Jump to content

χρονικό περιθώριο μεταφοράς ψαριών


Recommended Posts

σε λιγες μερες θα ανεβω αΘηνα για δουλειες και ψωνια.

Σκεφτομαι λοιπον την αγορα καμποσων ψαριων απο κει, γιατι στα τοπικα μαγαζια ......

εκεινο που με απασχολει ειναι η διαρκεια παραμονης των ψαριων στο πακετο.

προγραμματιζω η αγορα να γινει γυρω στις 3 το μεσημερι και η αναχωρηση οχι νωριτερα απο τις 8 το βραδυ.

Ετσι θα περασουν πανω απο 7 ωρες (συνολικα) μεχρι να μπουν στο ενυδρειο.

Τα προς αγορα ψαρια που σκεφτομαι ειναι Μεταξυ αλλων γατοψαρα, γαριδες, σαλιγκαρια, ενα κοπαδι σμηνοψαρα, γκουραμι.

Πιστευεται οτι το χρονικο διαστημα ειναι μεγαλο και το διακινδυνευω?

Το καταστημα διαφημιζει οτι τα πακετα ειναι θερμομονωτικα με θερμαντικα σωματα(?).

Εναλλακτικα, θα πρεπει να κανω ηλεκτρονικα την παραγγελια και να σταλθει μεσω ΚΤΕΛ (εκτιμωμενος χρονος 4-5 ωρες). Να εμπιστευτω ομως τα ψαρια που θα μου στελλουν ή θα με βασανισουν. Και επειδη η αγορα ειναι μαζικη δεν παιζει καραντινα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα φίλε μου

Και γιατί η αγορά να μήν γίνει λίγο πρίν φύγεις; θέλω να πώ πως και 2-3 ώρες να κερδίσεις είναι πολύ σημαντικό...

7+ ώρες είναι πάρα πολές και θα έχεις σίγουρα απώλειες ειδικά σε γαρίδες που είναι και αρκετά ευαίσθητοι οργανισμοί...να φανταστείς ότι μετα απο 45 λεπτά με μία ώρα το αμμώνιο μετατρέπεται σε άκρος τοξική αμμωνία...2-3 πραγματάκια που μπορείς να κάνεις είναι...άν μείνεις μέρες Αθήνα να πάς να διαλέξεις τα ψαράκια σου και να πείς στον καταστηματάρχη άν μπορεί να σου τα βάλει ξεχωριστά σε ένα ενυδρείο και να μείνουν νηστικά για 1-2 μέρες πρίν φύγεις, κατα την μεταφορά στο ταξίδι να φροντίσεις οι σακούλες με τα ψάρια να είναι πολύ καλά φουσκομένες ώστε να υπάρχει αρκετό οξυγόνο μέσα και άν μπορείς να πάρεις φελιζολένια κουτιά σάν αυτά που έχουν οι ψαράδες ώστε να κρατηθεί η θερμοκρασία όσο το δυνατόν σε επιθυμιτά επίπεδα, επίσεις να πείς στον καταστηματάρχη να μήν τσιγγουνεφτεί τις σακούλες που θα σου βάλει τα ψαράκια σου (όσο λιγότερα σε μία σακούλα τόσο το καλύτερο) υπάρχουν σκευάσματα τα οποία αποροφούν την αμμωνία, καλό θα είναι να έχεις μαζί σου και να το χρησιμοποιήσεις σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες μετά απο 2-3 ώρες ταξιδιού, επίσεις να βρείς κάποιο σκεύασμα που να περιέχει alloe vera θα δράσει κατευναστικά για τα ψάρια ώστε να αποφύγεις όσο το δυνατό περισσοτερο stress .Προσπάθησε οι σακούλες να μήν είναι άμμεσα εκτεθημμένες σε ήλιο σε περίπτωση που ταξιδέψεις πρωί αλλά ούτε και σε χαμηλές θερμοκρασίες (πορτ-μπαγκάζ) άν ταξιδέψεις βράδι...επίσεις πολύ σημαντικό είναι να τα σκεπάσεις με κάτι που να κρύβει το πολύ φώς ώστε να είναι πιό ήρεμα...

Όταν με το καλό επιστρέψεις μήν αγνοήσεις την κανονική προσαρμογή που πρέπει να κάνεις γιατί θα είναι και η χαριστική βολή στα ήδη ταλαιπωριμένα ψαράκια...

