Jump to content

Τη γνώμη σας


Recommended Posts

Εδω και δυόμιση χρόνια έχω ενα ενυδρείο θαλλασινού νερού με sps και lps .Το ενυδρείο είναι σε διαστάσεις

100Χ50Χ55 (μ-π-υ)και διαθέτω και sub χωριτικότητας 150 λίτρων .Επειδή λόγο των αυξίσεων της Δ Ε Η και των λειτουργικών εξόδων του ενυδρείου σκέφτομαι να το ξεστήσω και να το γυρίσω σε γλυκό νερό(λόγο λιγότερων απαιτίσεων) να το κάνω φυτεμένο με φυτά χαμηλών απαιτίσεων και ψάρια Αμαζόνιου .Πάντα με γοήτευαν οι δίσκοι πράγμα που δεν ξέρω αν μπένουν σε αυτές τις διαστάσεις ενυδείου που διαθέτω και λίτρων???? ή και τα σμηνόψαρα γι αυτό θα ήθελα τις γνώμες -προτάσεις σας για αυτή την απόφαση που έχω πάρει για το πως να το στήσω ( υπόσρωμα και τα σχετικά) περιμένω τις γνώμες σας.....

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ρε φιλε με εκπλησεις!

Εδω ολοι λεμε να μα8ουμε καλα το γλυκο να ερ8ουμε στα αλατια!

Τελος παντων, σε αυτο 8α σου πουν οι δισκαδες μας , αν κ βλεπω αρκετα λιτρα!

Καλη σου επιτυχια σ οτι κ αν κανεις :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε σταμο!!!

Γιατι ρε φιλε?? Κριμα δεν ειναι μετα απο τοσα χρονια?? Θυμαμαι ειχες κι αλλο ενυδρείο.... :ninja:

Εισαι σιγουρος?? :bowdown:

Ξανασκεψουτο....

Παμε τωρα στις απαντησεις.

Κι εμενα θα μου αρεσε ενα φυτεμενο με ενα μονο ειδος κοπαδοψαρου για να βλεπεις το σμηνος πως ανοιξει και κλείνει.

Ομως να ξερεις πως τα φυτεμενα θελουν και περιποιήση. Κλαδεμα και κλπ.

Αν πας σε φυτεμενο μεγαλων απαιτησεων θα πρεπει να προμηθευτεις κι αλλο εξοπλισμο.

Οσο για τους δισκους, θα μπορουσες να βαλεις... αλλωστε 300λτρ ενυδρειο ειναι αυτό μαζι με 150λτρ σαμπ. Απλα δε θα μπορουσες να βαλεις πανω απο 6-7.

Μηπως να κοιταγες μονο κοπαδοψαρα??

Μηπως να κοιταγες κατι σε αφρικη??

ή κατι σε χρυσοψαρα?? :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θεωρώ ως το θαλασσινό το πέρασμα στην επόμενη τάξη.

Πάρε ένα φυτεμένο τοπίου για παράδειγμα με τις απαιτήσεις του και τότε το συζητάμε......

Στο θέμα μας :

Υπάρχουν τρία βασικά σημεία κατά τη γνώμη μου :

1) Για δίσκους το βρίσκω κομμάτι μικρό το ενυδρείο αλλά ας απαντήσει και κανένας του χώρου γιατί μαλλον σηκώνει συζήτηση επειδή έχεις και το sump

2) Με τα 150 λίτρα και το ωραίο sump που έχεις θα πήγαινα είτε προς ένα ωραίο βιοτοπικό Ασίας (μελανοταινίες, γκουράμι κλπ) ή Αμαζονίου με apistogramma δύο τρία ζευγάρια και ένα ή δύο κοπάδια tetra (ember, bloodfin, serpae και γενικά διαφορετικά από τα συνήθη).

