Jump to content

Δουλειά δεν είχε ο διαβολος λεει...


elec

Recommended Posts

Δηλαδή εσύ λες ένα ζευγάρι άγριων δίσκων και ένα ζευγάρι με αγγελόψαρα και ένα καραχαριάκι δεν θα τους φτάσουν 300 λτ?

Σαν να παραγγελνεις σε ταβερνα ειναι ....σορρυ αλλα δεν αντεξα !!! πλακα κανω !

Το ενυδρείο είναι 1,20 σε μήκος έτσι?

1.20 σε μηκος οταν μεγαλωσουν ολα , αν μεγαλωσουν θα ειναι σαν σαρδελες!!!

Αυτός ο συνδυασμός ψαριών σε πόσα λίτρα νομίζεις οτι θα αισθάνονται πιο βολικά?

Να δουμε , αγριοι δισκοι (κοπαδοψαρο 5-6 ατομα μινιμουμ) + αγγελοψαρα (παλι κοπαδοψαρα 5-6 ,χαριστηκα ) + ενα καρχαριακι (ας πουμε bala shark που ειναι πιο ειρινικο, γιατι με το αλλο θα πρεπει να τα αλλαζεις και καθε τοσο αφου θα τα τρωει ! )

Εχουμε και λεμε :

250(δισκοι) + 250(αγγελοψαρα) +200 (το καρχαριακι ) = 700 λιτρα καθαρα μονο τα ψαρια , βαλε κρυψωνες φυτα αμμος ξυλα που τρωνε λιτρα = 1000 λιτρα !!!

Ο rastafarian πιο πανω σου λεει διαβασε καλα τα προφιλ... αν βαριεσαι ή σου φαινεται δυσκολο να κατεβασεις το ΡΗ πως θα το κανεις οταν οι δισκοι χρειαζονται ΡΗ 5-6 για να ζησουν χωρις ασθενειες;

Ξεκολα απο τα καρχαριακια !!! Δεν υπαρχει λογως να ασχοληθεις καν μαζι τους ειναι απλα τα ατυχα ψαρια που δεν μεγαλωνουν σε μια τεχνιτη λιμνη για φαγωμα αλλα τα πηρα απο μικρα για πετ σοπ (γκαλαχερ) οσο για τα μπαλα που σου εγραψα παραπανω μπορεις αλλα θες αλλα 100 λιτρα και κοπαδι !

Το redtail oυτε να το σκεφτεσαι αν δεις το προφιλ πρεπει να γραφει 200 λιτρα και μονο του αφου ειναι εδαφικο ψαρι και κυνηγαει οτι μπει στην περιοχη του !!!

Προτασεις :

Αφρικη ....τα παντα ολα(mbuna οχι haps) !!! 1 ειδος μονο ή 2 ειδη με κρυψωνες

Υπερ +

Ψηλο ΡΗ (ευκολο) , φθηνο στησιμο (πετρες αμμο ακομα και τα φυτα) , διαθεσιμοτητα ψαριων!

Κατα -

Προσωπικη αποψη για την εμφανιση νταμαρι , ασταματιτη κινηση (σε καποιους αρεσει) , αναγκη περισσοτερης φιλτρανσης περα του μαμισιου φιλτρου !

Κεντρικη Αμερικη

Βια τσι Βιας μπαινει ενα Οσκαρ ! απλα για να το ξεχασεις γιατι καπου θα το δεις !

Μπορεις να βαλεις convict κιχλιδες ή firemouth! Ενα απο τα δυο ειδη .

τα κατα του εκτος απο οτι το ΡΗ δεν πρεπει να ανεβαινει τρελα ψηλα ειναι οτι θα πρεπει αν σου τυχει ζευγαρι να τα δινεις συχνα πυκνα γιατι θα εχεις ενα θεμα χωρου στο ενυδρειο..

Aquazone Fish Database --> εδω περιηγησου για να παρεις δεις τι θελει το καθε ψαρι !

και εδω

Κιχλιδες Αφρικης και εδω Γενικα για κιχλιδες ψαξε να βρεις αυτες απο κεντρικη αμερικη , οπου ακους αμαζονιο, περου στριβε απο Μεχικο και πανω !!!

Ελπιζω να βοηθησα !

Υ.Γ: ΞΕΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙΑ !!!

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε φίλε σόρρυ κιόλας αλλά που τό είδες ότι θέλει το redtail 200lt?