Καλή επιτυχία στην σύσκολη μεταφορά :wub:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω επισης ποσο σημαντικη ειναι η κατασταση των ψαριων που θα αγορασεις.Φυσικα οσο μικροτερη ειναι η ταλαιπωρια των ψαριων,τοσο το καλυτερο.Η συσκευασια για την μεταφορα ειναι σημαντικοτατη.Σκεψου οτι πολλα απο τα ψαρια που αγοραζουμε,ταξιδευουν για ωρες(και 2-3 μερες ισως..).Υπαρχουν κουτια απο φελιζολ,μεσα στα οποια τοποθετουνται τα ψαρια με τις σακουλες τους για την μεταφορα. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα πρέπει στο σακουλάκι με τις γαριδούλες να υπάρχει και ένα κομμάτι από ενεργειακό βαμβάκι (αυτό που βάζουμε και στα φίλτρα). Εκεί θα νοιώθουν πολύ περισσότερη ασφάλεια από ότι στη γυμνή σακούλα και θα στρεσαριστούν πολύ λιγότερο!

Στρες = μεγαλύτερες πιθανότητες απωλειών

Link to comment
Share on other sites

Με καλη μονοση και με το 1/3 της σακουλας γεματο με νερο και τα 2/3 της με αερα για 15 ωρες ,εγω δεν ειχα κανενα προβλημα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Με καλη μονοση και με το 1/3 της σακουλας γεματο με νερο και τα 2/3 της με αερα για 15 ωρες ,εγω δεν ειχα κανενα προβλημα :wub:

Εσύ σίγουρα δέν είχες πρόβλημα, γιά Ρώτα και το ψαράκι όμως... :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Σωστα οσα ειπώθηκαν πάρα πάνω .

Με καλη μονοση και με το 1/3 της σακουλας γεματο με νερο και τα 2/3 της με αερα για 15 ωρες ,εγω δεν ειχα κανενα προβλημα :wub:

:wootwoot:

Και για περισσότερες ώρες εδω

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι γινεται αναφορα οτι καλο ειναι τα ψαρια να ειναι νηστικα, κατι το οποιο δεν ειναι εφικτο.

Υποτειθεται οτι το δοχειο θα ειναι απο μονωτικο και θα εχει και "θερμοφορα" μεσα.

Βασικα εγω προτιμω και μου ειναι πιο ευκολο να κανω την παραγγελια ηλεκτρονικα και να παω να παραλαβω το πακετο απο το τοπικο ΚΤΕΛ. Δεν ξερω ομως αν μπορω να εμπιστευτω το μαγαζι οτι δεν θα μου στειλλει οτι ναναι.

Με αυτον το τροπο εχω και αλλο ενα πλεονεκτημα. Η παραγγελια θα γινει τμηματικα ωστε να γινει αρτιοτερα η εισαγωγη των ψαριων. Διαφορετικα, δεν νομιζω οτι η βιολογια του φιλτρου θα μπορει να ανταπεξελθει αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το ταξίδι-μεταφορά έγινε; θα ήταν χρήσιμο να μας πείς τα αποτελέσματα και την διαδικασία που ακολούθησες... :D

Link to comment
Share on other sites

το ταξιδι - δικο μου- εγινε. Αυτο των ψαριων οχι ακομα.

Δυστυχως το προγραμμα δεν μου βγηκε οπως το ηθελα. Περασα βιαστικα απο ενα μαγαζι στη κηφισια αλλα ο χρονος μου ηταν περιορισμενος (και το μαγαζι τοσο μεγαλο για τα δεδομενα μας) που ουσιαστικα δεν προλαβα καν να δω αυτα που ηθελα.

επιπλεον η μεταφορα θα διαρκουσε πανω απο 11 ωρες και θα επρεπε να κανω προσαρμογες μεσα στα μεσανυχτα οποτε το ανεβαλα.

Ελπιζω σε λιγες μερες να κανω τις παραγγελιες οποτε θα ενημερωσω για τυχον εξελιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε!

