Jump to content

νωθρός μονομάχος


Recommended Posts

Καλημέρα!

Έχω ένα μονομάχάκι που το βγάλαμε Μερέντα, σε ένα ενυδρειάκι 25 λίτρων με φίλτρο, κανονικά, εδώ και μερικές μέρες...

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι όσον αφορά το τάισμα...

Έχω την τροφή betta της tropical, κάτι σκουληκάκια με κάτι μικρά κόκκινα που μοιάζουν σαν θρυμματισμένα φυλλαράκια από τη συνηθισμένη τροφή που ρίχνουμε στα χρυσόψαρα. Το θέμα είναι ότι το μονομαχάκι είναι συνέχεια κρυμμένο πίσω απο μια πέτρα και βγαίνει σπάνια, και εκτός αυτού δεν βρίσκει εύκολα την τροφή που του βάζω γιατι είναι "μεγάλο" το ενυδρείο κι έτσι τρώει μόνο αν βρεθεί στην επιφάνεια και συναντήσει τυχαία την τροφή του..... Είναι δηλαδή λίγο νωθρός...

Η τροφή έτσι αποκλείεται να φαγωθεί σε λιγότερο από 1-2 λεπτά.....μπορεί να μείνει και ώρες μέσα, πράγμα που απ'ότι κατάλαβα δεν είναι ότι καλύτερο..... Πώς αντιμετωπίζουμε κάτι τέτοιο??

ευχαριστω!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Να σου ζήσει το ψαράκι.

Καλό θα ήταν να ανεβάσεις μια φωταγραφιούλα, να μας πεις τι διακοσμο έχει το ενυδρείο, τυχόν φυτά και τύπο υποστρώματος (χαλίκι, αμμος :ninja:.

Τι φιλτράκι έχεις; Μήπως είναι πολύ δυνατή η ροή; (στους μονομάχους δεν αρέσει αυτό)

Το ενυδρείο το έστρωσες ή τα αγόρασες όλα μαζί με το ψαράκι;

Ιδανικά θα θέλαμε τις τιμές ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνία) , PH , NO2, NO3 που μπορείς να μάθεις αν αγοράσεις τα αντίστοιχα (κατά προτίμηση υγρά) τεστάκια (τουλάχιστον τα 2 πρώτα είναι must).

Περιμένουμε Info! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! :D

Στο βυθό έχω χαλίκι σχετικά χοντρό, και 2 πέτρες απ τις οποίες στη μία δημιουργείται μια κουφάλα. Εκεί μέσα συχνάζει ο φίλος. Το φίλτρο είναι της Eheim ,εσωτερικό με ροή 50-180 l/ h και φυσικά το έχω στη χαμηλότερη... Σαν "στρώσιμο", το ξέρω ότι δεν είναι αλλά έτσι μου είπαν, χρησιμοποίησα νομίζω μια μέρα πριν βάλω το ψαράκι το Aquastart(?) (κάπως έτσι λεγότανε νομίζω).

Να και οι τιμές που μπορώ να μετρήσω με τα sticks που έχω:

ΝΟ3: 0

NO2: 0

GH: περίπου 20

ΚΗ: περίπου 16

pH: 7

ps: όσο για τα φυτά σκεφτομαι να βάλω 2-3, αλλα σε λίγο καιρό, λόγω εξεταστικής, και φωτό δυστυχως δεν μπορώ να βάλω γιατι μου λέιπει ένα usb καλώδιο..

ελπίζω να σας βοήθησα να με βοηθήσετε :ninja:

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα εισαι σιγουρος οτι οι μετρησεις σου ειναι σωστες;

γιατι με ph 7 και kh16 εισαι γεματος co2 στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ναι, έχω ξανακάνει μετρήσεις σε νερό βρύσης και βγήκαν παρόμοιες... Δεν ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστα τα στικάκια βέβαια....Οπως και να χει, είναι βλαπτικό το υπερβολικό CO2..?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! :D

Στο βυθό έχω χαλίκι σχετικά χοντρό, και 2 πέτρες απ τις οποίες στη μία δημιουργείται μια κουφάλα. Εκεί μέσα συχνάζει ο φίλος. Το φίλτρο είναι της Eheim ,εσωτερικό με ροή 50-180 l/ h και φυσικά το έχω στη χαμηλότερη... Σαν "στρώσιμο", το ξέρω ότι δεν είναι αλλά έτσι μου είπαν, χρησιμοποίησα νομίζω μια μέρα πριν βάλω το ψαράκι το Aquastart(?) (κάπως έτσι λεγότανε νομίζω).

