Jump to content

Περί οξυγόνου...


Recommended Posts

Γειά σας.

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας για το ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να παρέχουμε οσο ποιό δυνατόν περισσότερο οξυγόνο στο ενυδρείο μας.

π.χ.

Μόνο η αεραντλία κάνει την δουλειά της;

Παίζει ρόλο οι αν μπουρμπουλήθρες είναι μεγάλες ή ψιλές;

Η έξοδος της ανλίας του φίλτρου να κάνει κύμα ακόμα και αν έχει μεγάλο ρεύμα μέσα στο ενυδείο;

Βασικά τι είναι καλύτερο είτε μόνο του είτε σε συνδοιασμό.

Υ.Γ. Μια ακόμα απορία που μου προέκυψε απο το διάβασμα διαφόρων άρθων στο forum είναι αν εχούμε την αερανλία σε λειτουργία αν απομακρύνει το CO2; Και αν ναι τι πρέπει να κάνω για αυτό;

Το ενυδρείο μου είναι αυτό:

http://www.aquarist-classifieds.co.uk/php/...il59_155026.php

Βέβαια είναι με γλυκό νερό το δικό μου και απο ότι μου είχαν πεί απο εκεί που το πήρα είναι 80αρι και σε άλλο κατάστημα που το είδα έλεγε 110lt!!!. Τι να πώ; :D Ας πούμε ότι είναι 80αρι γιατί μου αρέσει καλύτερα!!!

Θέλω να το φυτέψω άλλα με εύκολα φυτά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας για το ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να παρέχουμε οσο ποιό δυνατόν περισσότερο οξυγόνο στο ενυδρείο μας.

π.χ.

Μόνο η αεραντλία κάνει την δουλειά της;

Παίζει ρόλο οι αν μπουρμπουλήθρες είναι μεγάλες ή ψιλές;

Η έξοδος της ανλίας του φίλτρου να κάνει κύμα ακόμα και αν έχει μεγάλο ρεύμα μέσα στο ενυδείο;

Βασικά τι είναι καλύτερο είτε μόνο του είτε σε συνδοιασμό.

Υ.Γ. Μια ακόμα απορία που μου προέκυψε απο το διάβασμα διαφόρων άρθων στο forum είναι αν εχούμε την αερανλία σε λειτουργία αν απομακρύνει το CO2; Και αν ναι τι πρέπει να κάνω για αυτό;

Το ενυδρείο μου είναι αυτό:

http://www.aquarist-classifieds.co.uk/php/...il59_155026.php

Βέβαια είναι με γλυκό νερό το δικό μου και απο ότι μου είχαν πεί απο εκεί που το πήρα είναι 80αρι και σε άλλο κατάστημα που το είδα έλεγε 110lt!!!. Τι να πώ; :D Ας πούμε ότι είναι 80αρι γιατί μου αρέσει καλύτερα!!!

Θέλω να το φυτέψω άλλα με εύκολα φυτά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλως όρισες στην παρέα.

όσο αφορά την αεραντλια υπάρχουν αρκετές συζητήσεις στο φορουμ αν ψάξεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;hl=αεραντλια

για μένα ειναι διακοσμητικό στοιχειο άν έχεις κάποια ανατάραξη στην επιφάνεια απο την έξοδο του φίλτρου.

όσο για τα λιτρα του ενυδρείου σου

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! το ενυδρειο στο λινκ ειναι 35 λιτρα... δεν ξερω αν εννοεις αυτο. λοιπον και εγω νομιζω οτι η αεραντλια ειναι διακοσμητικη και απλα καλο ειναι να εχεις μια αναταραξη της επιφανειας με το φιλτρο σου, αφου θες να το φυτεψεις κιολας. μην χανεις και διοξειδιο... :D

Link to comment
Share on other sites

:D Respect για την γρήγορη απάντηση σας...

Από όσο ξέρω όμως δεν θα πρέπει να έχει μεγάλο ρεύμα μέσα στο ενυδρείο,

και επειδή έχει ένα στενόμακρο πλατύ ακροφύσιο στην έξοδο της αντλίας το ρυθμίζω έτσι ώστε να κάνει κύμα οπότε πιστεύω και μια πολύ καλή αναταραχή αλλά παρατηρώ κόκκους άμμο να τους σηκώνει... Δεν υπάρχει πρόβλημα με τόσο ρεύμα;

Οσο για το θόρυβο που κάνει η αεραντλία άστα... Νόμιζα οτι ήταν αναγκαίο κακό... :bowdown:

Τελικά σε περίπτωση που θέλουμε και την αεραντλία μας αφαιρεί CO2;

Ρε παιδία μιας και σας πέτυχα τώρα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο;

Η αντλία μου κάτι έχει γίνει και συντονύζει και μου βουήζει όλο το ενυδρείο!!! :bowdown:

Έβγαλα την φτερωτή την καθάρησα αλλά έχει ξεκολλήσει ενα πλαστικό μέρος που είναι σαν τάπα στον μαγνήτη...