10 γαλόνια λέει το λιγότερο που έιναι 37λτ !!!

περιγραφή του redtail:

Scientific Name : Epalzeorhynchus bicolor

Επιστημονική Ονομασία: Epalzeorhynchus bicolor

Κοινά ονόματα: Red Tailed Shark, Red Tail Black Shark, Red Tailed Labeo, Fire Tail, Labeo bicolor

Φροντίδα Επίπεδο: Εύκολο, καλό για αρχάριους γλυκού

Μέγεθος: Έως και 6 ιντσών (15 cm)

pH: 6.5 - 7.5

Θερμοκρασία: 73 ° F - 79 ° F (23 ° C - 26 ° C)

Διάρκεια ζωής: 5 - 8 ετών

Συμβατή Δεξαμενή βοηθοί: με μεγαλα τροπικά ψάρια τους δοθεί αλλά οχι αρκετά μεγάλα ώστε να φαγωθουν απο αυτα . Ποτε με Rainbow Shark

Eσύ μιλάς για κοπάδια από 5-6 το καθένα και εγώ μιλάω για ζευγάρια!!Δεν θέλω να βάλω κοπάδια!!!

Όσο για τα μπάλα αναφέρει το εξής:

Λίτρα: Το λιγότερο που μπορούμε να προσφέρουμε σε ένα κοπάδι είναι 600 λίτρα και όχι 100 λτ που λες εσύ!!!!!

Και μετά ανέφερα το γκουράμι Trichogaster leerii που θέλει 60λτ λέει το ζευγάρι!

Έγινε επεξεργασία - elec
Link to comment
Share on other sites

Δεν θες να βαλεις κοπαδια αλλα οι δισκοι και τα αγγελοψαρα που ζητας θελουν κοπαδια!Αντε τα αγγελοψαρα μπορεις να βαλεις και ζευγαρι αλλα να ειναι αποδεδιγμενο ζευγαρι!Δηλαδη η να παρεις 5-6 αγγελοψαρα και να βρεις το ζευγαρι και τα αλλα να τα δωσεις η να παρεις αποδεδιγμενο ζευγαρι απο χομπιστα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είχα βρεί μια περιγραφή του redtail

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=27099&hl=

με πηγή το www.fishlore.com

και εδώ που με παρότρυνε ο φίλος rOUSSAkS

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=893

έχει άλλα χαρακτηριστικά δεν ξέρω ποια είναι σωστά πιστεύω πως είναι του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είχα βρεί μια περιγραφή του redtail

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=27099&hl=

με πηγή το www.fishlore.com

και εδώ που με παρότρυνε ο φίλος rOUSSAkS

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=893

έχει άλλα χαρακτηριστικά δεν ξέρω ποια είναι σωστά πιστεύω πως είναι του φόρουμ.

Ξεχνα τα καρχαριακια και ασχολισου με αλλα ψαρια..γνωμη μου και παντα φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λεεί ότι είναι σχετικά εύκολα ψαράκια για αρχάριους χομπίστες για τα redtail και δεν θέλουν τρελή φροντίδα και είναι και όμορφα για αυτό σκευτόμουν τα ασχολήθω(έχω φάει και κόλλημαμε τους καρχαρίες) :P για αυτό σας ζαλίζω επειδή παλεύω μπας και τα συνδυάσω με κάτοιο άλλο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε σόρρυ κιόλας αλλά που τό είδες ότι θέλει το redtail 200lt? EΔΩ

Eσύ μιλάς για κοπάδια από 5-6 το καθένα και εγώ μιλάω για ζευγάρια!!Δεν θέλω να βάλω κοπάδια!!!

Εγω σου μιλαω για το καλυτερο για τα ψαρια ... και ενα νεον χωραει σε 10 λιτρα μονο του , να το βαλω μονο του ;

Όσο για τα μπάλα αναφέρει το εξής:

Λίτρα: Το λιγότερο που μπορούμε να προσφέρουμε σε ένα κοπάδι είναι 600 λίτρα και όχι 100 λτ που λες εσύ!!!!!

Γραψε ακυρο για τα ΜΠΑΛΑ ....

Και μετά ανέφερα το γκουράμι Trichogaster leerii που θέλει 60λτ λέει το ζευγάρι!

