Jump to content

Απορίες...???


Epsime

Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα καταρχάς για σε όλους μιας είμαι καινούργιος

και στο FORUM και στο Hobby έχω ένα ενυδρείο 90lt το οποίο αφού το έστρωσα και έβαλα τα πρώτα μου ψαράκια αντιμετώπισα το Ick

σήμερα και μετά το πέρας της θεραπείας για το Ick έρχομαι να σας πω τις μετρήσεις μου να μου πείτε την άποψη σας και πιστεύω να συμφωνήσετε μαζί μου ότι μπορώ να προχωρήσω στην αγορά κατοίκων στο ενυδρείο μου καθώς μόνο ένα πλατύστομο έχω μέσα τώρα

Οι παρακάτω μετρήσεις πάρθηκαν με υγρά τεστ της sera:

NH4/NH3: 0,03 mg/l

KH: 6odKH

Ph: 8,0

Ξέρω ότι το ph είναι λίγο ανεβασμένο και προσπαθώ να το κατεβάσω 0,5 να πάω στο 7,5 με 7 αλλα φοβάμαι για το ψαράκι που έχω μέσα

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Με υπομονή και διάβασμα θα τα κάνεις όλα σωστά!

Πώς έστρωσες το ενυδρείο σου;

Δες εδώ:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Από τεστ δεν έχεις άλλα; (gH, No2, NO3)

Καλό θα ήταν να πάρεις!

Μπορείς να μας περιγράψεις αναλυτικά την ασθένεια που αντιμετώπισες και τις δικές σου κινήσεις (φάρμακα, δοσολογία και περίοδος θεραπείας);

Τι θερμοκρασία έχεις;

Για την πτώση του pH δες εδώ:

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Η μεταβολή πρέπει να γίνει πολύ αργά!

Κάνε μας μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου και του εξοπλισμού σου!

Αν μπορείς ανέβασε και μια φώτο για να δούμε!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τις τιμές του νερού του ενυδρείου σου όπως νιτρώδη, νιτρικά, πρόγραμμα συντήρησης, αλλαγές νερού, κ.α. προκειμένου να μπορέσουμε να καταλάβουμε την κατάσταση του ενυδρείου σου και να μπορέσουμε να σου δώσουμε πιο έγκυρες απαντήσεις.

;)

Link to comment
Share on other sites

Τότε ας τα παρουμε από την αρχή κάπου μέσα στον Ιούλιο (αρχές) μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο τα βρήκε ο κουμπάρος μου στο Carrefour και πείρε 2 τεμάχια και ένα βιβλίο στον καθένα, εκεί ξεκινάει και η επαφή μου με το Hobby, πήγα σε ένα pet shop κοντά μου του είπα τι…και μου είπε να ξεκινήσω το στρώσιμο με βακτηρίδια και αντιχλώριο και τροφή για τροπικά για 15 ημέρες μετά ήρθε από το σπίτι (το μαγαζί του είναι 50μ από το σπίτι μου) είδε το νερό κάτι έκανε και βάλαμε μέσα 2 χρυσόψαρα για περίπου 7 εβδομάδες (δεν μου είχε πει κάτι για τεστ, αμμωνία,ph κλπ) μετά από αυτό λοιπόν ξαναήρθε μου έριξε λίγο αλάτι στο νερό και έβαλα μέσα 2 σκαλαράκια και ένα πλατύστομο και πείρε πίσω τα χρυσόψαρα, σε 3 ημέρες είδα τα σκαλάρια να έχουν Ick (σύμφωνα με τα συμπτώματα του βιβλίου τις φωτογραφίες) ήρθε και ο παλικάρης του pet shop και έκανα θεραπεία 8 ημερών με sera costapur (water treatment against Ichthyophthirius multifiliis and other parasites). Μετά λοιπόν τις οδηγίες του φαρμάκου και αφού έχασα τα σκαλάρια και πέρασαν και οι μέρες που έλεγε το φάρμακο έκανα μια καλή αλλαγή νερού και καθάρισμα φίλτρου και ήρθα…!!! Τα υπόλοιπα Τεστ αν τα βρω σήμερα θα σας στείλω αποτελέσματα σήμερα αλλιώς αύριο. Το ph μπορώ να το ρίξω με τύρφη στο φίλτρο? Στον παλικάρι του pet shop να έχω κάποια εμπιστοσύνη?

Την θερμοκρασία του ενυδρείου την έχω στους 25 καλά είναι φαντάζομαι!

