Jump to content

πολλή τροφή, Sos


Recommended Posts

Μάζεψε την τροφή που έχει περισσέψει με μια απόχη ή χρησιμοποίησε σκούπα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

..μαζεψε την οσο μπορεις ..σιγα ...σιγα μην τρομοκρατησεις τα ψαρακια σου! ...κανε και μετρησεις σημερα και αυριο ..αν δεις κατι παραφωνο κανε και καμια μια αλλαγη νερου και νομιζω θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε,εγω λογο των ψαριων που εχω (ζωοτοκα) για να μην εχω προβληματα με την αμμωνια υπαρχουν ειδικα φαρμακα που την κρατανε στο 0

Επειδη λογικα δεν εχεις,κανε μια αλλαγη νερου και βαλε την αεροαντλια για να αναταραζει την επιφανεια...

κανε μετρησεις αυριο και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε,εγω λογο των ψαριων που εχω (ζωοτοκα) για να μην εχω προβληματα με την αμμωνια υπαρχουν ειδικα φαρμακα που την κρατανε στο 0

Επειδη λογικα δεν εχεις,κανε μια αλλαγη νερου και βαλε την αεροαντλια για να αναταραζει την επιφανεια...

κανε μετρησεις αυριο και βλεπουμε...

Τι φαρμακα χρησιμοποιεις? ....εχεις στρωσει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε,εγω λογο των ψαριων που εχω (ζωοτοκα) για να μην εχω προβληματα με την αμμωνια υπαρχουν ειδικα φαρμακα που την κρατανε στο 0

Επειδη λογικα δεν εχεις,κανε μια αλλαγη νερου και βαλε την αεροαντλια για να αναταραζει την επιφανεια...

κανε μετρησεις αυριο και βλεπουμε...

γιατι βαζεις φαρμακα για την αμωνια; το φιλτρο και το βιολογικο υλικο που εχεις δεν επαρκει;

αμα εχεις σωστη φιλτρανση και καλο βιολογικο υλικο κρατας την αμμωνια στο μηδεν.

χωρις φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

πόση ποσότητα παραπάνω σου έπεσε?

Ανάλογα με το πόσο ισχυρή φίλτρανση έχεις, την ποσότητα των ψαριών που έχεις, αλλά και την ποσότητα της τροφής που σου έπεσε, ίσως δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως.

Μπορείς να κάνεις μια αλλαγή νερού με σκούπα βυθού, μπορείς να μην ταΐσεις για μία μέρα, γενικά είναι πολλές οι περιπτώσεις, ανάλογα με τους παραπάνω παράγοντες.

Εάν δεν είσαι σίγουρος, καθάρισε την περισσευούμενη τροφή στον βυθό σου και κάνε και μια αλλαγή νερού.

Από εκεί και πέρα ένας πιό συχνός έλεγχος της αμμωνίας δεν βλάπτει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε,εγω λογο των ψαριων που εχω (ζωοτοκα) για να μην εχω προβληματα με την αμμωνια υπαρχουν ειδικα φαρμακα που την κρατανε στο 0

Επειδη λογικα δεν εχεις,κανε μια αλλαγη νερου και βαλε την αεροαντλια για να αναταραζει την επιφανεια...

κανε μετρησεις αυριο και βλεπουμε...

Αυτό που αναφέρεις, λογικά δεν είναι φάρμακο, αλλά χημικό που διασπά την αμμωνία και την κάνει μη τοξική. Ένα γνωστό σκεύασμα που κάνει αυτή τη δουλειά είναι το AmmoLock. Η αμμωνία συνεχίζει να είναι μετρήσιμη με τα τεστ μας, αλλά (όπως είπα) παύει να είναι τοξική. Αυτή η διαδικασία προτείνεται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις και σε καμία περίπτωση δεν συνιστάται σε περιπτώσεις μόνιμης μετρήσιμης αμμωνίας μέσα στο ενυδρείο μας.

Οι λύσεις είναι αυτές που αναφέρθηκαν πιο πάνω...

Στην ουσία αν αφαιρεθεί η τροφή άμεσα δεν χρειάζεται καν να κάνουμε αλλαγή νερού. Αν δεν αφαιρεθεί άμεσα και αρχίζει να μουλιάζει μέσα στο νερό, τότε πρέπει να μπούμε στη διαδικασία αλλαγής νερού. Το ποσοστό αυτής της αλλαγής εξαρτάται από τον όγκο βιολογίας που έχουμε στο φίλτρο μας, καθώς και από τη αμμωνία που έχουμε μετρήσει στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...