Jump to content

Δουλειά δεν είχε ο διαβολος λεει...


elec

Recommended Posts

Αυτές οι αδυναμίες θα μας καταστρέψουν...

Ανοίγω ένα θέμα με σκόπο να γράφουμε χωρίς σταματημό. :P:thumbup:

Είδα ένα πολύ ωραίο Γκάλαχερ σε ένα ωραίο ενυδρείο αλλά είναι περίπου σαν να παίρνεις Lamborghini και να μην έχεις δικό σου ευρύχωρο γκαράζ :thumbup:

Αν και δεν αλλάζω εύκολα γνώμη(θέλω να κάνω αυτό που έχω βάλει στο μυαλό) θα το σκευτώ για κανένα μήνα ακόμη μήπως και βρεθει τρόπος να φιλοξενήσω κανέναν γκάλαχερ.

Όπως και να έχει είμαι σε φάση ψαξίματος,πήγα είδα μερικά ενυδρεία απλά είχε μόνο κατι Γερμανικά είπε που άρχιζαν από J**** δεν θυμάμαι όνομα ακριβώς.Απλά ξέρω ότι δεν πρεπει να εμπιστέυεσαι και πολύ του μαγαζάτορες γιατί παραμυθιάζουν πολλές φορές.

Δεν έχω αποφασίσει πόσα λίτρα ενυδρείο να πάρω και αυτό οφείλεται διότι δεν ξέρω ακόμη με τι είδους ψάρια να ξεκινήσω(μιας δεν είναι εποχές για πεταμένα λεφτά).

Μετά από ψάξιμο βρήκα πολύ ωραία ψάρια εδώ μέσα π,χ οι δρίσκοι, τα αγγελόψαρα, τα Ραμιρέζι κλπ αυτά που μου άρεσαν περρισότερο αναφέρω από αυτά που έιναι μικρού μεγέθους φυσικά.

Με ένα ενυδρείο 300 λτ φιλοξενείς συνηθώς τα περρισότερα είδη ψαριών έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και το άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για ενυδρείο 300 λτ πολλά δεν είναι τα 475ευρώ?

Nομίζω η μάρκα ήταν Juwel ή Jewel.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα ενυδρεία JUWEL είναι από τα καλήτερα ενυδρεία (γνώμη μου). Στο λέω από προσωπική εμπειρία.. Τώρα 300 λτ με επιπλο και φίλτρα ή μόνο η γυάλα??

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με έπιπλο και όλα τα παρελκόμενα είναι η τιμή απλά έχει εσωτερικό φίλτρο δε θυμάμα μάρκα και θερμοστάτη έναν 250w γιατί τον ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο μπορεις ανετα να παρεις γκαλαχερ. απλα να κοιταξεις να παρεις ενυδρειο γυρω στους 4 ΤΟΝΝΟΥΣ γιατι το εν λογω ψαρι φτανει το μποι σου.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο μπορεις ανετα να παρεις γκαλαχερ. απλα να κοιταξεις να παρεις ενυδρειο γυρω στους 4 ΤΟΝΝΟΥΣ γιατι το εν λογω ψαρι φτανει το μποι σου.

Έχω ενημερωθεί για τις απαιτήσεις του ψαριού και τις δυσκολίες που συναντάς απλά ρώτησα μέσα σε 2 χρόνια πόσο μπορεί να μεγαλώσει με νορμάλ δόσεις φαγητού σε ενυδρείο 300 λτ?

Έγινε επεξεργασία - elec
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω επίσης υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβίωσης-συμπεριφοράς των δίσκων με τα αγγελόψαρα και τα Ραμιρέζι?

Αυτή είναι η άλλη εκδοχή που σκέυτομαι να γίνει ένα ενυδρείο με πολύ όμορφα ψάρια χωρίς προβλήματα όγκου.

