Jump to content

Ενυδρείο με απώλειες ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα στην aqua-παρέα.

Συνέχεια μου πεθαίνουν ψαράκια....

Έχω ενα ενυδρείο 100lt καθαρά [75χ35χ45 (45 ύψος)] σχεδόν δυο χρόνια και μια φορα στο μήνα / δίμηνο / τρίμηνο έχω και απο μια απώλεια σε ψαράκι. Η συχνότητα δεν είναι μεγάλη αλλα δεν παύει να είναι ενοχλητική.

Κάθε φορά πριν πεθάνει κάποιο ψαράκι το καταλαβαίνω, αρχίζω και διαβάζω τα σημάδια που μου στέλνει, χωρίς όμως να μπορώ να κάνω κάτι για να το σώσω. Συνήθως αποτραβιέται απο τα υπόλοιπα, σταματάει να τρώει και είναι υποτονικό. Μέχρι τώρα μου έχουν πεθάνει moly, arlekinoi, platy, alpinoi, γατοψαρα, γλείφτες ktl ktl.

Τα μόνα που έχουν επιβιώσει είναι τα νέον (φτου να μην τα ματιάσω)!!!! Αν και μου έχουν πεθάνει 2 γαρίδες, τις κατατάσσω δεύτερες στην κατηγορίας αντοχής στο ενυδρείο μου.

Εδώ και αρκετούς μήνες ένας γνωστός μου μου έφερε κάτι φυτά (σαν φύκια είναι). Να σημειώσω ότι απο την αρχή του ενιδρύου μου είχα υπόστρωμα και "μικρό" χαλίκι. Απο τότε που έβαλα τα φυτά απέκτησα και σαλιγκάρια.... Παρατήρησα οτι τα φυτά που έχω κάνουν μετάσταση απο ρίζα σε ρίζα και τα παλιά πεθαίνουν. Ποτέ δεν προλαβαίνουν να μεγαλώσουν. Μου είπαν οτι φταίει ο φτωχός φωτισμός (12watt / 550 Lumen), οπότε πείρα εδώ και 1 μήνα άλλη μια λάμπα (20 Watt / 1200 Lumen) και τις έχω ~8 ώρες ανοιχτές την μέρα. Κάπου διάβασα οτι οι σωστές αναλογίες είναι (0,5Watt/λίτρο) ή (30-50 Lumen/λίτρο).

Συντήρηση

1 φορά στις 7 μέρες προσθέτω νερό, 1 φορά στις 7~14 μέρες αλλάζω υαλοβάμβακα, 1 φορά τον μήνα αλλάζω το 20% του νερού.

Αυτή την στιγμή το ενυδρείο μου έχει 21 ζωές.

6 νέον

4 αρλενινους

3 γαρίδες

5 μόλυ (υποκατηγορια μολλυ)

3 Skirt tetra

? σαλιγκαρια λαθτρεπιβατες

Τα ψαράκια είναι μικρά. Αν εξαιρέσουμε τα 2 μόλλυ, τα επόμενο μεγαλύτερα σε μέγεθος ψάρια είναι τα νέον.

post-12696-1296205498_thumb.jpg

Πριν λίγες μέρες μου πέθανε 1 αρλεκίνος και ετοιμάζετε να πεθάνει και 1 μόλλυ. Παρατήρησα οτι με τον καινούργιο λαμπτήρα έχει εμφανιστεί και (Black Beard Algae) μαύρη άλγη και οτι ξανά-εμφανίστηκε πράσινη άλγη στο τζάμια του ενιδρύου μετά απο πάρα πολύ καιρό. Φαντάζομαι οτι είναι λογικό αφού αύξηση τις ώρες φωτισμού(από 6 σε 8) και την δύναμη του φωτισμού(από 12 watt σε 32 watt), αλλά η μαύρη άλγη είναι ανησυχητική και θέλω να την ξεφορτωθώ οσο νούπο. Έτσι αποφάσισα να πάρω μετρήσεις στο ενυδρείο μου. Είχα να το μετρήσω πάνω απο χρόνο !!!