Οτι άλλο μπορείται να μου πείτε που εχει γήνει λάθος καλοδεχούμενο και ευχαριστώ!! Συνημμενα εχω και 2 φωτο μια του ενυδρείου και μια του φίλτρου.

post-2042-1159367023_thumb.jpg

post-2042-1159367227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη θεραπεία θα έπρεπε να βάλεις ενεργό άνθρακα στο φίλτρο σου να αποροφήσει τα υπολλείματα του φαρμάκου. Επίσης δε νομίζω πως το ενυδρείο σου είναι στρωμένο. Πάρε gH, No2, NO3 τεστ, πες μας τιμές και τα ξαναλέμε. Μην βάλεις ψάρια ακόμα μέσα μεχρι να σε συμβουλέψει κάποιος πιο έμπειρος. Αυτά από εμένα! Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο φίλος μας δεν πρέπει να θεωρείς το ενυδρείο σου στρωμένο αν δεν πάρεις τα απαραίτητα τεστ και το δεις μόνη σου!

Κατά πάσα πιθανότητα το φάρμακο έκανε κάποια ζημιά στο φίλτρο σου και μείωσε την ικανότητα του να διασπάει τα απόβλητα!

Αυτό όμως για να το διαπιστώσεις θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις (ΝΗ3-4 & ΝΟ2) για να σιγουρευτείς!

Είναι επιτακτική η ανάγκη να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο σου για να καθαρίσει το νερό από το φάρμακο!

Για την μεταβολή του pH θα σου πρότεινα την χρήση CO2 και παράλληλα την προσθήκη εύκολων φυτών για να βοηθήσουν το ενυδρείο σου να στρώσει χωρίς να ταλαιπωρείς το εναπομείναν ψάρι!

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Πάρε τεστ για pH, kH, gH, NO3 θα τα χρειαστείς και αυτά!

Σου προτείνω να κάνεις μια μικρή αλλαγή στην διάταξη των υλικών του φίλτρου σου και να βάλεις πάνω πάνω τις Bio-Fibres της Sera μια και έτσι θα κρατάνε τα πολλά πολλά και δεν θα μπουκώνει γρήγορα ο υαλοβάμβακας σου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατάφερα, αν και Τετάρτη, να βρω Τεστ Ένα της Tetra

Τα αποτελέσματα μετα από 3 μετρήσεις(για σιγουριά) είναι οι εξής:

NO3=25

NO2=0

GH= μεταξύ 6 και 16

KH=6

PH=8

Τι λετε….?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι εβαλα άνθρακα και εκανα μετρήσεις και σήμερα το πη εχει πέσει στο 7,6 τα υπόλοιπα είναι ίδια. Λοιπόν τι λέτε πάμε καλά? Φυτά δεν εχω βάλει τα κατάλληλα υποστρώματα και δεν θα ήθελα να βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις καλές μου φαίνονται μόνο εκείνο το GH 6- 16 ... δεν υπάρχει τέτοια απόκλιση.

Κάπου στο 12 πρέπει να είσαι αλλά κοίταξε το πάλι. Επίσης Αμμωνία πόσο έχεις;

Όσο για τα φυτά που λές, πρέπει να πάρεις! δεν χρειάζονται όλα τα φυτά υπόστρωμα :D

πχ ceratophyllum, polysperma, lymnophylla, elodea, anubias και πολλά άλλα θα σου είναι μια χαρά στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έβαλες άνθρακα;

Φυτά μπορείς να βάλεις και χωρίς να υπάρχει υπόστρωμα, είτε πολύ εύκολα είτε με ταμπλέτες (μη οικονομική λύση)!

Τα τεστ που έχεις είναι υγρά ή στικ;

Αν έχεις στικ θα σου πρότεινα να πάρεις υγρά μια και είναι πιο αξιόπιστα και θα σε διευκολύνουν πολύ στις μεταβολές που θέλεις να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια όλους σας και φίλε μου kouzman άνθρακα έβαλα γιατί μου είπες ότι είναι επιτακτική ανάγκη να βάλω για να καθαρίσει το νερό από το φάρμακο! Τα τεστ που έχω είναι όλα υγρά της sera εκτός του ΝΟ2-3 και του GH που είναι στικ της tetra σε όλα (3) τα καταστήματα της περιοχής μου δεν βρήκα σε υγρή μορφή το GH φίλε nkarvouni σου λέω 6-16 γιατί το τεστ έχει τις βαθμίδες 6 10 16 με το ίδιο χρώμα αλλά σε ένα τεστ που έκανα πριν λίγο (στικ της welder το έβγαλε στην βαθμίδα του 10 και από υγρό τεστ sera NH4-NH3=0,009. Για φυτά με έχετε σχεδόν πείσει ανησυχώ λίγο για την περιποίηση και πράγματα που ακούω ότι πρέπει να έχω ψαράκια που τρέφονται με αυτά και αν θα ταιριάζουν με αλλά που σκέφτομαι να πάρω κλπ…! Αν είναι να βγάλω τον άνθρακα πείτε μου και πότε τον έχω βάλει στο φίλτρο μου σε τούλι και είναι εύκολο να βγει!!!!! Τώρα, είναι ώρα να σκέφτομαι για ψαράκια ή πρέπει να αποφασίσω πρώτα για τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη για την άσκοπη ερώτηση απλά αν έχεις πολλά στο κεφάλι σου αρχίζεις να λειτουργείς και λίγο μηχανικά!

