Jump to content

αγγελόψαρα.. Τί συμβαίνει;;


cyberalan

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα! Έχω στο ενυδρείο μου (rio 180 φυτεμένο)δύο αγγελόψαρα άσπρο με κίτρινο. Πιο έντονο το κίτρινο στο κεφάλι και στο πάνω πτερύγιο, ενώ το ένα έχει και λίγο μαύρο στην ουρά. Δυστυχώς δεν ξέρω την ακριβή επιστημονική τους ονομασία. Τα έχω σχεδόν 4 μήνες και όλα πήγαιναν τέλεια. Όταν τα πήρα ήταν σχετικά μικρά , υποθέτω (από το μέγεθος περίπου 4 μηνών). Δεν είχα κανένα πρόβλημα, παντού κολυμπούσαν μαζί και δεν είχε δημιουργηθεί ποτέ τσαμπουκάς. Εδώ και 4 -5 ημέρες έχουν έλθει τα πάνω κάτω. Το ένα από τα δύο , που είναι ελαφρώς πιο μεγάλο (αυτό με το μαύρο στην ουρά), επιτίθεται διαρκώς στο άλλο. Το στριμώχνει διαρκώς στο φίλτρο και έχει αναγκαστεί να είναι μονίμως κρυμμένο πίσω από τα φυτά. Δεν τολμάει να ξεμυτίσει και ο "μαύρος" το κυνηγάει και το τσιμπάει σαν τρελό. Παρατηρώντας τον "μάγκα" που επιτίθεται είδα ότι έχει εμφανίσει γεννητικό όργανο και είναι αρσενικό. Για το άλλο δεν μπορώ να πω με σιγουρία τί είναι γιατί δεν βλέπω τίποτα ακόμα. Δεν μπορώ να εξηγήσω τί συμβαίνει. Ήταν μαζί από μικρά , είναι ίδια ράτσα, δεν έχει αλλάξει τίποτα στο ενυδρείο, ώστε να τα στρεσάρησε. Δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω. Παίζει το άλλο να είναι θηλυκο;; Και αν είναι γιατί του φέρεται έτσι;; Παιδία δώστε καμία ιδέα γιατί με χαλάει που το στρεσάρει τόσο πολύ.. Για να το ταίσω , του ρίχνω φαγητό ακριβώς από πάνω του, εκεί που είναι κρυμμένο μέσα στα φυτά. Ευχαριστώ και περιμένω γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

τα αγγελοψαρα ειναι κιχλιδες οποτε οι τσαμπουκαδες ειναι στην φυση τους. μεγαλωνεις το κοπαδι σε ατομα για να μοιραστουν οι καυγαδες

Link to comment
Share on other sites

Τα Αγγελοψαρα-Pterophyllum scalare-η διαφορα μεταξυ των δυο φυλων δεν μπορει να αναγνωριστει εκτος απο την αναπαραγωγικη περιοδο :D

Το θηλικο αναγνωριζεται απο την μεγαλυτερη αναπαραγωγικη θηλη που διαθετει. :ninja:

πετρος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις,,,συχνο φαινομενο οι τσαμπουκαδες,,,συνηθως υπερασπιζονται καποια πλευρα του ενυδρειου,,,και ακομα δεν εχεις δει αν ζευγαρωσουν πως γινονται,,,ουτε τετρα δεν παταει στην περιοχη τους,,,κυνηγανε οτι κολυμπαει,,,,,,,,παρε αλλα 2,,,νομιζω για τα λιτρα σου ειναι μια χαρα μια τετραδα,,,,τι αλλα ψαρακια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις,,,συχνο φαινομενο οι τσαμπουκαδες,,,συνηθως υπερασπιζονται καποια πλευρα του ενυδρειου,,,και ακομα δεν εχεις δει αν ζευγαρωσουν πως γινονται,,,ουτε τετρα δεν παταει στην περιοχη τους,,,κυνηγανε οτι κολυμπαει,,,,,,,,παρε αλλα 2,,,νομιζω για τα λιτρα σου ειναι μια χαρα μια τετραδα,,,,τι αλλα ψαρακια εχεις?

Ευχαριστώ για συμβουλές. Σήμερα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Ο μάγκας άφησε το άλλο αγγελόψαρο να ξεμυτίσει. Μου φαίνεται ότι ηρέμησε λίγο. Τρελαίνομαι για τα αγγελόψαρα, αλλά δυστυχώς στην παρούσα φάση δεν μπορώ να βάλω περισσότερα. Έχω και ένα κοπαδάκι αρλεκίνους , και 3 κλόουν , 5 κορυ και τον sp3 όπότε δεν γίνεται με τίποτα. ίσως στο μέλλον , επειδή με έχει φάει η γυναίκα μου, που γουστάρει τρελά το ενυδρείο και τα αγγελόψαρα, να βάλω ένα κοπαδάκι (σε μικρή ηλικία) με σκοπό να βρω και πιθανό ζευγάρι!!! Ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...