφωνιών ;) τελικα εγινε με τις εξης διαστασεις

Κυριως ενυδρειο Μ.190- Υ.70- Π.60

Σαμπ Μ.140- Υ.54- Π.50

Βαση Μ.190- Υ.90- Π.60

Η βαση εγινε απο 5αρι κοιλιοδοκο και βαφτηκε ηλεκτροστατικα σε μαυρο χρωμα

Τα τζαμια και στο ενυδρειο και στο σαμπ ειναι ρονταρισμενα και στο μεν ενυδρειο ειναι 12αρια στο δε σαμπ ειναι 10αρια.

Φωτο κατα την διαρκεια κατασκευης δεν εχω διοτι ειχα και μια σχετικη πιεση χρονου ασχετη με το θεμα της κατασκευης του ενυδρειου. Ακολουθουν ομως μερικες απο την μεταφορα του στο σπιτι οποτε το ιδιο πραγμα ειναι.

Ακολουθει φωτορεπορταζ... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Η μετακομιση σαν διαδικασια δεν κρατησε συνολικα πανω απο 15-20 λεπτα. Και εκει που εψαχνα για χερια να βαλουν ενα χερακι ξαφνικα εσκασε μυτη μια ομαδα 7 ατομων και αλοιμονο αν σηκωσα κατι! :wub:

Να ναι καλα γιατι χωρις αυτους δεν ξερω ακομα και τωρα πως θα ανεβαινε στο 1ο απο τις σκαλες το θηριο.

Πρωτα μπηκε το σαμπ , μετα η βαση και ακολουθησε τελος το ενυδρειο.

post-1194-1294878468_thumb.jpg

post-1194-1294878477_thumb.jpg

post-1194-1294878487_thumb.jpg

post-1194-1294878499_thumb.jpg

post-1194-1294878510_thumb.jpg

post-1194-1294878526_thumb.jpg

post-1194-1294878542_thumb.jpg

post-1194-1294878560_thumb.jpg

post-1194-1294878572_thumb.jpg

post-1194-1294878590_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τους μαυρισες ? τι ειναι επικηρυγμενοι ? :wootwoot:

Τελειο αναμενουμε την συνεχεια !!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τους μαυρισες ? τι ειναι επικηρυγμενοι ? :wootwoot:

Τελειο αναμενουμε την συνεχεια !!! :wub:

Προσωπικα Δεδομενα!

Δεν εχω παρει την αδεια τους να ποσταρω τις αγριοφατσες τους οπουδηποτε εμενα μου καπνισει :rolleyes:

Καποιες λεπτομερειες πρεπει να τις προσεχουμε.

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουμε λοιπον.....

Το τοποθετησαμε αλλα κατι δεν μου καθοταν καλα....

post-1194-1294923347_thumb.jpg

Το ειχαμε βαλει αναποδα.... :wub: Η χαρα μου στη θεα του θηριου με ειχε αποβλακωσει...

Οποτε βαλαμε ενα ακομη μεγαλο χερακι και το γυρισαμε

post-1194-1294923369_thumb.jpg

Οποτε αυτο που εμεινε ηταν το γεμισμα...

Υπομονη λοιπον για νεες φωτο μεχρι η οσμωση να γεμισει 1000+ λιτρα :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Η χαρα μου στη θεα του θηριου με ειχε αποβλακωσει...

Που να γεμίσει κιόλας! :wub:

Περιμένουμε τις σίγουρα εντυπωσιακές εξελίξεις! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μας έσκασες άνθρωπε μου!Τελείωνε! :wootwoot::wub:

Link to comment
Share on other sites

Μας έσκασες άνθρωπε μου!Τελείωνε! :rolleyes::wub:

Σαν ταινία του Αγγελόπουλου εξελίσσεται το θέμα :wootwoot:

Η ενυδρειΑΡΑ σου είναι τέλεια, ανυπομονούμε να την δούμε και γεμάτη

Link to comment
Share on other sites

..εγω δεν μπορω να καταλαβω το εξης ..το κεριδισες σε βασολοπιταααα? :wootwoot: για καντο λιγο ποιο λιανααααα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Που να γεμίσει κιόλας! :rolleyes:

Περιμένουμε τις σίγουρα εντυπωσιακές εξελίξεις! :hysterical:

Ακομα αποβλακωνομαι οποτε το κοιταω! Καθε μερα συμβαινει και κατι καινουργιο και δεν με αφηνει να το βαρεθω ποτε... Πραγματικος Βιοτοπος :wub:

Μας έσκασες άνθρωπε μου!Τελείωνε! :hysterical:;)

Εσυ εσκασες που το εχεις δει καπως πιο ολοκληρωμενο :hysterical:

Σαν ταινία του Αγγελόπουλου εξελίσσεται το θέμα :hysterical:

Η ενυδρειΑΡΑ σου είναι τέλεια, ανυπομονούμε να την δούμε και γεμάτη

Θα την δειτε οσονουπω :hysterical:

..εγω δεν μπορω να καταλαβω το εξης ..το κεριδισες σε βασολοπιταααα? :hysterical: για καντο λιγο ποιο λιανααααα :wootwoot:

Κερδισα την κατασκευη(εργασια -μελετη) και τα τζαμια του ενυδρειου και του σαμπ αλλα σε μικροτερες διαστασεις. Τελικα εγινε μακρυτερο,πλατυτερο,ψηλοτερο,παχυτερο και προστεθηκαν σε αυτο πραγματα απαραιτητα οπως η βαση το ντυσιμο αυτης με ξυλινη επενδυση και φυσικα ηλεκτρομηχανολογικα συστηματα απαραιτητα για τη λειτουργια του. Φυσικα τα επιπλεον ολα δεν ηταν δωρεαν και γιαυτο δεν θελω να σκεφτομαι το κοστος τους :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο μπραβο....αρχικα για τις πολυ ομορφες κατασκευες και μετεπειτα για το σχεδιασμο του σαμπ που ειναι εντυπωσιακος αν και δεν τον καταλαβαινω επειδη δνε φαινεται καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο δωρο σου κανανε, μερικως. Αυτοι ειναι φιλοι. Εγω ειπα σε εναν κολλητο να μου παρει δυο ψαρακια δισκακια για το καλο παλαιοτερα και οταν πηγε στον Pet Sop πηδηξε απο το κακο του!!

