Jump to content

ιδεες για ενυδρειο 160 λτρ


Recommended Posts

:wub: καλημέρα παιδιά.

Εχω ένα ενυδρείο 160 λτρ το οποιο το έστεισα πριν δύο μήνες περίπου το εστρωσα και είναι έτοιμο.

Στέλνω και φωτογραφία για να το δείτε.

Εχω μέσα τώρα δύο ξιφοφόρους, δύο ρεντ ζεμπρα και δύο γατόψαρα.Επειτα έβαλα τρεις ρίζες κερατόφυλλο αλλα το περίεργο είναι οτι μετα απο τρεις μέρες είδα μέσα 4 σαλιγγαρια μικρα .Μαλλον ήταν πάνω στο φυτό σαν γόνος και μεγαλωσαν και τα είδα η είναι κατι αλλο?????????

Τώρα δεν θέλω να βάλω ψάρια εκτός απο αυτα που έχω και λεω να βάλω γαρίδες.ΓΙΝΕΤΑΙ????????

Το ενυδρείο έχει κυκλοφοριτή,ενα εξωτερικο φίλτρο για 80 λτρ θερμοστάτη 150 .

Περιμένω και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιωργο.τα σαλιγκαρια ειναι λαθρεπιβατες απο το κερατοφυλο.

χρησιμα ειναι για το ενυδρειο σου.τωρα για τις γαριδες που θες να βαλεις

θα σου ελεγα να φτιαξεις ενα μικρο 20λιτρο γαριδοενυδρειο.αν τωρα θες να τις βαλεις στο μεγαλο βαλε φυτα μεσα για να εχουν κρυψωνες γιατι πολλα ψαρια τις κυνηγανε.ειναι και ευασθητες στις μεταβολες του ph.

το εξωτερικο φιλτρο ειναι σωστο αυτο που γραφεις για τα 80 λιτρα;

αν ναι δεν κανει η φιλτραση που εχεις για τα 160 λιτρα που εχεις.

κανε μετρησεις και γραψτες.

φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο red zebra φανταζομαι εννοεις τα αφρικανικα,τα οποια δεν ταιριαζουν με τους ξιφοφορους.

Ριξε μια ματια και αποφασισε ποια ειδη σου αρεσουν και θα ηθελες να φιλοξενησεις και τα ξαναλεμε :wub:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιωργο.τα σαλιγκαρια ειναι λαθρεπιβατες απο το κερατοφυλο.

χρησιμα ειναι για το ενυδρειο σου.τωρα για τις γαριδες που θες να βαλεις

θα σου ελεγα να φτιαξεις ενα μικρο 20λιτρο γαριδοενυδρειο.αν τωρα θες να τις βαλεις στο μεγαλο βαλε φυτα μεσα για να εχουν κρυψωνες γιατι πολλα ψαρια τις κυνηγανε.ειναι και ευασθητες στις μεταβολες του ph.

το εξωτερικο φιλτρο ειναι σωστο αυτο που γραφεις για τα 80 λιτρα;

αν ναι δεν κανει η φιλτραση που εχεις για τα 160 λιτρα που εχεις.

κανε μετρησεις και γραψτες.

φιλικα.

Καπως ετσι το σκεφτηκα και εγω για τα σαλιγκαρια.

Το εξωτερικο φιλτρο ειναι βοηθητικο.Πρεπει να βαλω κατι αλλο λες?

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο red zebra φανταζομαι εννοεις τα αφρικανικα,τα οποια δεν ταιριαζουν με τους ξιφοφορους.

Ριξε μια ματια και αποφασισε ποια ειδη σου αρεσουν και θα ηθελες να φιλοξενησεις και τα ξαναλεμε :wub:

Δεν ξέρω είναι κατι πολυ μικρα ροζ με μεγαλα πτερυγια σαν να εχουν βουλες.αυτα τα εδωσε ο πετσοπας στον αδερφο μου ολα μαζι και μου τα εφερε.

Εσυ τι λες για τις γαριδες?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες μπορείς να βάλεις.

Αν θέλεις πες μας λίγο τι φίλτρα έχεις και τι υλικά έχουν μέσα. :wub:

Και κάτι ακόμα, το χαλίκι που έχεις στο βυθό είναι ψιλό?

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι το σκεφτηκα και εγω για τα σαλιγκαρια.

Το εξωτερικο φιλτρο ειναι βοηθητικο.Πρεπει να βαλω κατι αλλο λες?

τις πιο πολες φορες για βοηθητικα εχουμε τα εσωτερικα επειδη ειναι πιο μικρα και δεν χωρανε πολλυ βιολογικο υλικο.ενω τα εξωτερικα παντα ειναι πιο μεγαλα για περισοτερη βιολογια.

κανε μια περιγραφη των φλτρων σου,και τι υλικα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

το εσωτερικο φιλτρο εχει μονο το κλασσικο σφουγκαρι.ο κυκλοφοριτης δεν θυμαμαι ακριβως επειδή το ενυδρειο το εκαν απριν 6-7 χρονια αλλα το ειχα παρει για παραπανω λιτρα απο τα δικα μου.Η πετρα που εχω στο βυθο ειναι 3 με 4 χιλιοστα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις μέσα στα φίλτρα σου κάποιο βιολογικό υλικό, όπως το sera siporax ή το eheim substrat pro, καλό θα ήταν να προσθέσεις, για να έχεις περισσότερη βιολογία! :wub:

Link to comment
Share on other sites

τις πιο πολες φορες για βοηθητικα εχουμε τα εσωτερικα επειδη ειναι πιο μικρα και δεν χωρανε πολλυ βιολογικο υλικο.ενω τα εξωτερικα παντα ειναι πιο μεγαλα για περισοτερη βιολογια.

κανε μια περιγραφη των φλτρων σου,και τι υλικα εχουν.

ειδα εχθες το εξωτερικο φιλτρο μου και τελικα λεει 260 λτρ την ωρα.Θα βαλω αν ειναι και βιολογικο υλικο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...