Παράμετροι:

Θερμοκρ - 27C

ph - 7.4

KH - 7

GH - 14

NO2 - 0

NO3 - 150

Μου κάνει εντύπωση η αύξηση του ΝΟ3. Πήγα στο pet-shop και μου έδωσαν κάτι για να ρίξω το NO3. Την τελευταία εβδομάδα έχω κάνει αρκετές αλλαγές νερού και τα αποτελέσματα είναι:

Θερμοκρ - 27C

ph - 7.2

KH - 6

GH - 10

NO2 - 0

NO3 - 75

Το ακόμα ποιο θετικό είναι ότι το μόλλυ που είχε πρόβλημα έχει πάρει πλέον τα πάνω του, όπως και τα υπόλοιπα ψαράκια !!!

Αν και έχω διαβάσει διάφορα άρθρα στο forum πιστεύω ότι κάνω ακόμα λάθη.

1ον) Να πετάξω την 12αρα λαμπα και να βάλω μια 20αρα? Αν βάλω την 20αρα και πάλι θα είμαι λίγο ποιο κάτω από το όριο (0.4 watt/lt , 24 Lumen/lt). Αφού δυναμώσω το φως μήπως θα αυξηθεί η μαύρη άλγη ?

2ον) Το ΝΟ3 αυξήθηκε επειδή έχω πολλά ψαράκια? Είναι μικρά σε μέγεθος οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα. Μπορεί να φταίει το επιπλέον φώς που έβαλα?

3ον) Πως θα διώξω την μαύρη άλγη ? Αν μειώσω και άλο το ΝΟ3 θα εξαφανιστεί από μόνη της?

4ον) Με τι φυτά να ξεκινήσω ? Το κερατοφυλλο μειώνει το ΝΟ3 οπότε να βάλω αυτό γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πάρα πολυ αυξημένο ΝΟ3. Σε μεγάλες ποσότητες όπως στο δικό σου ενυδρείο βλάπτει τα ψάρια.

Βάλε άμεσα φυτά και κάνε πιο σύντομες αλλαγές απο 1 μήνα.

Κάνε σήμερα κιόλας μια αλλαγή 30-40%. Ίσως πάλι σε 2-3 μέρες και μετά σίγουρα 20-30% κάθε εβδομάδα.

Ο φωτισμός που αναφέρεις παίζει ρόλο μόνο αν έχεις φυτεμένο ενυδρείο. Φυσικά και θα έχεις άλγες αν ανεβάσεις απότομα τον φωτισμό σου. Προσπάθησε αν βάλεις παραπάνω βατ να ανάβεις τα φώτα σου προοδευτικά απο 4-5 ώρες στην αρχή και να φτάσεις τις 8.

Link to comment
Share on other sites

1ον) Να πετάξω την 12αρα λαμπα και να βάλω μια 20αρα? Αν βάλω την 20αρα και πάλι θα είμαι λίγο ποιο κάτω από το όριο (0.4 watt/lt , 24 Lumen/lt). Αφού δυναμώσω το φως μήπως θα αυξηθεί η μαύρη άλγη ?

2ον) Το ΝΟ3 αυξήθηκε επειδή έχω πολλά ψαράκια? Είναι μικρά σε μέγεθος οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα. Μπορεί να φταίει το επιπλέον φώς που έβαλα?

3ον) Πως θα διώξω την μαύρη άλγη ? Αν μειώσω και άλο το ΝΟ3 θα εξαφανιστεί από μόνη της?

4ον) Με τι φυτά να ξεκινήσω ? Το κερατοφυλλο μειώνει το ΝΟ3 οπότε να βάλω αυτό γρήγορα?

1) Γνώμη μου: τις ξηλώνεις και βάζεις δύο Τ5 24W (grolux+aquastar είναι πολύ καλός συνδυασμός) και πας στα 0,5w/l και μπορείς να παίξεις με εύκολα και μέτρια φυτά :D

2) Το ΝΟ3 αυξήθηκε γιατί ή δεν αλλάζεις αρκετό νερό ή γιατί κάποια στιγμή ανακάτεψες το υπόστρωμα σου. Επίσης εάν έχεις φίλτρο βυθού μπορεί να φταίει και αυτό. Πες μας τι φίλτρανση έχεις!

3) Για να έχεις μαύρη άλγη σημαίνει ότι έχεις πολλά φωσφορικά. Εάν μειωθούν τα νιτρικά χωρίς να μειωθούν τα φωσφορικά θα γίνει ακόμα χειρότερη. Γιαυτό μην ξαναρίξεις τίποτα που θα σου δώσει το πετ στο ενυδρείο :ninja: Για να μειώσουμε νιτρικά-φωσφορικά κτλ κάνουμε αλλαγές νερού. Αλλαγές νερού κάθε βδομάδα λοιπόν να στρώσουν οι μετρήσεις σου και λογικά θα φύγει.

