Jump to content

ΑΡΧΑΡΙΟΣ Help


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.οπως γραφω ειμαι αρχαριος.εχω ενα ενυδρειο 20 lit.και ενα μαλον filtro HL-BT200 3W 200lit/h.διαβαζω πολλα εδω μεσα απο εσας τους γνωστες αλλα εμενα μου φαινονται ακαταλαβιστικα.πριν λιγο καιρο ειχε χρυσοψαρα μεσα.θελω να βαλω ενα κοπαδακι νεον ενα γλυφτη και ενα σαλιγκαρακι η μια γαριδα.δεν ξερω αν μπορω να τα βαλω αυτα μαζι σε τι ποσοτητα και αν πρεπει να συμπληρωσω κατι αλλο στο ενυδρειο μου.μια βοηθεια παρακαλω απο τους γνωστες του spor. :wub::wootwoot::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τα χρησοψαρα δεν κανουν για αυτο το ενυδρειο. το μεγαλυτερο ποσοστο θα σου προτεινει να βαλεις ενα μονομαχο και μερικες γαριδες-σαλιγκαρια. και εγω αυτο θα εκανα. τα νεον θελουν ομαδα ισχυροι δηλαδη γυρω στα 8-10 ψαρια και πανω... οποτε δυσκολο για τα λιιρα αυτα.

βλεπεις και πρατεις... :wub:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου.δυο πραγματακια τα νεον δεν ειναι πολυ μικρα ψαρακια?γιατι ειναι πολλα για τα lit?δεν πεζει ρολο το μεγεθος στο χωρο?το ενυδρειο μου δεν χρειαζετε τιποτα αλλο?θερμομετρα ,θερμοστατες η δεν ξερω και γω τι αλλο.στρωσημο χρειαζετε ?αν ναι πως γινετε?

γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι σκραπας σ αυτα.οποιος εχει την ευγενη καλοσυνη να ασχοληθει........!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε!

Οπως λεει και ο φιλος pozeras13 τα λιτρα που εχεις ειναι λιγα για νεον η για αλλο κοπαδοψαρο.

Διαβασε εδω το προφιλ για τα νεον και θα καταλαβεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

Επεισης τα νεον θελουν μαλακο μερο και δεν μπαινουν σε νερο βρυσης οπωτε θα επρεπε να μπεις σε αλλες διαδηκασιες.

Τωρα για τα λιτρα σου θα σου προτεινα και εγω εναν ωραιο μονομαχο και μερικα σαλιγκαρακια.

Θα χρειαστεις ακομα θερμομετρο,θερμοστατη,χαλικακι αν δεν εχεις και καλο θα ηταν να βαλεις και ευκολα αληθινα φυτα και καποιο ξυλο.

Για το στρωσιμο κοιτα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Καλο διαβασμα! :wub:

Link to comment
Share on other sites

στα 20 λιτρα μπορεις να βαλεις κανενα σαλιγκαρι,ευκολα φυτα,και γαριδουλες.τα νεον ξεχασετα στα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και καλή αρχή.

Αν αποφασίσεις για μονομάχο δες κι αυτό το λινκ

Link to comment
Share on other sites

παιδια το θερμομετρο εχει βαθμιδες απο 0-4.πως στο καλο παιρνουμε μετρισεις απο αυτο? :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια το θερμομετρο εχει βαθμιδες απο 0-4.πως στο καλο παιρνουμε μετρισεις απο αυτο? :P

τι εννοεις το θερμομετρο?μιλας για θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

ναι για να μετραω την θερμοκρασια του νερου.

Νομιζω οτι ολα τα θερμομετρα εχουν 4 μικρες γραμμες και μια πιο μεγαλη στη μεση και μετα αλλες 4 μικρες..μπορεις να βγαλεις μια φωτο το θερμομετρο σου γιατι δεν ξερω αν καταλαβα καλα τι ρωτας... :P

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι ειναι φιλε μου.ξεκιναει απο το 0 τεσερες γραμουλες και μια ποιο μεγαλη που ειναι το μισο.το ιδιο και παει στο 1.και ου το καθε εξεις μεχρη το τεσερα.στο 2 ασ πουμε τι θερμοκρασια εχει?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι ειναι φιλε μου.ξεκιναει απο το 0 τεσερες γραμουλες και μια ποιο μεγαλη που ειναι το μισο.το ιδιο και παει στο 1.και ου το καθε εξεις μεχρη το τεσερα.στο 2 ασ πουμε τι θερμοκρασια εχει?

Δηλαδη δεν ειναι οπως ολα τα θερμομετρα που δειχνει την θερμοκρασια πχ 10,20,30, και ενδιαμεσα εχει τις γραμμουλες?αυτο το θερμομετρο δεν το εχω δει ποτε που λες..

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως λες οτι ειναι τα αλλα θερμομετρα μαλλον αυτο στο 1 θα ειναι10,στο 2 ......20 και παει λεγοντας.τα ρωταω ολα αυτα γιατι προτων δεν εχω ξαναδει θερμομετρο ενυδρειου και δευτερον εκανα την λαλακια να στειλω αλλον να το παρει.τελος παντων ευχαριστω για τον χρονο σου λογικα θα ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

ετσι πρεπει να ειναι,δηλαδη 1=10,2=20.3=30.τα θερμομετρα για το ενυδρειο ειναι τα ιδια με τα κοινα θερμομετρα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...