Ρε συ , ολα αυτα θελουν χαμηλο ΡΗ αλλα συν στα εξοδα να το εχεις υποψιν σου αυτο , οπως και σε ρουτινες που δεν ξερεις αν εισαι διαθετιμενος να μπεις ! Εγω σου λεω Αφρικα για να μην εχεις παρα πολλα στο κεφαλι σου !!! ξα σου !

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λεεί ότι είναι σχετικά εύκολα ψαράκια για αρχάριους χομπίστες για τα redtail και δεν θέλουν τρελή φροντίδα και είναι και όμορφα για αυτό σκευτόμουν τα ασχολήθω(έχω φάει και κόλλημαμε τους καρχαρίες) :P για αυτό σας ζαλίζω επειδή παλεύω μπας και τα συνδυάσω με κάτοιο άλλο ψάρι.

Οτι εχεις φαει κολλημα με τους καρχαριες το εχουμε καταλαβει :thumbup:

Καλητερα να ασχοληθεις με αλλα ψαρια κατα τη γνωμη μου..υπαρχουν πολλα και ωραια ειδη που μπορεις να τα συνδιασεις ανετα ματαξυ τους και να χαρεις και εσυ και αυτα το ενυδρειο σου.το ενυδρειο που σκοπευεις να παρεις η εχεις ποσο υψος εχει??

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλό ph θεωρούμαι το 6.5 και κάτω η κάτω από το 7?

Οπότε είναι καλύτερο να βάλω η 2-3 redtail ή ένα κοπάδι από κάτι άλλο πιο εύκολο δηλαδή που να μεγαλώνει κάμποσο και ότι προκύψει από κανένα έιδος μκρού δηλαδή?

Έγινε επεξεργασία - elec
Link to comment
Share on other sites

Οτι εχεις φαει κολλημα με τους καρχαριες το εχουμε καταλαβει :thumbup:

Καλητερα να ασχοληθεις με αλλα ψαρια κατα τη γνωμη μου..υπαρχουν πολλα και ωραια ειδη που μπορεις να τα συνδιασεις ανετα ματαξυ τους και να χαρεις και εσυ και αυτα το ενυδρειο σου.το ενυδρειο που σκοπευεις να παρεις η εχεις ποσο υψος εχει??

Σκευτόμουν για το Juwel όπως είπαμε με διαστάσεις 1,20χ44χ55 εκτός αν βρεθεί κάτι αλλο στην πορεία μετέχειρα ας πούμε για να κάνω τα πειραματα μου εκεί :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλό ph θεωρούμαι το 6.5 και κάτω η κάτω από το 7?

Οπότε είναι καλύτερο να βάλω η 2-3 redtail ή ένα κοπάδι από κάτι άλλο πιο εύκολο δηλαδή που να μεγαλώνει κάμποσο και ότι προκύψει από κανένα έιδος μκρού δηλαδή?

Τα ψαρια που θα βαλεις πρεπει να εχουν ιδιες παραμετρους νερου η παρομοιες.Εγω αν ειχα ενα ενυδρειο 300 λιτρων και αν ειμουν διατεθημενος να φτιαχνω το νερο μου(ph,gh,kh) θα εκανα το εξης: θα εβαζα σκαλαρια αν το επετρεπε το υψος(θελουν 50 και πανω σε υψος ενυδρειου) ενα μεγαλο κοπαδι απο καποιο κοπαδοψαρο,μια ομαδα απο corys στο βυθο,ενα ζευγαρακι ramirezi και ισως και ενα ζευγαρι dwarf gourami αλλα δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο.Βεβαια εξαρταται και ποσα σκαλαρια θα βαλεις..

Link to comment
Share on other sites

Σκευτόμουν για το Juwel όπως είπαμε με διαστάσεις 1,20χ44χ55 εκτός αν βρεθεί κάτι αλλο στην πορεία μετέχειρα ας πούμε για να κάνω τα πειραματα μου εκεί :P:thumbup:

Φιλε μου τα ψαρακια μας δεν ειναι πειραματοζωα για να τους κανουμε πειραματα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ψαρακια μας δεν ειναι πειραματοζωα για να τους κανουμε πειραματα..

Δεν εννοώ με τα ψάρια αλλά με τον ενυδρείο σαν στήσιμο του χώρου, φίλτρων,φωτισμού σε περίπτωση μετέχειρας :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχεις το ενυδρειο;;;

Παρε ΕΛΙΤΕ ή Ανουμπιας 450αρι στα ιδια λεφτα !

Εχεις το κολλημα με τους καρχαριες φαινεται !!!