4) φυτά που δεν θέλουν πολύ φως... όπως ανούμπιες, βαλισνέριες κτλ... ότι σου αρέσει εσένα! Εάν βάλεις άλλα φυτά γνώμη μου είναι να μη βάλεις κερατόφυλλο γιατί είναι "ρουφήκτρα" και δε θα αφήνει να αναπτυχθούν σωστά τα υπόλοιπα. Εάν φτιάξεις τις λάμπες όπως σου είπα και ρίχνεις και μια φορά τη βδομάδα ένα λιπασματάκι έχεις μεγάλη ποικιλία φυτών από την οποία μπορείς να διαλέξεις :bowdown:

ΥΓ. Να ξέρεις ότι τα ψάρια που φιλοξενείς δεν είναι συμβατά μεταξύ τους και έχουν διαφορετικές προτιμήσεις σε παραμέτρους νερού :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

@ Mpampis11

Το να αυξήσω το φώς προοδευτικά δεν το είχα σκεφτεί. Θα το κάνω όμως την επομένη φορά που θα αυξήσω τα watt.

Θα κάνω 30% αλλαγές στο νερό κάθε 3 μέρες μέχρι να πέσει το ΝΟ3 στο 25 !!!

@ warhawk

1) Χμμμμ δύο Τ5 24W (grolux+aquastar). Θα κοιτάξω τιμές και θα το σκεφτώ.

2)Με το που έβαλα την επιπλέον λάμπα παρατήρησα να πιάνει άλγη μέχρι και το υπόστρωμα. Με το που το ανακάτεψα θόλωσε όλο το ενυδρείο και “στούμπωσε” το φίλτρο. Το έκανα μπόλικες φορές με σκοπώ να καθαρίσει το υπόστρωμα. Μάλλον έκανα πατάτα?

Λέτε και οι 2 για περισσότερες αλλαγές νερού. Θεωρό τον εαυτό μου αρχάριο, αλλά παρόλο αυτά θέλω να εξηγήσω γιατί δεν θέλω να κάνω μεγάλες αλλαγές στο νερό. Θα κάνω μια εξαίρεση μόνο και μόνο για να μειωθεί το ΝΟ3

Πριν κανα χρόνο εμφανίστηκε η αρρώστια Ιck και σε 2 μέρες είχαν ψοφήσει όλα τα τα ψαράκια μου εκτός απο 1 μόλλυ. Έκανα μεγάλες αλλαγές στο νερό και όταν το είδα να παίρνει τα πανω του το “παράτησα” για 1~2 μήνες μόνο του να δω αν θα επιζήσει ή θα πρέπει να στήσω το ενυδρείο απο την αρχή. Τελικά όχι μόνο επέζησε, αλλα γέννησε αρκετές φορές (αν και ήταν μόνο του). Απο 2 γέννες κατάφεραν να μεγαλώσουν κάποια απο τα μικρά. Παρατήρησα οτι όταν άλλαζα νερό τα νεογέννητα είχαν προβλήματα, και όταν μόνο πρόσθετα νερό τότε μεγάλωναν μια χαρά. Έτσι σταμάτησα να κάνω και αλλαγές νερού συχνά και το καθιέρωσα 1 φορά τον μήνα 10-20%.

3) φωσφορικά? Δεν έχω τεστ για αυτό.. Είναι απαραίτητο? Μάλλον θα δώσω δείγμα στο pet-shop να μου κάνουν αυτοί μέτρηση.

4) Από την στιγμή που έχω υπόστρωμα χρειάζομαι και λίπασμα ?

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις σύντομες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

@ Mpampis11

Το να αυξήσω το φώς προοδευτικά δεν το είχα σκεφτεί. Θα το κάνω όμως την επομένη φορά που θα αυξήσω τα watt.

Θα κάνω 30% αλλαγές στο νερό κάθε 3 μέρες μέχρι να πέσει το ΝΟ3 στο 25 !!!

@ warhawk

1) Χμμμμ δύο Τ5 24W (grolux+aquastar). Θα κοιτάξω τιμές και θα το σκεφτώ.

