Jump to content

βοηθεια για νεογεννητα αγγελοψαρα


yiannosfighter

Recommended Posts

θα ηθελα απο καποιον εμπειρο αν εχει την καλη διαθεση να μου εξηγηση πως μπορω να διασωσω τα νεογνα αγγελοψαρα.

συγκεκριμενα εχω μια γυαλλα 60 λιτρων, με ph 7, νιτρικα και αμμωνια κανονικα, στην οποια ειχα ενα ζευγαρι αγγελοψαρα.

μου εχουν νεννησει σε ενα κωνο αρκετα αυγα πριν 3-4 μέρες. απο αυτα γυρω στα 30 ειναι γονιμοποιημενα, ενώ τα υπολοιπα οχι. τα γονιμοποιημενα εχουν εκκολαφθει μερικώς στον κωνο και είναι κολλημένα σε αυτόν.

εχω φυγει το ζευγαρι και τα εβαλα σε αλλο ενυδρείο επειδή τις δύο προηγουμενες γεννες ειχαν φάει ή χάσει τα νεογνα....

καλά εχώ κάνει?

Μπορούν τα νεογνά, σε 2-3 ημερες οταν εκκολαφθουν πλήρως, να τρωνε από μόνα τους?

καλύτερα να τα αφαιρέσω από τον κώνο και να τα βάλω σε γεννιστρα για να ειναι πιο ασφαλισμενα? (ηδη εβαλα δύο για δοκιμη)

(P.S στο κάτω μέρος του ενυδρείου εχω μικρές πέτρες και στις δύο προηγουμενες γεννες τα ζευγάρι τα έχανε)

ευχαριστώ εκ των προτερων !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,,,εγω θα σου προτεινα να αφησεις τα αυγα με τους γονεις,,,,,,,οι πρωτες γεννες αναγκαστικα θα ειναι αποτυχημενες,,,,και εμενα εχουν κανει 3 γεννες και τα εφαγαν,,,μαλιστα στην δευτερη ειχαν σκασει και ουριτσες,,,,τι κωνο εβαλες και απο που τον πηρες/???εως τωρα μου γεννανε οπου βρουνε,,,μια φορα στο φιλτρο πανω και μια πανω στον μαγνητη,,,,,την τριτη φορα προσπαθησα να φυλαξω καποια αυγα με σα σε μια γεννηστρα γκαπυ που ειχα αλλα δυστυχως με το που εσκασαν ουριτσες και αρχισαν να διακρινονται τα ματακια τους δεχθηκαν ντου απο τα σαλιγκαρια,,,,,ειδωμεν,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστω για την απαντηση!!!!

ειμαι απο κυπρο και τον κωνο τον εχω αγορασει απο pet shop...ολα τα αυτα τα καταστηματα πωλουν...ειναι κωνος για να γεννουν οι αγγελοι και οι δισκοι...σου επισυναπτω φωτογραφιες. μπορω να ανεβασω βιντεο σε αυτην την σελίδα ή μονο φωτογραφιες? αν μπορω βιντεο θα δεις πως γεννουν στον κωνο!!! ειναι απιθανο θεαμα!!! :):D

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!!!!!!!!!!,,,εμενα γεννανε οπου βρουνε προς το παρων,,,και επειδη εχω κοινωνικο ενυδρειο δεν υπαρχει πιθανοτητα επιβιωσης,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...