Jump to content

Νέος - Βοήθεια για τα πρώτα βήματα


Recommended Posts

Γειά σας,

Έχω αγοράσει ένα ενυδρείο 120lt και θέλω να αρχίσω το στρώσιμο. Έχω διαβάσει αρκετά στο forum εδώ, αλλά και σε άλλα sites. Αρχικά σκεφτόμουν να κάνω "αργό" στρώσιμο χωρίς ψάρια και με λίγη τροφή για να αρχίσει ο κύκλος διάσπασης της αμμωνίαςκτλ. Μετά διάβασα για σκευάσματα (πχ tetra bactozym + safe start) και ανέβαλα την εκκίνηση του ενυδρείου μέχρι να ενημερωθώ επαρκώς.

Θέλω να ρωτήσω η δεύτερη μέθοδος, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες και πέρνοντας συνεχώς μετρήσεις για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, είναι μια ασφαλής μέθοδος.

Επίσης, θέλω να ρωτήσω κάθε πότε πρέπει να ταϊζεις τα ψαράκια (πόσες φορές και με ποιά ποσότητα τροφής).

Το ενυδρείο μου θέλω να είναι κοινωνικό με 3-2 οικογένειες μικρών ψαριών σε κοπάδια.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας!

Περιμένω την βοήθειά σας για να κάνω μια καλή αρχή στο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα με τον καιρο στρονει....Ενα μηνα και θελει συνηθως...

Εγω το εστρωσα με προιοντα της σεαψηεμ αλλα και παλι οταν ειπε βαλτε ψαρια εγω απλα εκανα μετρησεις μερα παρα μερα και εριχνα φαγητο.

Αναλογα ποσο πολυ τρωνε. Θα το καταλαβεις μονος σου. Εγω ταιζω 4-5 φορεσ απο το απογευμα μεχρι το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου γιατο φαγητό έχει να κάνει και με την ποσότητα και με τον αριθμό των ταισμάτων κάθε μέρα.

Επίσης από τροφές: τι πρέπει να αγοράσω;

Για το άλλο θέμα του στρωσίματος: μάλλον έχω διαβάσει πολλά και εχω μπερδευτεί..... Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο ΑΖ !!!

Ταΐζεις μια ή δύο φορές την ημέρα, τόση ποσότητα όση μπορεί να καταναλωθεί από τα ψαράκια σου μέσα σε λίφα λεπτάκια. Δε πρέπει να μένουν υπολείμματα τροφής ούτε στην επιφάνεια ούτε στον βυθό. Αυτά βέβαια σε στρωμένο ενυδρείο. Όταν έιναι κανείς σε διαδικασία στρωσίματος ταΐζει ακόμα πιο φειδωλά και πιο προσεκτικά! Καλό είναι μια μέρα την εβδομάδα να μη τα ταΐζεις καθόλου (δες εδώ)

Τροφές υπάρχουν αρκετές και καλές στο εμπόριο. Προτίμησε επώνυμες. Μια γενική και μια με βάση την σπιρουλινα.

Για εμένα η καλύτερη διαδικασία στρωσίματος είναι το μπόλιασμα :P

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Το καλητερο στρωσιμο και για μενα ειναι το μπολιασμα γιατι γινεται πιο γρηγορα απλα πρεπει το μπολι να ειναι απο υγειες ενυδρειο!τωρα για τα ψαρια εγω θα σου ελεγα να βαλεις 1 κοπαδοψαρο αλλα σε πιο μεγαλο αριθμο για να χαρεις περισσοτερο την συμπεριφορα τους.βεβαια με το κοπαδοψαρο που θα βαλεις μπορεις να κανεις και αλλους συνδιασμους.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουμ σκευασματα στο εμποριο που εχουν "ζωντανα"βακτηρια και μπορεις να βαλεις ψαρια σε 24-48 ωρες.γνωμη μου ειναι να αφησεις την φυση να κανει την δουλεια της με το στρωσιμο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρισρτώ όλους για τις προτάσεις σας.

Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει το ενυδρείο, γιατί προσπαθώ να ενημερωθώ (διαβάζοντας εδώ και αλλού) όσο το δυνατόν καλύτερα.

Σκέφτομαι τελικά να ξεκινήσω χωρίς αμμωνία, βακτήρια ή μπόλι, αλλά με την κλασσική μέδοδο, αν και ξέρω ότι θέλει χρόνο για να βάλεις ψάρια.

Η ερώτησή μου: Με τον κλασσικό τρόπο πως θα δημιουργηθεί αμμωνία, για να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρισρτώ όλους για τις προτάσεις σας.

Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει το ενυδρείο, γιατί προσπαθώ να ενημερωθώ (διαβάζοντας εδώ και αλλού) όσο το δυνατόν καλύτερα.

Σκέφτομαι τελικά να ξεκινήσω χωρίς αμμωνία, βακτήρια ή μπόλι, αλλά με την κλασσική μέδοδο, αν και ξέρω ότι θέλει χρόνο για να βάλεις ψάρια.

Η ερώτησή μου: Με τον κλασσικό τρόπο πως θα δημιουργηθεί αμμωνία, για να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου;

Δεν καταλαβαίνω, γιατί να μην βάλεις βακτήρια;Είναι πολύ φθηνό σκεύασμα και υπάρχει παντού :D Βάλε μέσα σε ένα τούλι λίγη τροφή σε μορφή πχ. flakes και ρίξε βακτήρια στην δοσολογία που αναγράφετε στο προιόν,Η τροφή που θα διασπάτε μαζί με τα βακτήρια που θα έχουν εγκατασταθεί στα υλικά του φίλτρου σου(παρεπιπτόντως τι φίλτρο σκέπτεσαι να χρησιμοποιίσεις; :ninja: )θα ξεκινήσουν τον κύκλο του αζώτου!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσω το εσωτερικό φίλτρο που έχει το ενυδρείο ενσωματωμένο (μάρκα ενυδρείου Ferplast Dubai 80).