2)Με το που έβαλα την επιπλέον λάμπα παρατήρησα να πιάνει άλγη μέχρι και το υπόστρωμα. Με το που το ανακάτεψα θόλωσε όλο το ενυδρείο και “στούμπωσε” το φίλτρο. Το έκανα μπόλικες φορές με σκοπώ να καθαρίσει το υπόστρωμα. Μάλλον έκανα πατάτα?

Λέτε και οι 2 για περισσότερες αλλαγές νερού. Θεωρό τον εαυτό μου αρχάριο, αλλά παρόλο αυτά θέλω να εξηγήσω γιατί δεν θέλω να κάνω μεγάλες αλλαγές στο νερό. Θα κάνω μια εξαίρεση μόνο και μόνο για να μειωθεί το ΝΟ3

Πριν κανα χρόνο εμφανίστηκε η αρρώστια Ιck και σε 2 μέρες είχαν ψοφήσει όλα τα τα ψαράκια μου εκτός απο 1 μόλλυ. Έκανα μεγάλες αλλαγές στο νερό και όταν το είδα να παίρνει τα πανω του το “παράτησα” για 1~2 μήνες μόνο του να δω αν θα επιζήσει ή θα πρέπει να στήσω το ενυδρείο απο την αρχή. Τελικά όχι μόνο επέζησε, αλλα γέννησε αρκετές φορές (αν και ήταν μόνο του). Απο 2 γέννες κατάφεραν να μεγαλώσουν κάποια απο τα μικρά. Παρατήρησα οτι όταν άλλαζα νερό τα νεογέννητα είχαν προβλήματα, και όταν μόνο πρόσθετα νερό τότε μεγάλωναν μια χαρά. Έτσι σταμάτησα να κάνω και αλλαγές νερού συχνά και το καθιέρωσα 1 φορά τον μήνα 10-20%.

3) φωσφορικά? Δεν έχω τεστ για αυτό.. Είναι απαραίτητο? Μάλλον θα δώσω δείγμα στο pet-shop να μου κάνουν αυτοί μέτρηση.

4) Από την στιγμή που έχω υπόστρωμα χρειάζομαι και λίπασμα ?

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις σύντομες απαντήσεις.

Φιλε ειναι καλητερα να κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30% γιατι κρατας τα no3 σε χαμηλα και επιθημητα επιπεδα και επεισης η ανανεωση του νερου κανει καλο στα ψαρια οπως και στα φυτα γιατι παιρνουν διαφορα ιχνοστοιχεια,αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος.παντως το να κρατας μια τετοια ρουτηνα μονο καλο κανει.οσο για τα φωτα στα ειπαν τα παιδια πιο πανω,ανεβαζουμε σταδιακα τις ωρες φωτισμου.τωρα για τα φυτα αν πας για ευκολα νομιζω οτι για αρχη θα εισαι καλημενος με το υποστρωμα αλλα μπορει που και που να χρειαστεις να ριξεις και κανενα υγρο λιπασματακι η καμια ταμπλετα για τα φυτα που "τρωνε"απο τις ριζες.επεισης προσεξε και τα ψαρια σου γιατι καποια ειναι ασυμβατα μεταξυ τους :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στις αλλαγές τα μικρά είχαν πρόβλημα τι εννοείς; Έβαζες - βάζεις αντιχλώριο στις αλλαγές; Ετοιμάζεις το νερό πριν το βάλεις στο ενυδρείο; Άν δεν έχεις την δυνατότητα να το ετοιμάζεις τότε πρέπει να το ρίχνεις πολύ σιγά μέσα ώστε τα ψάρια να μην ταλαιπωρούνται απο την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας. Ρίχνε αντιχλώριο για όλα τα λίτρα του ενυδρείου στις αλλαγές για να μην στρεσάρωνται και τα ψάρια σου.

Οι αλλαγές μόνο καλό κάνουν ειδικά με τα ΝΟ3 που έχεις.

Βάλε φυτάκια και θα δεις διαφορά. :D

Link to comment
Share on other sites

@ warhawk

1) Χμμμμ δύο Τ5 24W (grolux+aquastar). Θα κοιτάξω τιμές και θα το σκεφτώ.

2)Με το που έβαλα την επιπλέον λάμπα παρατήρησα να πιάνει άλγη μέχρι και το υπόστρωμα. Με το που το ανακάτεψα θόλωσε όλο το ενυδρείο και “στούμπωσε” το φίλτρο. Το έκανα μπόλικες φορές με σκοπώ να καθαρίσει το υπόστρωμα. Μάλλον έκανα πατάτα?