Να το χαιρεσε και να το απολαμβανεις..... :wub:

ΥΓ: Περιμενουμε και αλλες φωτο

Link to comment
Share on other sites

Πειμενουμε με αγωνια να δουμε το project! ..φαινεται εξαιρετικοοο :wub::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πειμενουμε με αγωνια να δουμε το project! ..φαινεται εξαιρετικοοο :wub::wootwoot:

Ακριβως !!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο μπραβο....αρχικα για τις πολυ ομορφες κατασκευες και μετεπειτα για το σχεδιασμο του σαμπ που ειναι εντυπωσιακος αν και δεν τον καταλαβαινω επειδη δνε φαινεται καλα!!!

Ο σχεδιασμος του σαμπ εγινε απο τους κυριους εδω

Ηταν απο τα κομματια που τους εμπιστευτηκα απολυτα.Απλα ειπα τι θα ηθελα σε αυτο και αυτοι το υλοπιησαν ωστε να ειναι λειτουργικο, ευχρηστο και πανω απολα τεχνικα σωστο.

Θα ακολουθησουν και φωτο του σαμπ οποτε ελπιζω πως θα λυθουν τυχον αποριες.

Ωραιο δωρο σου κανανε, μερικως. Αυτοι ειναι φιλοι. Εγω ειπα σε εναν κολλητο να μου παρει δυο ψαρακια δισκακια για το καλο παλαιοτερα και οταν πηγε στον Pet Sop πηδηξε απο το κακο του!!

Να το χαιρεσε και να το απολαμβανεις..... :hysterical:

ΥΓ: Περιμενουμε και αλλες φωτο

Δωρο ηταν και μαλιστα μεγαλο οχι τοσο για την αξια του(που ηταν σεβαστη αλλα μολις 1/10 αποσα ξοδεψα μετα γιαυτο) οσο διοτι αν δεν το κερδιζα δεν νομιζω να εμπαινα ποτε στην διαδικασια να το ξεκινησω ποτε στο αμεσο μελλον.

Ο χρονος και το χρημα που ξοδεψα ηταν δυσβασταχτος για να το ξεκιναγα χωρις αυτη τη μικρη "ωθηση".

Αλλωστε μολις ειχα ολοκληρωσει το ενυδρειο που παντα ηθελα απο οταν ξεκινησα το χομπυ και ημουν υπερκαλυμμενος με αυτο. Η παρουσιαση του ειναι εδω

Ομολογω οτι ημουν σε δυσκολη θεση και το αν θα το εκανα τελικα ή οχι ηταν 50-50. Ειχα να παω στρατο γιαυτο ειχα και την πιεση χρονου. Δεν ηξερα πραγματικα τι να κανω.

Τωρα ενα χρονο μετα χαιρομαι που τελικα βρηκα το κουραγιο να το ξεκινησω.

Με αποζημιωνει καθημερινα!

Και μια μικρη συνεχεια στο φωτορεπορταζ....... :wootwoot:

Το ενυδρειο τελικα γεμισε οχι με νερο οσμωσης καθως δεν κρατιομουν! Πηρα το λαστιχο για να δω αν χανει πουθενα ;):wub:

post-1194-1294955340_thumb.jpg

Φαινεται ο πυργος υπερχειλισης που ομολογω με εντυπωσιασε η λειτουργια καθως μεχρι τοτε ημουν γκουρου στα κανιστρα και δεν ειχα ιδεα πρακτικα απο σαμπ

To be continued ...... :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουμε λοιπον....

Το ενυδρειο αφου γεμισε και μην εχοντας την υπομονη πλεον να περιμενω αλλο αρχισε η δυσκολη δουλεια της μετακομισης. Ειχα σκοπο να γινει πολυ πιο αργα αφου πρωτα γεμισει με καθαρο νερο οσμωσης το ενυδρειο και φτασω της επιθυμιτες τιμες νερου για τα ψαρια, αλλα κατι τετοιο δεν μπορουσε να γινει καθως ο νεος ιδιοκτητης του παλιου ενυδρειου θα ερχοταν απο επαρχια σε 2 μερες.

Γεματο λοιπον!

post-1194-1295014635_thumb.jpg

post-1194-1295014660_thumb.jpg

post-1194-1295014686_thumb.jpg

post-1194-1295014709_thumb.jpg

post-1194-1295014727_thumb.jpg

Την πρωτη μερα μπηκε η διακοσμηση η αμμος και τα φυτα και μετα απο 2 τα ψαρια.

Μετεφερα πανω απο 50 κιλα απο το αλλο ενυδρειο και μπηκαν ακομα αλλα 70 Carat 6. :wub:

post-1194-1295014761_thumb.jpg

post-1194-1295014773_thumb.jpg

post-1194-1295015024_thumb.jpg

post-1194-1295014985_thumb.jpg

Θα ακολουθησουν φωτο και απο το σαμπ οποτε stay tuned... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ψψψψψψ! ...αχ αχ αχ :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...