Να και οι τιμές που μπορώ να μετρήσω με τα sticks που έχω:

ΝΟ3: 0

NO2: 0

GH: περίπου 20

ΚΗ: περίπου 16

pH: 7

ps: όσο για τα φυτά σκεφτομαι να βάλω 2-3, αλλα σε λίγο καιρό, λόγω εξεταστικής, και φωτό δυστυχως δεν μπορώ να βάλω γιατι μου λέιπει ένα usb καλώδιο..

ελπίζω να σας βοήθησα να με βοηθήσετε :ninja:

Ωραία. Ένα ένα τα πράματα:

1. Διάβασε εδώ το προφίλ του μονομάχου

2. Το ενυδρείο σου ΔΕΝ έστρωσε ποτέ, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις λίγο διάβασμα. ΟΚ το ξερω είναι βαρετό να σου λένε να διαβάσεις και για το χόμπυ σου ειδικά ενδιάμεσα της εξεταστικής, αλλά αξίζει τον κόπο.

3. Σε πρώτη φάση κάνε αλλαγές νερού (με αντιχλώριο εννοείται) κάθε 3 μέρες το 30%, με προσοχή το νερό να μην είναι παγωμενο. Βάζε το σε ένα παγούρι από την προηγούμενη μαζί με το αντιχλώριο.

4. Θερμοστάτη έχεις;

5. το GH και KH είναι δύσκολο -όχι απίθανο- να είναι τόσο ψηλά από μόνα τους. Αν συμβαίνει αυτό τότε το νερό σου είναι πολύ σκληρό για το μονομάχο, δες το προφίλ του.

6. θα έβγαζα τις πέτρες, θα άλλαζα το χαλίκι με ψιλό χαλικάκι (χαλαζιακό) ή αμμο χαλαζιακή (που δε σκληραίνουν το νερό) θα πρόσθετα και ένα ξύλο από pet shop (που μαλακώνει το νερό).

Το ξέρω ότι όλα αυτά σου φαίνονται κάπως, αλλά αν τα εφαρμόσεις, το αποτέλεσμα θα σου δίνει χαρά καθημερινά.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα στικακια δεν θεωρουνται αξιοπιστα.το υπερβολικο co2 προκαλει ασφυξια στα ψαρια.βαλε μια αεραντλια η την εξοδο του φιλτρου σου να χτυπαει την επιφανεια του νερου για να εχεις αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μην εμπιστευσαι τα στικακια,και εγω οταν ξεκινησα πηρα στικακια λογω κοστους φυσικα μιας και τα υγρα ηταν λιγο ακριβα αλλα οι μετρησεις μου ηταν λαθος ουτε καν κατα προσεγγισει..αν ειναι σωστες παλι(που χλωμο το κοβω)βαλε αληθινα φυτακια μεσα ωστε να αποροφουν το co2,μονο καλο θα κανεις και ειμαι σιγουρος οτι και το ψαρακι σου θα το εκτιμησει :D

αν οπως λες εδω και μερικες μερες εχεις το ενυδρειο κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο σου και ισως για αυτο ο μονομαχος να εχει στρεσαριστει..

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να παρεις υγρο τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4 και NO2 οπως προαναφερθηκε και να επανελθεις με μετρησεις για να παρεις ολοκληρωμενες απαντησεις :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδία για τις συμβουλές, σκέφτομαι να αλλάξω κάποια πράγματα μελλοντικά, όπως πχ την αντικτάσταση της πέτρας με άμμο. Κατάφερα να βγάλω μερικές φωτογραφίες..

http://img94.imageshack.us/i/p1260052.jpg/

http://img94.imageshack.us/i/p1260052.jpg/

εδω μπορείτε να δείτε κάτω δεξιά μια νιφάδα που έβαλα μισή ώρα πριν, και υπήρχε ακόμη όταν γύρισα..

κάτι μου λέει ότι κάτι δεν πάει καλα.... χμμ....τελος παντων..........

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμη, υπάρχει αυτή η κόκκινη κηλίδα, που δεν φαίνεται πολύ καλά στην φωτογραφία, είναι δηλαδή πιο έντονη...

http://img4.imageshack.us/i/p1260067.jpg/

Έγινε επεξεργασία - aiswpos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...