Λέτε και οι 2 για περισσότερες αλλαγές νερού. Θεωρό τον εαυτό μου αρχάριο, αλλά παρόλο αυτά θέλω να εξηγήσω γιατί δεν θέλω να κάνω μεγάλες αλλαγές στο νερό. Θα κάνω μια εξαίρεση μόνο και μόνο για να μειωθεί το ΝΟ3

η λάμπα που έβαλες τι λάμπα ήτανε; Από τη λάμπα το μόνο που επωφελήθηκε ήταν η άλγη γιαυτό έγινε ότι έγινε :bowdown: Επίσης δεν ανακατεύουμε ποτέ το χαλίκι γιαυτό πήγαν τα νιτρικά σου στο Θεό :D

Πριν κανα χρόνο εμφανίστηκε η αρρώστια Ιck και σε 2 μέρες είχαν ψοφήσει όλα τα τα ψαράκια μου εκτός απο 1 μόλλυ. Έκανα μεγάλες αλλαγές στο νερό και όταν το είδα να παίρνει τα πανω του το “παράτησα” για 1~2 μήνες μόνο του να δω αν θα επιζήσει ή θα πρέπει να στήσω το ενυδρείο απο την αρχή. Τελικά όχι μόνο επέζησε, αλλα γέννησε αρκετές φορές (αν και ήταν μόνο του). Απο 2 γέννες κατάφεραν να μεγαλώσουν κάποια απο τα μικρά. Παρατήρησα οτι όταν άλλαζα νερό τα νεογέννητα είχαν προβλήματα, και όταν μόνο πρόσθετα νερό τότε μεγάλωναν μια χαρά. Έτσι σταμάτησα να κάνω και αλλαγές νερού συχνά και το καθιέρωσα 1 φορά τον μήνα 10-20%.

θα το χαρακτηρίσω τυχαίο γεγονός... εκτός και εάν το νερό που έβαζες δε το είχες πρώτα προετοιμάσει (θερμοκρασία-αντιχλώριο-κτλ)

3) φωσφορικά? Δεν έχω τεστ για αυτό.. Είναι απαραίτητο? Μάλλον θα δώσω δείγμα στο pet-shop να μου κάνουν αυτοί μέτρηση.

μη το πας να στο μετρήσουν δεν υπάρχει λόγος... έχεις σίγουρα PO4 και πρέπει να κάνεις ένα 10-20% τη βδομάδα για να είναι το ενυδρείο σε ισορροπία. Ίσως και με ένα 20% κάθε δύο βδομάδες θα είσαι οκ αλλά αυτό θα το δεις από τις μετρήσεις σου :bowdown:

4) Από την στιγμή που έχω υπόστρωμα χρειάζομαι και λίπασμα ?

Τα περισσότερα φυτά "τραβούν" τα θρεπτικά συστατικά από το φύλλωμα τους και όχι από τις ρίζες :P

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις σύντομες απαντήσεις.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια εχεις μετρησει;Ειναι στρωμενο το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια εχεις μετρησει;Ειναι στρωμενο το φιλτρο;

τρεχει 2 χρονια και μετραει:

NO2=0

NO3=150

ειναι στρωμενο.

Έγινε επεξεργασία - tasosgv
Link to comment
Share on other sites

τρεχει 2 χρονια και μετραει:

NO2=0

NO3=150

ειναι στρωμενο.

Αμμωνια τι μετραει;

Link to comment
Share on other sites

@ Mpampis11

Όταν έκανα αλλαγές νερού τα νεογέννητα κρυβόντουσαν και την επόμενη φορά / μέρα μέτραγα λιγότερα 

Το νερό δεν το προετοιμάζω. 20-25λτ νερό είναι 5 κουβάδες και δεν έχω τόσο χώρο (κουβάδες). Επειδή οι παράμετροι του νερού και του ενυδρείου μου είναι ίδιες, θεώρησα σωστό να μην κάνω καμία προετοιμασία. Προσπαθώ να είναι “χλιαρό” το νερό όταν τα βάζω στο ενυδρείο και να βάζω σιγά-σιγά. Αντιχλώριο και βακτήρια έχω ΠΟΛΥ καιρό να βάλω. Είχα διαβάσει στο μπουκαλάκι με τον αντιχλώριο ότι κάνει κακό σε φυτεμένο ενυδρείο οπότε το σταμάτησα !!!