Εν τελει εμεις καναμε οτι μπορουσαμε για να σου δωσαμε τις σωστες κατευθηνσεις , εσυ κανε οτι νομιζεις !!!

Παντως ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορα!!! Οταν κοιταζεις για ψαρια θα κοιτας

1. PH (αναλογα την τιμη αυξανεται και το ποσο θανατηφορα ειναι η αμμωνια)

2. GH / KH (συγκεντωσεις αλατων και μεταλων στο νερο που καθοριζει το ΡΗ)

3. Θερμοκρασια (κρυο & τροπικου νερου, και καποια ακραια..δισκοι π.χ 29ο βαθμους)

4. Επιθετικοτητα (πιρανχας με γκουραμι....ακραιο παραδειγμα)

5. Αναγκη φιλτρανσης ( οι δισκοι π.χ θελουν ογκο φιλτρανσης (μεγαλο δοχειο ας πουμε )αλλα χωρις να θελει πολλους κυκλους νερου ενω οι αφρικανες κυκλο νερου 6-7 φορες χωρις τοσο ογκο ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχεις το ενυδρειο;;;

Παρε ΕΛΙΤΕ ή Ανουμπιας 450αρι στα ιδια λεφτα !

Εχεις το κολλημα με τους καρχαριες φαινεται !!!

Εν τελει εμεις καναμε οτι μπορουσαμε για να σου δωσαμε τις σωστες κατευθηνσεις , εσυ κανε οτι νομιζεις !!!

Παντως ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορα!!! Οταν κοιταζεις για ψαρια θα κοιτας

1. PH (αναλογα την τιμη αυξανεται και το ποσο θανατηφορα ειναι η αμμωνια)

2. GH / KH (συγκεντωσεις αλατων και μεταλων στο νερο που καθοριζει το ΡΗ)

3. Θερμοκρασια (κρυο & τροπικου νερου, και καποια ακραια..δισκοι π.χ 29ο βαθμους)

4. Επιθετικοτητα (πιρανχας με γκουραμι....ακραιο παραδειγμα)

5. Αναγκη φιλτρανσης ( οι δισκοι π.χ θελουν ογκο φιλτρανσης (μεγαλο δοχειο ας πουμε )αλλα χωρις να θελει πολλους κυκλους νερου ενω οι αφρικανες κυκλο νερου 6-7 φορες χωρις τοσο ογκο ..

Όχι δεν το έχω πάρει ακόμη γιατί έχω περιθώριο κανά μήνα γιατί αρχίζει η εξεταστική από Δευτέρα οπότε και να το πάρω θα κάθεται χωρίς λόγο γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθώ.

Θα κοιτάξω και την Αφρική να δώ τι παίζει με τα ψάρια αφού επιμένεις :P

Ευχαριστώ πάντος για την υπομονή και τισ προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα δυο κινεζικα ειναι , τα ανουμπιας ειναι σχετικα καινουργια στον χωρο , τα ελιτε και αρκετο καιρο και θεωρουνται απομιμηση της Juwel

Δεν κανει τιπτα !

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Για τα ανουμπιάς μου είχαν πει ότι έχουν διαρροή δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει στην πραγματικότητα για αυτό και φέρνουν Juwel για εγγυημένα αποτελέσματα(τι θα έλεγαν θα μου πεις).

Από ότι διάβασα όμως αυτοί που έχουν πάρει Ανουμπιας τα βρίσκουν ικανοποιητικά σε σχέση με την τιμή και την αξιοπιστία.

Εμένα δεν μου ανέφεραν κάτι πάντος για επιταγούλα...ισχύει μόνο στο rio 400 αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Aναλογα το μαγαζι !! εσεις εκει πανω στας Αθηνας εχετε την πολυτελεια των προσφορων , εμας εδω κατω ειναι φιξ τα πραγματα !

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για ενυδρείο 300 λτ πολλά δεν είναι τα 475ευρώ?

Nομίζω η μάρκα ήταν Juwel ή Jewel.

Τελικά βρήκα το ίδιο ενυδρείο (300λτ) και μάλιστα από ξύλο καρυδιάς στα 330 ευρώ μιλάμε για μεγάλη απόκλιση τιμής.

Στη φωτογραφία το δείχνει και με έπιπλο κανονικά, θα ρωτήσω αν είναι κομπλέ με φωτισμό,φίλτρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...