Jump to content

παπαγαλοψαρα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.

εχω ενα ενυδρειο 370lt σχεδον 8 μηνες... εχω βαλει 2 παπαγαλοψαρα 2 σεβερουμ 2 τζουελ και 2 γκουραμι... το προβλημα που εχω ειναι οτι τα παπαγαλοψαρα ολη την ημερα σκαβουν συνεχεια, με αποτελεσμα να μου χαλανε ολη την διακοσμηση... μηπως υπαρχει καποια λυση?

σάς ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

:wub:

Βάλε μας καμιά φωτογραφία να δούμε το ενυδρείο σου και πες μας λίγα λόγια για τα χαρακτηριστικά του .

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 370lt, το εχω βαλει εξωτερικο φιλτρο dophin c-130. μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με την ποιοτητα του νερου... κανω καθημερινα μετρησεις και κανω αλλαγη του νερου 1 φορα τον μηνα.. για διακοσμηση εχω ζωντανο βραχο και ξυλο και εχω και 2 ψευτικα φυτα μεσα. απο το μαγαζι που αγοραζω τα πραγματα μου ειπε οτι με τα ψαρια που εχω μεσα δεν χρειαζετε ζωντανο φυτο.

εβαλα μια φωτογραφια, αλλα δεν ξερω ποσο θα καταλαβετε.

σας ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον σας

post-39829-1294751392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα που εχω ειναι οτι τα παπαγαλοψαρα ολη την ημερα σκαβουν συνεχεια, με αποτελεσμα να μου χαλανε ολη την διακοσμηση... μηπως υπαρχει καποια λυση?

Δε μπορείς να κάνεις κάτι, αν και υβρίδια είναι κιχλίδες και το σκάψιμο είναι μέρος του χαρακτήρα και της συμπεριδοράς τους...

Οι αλλαγές νερου που κάνεις μου φαίνονται λίγες. Τι ποσοστό νερού αντικαθιστάς; Τι τιμές μετράς στο νερό σου πριν από την καθιερωμένη αλλαγή νερού;

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα που εχω ειναι οτι τα παπαγαλοψαρα ολη την ημερα σκαβουν συνεχεια, με αποτελεσμα να μου χαλανε ολη την διακοσμηση... μηπως υπαρχει καποια λυση?

Και εγω έχω το ίδιο θέμα τι να κάνουμε και τα ψαράκια μας έχουν χαρακτήρα όπως και οι άνθρωποι και συνήθειες... :wub: ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια και σκληροτητα του νερου κοιταω. δηλαδη καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγη του νερου? το νερο που βγαζω ειναι 1/3 του ενυδρειου, και φυσικα το αφαιρω με σκουπα βυθου. κανω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να κάνεις κάτι, αν και υβρίδια είναι κιχλίδες και το σκάψιμο είναι μέρος του χαρακτήρα και της συμπεριδοράς τους...

Οι αλλαγές νερου που κάνεις μου φαίνονται λίγες. Τι ποσοστό νερού αντικαθιστάς; Τι τιμές μετράς στο νερό σου πριν από την καθιερωμένη αλλαγή νερού;

:wootwoot:

Πολυ όμορφα τα παπαγαλόψαρα αλλα να τα φροντίζεις όσο μπορείς καλύτερα , αρκετα τα βασάνισαν με τα τατουάζ που τους έκαναν .

Γέννα πάντως μη περιμένεις . :wub:

Link to comment
Share on other sites

εχουν γεννησει 2 φορες, αλλα δεν μπορουν να εκολαπτουν...τωρα τον λογο δεν τον ξερω.. μου ειπαν απο το μαγαζι που αγοραζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να καταλληξουν σε ψαρακια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...