@ warhawk

2)Τα χαρακτηριστικά τις παλιάς (12 Watt / 550 Lumen) και η καινούργια που έβαλα πριν κάνα μήνα (20 Watt / 1200 Lumen).

Αντί για να αγοράσω άλλες λάμπες (μεγαλύτερες) μπορώ να βάλω ανακλαστήρα (για να μου έρθει ποιο φτηνά) ?

Ουπςςς… άρα εγώ φταίω που ανέβηκαν τα NO3 με το ανακάτεμα του βυθού που έκανα…

@stav

Από μετρήσεις έχω πάρει μόνο για ph / KH / GH / NO2 / NO3. Δεν έχω όργανα για να μετρήσω και τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Μιας που είπες για το φίλτρο…. Το έχω 2 χρόνια οπότε πιστεύω ότι είναι στρωμένο. Μέχρι πρόσφατα το καθάριζα με νερό από την βρύση. Τις τελευταίες (1-2) εβδομάδες που αντιμετωπίζω προβλήματα άρχιζα να το καθαρίζω με νερό από το ενυδρείο. Έχω εσωτερικό φίλτρο και το μισό είναι γεμάτο με κάτι σαν στραγάλι (siporax ? ) και το αλο μισό με υαλοβάμβακα / ενυδρειακο βαμβάκι το οποίο και αλλάζω κάθε 7-14 μέρες. Αυτό το “στραγάλι” δεν το έχω αλλάξει ποτέ. Επίσης δεν χρησιμοποιώ μακαρόνι. Η αντλία του φίλτρου έχει και ένα σωληνάκι για να παίρνει αέρα και να σπρώχνει το νερό μαζί με φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο. Επειδή όμως δεν μπορώ να το ρυθμίσω να διώχνει λίγες φυσαλίδες το έχω κλείσει εντελώς. Αν το ανοίξω έστω και λίγο γεμίζει όλο το ενυδρείο με φυσαλίδες και αισθητικά δεν είναι ωραίο.

Υ.Γ. Θα κάνω και άλλη αλλαγή με νερό το ΣΚ και από εβδομάδα θα πάω να αγοράσω φυτό για το ενυδρείο μου. Το έχω καθυστερήσει πάρα πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια τι μετραει;

Μα αν 2 χρόνια δεν έχει ΝΟ2, που είναι αποτέλεσμα αμμωνίας, είναι δυνατόν να έχει αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 2 χρόνια οπότε πιστεύω ότι είναι στρωμένο. Μέχρι πρόσφατα το καθάριζα με νερό από την βρύση. Τις τελευταίες (1-2) εβδομάδες που αντιμετωπίζω προβλήματα άρχιζα να το καθαρίζω με νερό από το ενυδρείο

Τα υλικα του φιλτρου δεν τα καθαριζουμε ποτε με νερο απο τη βρυση γιατι ετσι σκοτωνουμε τα βακτηρια,μονο με νερο απο το ενυδρειο.Επεισης αντιχλωριο να βαζεις παντα γιατι εκτος οτι εξουδετερωνει το χλωριο του νερου,εξουδετερωνει και βαρεα μεταλα που ειναι βλαβερα :D

Link to comment
Share on other sites

@ Mpampis11

Όταν έκανα αλλαγές νερού τα νεογέννητα κρυβόντουσαν και την επόμενη φορά / μέρα μέτραγα λιγότερα 

Το νερό δεν το προετοιμάζω. 20-25λτ νερό είναι 5 κουβάδες και δεν έχω τόσο χώρο (κουβάδες). Επειδή οι παράμετροι του νερού και του ενυδρείου μου είναι ίδιες, θεώρησα σωστό να μην κάνω καμία προετοιμασία. Προσπαθώ να είναι “χλιαρό” το νερό όταν τα βάζω στο ενυδρείο και να βάζω σιγά-σιγά. Αντιχλώριο και βακτήρια έχω ΠΟΛΥ καιρό να βάλω. Είχα διαβάσει στο μπουκαλάκι με τον αντιχλώριο ότι κάνει κακό σε φυτεμένο ενυδρείο οπότε το σταμάτησα !!!

@ warhawk

2)Τα χαρακτηριστικά τις παλιάς (12 Watt / 550 Lumen) και η καινούργια που έβαλα πριν κάνα μήνα (20 Watt / 1200 Lumen).