3) μην ακούς τίποτα από αυτά που έγραψε ο παραπάνω :D

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα όταν έχεις και μια οικογένια απο πίσω και με την σημερινή κατάσταση για να μη φύγω τελείος απο το χόμπι αυτό μιας και ασχολόύμαι απο 17 χρονών κάπου πρέπει να κοπούν τα πολλά έξοδα και αναγκαστηκά αρχίζουμαι απο το ποιό (ας μου επιτραπεί η λέξει δαπανηρό)

Περιμένω και άλλες προτάσεις (ευχαριστώ τους προλαλήσαντες)το ενυδρείο είναι 250λίτρα και το sub αλλα 150απο εχοπλησμό δεν νομίζω να λήπει κάτι όλα τα έχω λόγο απετίσεων της θάλλασας

Link to comment
Share on other sites

θαυμάστε το για όσο υπάρχει ακόμα :D

post-2113-1295898712_thumb.jpg

post-2113-1295898739_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη γνώμη για αν μπορώ με τα λίτρα που διαθέτω να βάλω ψάρια Δίσκους??? :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα λιτρα τα οποια διαθετεις ειναι σε θεση να διαβιωσουν με αξιοπρεπεια μια 3αδα-4αδα δισκων(δεν αναφερομαι σε τελικο μεγεθος)Σιγουρα θα ηταν καλυτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο.Παντως οι επιλογες που εχεις σε αυτα τα λιτρα ειναι παρα πολλες και γλυκο νερο δεν ειναι μονο οι δισκοι. :D

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι για δίσκους γιατι το σπίτι είναι σε 3ο όροφο με τη ταράτσα απο πάνω

και το καλοκαίρι έχω ένα μικρό πρόβλημα με τις θερμοκρασίες, υπάρχει βέβαια

ψυκτικό μηχάνημα αλλά όσο πιό λίγο ανάβει τόσο ποιό καλό για τη τσέπη μου :D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα το κάνω φυτεμένο με καρδινάλιους.Εχω δυό ερωτήσεις να κάνω,

η πρώτη ειναι τί υπόστρομα να βάλω ? σκεύτομαι για τοSeachem flourite black

αν βάλω αυτό θα μπορώ να βάλω corry για να ανακατέβουν το βυθό???

και η δεύτερη το ενυδρείο είναι φτιαγμένο με εσωτερική υπερχείληση υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην ανακύκλωση του νερού επειδή δεν τραβάει απο τον βυθό και τραβάει απο την επιφάνεια του ενυδρείου???

Link to comment
Share on other sites

ρε που μας καταντησανε,κοψε,κοψε,κοψε,στο τελος θα κοψουμε και το κεφαλι μας και θα ησυχασουμε.φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι χαρμα οφθαλμον.σε καταλαβαινω απολυτα και λυπαμε που αναγκαζεαι να το διαλυσεις λογο δυσκολιας.ευχομαι να φτιαξεις ενα ομορφο κοινωνικο κατα την γνωμη μου αμαζονιου με κοπαδοψαρα.

φιλοι συνχομπιστες βαστατε οσο μπορειται γιατι σιγα-σιγα πανε να μας κοψουν και το πιο ομορφο χομπι που μας απεμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς τη γνώμη του για υπόστρομα και για πύργο υπερχείλισης?????? :D

Link to comment
Share on other sites

κατα την αποψη μου, το υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο. Εξαρταται ομως απο το ποσο απαιτηττικα φυτα θελεις να βαλεις.

Ο πυργος δεν ειναι σωστο αλλα ουτε λαθος. ΤΟ ζητουμενο ειναι να υπαρχει καλη κυκλοφορια και να μην δημιουργουνται νεκρες ζωνες.

Link to comment
Share on other sites

κατα την αποψη μου, το υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο. Εξαρταται ομως απο το ποσο απαιτηττικα φυτα θελεις να βαλεις.

Ο πυργος δεν ειναι σωστο αλλα ουτε λαθος. ΤΟ ζητουμενο ειναι να υπαρχει καλη κυκλοφορια και να μην δημιουργουνται νεκρες ζωνες.

Πολύ σωστά.

Δες τι φυτά θέλεις να βάλεις και μετά αποφασίζεις αν θα βάλεις υπόστρωμα.

Πάνω από το υπόστρωμα καλό είναι να βάλεις ψιλό χαλίκι και όχι άμμο οπότε για τα corys είσαι οριακά χωρίς κιόλας να είσαι εκτός. Δες και αυτό νομίζω ότι θα σε βοηθήσει.

Για την κυκλοφορία μπορείς να βάλεις δύο κυκλοφορητές χαμηλά ή καμιά koralia.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...