Jump to content

Διαφορά θερμοκρασίας 5 βαθμών βυθού-νερού


Recommended Posts

Σήμερα παρατήρησα κάτι αρκετά περίεργο και άκρως ενδιαφέρον

Πρίν απο 2 μέρες μου είχε πέσει στον βυθό ενα θερμόμετρο της sera και το άφησα εκέι.Ηταν ακριβώς παράλληλο με τον βυθό.Ο βυθός μου είναι λευκή άμμος το ενυδρείο που μιλάμε είναι 20 λίτρα.

Εβλεπα πως η θερμοκρασία που έδειχνε ήταν 24 και άρχιζα να ανεβάζω την θερμοκρασία απο τον θερμοστάτη αλλα αυτό δεν άλλαζε ακόμα και μετά απο 2 μερες.Σήμερα λοιπών έβαλα το χέρι μου στο νερό και ήταν πολύ ζεστό, έπιασα το θερμόμετρο το έβαλα στην μέση του ενυδρείου και αμέσως έδειξε 29.Επαλήθευσα το πείραμα και με ένα άλλο θερμόμετρο.Τα αποτελέσματα ήταν ίδια: θερμοκρασία νερού:29 ,θερμοκρασία βυθού: 25

Γνωρίζω πως τα ζεστά υγρά - αέρια πάνε προς τα πάνω αλλα η διαφορά της θερμοκρασίας ήταν τεράστια...

Ερωτήματα:

Ο βυθός μονώνει την κάτω ζώνη του ενυδρείου και την κρατάει πιο κρύα απο το κύριο μέρος?

Δημιουργούνται ρεύματα νερού με διαφορετικές θερμοκρασίες τα οποία μπορούν να βλάψουν τα ψάρια μας?

Συμβαίνει το ίδιο φαινόμενο με βυθό απο χαλίκι?

Αμα έχουμε θερμοκαλώδιο στον βυθό οι θερμοκρασίες εξισώνονται?

Ποια είναι η γνώμη/εμπείρία σας ?

Link to comment
Share on other sites

αν συμβαινει τετοιο πραγμα τοτε η κυκλοφορια στο ενυδρειο (εισοδος-εξοδος φιλτρου) ειναι πολυ λαθος.

Link to comment
Share on other sites

αν συμβαινει τετοιο πραγμα τοτε η κυκλοφορια στο ενυδρειο (εισοδος-εξοδος φιλτρου) ειναι πολυ λαθος.

δηλαδή ?

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το θερμόμετρο στο ύψος του βυθού,όρθιο και σε 10 λεπτά πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το θερμόμετρο στο ύψος του βυθού,όρθιο και σε 10 λεπτά πες μας.

την διαφορά θερμοκρασίας βυθού επιφανείας την ξέρω,ρώτησα γιατι ειναι η κυκλοφορια στο ενυδρειο (εισοδος-εξοδος φιλτρου) ειναι πολυ λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα λέω εγώ...Στο αρχικό ερώτημα απαντάω.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το θερμόμετρο στο ύψος του βυθού,όρθιο και σε 10 λεπτά πες μας.

Το έκανα αλλά πρίν μείωσα την θερμοκρασία του ενυδρείου απο τον θερμοστάτη και εχει πάει στους 27,5 για να είναι ΟΚ για τον μονομάχο μου

Η θερμοκρασία της επιφάνειας του βυθού είναι 26

Η θερμοκρασία μέσα στον βυθό είναι 24,5

Μειώθηκε αισθητά η διαφορά τους αλλα διαφέρουν κατα 1,5 βαθμούς.

Μήπως αυτό συμβαίνει γιατι οι ρίζες των φυτών θέλουν δροσιά ή γιατι τα βακτήρια την προτιμούν ?

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Στην επιφάνεια του βυθού έχει διαφορά με το μέσο του ενυδρείου όπως είπες στην αρχή;

(Με το ίδιο θερμόμετρο πάντα...)

Link to comment
Share on other sites

Στην επιφάνεια του βυθού έχει διαφορά με το μέσο του ενυδρείου όπως είπες στην αρχή;

(Με το ίδιο θερμόμετρο πάντα...)