Αντί για να αγοράσω άλλες λάμπες (μεγαλύτερες) μπορώ να βάλω ανακλαστήρα (για να μου έρθει ποιο φτηνά) ?

Ουπςςς… άρα εγώ φταίω που ανέβηκαν τα NO3 με το ανακάτεμα του βυθού που έκανα…

@stav

Από μετρήσεις έχω πάρει μόνο για ph / KH / GH / NO2 / NO3. Δεν έχω όργανα για να μετρήσω και τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Μιας που είπες για το φίλτρο…. Το έχω 2 χρόνια οπότε πιστεύω ότι είναι στρωμένο. Μέχρι πρόσφατα το καθάριζα με νερό από την βρύση. Τις τελευταίες (1-2) εβδομάδες που αντιμετωπίζω προβλήματα άρχιζα να το καθαρίζω με νερό από το ενυδρείο. Έχω εσωτερικό φίλτρο και το μισό είναι γεμάτο με κάτι σαν στραγάλι (siporax ? ) και το αλο μισό με υαλοβάμβακα / ενυδρειακο βαμβάκι το οποίο και αλλάζω κάθε 7-14 μέρες. Αυτό το “στραγάλι” δεν το έχω αλλάξει ποτέ. Επίσης δεν χρησιμοποιώ μακαρόνι. Η αντλία του φίλτρου έχει και ένα σωληνάκι για να παίρνει αέρα και να σπρώχνει το νερό μαζί με φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο. Επειδή όμως δεν μπορώ να το ρυθμίσω να διώχνει λίγες φυσαλίδες το έχω κλείσει εντελώς. Αν το ανοίξω έστω και λίγο γεμίζει όλο το ενυδρείο με φυσαλίδες και αισθητικά δεν είναι ωραίο.

Υ.Γ. Θα κάνω και άλλη αλλαγή με νερό το ΣΚ και από εβδομάδα θα πάω να αγοράσω φυτό για το ενυδρείο μου. Το έχω καθυστερήσει πάρα πολύ....

Πάντα τα υλικά του φίλτρου τα καθαρίζουμε με νερό από το ενυδρείο και όχι όλα μαζί. Βάλε περισσότερο βιολογικό υλικό στο φίλτρο και αφαίρεσαι τον υαολοβάμβακα, αφήνοντας τόσο ώστε να σουν καθαρίζει το νερό από αιωρούμενα σωματίδια (δεν χρειάζεται το μισό φίλτρο υαλοβάμβακα) και πάντα όταν πλένεις το φίλτρο ρίχνε βακτήρια για να ενισχύσεις την βιολογία σου. Οπότε το φίλτρο σου μπορεί και να μην είναι πλέον στρωμένο όπως πιστεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντί για να αγοράσω άλλες λάμπες (μεγαλύτερες) μπορώ να βάλω ανακλαστήρα (για να μου έρθει ποιο φτηνά) ?

Κάπου διάβασα οτι οι σωστές αναλογίες είναι (0,5Watt/λίτρο) ή (30-50 Lumen/λίτρο). Με ανακλαστήρα τι αναλογίες ισχύουν ?

Υ.Γ. Έκανα και άλλες αλλαγές νερού. Έβαλα και λιγότερο υαλοβάμβακα με περισσότερο αυτό το στραγάλι (siporax ? ). Μετρήσεις δεν ξανά πείρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε!Παρε μετρησεις να δεις αν επεσαν τα no3 κατω απο 25 μετα τις αλλαγες νερου που εκανες.με τον ανακλαστησρα δεν ξερω αν θα κανεις δουλεια..θα βοηθισει σιγουρα αλλα δεν ξερω αν θα εισαι καλημενος.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αφου τα υλικα των φιλτρων τα πλενει στη βρυση για πια βιολογια μειλαμε;την εχει καταστρεψει ολη την βιολογια.μετα ο φιλος λεει οτι βαζει νερο απο την βρυση κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο χλιαρο οπως λεει απο θερμοσιφωνα;και χωρις αντιχλωριο καθολου.