Για πείτε καμία άποψη πάνω στο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

juwel λεγονται ειναι γερμανικα αριστης ποιοτητας και λειτουργειας.απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν και με πολυ καλο εσωτερικο φιλτρο.και το φιλτρο juwel ειναι οπως και ο θερμοστατης.και μετα τα 2 χρονια τι θα το κανεις το ψαρι που αναφερεις πιο πανω;διαβασε για τις απαιτησεις των ψαριων στο προφιλ για να μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τα juwel.εχω ενα εδω και 4 χρονια περιπου,το εχω ξεστησει και το εχω ξαναστησει 2 φορες,το εχω μεταφερει απο δω και απο κει και δεν εχει παθει τιποτα..ειναι σκυλια τα ατιμα!!τωρα για τα ψαρια που ζητας νομιζω οτι ειναι καλητερα να διαλεξεις αναμεσα σε δισκους η σκαλαρια και αν εισαι αρχαριος καλητερα να μην ξεκινησεις με δισκους..

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη μου φορά που θα έχω δικό μου ενυδρείο οπότε θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο σε αυτό το θέμα.

Από ότι διάβασα δεν θα έχω πρόβλημα με δίσκους και ραμιρέζι στο ίδιο ενυδρείο και επίσης έιδα και τα γκάπυ πώς είναι ήσυχα και δεν ενοχλούν οπότε θα έχω στα υπόψιν μου και αυτά αν τελικά δεν αποφασισω τελικά για κάποιο καρχαριάκι.

Απλά δεν ακόμη κάτι για τα αγγελόψαρα αν μπορείς να δώσεις κάποιο σχετικό λίνκ...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άσχετο τα σκαλάρια είναι τα λεγόμενα αγγελόψαρα ή απλά μοιάζουν κάπως?

Όμορφα είναι πάντος...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το ενυδρειο(επειδη το τελευταια το ψαχνω)

...αν παρεις Τζουελ κανει νομιζω 530 ευρω στα 300 λιτρα (water inn με δωρο την βαση)

...αν παρεις Ανουμπιας(Κινεζικο) αν δεν εχω κανει λαθος 320 με 340 με την μεγαλη διασταση 1,2(Pet city)

αν παρεις Ανουμπιας με την μεγαλη διασταση 1,5 στα 450 ευρω(Pet city) ολα στα 300 λιτρα με βαση

Μπορεις να βαλεις διαφορα ειδη ψαριων

μερικες ιδεες ειναι

απο κυχλιδες Αφρικης (λιμνων Ταγκανικα εως Μαλαουι)

μεχρι κυχλιδες Αμαζονιου

..ακομα μπορεις να βαλεις χρυσοψαρα

..και πολλες αλλα επιλογες

σχετικα με τους καρχαριες τα ειπαμε σε αλλο θεμα εσυ ξερεις :P

..το θεμα εσυ τι ''στησιμο'' θελεις να κανεις και τι σου αρσει?

πχ φυτεμενο η οχι?

διαλεγεις ..επισης χρειαζεσαι και ενα καλο φιλτρο

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκεύτομαι καθόλου για κινέζικο.Το Juwel μου άρεσε να πω την αλήθεια και στις διαστάσεις ηταν 1.20, 41, 55 νομίζω, αρκετά μακρύ παράγοντας που με ενδιαφέρει και όμορφο.

Το αν είναι φυτεμένο η όχι δεν το έχω σκευτεί καν ακόμη και δεν έχω ψάξει τίποτα για αυτό το θέμα.Λογικά αν πάω σε δίσκους,γκάπυ κλπ θα θέλω φυτεμένο έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκεύτομαι καθόλου για κινέζικο.Το Juwel μου άρεσε να πω την αλήθεια και στις διαστάσεις ηταν 1.20, 41, 55 νομίζω, αρκετά μακρύ παράγοντας που με ενδιαφέρει και όμορφο.

Το αν είναι φυτεμένο η όχι δεν το έχω σκευτεί καν ακόμη και δεν έχω ψάξει τίποτα για αυτό το θέμα.Λογικά αν πάω σε δίσκους,γκάπυ κλπ θα θέλω φυτεμένο έτσι δεν είναι?

