Jump to content

Μας πουλάνε ασθενικά ψάρια !


aka68

Recommended Posts

Αστα να πανε,εμενα με διαβαζετε φορτωμενο γιατι μετα απο ενα χρονο τρελου ψαξηματος και διαβαζματος εκανα σημερα αγορα 60ευρω που δεν θα την εκανε ουτε αρχαριος...

Βεβαια το φτεξημο το εχω εγω αλλα δεν μπορω να βρησω τον εαυτο μου και τα ρίχνω στο παλουκαρι που μου τα πουλησε...

Εχετε αγορασει κορυντορας αλμπινο για λευκομελας???Πριν λιγο το εκανα... :D:ninja::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε,εμενα με διαβΠριν λιγο το εκανα..αζετε φορτωμενο γιατι μετα απο ενα χρονο τρελου ψαξηματος και διαβαζματος εκανα σημερα αγορα 60ευρω που δεν θα την εκανε ουτε αρχαριος...

Βεβαια το φτεξημο το εχω εγω αλλα δεν μπορω να βρησω τον εαυτο μου και τα ρίχνω στο παλουκαρι που μου τα πουλησε...

Εχετε αγορασει κορυντορας αλμπινο για λευκομελας???. :P:D:buttrock:

:D:ninja::bowdown::bowdown:

Να τονισω παιδια.... πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι σε οτι αγοραζουμαι, κυριως οταν παιρνουμε ζωντανα.

Εγω οποτε παω για αγορα ψαριου, ειτε παω σε μαγαζι που εγαζεται φίλος, είτε παω σε αλλο μαγαζι παντα ομως με τη συνοδεία ενος πολυ εμπειρότερου από μενα.

Επισης, ποτε δεν αγοραζω ψαρι την επομενη μερα της παραλαβης. Παντα παω, κοιταω, και κραταω αυτο που θελω για να το παρω μετα απο μια εβδομαδα... αν ζει και ειναι καλα.

Ξερω οτι δεν μπορεις να κανεις κρατηση σε ολα τα pet κυριως οταν δεν σε ξερουν και είναι προβλημα για ορισμενους αυτο. Μεχρι να με μαθουν και να μου κανουν κρατηση, προ πληρωνα μια προκαταβολη.... και αν δε ζουσαν, έπαιρνα τα λεφτα μου πίσω.

Αυτο που θελω λοιπον να το νισω είναι οτι ΔΕ χρειαζεται να παρουμε ενα ψαρι την επομενη απο την παραλαβη του οσο καλο κι αν φαινεται.... δεν ξερεις αν θα αντεξει την προσαρμογη μετα απο τοσες ωρες ταξιδι. :band:

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο ειναι οτι τα ειδα τα ψαρακια τα οποια τα ειχε καιρο(μαλλον),επανω ταμπελα κορυ αλμπινο, και τον ρωταω αν ειναι τα ιδια με τα λευκομελας και εχουν δυο ονομασιες ...ναι τα ιδια ειναι μου λεει.

Μετα απο googling ειδα οτι ειναι αλλιως τα λευκομελας, :D

Μου αρεσουν τα ψαρακια αλλα δυστυχως ειναι σε ενυδρειο με δισκους και θερμοκρασια 28-29...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, το πιο αστείο δεν είναι η γκάφα που έκανες, αλλά ότι πίστεψες πως βρήκες Corydoras leucomelas στη Θεσσαλονίκη :D:ninja:

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα αναφέρω ένα κλασικό παράδειγμα.....για να καταλάβεις κατά πόσο καλός επαγγελματίας είναι κάποιος αρκεί να δεις πως είναι οι μονομάχοι του χωρίς αυτό βέβαια να είναι απόλυτο.Υπάρχουν πολλά αξιόλογα μαγαζιά.Προσωπικά προτιμώ να δώσω 3-4 ευρό παραπάνω για ένα ψάρι σε έναν σωστό επαγγελματία γιατί έτσι ξέρω ότι αυτός θα συνεχίσει να είναι σωστός απέναντι μου αλλά και στα ψάρια που φιλοξενεί.Είναι στο χέρι μας να αλλάξουμε τους κακούς επαγγελματίες με τη στάση μας σαν χομπίστες.

