Jump to content

Απορία


Recommended Posts

Γεία σας φίλοι μου,

Εδώ και τέσσερης μέρς έχω βάλει σε λειοτυργεία το ενυδρείο μου.Έκανα μπόλιασμα από το ενυδρείο ενός φίλου μου. Ακόμα έριξα και μια αμπούλα Bio Digest (έχω ακόμα 3 και ο καταστηματάρχης μου είπε να ρίχνω μια να βδομάδα). Για τροφή των βακτιριδίων επέλεξα να ρίχνω 5 φυλλαράκια ActiMin. Η δοσολογια που ρίχνω είναι σωστή ή πρέπει να την μειώσω ;;;;;

Συγνώμη αν σας κούρασα. :wub:

Link to comment
Share on other sites

αφού έκανες μπόλιασμα αποικία υπάρχει. Η δοσολογία είναι καλή, αλλά μην ξεχνάς ότι πρέπει να αρχίσεις και μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αφού επέλεξες να στρώσεις το ενυδρείο με μπόλι, μπορείς να αρχίσεις σταδιακά την ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου. Έτσι τα ψάρια με τους ρύπους τους θα συντηρήσουν τις αποικίες των βακτηρίων.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

αφού έκανες μπόλιασμα αποικία υπάρχει. Η δοσολογία είναι καλή, αλλά μην ξεχνάς ότι πρέπει να αρχίσεις και μετρήσεις...

Έχω κάνει ίδι τις πρώτες μετρίσεις.

ph:7,5

gh:13

no2:0

no3:10 mg/l

και η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 26οC

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου karydas,

Ψαράκια θα βάλω σε καμιά 15 μέρς γιατι περιμένω να στροθεί λίγο καλυτερα το ενυδρείο μου (για αυτο ρίχνω και τα φιλαράκια τροφής) και περιμένω και κατι καινοργειες παραλαβές.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβαλες μπόλι πρέπει να αρχίσεις να βάζεις και ψάρια αλλιώς η βιολογία που έχεις έτοιμη αυτή τη στιγμή σταδιακά θα χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβαλες μπόλι πρέπει να αρχίσεις να βάζεις και ψάρια αλλιώς η βιολογία που έχεις έτοιμη αυτή τη στιγμή σταδιακά θα χαθεί.

Σε ευχαριστώ.. Θα φροντίσω να βάλω τωρα αυτήν την εβδομάδα..

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβαλες μπόλι πρέπει να αρχίσεις να βάζεις και ψάρια αλλιώς η βιολογία που έχεις έτοιμη αυτή τη στιγμή σταδιακά θα χαθεί.

Αυτο ακριβως.

Επρεπε ηδη να εχεις βαλει εναν κατοικο...........

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου σήμερα έχω μία υποχρέοση και δεν μπορώ να πάω σημερα στο pet shop και αυριο είναι το απόγευμα τα μαγαζία είναι κλιστά... Την Πέμπτη θα πάω σιγουρα να πάρω το πρώτο μου ψαράκι..

Σκέφτομαι να βάλω γκαππυ... Για αρχή να βάλω μόνο ένα ή δύο??? Το ενυδρείο μου είναι 54 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου σήμερα έχω μία υποχρέοση και δεν μπορώ να πάω σημερα στο pet shop και αυριο είναι το απόγευμα τα μαγαζία είναι κλιστά... Την Πέμπτη θα πάω σιγουρα να πάρω το πρώτο μου ψαράκι..

Σκέφτομαι να βάλω γκαππυ... Για αρχή να βάλω μόνο ένα ή δύο??? Το ενυδρείο μου είναι 54 λίτρα.

Ενα αρσενικο και τρια θηλυκα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα αρσενικο και τρια θηλυκα.

Διαβασε σε παρακαλω πιο προσεκτικα τι ρωταει ο φιλος μας.

Link to comment
Share on other sites

Aν βάλω τα ψάρια σε 15 μέρες θα υπάρχει κάποιο προβλημά?? Βέβαια όταν λέω σε 15 μέρες εννοώ κανονικα να ριχνω μέσα τροφή και να ρίχνω και τισ αμπούλεσ καθε βδομάδα ή να μην το επιχιρίσω

φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...