Το καθε ειδος ψαριου θελει και το δικο του στησιμο και παραμετρουσ νερου για να ειναι ανετο στο ενυδρειο σου.πρεπει να σκεφτεις αρκετα πραγματα πριν αποφασησεις τι ψαρια θα φιλοξενισεις.ενας βασικος παραγοντας ειναι αν θες να φτιαχνεις το νερο η αν θες να βαζεις απλα νερο βρυσης

Link to comment
Share on other sites

Νερό βρύσης απλά θα γίνεται αποχλωρίωση για να φυγει το χλώριο και η αμμωνία και τα νιτρικά.

Γίνεται να το βάζουμε απευθείας από την βρύση χωρίς κάποια επεξεργασία χωρίς να έχουμε προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Νερό βρύσης απλά θα γίνεται αποχλωρίωση για να φυγει το χλώριο και η αμμωνία και τα νιτρικά.

Γίνεται να το βάζουμε απευθείας από την βρύση χωρίς κάποια επεξεργασία χωρίς να έχουμε προβλήματα?

Τοτε φιλε μου ξεχνα τα σκαλαρια,δισκους και ραμιρεζι.αν θες μονο με νερο βρυσης πας σε ζωοτοκα και ξενιαζεις που ειναι και ευκολα.το νερο βρυσης θελει μια μικρη επεξεργασια,θελει αντιχλωριο,να μεινει μερικες ωρες εξω απο το ενυδρειο και να εχει και ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδριου σου και μετα κανεις την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Τοτε φιλε μου ξεχνα τα σκαλαρια,δισκους και ραμιρεζι.αν θες μονο με νερο βρυσης πας σε ζωοτοκα και ξενιαζεις που ειναι και ευκολα.το νερο βρυσης θελει μια μικρη επεξεργασια,θελει αντιχλωριο,να μεινει μερικες ωρες εξω απο το ενυδρειο και να εχει και ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδριου σου και μετα κανεις την αλλαγη

Δεν καταλάβες καλά πιο πάνω είπα νερό βρύσης απλά θα γίνεται η αποχλωρίωση και η επεξεργασία του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβες καλά πιο πάνω είπα νερό βρύσης απλά θα γίνεται η αποχλωρίωση και η επεξεργασία του.

Οταν λεω για επεξεργασια του νερου εννοω να ριχνεις το ph του νερου της βρυσης σου και το kh και gh.το νερο απο τη βρυση εχει διαφεορετικες τιμες απο αυτες που θελουν τα ψαρια που ζητας.αυτο δεν γινεται μονο ριχνοντας απλα το αντιχλωριο,θελει και αλλη επεξεργασια.εισαι διαθετιμενος να το κανεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοεις αποχλωριωση με καποιο μηχανημα οικιακο για ποσιμο νερο ... οσο για την επεξεργασια (αμμωνια - νιτρικα ) αυτα δεν φευγουν εκτος απο συχνες αλλαγες νερου !!

Εγω θα σε συμβουλευα , να κατσεις λιγο καιρο χωρις ενυδρειο να δεις 5-6 στημενα ειτε απο φορουμ ειτε απο κοντα , να αποφασισεις τι ψαρια να βαλεις και μετα να καταληξεις !!!

Γιατι οποιος βιαζεται σκονταφτει !!!

Αν θες μονο νερο βρυσης εχεις ολη την Αφρικανικη Ηπειρο , μερικα ειδη απο Κ.Αμερικη αλλα γινονται μεγαλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει γίνεται η επεξεργασία σε ένα άλλο δοχείο και αφού αποκτήσει τα ίδια χαρακτηριστικά με το νερό του ενυδρείου τότε το αλλάζουμε.

Το πόσο χρονοβόρα είναι η όλη διαδικασία δεν την γνωρίζω αναλυτικά αλλά σίγουρα θα σε δικαιώσει το αποτελέσμα είναι το μόνο σίγουρο.