Link to comment
Share on other sites

:D:ninja::bowdown:

Που να το ξερα ο ερμος...Παλι καλα που ειδα το θεμα του φιλου aka68 και ξεδωσα λιγακι...

Παντος παιδες απο εδω και περα για ζωντανα θα κανω μονο παραγγελειες απο Αθηνα και δεν ξαναπαταω σε καταστημα του χωριου μας και ας εχει το ρισκο του,φτανει το δούλεμα.

Μια φορα εκανα παραγγελεια απο Αθηνα (Νινταλ) και εμεινα καταευχαρηστημενος απο το παλικαρι!!!(να τα λεμε και τα καλα)

Link to comment
Share on other sites

μια και το θεμα ειναι παρεμφερες, ποσο ευκολο πιστευεται οτι ειναι να γινει μια αξιολογηση των μαγαζιων βασει της εμπειρειας μας -απο αγορες που εχουμε κανει κατα καιρους?

Τουλαχιστον για εμας απο επαρχια, που δεν μπορουμε να παρουμε σβαρνα την Αθηνα, θα ηταν πολυ χρησιμο κατι τετοιο.

Καταλαβαινω οτι το θεμα ειναι ευαισθητο και οτι καποιων η αποψη μπορει να ειναι αστοχη ή υποκειμενικη ή σκοπιμη ή οτι αλλο. Τουλαχιστον μπορουμε να αξιολογησουμε τα γραφομενα απο το ¨ειδικο βαρος¨του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να το κανουμε σαν ενα ειδος γκαλοπ με τα μαγαζια που ειναι στο φορουμ ,με μια ψηφο και χωρις σχολια.

Πιστευω οτι μπορει να γινει κατι τετοιο χωρις παρεξηγησεις.

Ωραια ιδεα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τα μαγαζια που ειναι στο forum αρκει να ανοιξει μια φορα ενας τα σχολια τους κ 8α καταλαβει!

Οσο για αυτο που ειπε ο συντοπιτης μου ο maneni πως να αξιολογη8ουν τοσα petshop?

Στην επαρχια οντως υπαρχει δυσκολια --- οποτε μεσω του ιντερνετ ενημερωνομαστε, μα8αινουμε, ψωνιζουμε κ σιγα σιγα ερχεται κ η εμπειρια!

Οποτε αν πας σε ενα Petshop κ σε δει ψαγμενο εχει 2 λυσεις!

1) Να σε βοη8ησει οσο μπορει κ να μα8ει κατι κ να ψαχτει περισσοτερο μετα.

2) Να σε περασει για ξερολα κ να σε αγνοησει!

Αν καποιος λοιπον σεβεται τον εαυτο του κ το επαγγελμα του κ βλεπει οτι οι πελατες του ειναι ψαγμενοι τοτε θα πρεπει κ αυτος να αναβαθμιστει κ ετσι να συνεχισει να εχει την φημη του κ την πελατεια του!

Κ οι καιροι ειναι δυσκολοι για πεταμενα λεφτα απ ολους κ μετραει κ το παραμικρο!

Αλλιως σταματαει τα ενυδρειακα κ συνεχιζει με τα αλλα ζωακια που κ αυτα εχουν την χαρη τους!