Άμα το αφήσω έτσι θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια ε;;;

Αν είναι να το κολλήσω με τι κολλα;

Το ενυδρείο δεν είναι το ίδιο σε μέγεθος με αυτό της φωτό αλλά μεγαλύτερο(το μέτρησα)

Ουφ είναι μην πάρω φόρα...!!! :ninja:

Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

:D Respect για την γρήγορη απάντηση σας...

Από όσο ξέρω όμως δεν θα πρέπει να έχει μεγάλο ρεύμα μέσα στο ενυδρείο,

και επειδή έχει ένα στενόμακρο πλατύ ακροφύσιο στην έξοδο της αντλίας το ρυθμίζω έτσι ώστε να κάνει κύμα οπότε πιστεύω και μια πολύ καλή αναταραχή αλλά παρατηρώ κόκκους άμμο να τους σηκώνει... Δεν υπάρχει πρόβλημα με τόσο ρεύμα; βάλε την έξοδο του νερου να γίνεται παράλληλα με την επιφάνεια να μην σηκώνει αμμο απο τον βυθό

Οσο για το θόρυβο που κάνει η αεραντλία άστα... Νόμιζα οτι ήταν αναγκαίο κακό... :bowdown:ακουμπησε την σε κάτι μαλακό να αποροφά τον κραδασμό ,σφουγγάρι,πετσέτα

Τελικά σε περίπτωση που θέλουμε και την αεραντλία μας αφαιρεί CO2; ναι

Ρε παιδία μιας και σας πέτυχα τώρα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο;

Η αντλία μου κάτι έχει γίνει και συντονύζει και μου βουήζει όλο το ενυδρείο!!! :bowdown:

Έβγαλα την φτερωτή την καθάρησα αλλά έχει ξεκολλήσει ενα πλαστικό μέρος που είναι σαν τάπα στον μαγνήτη...

Άμα το αφήσω έτσι θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια ε;;;

Αν είναι να το κολλήσω με τι κολλα; αντλία φίλτρου ή την αεραντλία ? ειναι μεσα στο νερό ?

Το ενυδρείο δεν είναι το ίδιο σε μέγεθος με αυτό της φωτό αλλά μεγαλύτερο(το μέτρησα)

Ουφ είναι μην πάρω φόρα...!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα την έχω και το κάνει... Θα βάλω τα φυτά και τα δω πως θα το φτιάξω.

Άμα είναι να το αφαιρεί το CO2 θα φάει σούτ η αεραντλία μου σπάει και τα νεύρα ο θόρυβος αλλά οχι του μηχανήματος αλλά από τις μπουρμπουλήθρες!!! Το μηχάνημα δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Η αντλία του φίλτρου κάνει θόρυβο...

Και το πλαστικό που θέλω να κολλήσω, είναι στην αντλία του φίλτρου και ναι είναι μέσα στο νερό.

Το συγκεκριμένο όλα τα έχει από πίσω ανσωματωμένα.

Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα την έχω και το κάνει... Θα βάλω τα φυτά και τα δω πως θα το φτιάξω.

Άμα είναι να το αφαιρεί το CO2 θα φάει σούτ η αεραντλία μου σπάει και τα νεύρα ο θόρυβος αλλά οχι του μηχανήματος αλλά από τις μπουρμπουλήθρες!!! Το μηχάνημα δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Η αντλία του φίλτρου κάνει θόρυβο...

Και το πλαστικό που θέλω να κολλήσω, είναι στην αντλία του φίλτρου και ναι είναι μέσα στο νερό.

Το συγκεκριμένο όλα τα έχει από πίσω ανσωματωμένα.

αν ειναι καινουρια να την πας πισω να την αλλάξουν σίγουρα θα εχει εγγύηση.

αλλοιώς με μια εποξική κολλα μη τοξικη ,ριξε μια ματια στο θαλλασινό (χρησιμοποιούν τετοιες )

έχεις ψάρια μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω... στο στρώσημο είναι...και δεν είναι καινούργια...οπότε παω για κόλλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον ολα οκ με το κολλημα αλλα συνεχισε να κανει ενα θορυβο αλλα λιγοτερο βεβαια και ετσι την τυλιξα με το μακαρονι της αεροκουρτινας που ειχα και ετσι δεν συντονιζει και τελος ο θορυβος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...