Jump to content

Αλλαγή νερού


Recommended Posts

Γεία σας παιδία,

Έχω ένα ενυδρείο 54l. Θα μπορούσατε να μου πείτε πόσα λίτρα αλλαγή νερού θα κάνω;;;;

Το ένα τρίτο του νερού ειναι 18l και να κάνω περισσότερο ή λιγότερο και πόσο ;;

Ευχαριστώ για την προσοχή σας

Φιλικά Γιώργος :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδία,

Έχω ένα ενυδρείο 54l. Θα μπορούσατε να μου πείτε πόσα λίτρα αλλαγή νερού θα κάνω;;;;

Το ένα τρίτο του νερού ειναι 18l και να κάνω περισσότερο ή λιγότερο και πόσο ;;

Ευχαριστώ για την προσοχή σας

Φιλικά Γιώργος :P:thumbup:

Νομιζω 30% καθε βδομαδα ειναι μια χαρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα 54 λίτρα που αναφέρεις είναι τα καθαρά ή τα μεικτά?

Μετρήσεις νερού κάνεις?

Τα ΝΟ3 κάθε πότε ξεπερνάνε τα 20-25?

Το ενυδρείο τι ψάρια φιλοξενεί?

Φυτά έχει?

Link to comment
Share on other sites

Τα 54 λίτρα που αναφέρεις είναι τα καθαρά ή τα μεικτά?

Μετρήσεις νερού κάνεις?

Τα ΝΟ3 κάθε πότε ξεπερνάνε τα 20-25?

Το ενυδρείο τι ψάρια φιλοξενεί?

Φυτά έχει?

Τα 54 l είναι μεικτά.

Μετρήσεις νερού κάνω

Ph : 7,50

Gh : 15

Nh3/nh4 : 0

No2:0,5*

No3:25*

*το ΝΟ2 και το ΝΟ3 είναι πολύ υψηλά γιατί το εκθέτει τρέχει 1 βδομάδα ...

Πως θα το κατεβασω ;;;;

Ψάρια έχω. 1 αρσενικό γκαππυ και θα βάλω ακόμα 4 αρσενικά σταδιακά. Το ενυδρειο είναι φυτεμενο .

Ευχαριστώ πολύ :P

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινά με πιο συχνές αλλαγές νερού και μείωση ποσότητας και συχνότητας ταΐσματος.

Τα νιτρώδη ΝΟ2 θα μηδενιστούν μόνιμα με το στρώσιμο του φίλτρου σου ή/και την αύξηση των βιολογικών υλικών που περιέχει.

Τα νιτρικά θα μειωθούν σε επιθημιτό επίπεδο με τακτικές αλλαγές νερού και προσθήκη περισσότερων φυτών.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβασα και για τη σκουπα βυθου (την οποια δεν εχω ακομη), την αλλαγη καθε εβδομαδα θα την κανω απο νερο απο το βυθο 'η απο την επιφανεια?

χρειαζετε τοσο συχνα η αλλαγη νερου παρολο τα φιλτρα-κυκλοφορητη?(συγνωμη για την αγνοια αλλα ειμαι νεος στον χωρο)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού από το βυθό, πρακτικά σημαίνει σκούπα βυθού. Αν ο βυθός σου είναι στρωμένος πολύ πιθανό να μη χρειάζεται να βάζεις σκούπα βυθού. Φυσικά εξαρτάται και από το πόσα ψαράκια έχει και από το πόσο ρυπαίνουν. Βασικό κριτήριο για το αν θα καθαρίζεις τον βυθό σου, είναι το αν μένουν ακαθαρσίες στο βυθό ή όχι. Σε ένα στρωμένο βυθό, τα υπολείμματα και οι ακαθαρσίες εξαφανίζονται πολύ γρήγορα. Σε αυτό βοηθούν και τυχόν ψαράκια (πχ corys) ή σαλιγκαράκια που καταναλώνουν τα υπολείμματα τροφής και ταυτόχρονα ανακατεύουν το βυθό. Εγώ στο δικό μου φυτεμένο (όχι φουλ) με σκέτη άμμο στο βυθό, έχω σταματήσει προ πολλού να βάζω σκούπα και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Για τις αλλαγές νερού έχουν γίνει κατά καιρούς αρκετές συζητήσεις! Κάνε μια αναζήτησει στο forum. Θα βρεις ενδιαφέρουσες απόψεις. Κατά τη γνώμη μου η αραιή αλλαγή νερού μπορεί να γίνει, πάντα σε συνάρτηση με τον αριθμό ψαριών, την φυτόμαζα και την φίλτρανση που έχεις. Και προϋποθέτει περισσότερη εμπειρία. Γενικά σε νέους χομπίστες και σε νέα ενυδρεία συνιστώ να τηρούνται αρχικά οι συχνές αλλαγές νερού. Αποκτώντας κάποιος πείρα και γνώση πάνω στο ενυδρείο του μπορεί να πράξει όπως νομίζει.

Πάντως, οι συχνές αλλαγές νερού ποτέ δεν έβλαψαν και νομίζω πως αναζωογονούν το ενυδρείο και τους κατοίκους του...

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινά με πιο συχνές αλλαγές νερού και μείωση ποσότητας και συχνότητας ταΐσματος.

Τα νιτρώδη ΝΟ2 θα μηδενιστούν μόνιμα με το στρώσιμο του φίλτρου σου ή/και την αύξηση των βιολογικών υλικών που περιέχει.

Τα νιτρικά θα μειωθούν σε επιθημιτό επίπεδο με τακτικές αλλαγές νερού και προσθήκη περισσότερων φυτών.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Συμφωνώ απόλυτα :thumbup::thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου σας ευχαριστώ παρα πολύ ίδι εχουν αρχήσει να κατεβένουν οι τιμές γιατι σήμερα ξαναέκανα τα τεστ και οι μετρήσεις είναι σχεδόν τέλειες.. το σάββατο θα κάνω και την πρώτη αλλαγή νερού.

Σας ευχαρίστω πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρίστω πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα,

Γιώργος

Δε μας κούρασες καθόλου, άλλωστε γι' αυτό πληρωνόμαστε! :thumbup:

Φίλε Γιώργο, εδώ όλοι γράφουμε από την τρέλα μας και την αγάπη για το χόμπι και δε τίθεται θέμα κούρασης και συγνώμης! Κουβεντούλα κάνουμε, σα να πίνουμε καφεδάκι... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...