Ναι, διαφέρουν 1,5 βαθμούς η επιφάνεια του βυθού με τον ΜΟ του ενυδρείου

Μέτρησα με το ίδιο θερμόμετρο και για να δώ την θερμοκρασία του βυθού το ακούμπησα κατακόρυφα πάνω στον βυθό-ίσα που ακούμπαγε,δεν μπήκε καθόλου μέσα (το θερμόμετρο αυτό βουλιάζει)

Link to comment
Share on other sites

Ας το δοκιμάσει να το κάνει και άλλος που έχει άμμο για βυθό και ας μας πει τα αποτελέσματα :wub:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταλαβει τι εκριβως γινεται.

Στην αρχη λες θερμοκρασια βυθου 25 (επιφανεια) και νερου (στο μεσο) 29.

Μετα λες θερμοκρασια νερου 27,5, βυθου 26 και μεσα στο βυθο 24,5. Τι εννοεις μεσα στο βυθο?

Το ενυδρειο τι υλικο εχει για πυθμενα, σε τι επιφανεια παταει και ποση ειναι η θερμοκρασια της επιφανειας?

Ενα ενυδρειο 20λ δεν ειναι θερμοσιφωνας για να εχει τοσο μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας (4C). Αφενος το σχημα και αφετερου η κυκλοφορια του νερου απο το φιλτρο δεν μπορει να επιτρεπουν τοσο μεγαλες διαφορες εκτος και αν κατι δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταλαβει τι εκριβως γινεται.

Στην αρχη λες θερμοκρασια βυθου 25 (επιφανεια) και νερου (στο μεσο) 29. Σωστά

Μετα λες θερμοκρασια νερου 27,5, βυθου 26 και μεσα στο βυθο 24,5. Τι εννοεις μεσα στο βυθο?Ενοώ κάτω απο την άμμο

Το ενυδρειο τι υλικο εχει για πυθμενα, αμμο

σε τι επιφανεια παταει και ποση ειναι η θερμοκρασια της επιφανειας? πανω σε ξύλο

Ενα ενυδρειο 20λ δεν ειναι θερμοσιφωνας για να εχει τοσο μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας (4C). Αφενος το σχημα και αφετερου η κυκλοφορια του νερου απο το φιλτρο δεν μπορει να επιτρεπουν τοσο μεγαλες διαφορες εκτος και αν κατι δεν παει καλα. Οι μετρήσεις είνα ΣΩΣΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αυτό συμβαίνει.

Η θερμοκρασία του ενυδρείου δεν είναι παντού η ίδια.

Το θερμοκρασία του νερού στα υψηλότερα στρώματα είναι μεγαλύτερη από ότι στα χαμηλά και ο βυθός έχει ακόμα χαμηλότερη.

Και αυτό δεν έχει παρά μόνο ελάχιστη σχέση με την κυκλοφορία του νερού. Ακόμα και σε reef συμβαίνει αυτό.

Η διαφορά μπορεί να είναι μέχρι και 2.5 βαθμούς.

( Οι μετρήσεις έχουν γίνει με ειδικό θερμόμετρο).

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αυτό συμβαίνει.

Η θερμοκρασία του ενυδρείου δεν είναι παντού η ίδια.

Το θερμοκρασία του νερού στα υψηλότερα στρώματα είναι μεγαλύτερη από ότι στα χαμηλά και ο βυθός έχει ακόμα χαμηλότερη.

Και αυτό δεν έχει παρά μόνο ελάχιστη σχέση με την κυκλοφορία του νερού. Ακόμα και σε reef συμβαίνει αυτό.

Η διαφορά μπορεί να είναι μέχρι και 2.5 βαθμούς.

( Οι μετρήσεις έχουν γίνει με ειδικό θερμόμετρο).

Nα και κατι καινουργιο που μαθαμε :P

Link to comment
Share on other sites

αλλο 2,5 και αλλο 4. και μαλιστα σε ενα ενυδρειο 20λιτρων.

Ενα αλλο περιεργο στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η θερμοκρασια νερου κατεβηκε και του βυθου ανεβηκε. Μηπως κατι δεν μετρηθηκε σωστα στην πρωτη?

Link to comment
Share on other sites

Θερμική αγωγιμότητα

Είναι ένας βασικός παράγοντας για τη διαφορά θερμοκρασίας μέσα 'η κοντά

σε διαφορετικά υλικά.

Μη σας κάνει εντύπωση το ίδιο συμβαίνει και έξω από το νερό και είναι

ακόμα ποιο έντονο το φαινόμενο για παράδειγμα η θερμοκρασία του

πατώματος μιας εσωτερικής πόρτας κλπ, παρόλο που βρίσκονται στην

ίδια θερμοκρασία περιβάλλοντος έχουν άλλη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...