Θα μπω στην όλη διαδικασία αφου θα ξέρω αναλυτικά τι πρέπει να γίνει και πόσο χρόνο θα μου πάρει και αφου καταλήξω σε αυτό το είδους το ψαριού.

Υπάρχει κάποιο θέμα που να περιγράφει αναλυτικά την όλη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοεις αποχλωριωση με καποιο μηχανημα οικιακο για ποσιμο νερο ... οσο για την επεξεργασια (αμμωνια - νιτρικα ) αυτα δεν φευγουν εκτος απο συχνες αλλαγες νερου !!

Εγω θα σε συμβουλευα , να κατσεις λιγο καιρο χωρις ενυδρειο να δεις 5-6 στημενα ειτε απο φορουμ ειτε απο κοντα , να αποφασισεις τι ψαρια να βαλεις και μετα να καταληξεις !!!

Γιατι οποιος βιαζεται σκονταφτει !!!

Αν θες μονο νερο βρυσης εχεις ολη την Αφρικανικη Ηπειρο , μερικα ειδη απο Κ.Αμερικη αλλα γινονται μεγαλα !!!

Παιδιά δεν βιάζομαι και δεν θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις για αυτό υπάρχει και πληθώρα ερωτήσεων μπας και μπορέσω να καταλήξω κάπου.

Έτσι και αλλιώς επειδή ξεκινάω και εξεταστική δεν θα γίνει κάποια κίνηση οποιαδήποτε αγοράς αυτον τον μήνα και μάλλον ούτε και τον άλλον μέχρι να ξεμπερδέψω με τα μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενημερωθεί για τις απαιτήσεις του ψαριού και τις δυσκολίες που συναντάς απλά ρώτησα μέσα σε 2 χρόνια πόσο μπορεί να μεγαλώσει με νορμάλ δόσεις φαγητού σε ενυδρείο 300 λτ?

Μετα τα δυο χρονια;

Link to comment
Share on other sites

Σχαρα , ρετσινα και αγιος ο θεος !!!

Γινεται μεγαλο ...αρκετα μεγαλο , αν οχι σε 2 χρονια σε 5 σε 10 μετα τι θα το κανεις; αρχισε με μικρα ψαρια κατω τον 15εκ ! τελικο μεγεθος και βλεπεις !

Παντα να σκεφτεσαι τελικο μεγεθος ! Γιατι και το γκαλαχερ αυγουλακι ηταν και γινεται τερας !

Link to comment
Share on other sites

Σχαρα , ρετσινα και αγιος ο θεος !!!

:P:thumbup::thumbup::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ta pangasius α) γινονται τεραστια β) ανηκουν στα ειδη που αναπτυσονται πολυ γρηγορα και γ) ειναι ψαρια ταξιδευτες (συνεχες κολυμπι πανω-κατω σε ολον τον ποταμο Mekong).

Θελουν εξ αρχης, για πλακα ενα χωρο με μηκος 20-30 φορες το τελικο τους μεγεθος για υποτυπωδη "φυσιολογικη" συντηρηση.

Η οποιαδηποτε προσπαθεια για διατηρηση του ειδους αυτου σε οικιακο ενυδρειο ή "πισινουλα" ειναι απλα καταδικασμενη και γινεται μονο για προσωπικη ικανοποιηση ανθρωπων που τους αρεσουν οι καρχαριες (εστω και με υποκαταστατα) ή ανθρωπων με φετιχ τα μεγαλα ψαρια.

Και ολα αυτα με τιμημα που καλουνται να πληρωσουν τα ιδια τα ψαρια, φυσικα.

Παρατηρηση, αναπαραγωγες κλπ (παραλληλα με την προσωπικη ικανοποιηση), που ισχυουν για αλλα ειδη ψαριων σε ενυδρεια, δεν ισχυουν εδω.

Τωρα ξερεις τις επιλογες σου. Αποφασισε μονος σου.

Να αλλαξει κατι απο τα παραπανω με τη συζητηση δεν γινεται.

Εχουν ολα χιλιοειπωθει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...