Jump to content

Χάνουν Τά Μάτια τους


Recommended Posts

Προ καιρού διαπίστωσα οτι 1 θηλυκό Platy - γεννημένο προ 9 μηνών στο ενυδρείο μου - έχασε το ματάκι του.

Τώρα ζεί κανονικά και συνεχίζει να ξεφεύγει από το δίδυμο του αρσενικό.

Η σύμπτωση τελειώνει, όταν διαπίστωσα πριν από 8 μέρες οτι και 1 Black Cardinal Tetra, κυκλοφορεί και αυτό μονόφθαλμο.

Κανένα ψαράκι δεν δείχνει συμπτώματα κάποιας ασθένειας. Και τα 2 μονόφθαλμα, όταν έχαν το βολβό του ματιού τους έμειναν για μικρό διάστημα σχετικά ακίνητα. Τώρα είναι ζωηρά και κινούνται κανονικά.

Υποπτεύομαι τον Botia Clown που έχω, οτι μπορεί όταν πέφτει η παστίλια για τα ψάρια του βυθού, να γίνεται επιθετικός με αυτό αποτέλεσμα.

Πρόκειται για 110 lt φυτεμένο με ιδιοκατασκευή για τροφοδοσία CO2.

Το θεωρώ αρκετά στρωμένο εδώ και 2 χρόνια τώρα.

Οι τελευταίες μετρήσεις έδειξαν: T: 26C, PH: 7, KH: 7, GH: 12, PO4: <1,25mg/lt, NO3 <5 mg/lt, NO2 <<0,3mg/lt.

Επισυνάπτω φωτό του ενυδρείου

Κυρίες και κύριοι τα φώτα σας. Αλλοώς πείτε μου που πουλάνε λευκά μπαστούνια για ψαράκια ...

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παρατήρησες κάποια φλεγμονή ή πρήξιμο στην περιοχή του ματιού;

Η απλά ένα πρωί τα βρήκες με ένα μάτι;

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι,δεν νομιζω οτι ο υποπτος ειναι ο κλοουν....ψαξτο αλλου..... ;)

ισως να ειναι αυτος...Gyrinocheilus Aymonieri........?????

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Μήπως παρατήρησες κάποια φλεγμονή ή πρήξιμο στην περιοχή του ματιού;

Η απλά ένα πρωί τα βρήκες με ένα μάτι;

Καμία φλεγμονή, ούτε πρήξιμο, ούτε τίποτε. Μέ τέτοιο πληθυσμό που έχω, άν γινόταν κάτι θα είχα επιδημία ...

Απλά μία μέρα μου φάνηκε παράξενο, που αντι να οργώνει το ενυδρείο, ως συνήθως, ήταν χαμηλά σε μιά γωνιά ακίνητο.

Το δεύτερο θύμα το πρόσεξε ο μικρός μου γυιός μέρες αργότερα. «Ωχ μπαμπά, σ’ αυτό εκεί λείπει ένα ματάκι».

;)

Στη φωτό, θα δεις οτι στο δεξί μέρος έχω 1 βράχο από λάβα και μέσα anubias. Σκέφτηκα μήπως σε κάποιο κυνηγητό, κάποιο απ αυτά πέρασε «ξυστα», κι «έφαγε το μάτι του»

Αγαπητέ KLAZ, δεν το εχω τον gyrinohilus για τόσο. Είχα έναν στο παρελθόν, ο οποίος και στα γεράματα του δεν μου έκανε ποτέ ζημιά. Τον είχα στο ενυδρείο μου για 8 χρόνια. Μόνο άσπρα γένια δεν είχε βγάλει ....

Ο υπάρχον είναι «πιτσιρίκος».

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...