Jump to content

Πρόβλημα με Sae & Πλάτυ (xiphophorus Maculatus)


Recommended Posts

Έχω ένα SAE από το ξεκίνημα (Αύγουστος 2010) του ενυδρείου (30 lt) μαζί με λίγα γκαπάκια. Κάποτε όταν δεν είχα guppies είχα μέσα 2 ξιφοφόρους (Xiphophorus hellerii). Ο ένας πορτοκαλί. Κάθε φορά που ο SAE πετύχαινε στον δρόμο του τον πορτοκαλί τον κυνηγούσε. Μετά απο κανένα μήνα ο ξιφοφόρος πέθανε (πιθανόν από στρες). Τον άλλον που ήταν άλλο χρώμα δε του έδινε σημασία.

Από το ενυδρείου έχουν περάσει όλων των χρωμάτων τα guppies και όλα μια χαρά.

Πρόσφατα μπήκε στον ενυδρείο ένα πλάτυ (Xiphophorus maculatus) με χρώμα διάφανο, προς την ουρά γίνεται πορτοκαλί και η ουρά μαύρη. Πάλι ο SAE όποτε το βλέπει πέφτει κυνηγητό.

Μετρήσεις ενυδρείου όλες φυσιολογικές.

Αποφάσισα να το βγάλω και να το βάλω σε ένα μονομαχοενυδρείο για να μη στρεσάρεται.

Εκεί ο Crown Tail μου τις πρώτες μέρες το δέχτηκε. Κάποιες φορές το κυνηγούσε λίγο αλλά μετά ηρεμούσε.

Σήμερα η κατάσταση έγινε πιεστική. Εδώ και ώρα το κυνηγάει συνέχεια.

Μάλλον το βλέπω να χαρίζεται...

Θέλω τις πόψεις σας για την πρώτη παράγραφο κυρίως.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Frapedoumpas το ενυδρείο σου έχει σοβαρά λάθη. Και πιο συγκεκριμένα:

- Οι ξιφοφόροι δεν είναι μικρά ψαράκια. Γίνονται γύρω στα 15 εκατοστά και μπαίνουν σε χαρέμι με αναλογία 3 προς 1 (3 θηλυκά για κάθε αρσενικό). Για ένα χαρέμι ελάχιστα λίτρα ενυδρείου είναι τα 100 λίτρα, καλύτερα μάλιστα ένα ενυδρείο με μεγάλο μήκος γιατί είναι ψάρια πολύ κινητικά. Δε χωρούν σε καμία περίπτωση σε 30 λίτρα.

- Τα SAE φτάνουν επίσης τα 15 εκατοστά, προτιμουν να ζουν σε ομαδούλα και θέλουν επίσης πολύ περισσότερα λίτρα. Σε αυτές τις ασφυκτικές συνθήκες το ψαράκι δε συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Είναι στρεσαρισμένο και του λείπει ο ζωτικός του χώρος.

- Τα platy αν και είναι πολύ μικρότερα ( 4-6 εκατοστά) είναι πολύ κοινονικά ψάρια και θέλουν το λιγότερο 60 λίτρα καθαρά για ένα χαρεμάκι (1 αρσενικό - 3 θηλυκά).

Από μετρήσεις και ποιότητα νερού πως είναι το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...