Αυτο που ειπε ο karrot.........+1000 :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε αυτό το επάγγελμα του πετσοπά, σπάνια υπάρχει ιδιοκτήτης με άριστες γνώσεις. Σίγουρα στην προσπάθειά του να "βγεί" το μεροκάματο καταφεύγει πολλές φορές στην τακτική -"άσχετος είναι ας του τα πάρω"-. Υπάρχουν μεγάλα πολυδιαφημιζόμενα μαγαζιά που και εκεί αν και μπορείς να βρείς ότι θέλεις πάλι στα παίρνουν εν ψυχρώ και φυσικά έχουν κακής ποιότητας ψάρια. Φυσικά υπάρχουν και επαγγελματίες που έχουν πολύ καλές τιμές, βλέπεις μόνο υγιή ψάρια (έχω δεί με τα μάτια μου ζευγάρι δίσκων να μεγαλώνει τα μικρά του και κάποια άλλη φορά αφρικάνα μπουκωμένη σε ενυδρείο 70-80 λίτρων με καμιά 10-15 ακόμα ψάρια μαζί (η αφρικάνα). Η κάθε γυάλα του είναι αυτόνομη και έχει πάντα πληθώρα ειδών. Άν και παλαιότερα στο συγκεκριμένο κατάστημα είχα παρεξηγήσει τον ιδιοκτήτη του, έχοντας πάει σχεδόν παντού στην Αθήνα, διαπίστωσα ότι αυτός και άλλοι 2-3 είναι στην κορυφή της λίστας.

Και θέλω πάλι να σημειώσω να μην τα ρίχνουμε πάντα στους καταστηματάρχες για την ποιότητα των ψαριών τους. Υπάρχουν μεν πολλοί ανεύθυνοι για τον τρόπο που εκμεταλεύονται κάποιον που δεν ξέρει, αλλά τα ψάρια στις γυάλες τους ζούν όταν τα αγοράζουμε. Μπορούμε να δούμε τι αγοράζουμε.

Ξέρω πολλούς, ακόμη και εγώ όταν πρωτοάρχισα το χόμπυ που πέτάγαμε τα ψάρια μόλις τα αγοράζαμε κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο χωρίς προσαρμογή και με το νερό της σακκούλας. Συνήθως και σε άστρωτο ενυδρείο. Όταν κατάλαβα τι σημαίνει η προσαρμογή (και το τί μολύνσεις μπορεί να μεταφερθούν απο ενυδρείο σε ενυδρείο) και την εφάρμοσα ακόμη και στα ζωοτόκα, δεν έχασα κανένα ψάρι. Και σας βεβαιώνω ότι εν γνώση μου έχω πάρει πολλά βασανισμένα ψαράκια. Εν γνώση μου γιατί μου άρεσαν πολύ ή γιατί δεν τα έβρισκα αλλού. Δεν είναι χάσιμο χρόνου 30-40 λεπτά που διαρκεί η προσαρμογή απο το να χάνουμε τα χρήματά μας.

Συγνώμη για το κατεβατό, δεν κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, αλλά εκτός απο τους κυρίους που θέλουν να λέγονται επαγγελματίες και σαν σκοπό έχουν το άμεσο κέρδος και μας κοροιδεύουν, πρέπει και εμείς να προσέξουμε μερικά βασικά..... :D:ninja:

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα αναφέρω ένα κλασικό παράδειγμα.....για να καταλάβεις κατά πόσο καλός επαγγελματίας είναι κάποιος αρκεί να δεις πως είναι οι μονομάχοι του χωρίς αυτό βέβαια να είναι απόλυτο.Υπάρχουν πολλά αξιόλογα μαγαζιά.Προσωπικά προτιμώ να δώσω 3-4 ευρό παραπάνω για ένα ψάρι σε έναν σωστό επαγγελματία γιατί έτσι ξέρω ότι αυτός θα συνεχίσει να είναι σωστός απέναντι μου αλλά και στα ψάρια που φιλοξενεί.Είναι στο χέρι μας να αλλάξουμε τους κακούς επαγγελματίες με τη στάση μας σαν χομπίστες.

karrot γιατι εγω εχω στο μυαλο μου μονο ενα καλο μαγαζι που εχει μονομαχους στην καλυτερη δυνατη κατασταση και συνθηκες ???? :bowdown::D:ninja:

...και εχω επισκεφτει αρκετα μαγαζια στην Αθηνα

θα ηταν πολυ ενδοιαφερον οντως να οργανωθει απο τους συντονιστες μια ψηφοφορια για τα πιο αξιολογα καταστηματα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ας μην περασουμε τη συζητηση για τα καλα και κακα κατατηματα. Ας μεινουμε στο θεμα των ζωντανων μονο.