Εγω θα προτεινα να πας σε 2 - 3 καλα μαγαζια εδω στην περιοχη μας κ να πεις στα παιδια τι ακριβως 8ελεις να αγορασεις! Ισως αυτοι μπορουν να σου φερουν! Μην τα παρεις αμεσως ομως για να γλυτωσεις τυχον απωλειες! Ετσι 8α γλυτωσεις κ την ταλαιπωρια την δικη σου κ των ψαριων!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή η λύση για ασφαλή μεταφορά: http://novalek.com/kordon/breathing_bags/index.htm

Δε χρειάζεται καν αέρας στη σακούλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι σακουλες ακομα και αν κανουν αυτο που διαφημιζουν, στην πραξη (τουλαχιστον εδω) δεν νομιζω οτι θα δουλεψουν. Αυτο το λεω γιατι οι σακουλες θα ειναι (φανταζομαι) μεσα σε θερμομονωτικο κουτι το οποιο δεν νομιζω να αναπνεει.

Εγω θα προτεινα να πας σε 2 - 3 καλα μαγαζια εδω στην περιοχη μας κ να πεις στα παιδια τι ακριβως 8ελεις να αγορασεις! .... Ετσι 8α γλυτωσεις κ την ταλαιπωρια την δικη σου κ των ψαριων!

2-3 ειναι ολα και ολα, θελεις να ειναι και καλα?

δεν ειναι ταλαιπωρια να δωσω με το ποντικι μια εντολη αγορας ή να παρω ενα τηλεφωνο και να μου τα στειλλουν.

Ή αν τυχει να περναω απο Αθηνα να κανω μια σταση σε ενα μαγαζι και να εχω την χαρα (και την σιγουρια) να διαλεξω εγω ο ιδιος.

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι να βρω ενα σωστο και αξιο εμπιστοσυνης μαγαζι, ειδικα για παραγγελιες απο αποσταση.

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα η μεταφορα εγινε την προηγουμενη εβδομαδα.

Η πρωτη αγορα εγινε στις 13:30 (τετρα) και η δευτερη κατα τις 15:00 (αρλεκινοι, πλεκο, σαλιγκαρια).

Τα ψαρια μοιραστηκαν σε σακουλες και τοποθετηθηκαν σε κουτι απο φελιζολ που ευτυχως μου εβαλε το πρωτο καταστημα γιατι το δευτερο δεν ειχε(?!).

Η προσαρμογη στο ενυδρειο ξεκινησε κατα τις 21:30.

Η θερμοκρασια (δεν γνωριζω την αρχικη) στο νερο της σακουλας ηταν 23,5 περιπου.

Εκεινο που μου εκανε εντυπωση ομως ηταν το TDS. Στο νερο του δευτερου καταστηματος οι μετρησεις ηταν 280-350 ενω στη σακουλα του πρωτου καταστηματος ηταν 650!!!

Εκανα μια μετρηση για αμμωνια (σε αυτο μονο ) και εβγαλα περιπου 0,5 (με επιφυλαξη λογω φωτος απο φθορισμο).

Τα αποτελεσμα μια εβδομαδα μετα ειναι τα εξης:

- Την επομενη ημερα μετρησα 3 αρλεκινους λιγοτερους. Δεν ειμαι σιγουρος αν οντως μπηκαν ολα (λαθος μετρηση καταστηματος) ή αν πεθανανε (και γιατι?).

- 2 μερες μετα ελειπε ενα τετρα και απεβιωσε το ενα απο τα δυο apple snails.

4 μερες μετα ακολουθω θεραπεια με μελαφιξ, αφου ειδα οτι, εκτος απο καποια τετρα που ειχαν φαγωμενα (ή σηψη) πτερυγια, ειχε και ο πλεκο ξεφτισμενα περυγια.

Εδω διαπιστωνω την επιπολαιοτητα μου σε καποια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα κρατησε η προσαρμογη των ψαριων;Θα μπορουσες να βαλεις toxivec κατα την προσαρμογη.Εισαι απολυτα σιγουρος οτι τα ψαρια ηταν υγιεστατα κατα την αγορα; :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

η προσαρμογη κρατησε περιπου 1 ωρα.

οχι δεν ειμαι σιγουρος για την αρχικη κατασταση τους και γι' αυτο αναφερθηκα για επιπολαιοτητες. Στο πρωτο μαγαζι αφενος δεν υπηρχε καλος φωτισμος και αφετρου τελευταια στιγμη αλλαξα γνωμη και πηρα αλλο ειδος απο αυτο που αρχικα ειχα αποφασισει. Ετσι δεν προλαβα να δω καλα (πιεζε και ο χρονος).

Παντως προς το παρον βλεπω σταθεροτητα και μια μικρη βελτιωση. Ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...