Καλά έκανες και έβαλες τον άνθρακα είναι απαραίτητος!

Θα τον αφήσεις εκεί για 2-3 μέρες και είσαι καλυμμένος!

Μετά τον βγάζεις, τον αφήνεις να στεγνώσει και μετά από κάποια άλλη θεραπεία θα τον ξαναβάλεις!

Να ξέρεις πάντως ότι έχει συγκεκριμένη διάρκεια ζωής και θα πρέπει να τον αντικαταστήσεις κάποια στιγμή στο μέλλον!

Τα εύκολα φυτά που σου πρότεινε ο φίλος μας Καρβούνης είναι εύκολα στην συντήρηση και μόνο καλό μπορούν να κάνουν στο ενυδρείο σου!

Καλό θα ήταν να αποφασίσεις τι ψάρια και τι φυτά θα βάλεις ταυτόχρονα μια και τα ψάρια μπορεί να σου περιορίσουν / καθορίσουν την επιλογή των φυτών!

Σίγουρα μετά την επιλογή των ειδών μπορείς να βάλεις άμεσα τα φυτά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου λέω λοιπόν να αρχίσω με 3 clown και ένα πλατύστομο ακόμη και να βάλω ένα cratophylum damersum και μια eladea densa. Ευχαριστω και παλι για την βοήθεια και αν μπορείται και καμία πρόταση για το τι άλλο να βάλω από ψαράκια… :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οτι το ενυδρειο σου ειναι μικρο για κλοουν ποσο μαλλον για 3 ψαρια αυτου του ειδους ....

Αυτο μπορει να γινει ευκολα αντιληπτω καθως το συγκεκριμενο ψαρακι στη φυση μπορει να φτασει και τα 30 εκατοστα ... σε ενα ενυδρειο το μεγεθος που μπορει να φτασει ειναι 15-18 εκατοστα ... μεγεθος απογορευτικο για 90 λιτρα ...

Δε μπορω να καταλαβω δε γιατι προτεινουν αυτο το ψαρι τα petshop για κοινωνικα ενυδρεια τετοιου μεγεθους απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσες αλλες επιλογες ...

Φιλικα παντα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου λέω λοιπόν να αρχίσω με 3 clown και ένα πλατύστομο ακόμη και να βάλω ένα cratophylum damersum και μια eladea densa. Ευχαριστω και παλι για την βοήθεια και αν μπορείται και καμία πρόταση για το τι άλλο να βάλω από ψαράκια… :D

Πήρες υγρά τεστ;

Έκανες μετρήσεις σε pH, kH, gH, NO2, NO3, NH3-4;

Πρέπει να έχεις σιγουρευτεί ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο να δεχτεί ψάρια!

Και μετά αφού τα επιλέξεις να τα εισάγεις σίγα σίγα και με μετρήσεις για να μην έχεις απώλειες!

Link to comment
Share on other sites

Οι σημερινές μετρήσεις μου είναι

NO3=25

NO2=0

GH= 10

KH=6

Ph=7,6

NH3-4=0,009

Φίλε μου dartman, καταλαβαίνω αυτό που λές και είναι σωστό, βέβαια τα ψαράκια αυτά τα έχω δει σε 70 αλλα και 60 lt.Τώρα αν έχεις κάποιο συνδυασμό να μου προτείνεις καλοδεχούμενος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Epsime καλώς ήλθες στο Aquazone καταρχας!!! :D

Το ότι κάποιος έχει βάλει τέτοια ψάρια σε 60 λίτρα δεν σημαίνει ότι είναι σωστό

και μπορείς να τα βάλεις και εσύ στα 90 λίτρα.

Φαντάσου ότι και ένας άνθρωπος μπορεί να "ζήσει" σε ένα δωμάτιο 1x1 αλλά και

σε μια βίλα με πισίνα.

Θα σου πρότεινα πριν βάλεις ψαράκια να αναλογιστείς όλες τις παραμέτρους.

Επειδή την έχω πατήσει στο λέω.... μετά είναι πολύ πιο δύσκολο να αποχωριστείς

το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για το καλοσόρισμα και αυτο έχω σκοπό να κάνω δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμη έχω στο μυαλό μου αυτόν τον συνδυασμό τι λέτε?

γκαμπι,μπαλουν,αρλεκινους,γλυφτες,bodia και agistrus

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι οι αρλεκίνοι

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=897

απαιτούν διαφορετικές τιμές νερού από τα Guppy & Molly!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

Μπορείς να κάνεις μια έρευνα και για τα άλλα και να διαπιστώσεις τις απαιτήσεις τους!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...