Ίσως βάλω και λίγα εύκολα φυτά.

Για τα σκευάσματα που μου λέτε, φοβάμαι μην τυχόν κάτι δεν πάει καλά και χρειαστεί να γίνουν πάλι όλα από την αρχή.

Τέλος, έχω μπερδευτεί και με τα ψάρια. Πρέπει όλα να έχουν την ίδια προέλευση (πχ Αμαζονίου, Αφρικής, ....);

Το νερό είναι όξινο και στο σπίτι μου έχω το καλοκαίρι αρκετή ζέστη.

Προτιμώ τα κοπάδια.

Ποια ψάρια μου προτείνετε;

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,

καμιά πρόταση-απάντηση για τα ψάρια που ρωτάω παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Και μια διόρθωση: Το νερό στο σπίτι μου έχει PH 8,0 και υψηλή σκληρότητα.

Περιμένω προτάσεις για ψάρια.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - vassthan
Link to comment
Share on other sites

Και μια διόρθωση: Το νερό στο σπίτι μου έχει PH 8,0 και υψηλή σκληρότητα.

Περιμένω προτάσεις για ψάρια.

Ευχαριστώ

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα σκευάσματα..αλλά στην τελική είναι στο χέρι σου να ακολουθήσεις εσύ την διαδικασία που θές!Όσο για τα ψάρια αφρική με αμερική δεν πάνε μαζί λόγω διαφορετικών απαιτήσεων που έχουν τα ψάρια ώς προς το νερό.Αποψή μου πάντα,οι αφρικάνες είναι ομορφότερες χωρίς αυτό να σημαίνει οτι και τα ψάρια του αμαζονίου δεν εχουν την δική τους χάρη!όλο θέμα γούστου είναι,το πάν είναι να διαμορφόσεις έτσι το ενυδρείο σου ώστε στα ψάρια που θα μπούν μέσα να μπορείς να προσφέρεις αριστη ποιότητα διαβίωσης!Όσο πιό υγιή είναι τα ψάρια τόσο περισσότερο θα τα απολαμβάνεις!! :D θα σου πρότεινα να διαβάσεις διάφορα προφίλ ψαριών και να καταλίξεις στο τι σου αρέσει περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

εγω που χωρις να ξερω ολα αυτα εκανα ηδη την πατατα και σε ενα ενυδρειο 20λιτρων οπου λειτουργει 4 μερες.

1η μερα sera aquatan

2η μερα sera bio nitrivev

3η μερα 2 guppy kai 2 μωρακια

4η μερα ολα καλα μεχρι στιγμης.

πρεπει να αρχισω να ανησυχω ειναι σιγουρο οτι θα πεθανουν επειδη δεν εχει στρωσει το ενυδρειο? να κανω συχνες αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

εγω που χωρις να ξερω ολα αυτα εκανα ηδη την πατατα και σε ενα ενυδρειο 20λιτρων οπου λειτουργει 4 μερες.

1η μερα sera aquatan

2η μερα sera bio nitrivev

3η μερα 2 guppy kai 2 μωρακια

4η μερα ολα καλα μεχρι στιγμης.

πρεπει να αρχισω να ανησυχω ειναι σιγουρο οτι θα πεθανουν επειδη δεν εχει στρωσει το ενυδρειο? να κανω συχνες αλλαγες?

Από φίλτρο τι έχεις;Μετράς ΝΗ3/ΝΗ4;.Βιάστηκες λίγο κατά την γνώμη μου!Και από λίτρα είσαι πολύ χαμηλά!Ένα χαρέμι(1 αρσενικό-3 θηλυκά) θέλει 60Lt ρίξε μια ματιά!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο ειναι εντελως αστρωτο εχω ενα με 200l/h. το ξερω οτι βιαστηκα το θεμα ειναι απο δω και περα για να μην εχω θανατους λογω αστρωτου ενυδρειου τι κανω? να κανω αλλαγες νερου? μετρησεις δεν εχω παρει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ και εγω στο δικο μ ειχα νιαστει.. αλλα μετρησεις εκανα συχνα.. και το δικο μ ηταν και λιγο ποιο μεγαλο εσενα λογικα τοσο μικρο θα ειναι λιγο ζορικο για τα ψαρακια.. αρα θα σ προτεινα μετρεισεισ γρηγορα και ισωσ αλαγη ενυδρειου καποια στιγμη για να εχεις σωστα και ομορφα τα ψαρακια.. σ...

Link to comment
Share on other sites

εγω που χωρις να ξερω ολα αυτα εκανα ηδη την πατατα και σε ενα ενυδρειο 20λιτρων οπου λειτουργει 4 μερες.

1η μερα sera aquatan

2η μερα sera bio nitrivev

3η μερα 2 guppy kai 2 μωρακια

4η μερα ολα καλα μεχρι στιγμης.

πρεπει να αρχισω να ανησυχω ειναι σιγουρο οτι θα πεθανουν επειδη δεν εχει στρωσει το ενυδρειο? να κανω συχνες αλλαγες?

Συχνές και μικρές!!! αλλαγές ... Είσαι λίγο βιαστικούλης, αν το πάς χαλαρά θα είναι όλα οκ χωρίς προβλήματα. Ψάξε να βρείς πληροφορίες για το "στρώσιμο του ενυδρείου" καθώς και για τα ψάρια που έβαλες είδη για να μπορέσεις να τα φροντίσεις σωστά.

Έγινε επεξεργασία - presvis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...