Ο καθενας μας εχει τις εμπειρίες του απο τα μαγαζια που επισκεπτεται, οπότε μπορει να κρινει και να επιλεξει.

Ενα καταστημα που εμενα με αφησε ικανοποιημενο, επειδη καποιος αλλο ή ειναι ιδιορυθμος ως ανθρωπος ή δεν καταλαβε καλα λογο απειριας τι του ειπε το μαγαζι να το βγαλει σκαρτο.

Οποτε ας επικεντρωθουμε στο θεμα και ας αποφυγουμε να ονοματιζουμε τα μαγαζια.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

karrot γιατι εγω εχω στο μυαλο μου μονο ενα καλο μαγαζι που εχει μονομαχους στην καλυτερη δυνατη κατασταση και συνθηκες ???? :bowdown::D:ninja:

...και εχω επισκεφτει αρκετα μαγαζια στην Αθηνα

θα ηταν πολυ ενδοιαφερον οντως να οργανωθει απο τους συντονιστες μια ψηφοφορια για τα πιο αξιολογα καταστηματα :bowdown:

Πιστέυω ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτό. Για τον καθένα υπάρχει διαφορετικό καλό και κακό μαγαζί. Όπως και να μας έχουν βλάψει κατα την γνώμη μας κάποια μαγαζιά δεν γίνεται να τα δυσφημούμε. Για άλλους μπορεί να είναι κορυφή. Όποιος νομίζει ότι κάποιο μαγαζί δεν του κάνει απλά δεν ξαναπάει. Με ψηφοφορίες κ.τ.λ. μπαίνει το φόρουμ σε διαδικασία καυγάδων και παρεξηγήσεων. :P

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας μας εχει τις εμπειρίες του απο τα μαγαζια που επισκεπτεται, οπότε μπορει να κρινει και να επιλεξει.

ειπαμε οτι δεν εχουμε ολοι αυτη την δυνατοτητα

Ενα καταστημα που εμενα με αφησε ικανοποιημενο, επειδη καποιος αλλο ή ειναι ιδιορυθμος ως ανθρωπος ή δεν καταλαβε καλα λογο απειριας τι του ειπε το μαγαζι να το βγαλει σκαρτο.

Για τον καθένα υπάρχει διαφορετικό καλό και κακό μαγαζί. Όπως και να μας έχουν βλάψει κατα την γνώμη μας κάποια μαγαζιά δεν γίνεται να τα δυσφημούμε.

δεν αναφερθηκε πουθενα για αρνητικες ψηφους. Μονο θετικες γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείται να δώσεται, διευθύνσεις καταστημάτων (και online) αλλά και προσώπων αξιόπιστων επαγγελματιών στο είδος, ώστε να προμηθευόμαστε εμείς οι αρχάριοι και όσοι ενδιαφέρονται. Είναι αμαρτία να γίνονται πειραματισμοί στα ψαράκια αλλά και στην ψυχική μας υγεία, γιατί με το χόμπι θέλουμε να χαλαρώσουμε και όχι να χάσουμε τον ύπνο μας!!

Ας απολαύσουμε τις στιγμές χαράς που δίνουν τα ψαράκια και όλα τα παρεμφερή.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν εννουσα να μπουν αρνητικες ψηφοι σε μαγαζια :D

απλα να γινει μια κλασικη ψηφοφορια με ποσοστα % ποιο/α μαγαζι/α εμπιστευονται

οι καταναλωτες με βαση την ποιοτητα προιοντων,εξυπηρετηση κτλ

Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδιά ο κάθε καταστηματάρχης θέλει να πουλήσει γιαυτό πρέπει να κοιτάτε καλά τα ψάρια που αγοράζετε.Σκεφτείτε και τα ψαράκια του ενυδρείου σας δεν αξίζει να ψοφήσουν επειδή υπάρχουν **** καταστηματάρχες....

Το βασικό να βλέπετε μην έχει ψόφιο ψάρι μέσα στο ενυδρείο που κοιτάτε ένα ψάρι!

Παρακαλώ να αποφεύγετε τους χαρακτηρισμούς. Πείτε ότι θέλετε με κόσμιο τρόπο.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...