φιλε μου αφου λες οτι δεν εχεις χωρο για 5 κουβαδες γιατι δεν αγοραζεις ενα βαρελακι 25-30 λιτρα τροφιμων να το ετοιμαζεις με το αντιχλωριο 1-2 μερες πριν το αλλαξεις για να εισαι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι :)

Έκανα 2 αλλαγές νερού (μια το ΣΚ και μια χτες) και τα αποτελέσματα είναι:

Παράμετροι:

Θερμοκρ - 27C

ph ........ - 7.2

KH ....... - 6

GH ....... - 7

NO2 ..... - 0

NO3 ..... - 50

Μου κάνει εντύπωση ότι εκτός από το ΝΟ3, έχει πέσει αρκετά και το GH…

To αντί χλώριο που είχα ήταν το “sera toxivec” το οποίο γράφει:

o Περιορίζει την άλγη

o Μερικά φυτά με μαλακά φύλα δεν αντέχουν

Νόμιζα ότι ΟΛΑ τα αντί χλώρια έκαναν κακό στα φυτά, για αυτό και το είχα σταματήσει. Τελικά πήγα στο pet shop και αγόρασα ένα άλο (JBL Biotopol) το οποίο δεν λέει τπτ αρνητικό για φυτά. Το παλιό το πέταξα….

Το φυτό που έχω δεν το έχω δει να παίρνει τα πάνω του, αλλά δεν έχουν προλάβει να περάσουν και πολλές μέρες για να δω αποτελέσματα.

Το φίλτρο πλέον το πλένω μόνο με το νερό από το ενυδρείο.….

Η μόνη αμαρτία μου είναι που δεν προετοιμάζω το νερό. Μου φαίνετε λίγο υπερβολικό να αγοράσω βαρελάκι για να προετοιμάζω το νερό 1-2 μέρες πριν, καθώς οι τιμές της βρύσης νερού είναι ίδιες με τις τιμές του ενυδρείου.

Ξέχασα να κοιτάξω για λάμπες…. Τώρα που πήγα να γράψω στο forum το θυμήθηκα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι :)

Έκανα 2 αλλαγές νερού (μια το ΣΚ και μια χτες) και τα αποτελέσματα είναι:

Παράμετροι:

Θερμοκρ - 27C

ph ........ - 7.2

KH ....... - 6

GH ....... - 7

NO2 ..... - 0

NO3 ..... - 50

Μου κάνει εντύπωση ότι εκτός από το ΝΟ3, έχει πέσει αρκετά και το GH…

To αντί χλώριο που είχα ήταν το “sera toxivec” το οποίο γράφει:

o Περιορίζει την άλγη

o Μερικά φυτά με μαλακά φύλα δεν αντέχουν

Νόμιζα ότι ΟΛΑ τα αντί χλώρια έκαναν κακό στα φυτά, για αυτό και το είχα σταματήσει. Τελικά πήγα στο pet shop και αγόρασα ένα άλο (JBL Biotopol) το οποίο δεν λέει τπτ αρνητικό για φυτά. Το παλιό το πέταξα….

Το φυτό που έχω δεν το έχω δει να παίρνει τα πάνω του, αλλά δεν έχουν προλάβει να περάσουν και πολλές μέρες για να δω αποτελέσματα.

Το φίλτρο πλέον το πλένω μόνο με το νερό από το ενυδρείο.….

Η μόνη αμαρτία μου είναι που δεν προετοιμάζω το νερό. Μου φαίνετε λίγο υπερβολικό να αγοράσω βαρελάκι για να προετοιμάζω το νερό 1-2 μέρες πριν, καθώς οι τιμές της βρύσης νερού είναι ίδιες με τις τιμές του ενυδρείου.

Ξέχασα να κοιτάξω για λάμπες…. Τώρα που πήγα να γράψω στο forum το θυμήθηκα !!!

να μην σου φενεται υπερβολικο καθολου γιατι τωρα μεχρι με τα λαθη που εκανες σου πεθαιναν συνεχεια ψαρια.

και για ποιες τιμες μιλας της βρυσης.το νερο με το αντιχλωριο το ετοιμαζουμε γιατι το νερο περναει μεσα απο σωληνες που περιεχεουν ουσιες που ειναι βλαβερες για τα ψαρια.ακομα το χλωριο που λενε οτι εχει το νερο ειναι καταστροφικο για τα ψαρια.δεν εχει καμια σχεση το ph με το αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω απο το χαλίκη έχω υπόστρωμα.Κάτω από το χαλίκι έχω υπόστρωμα ( χώμα ιδικό για ενυδρείο).

Το πλακάκι δεν ξέρω ακριβώς τι είναι….

Για την προετοιμασία του νερού έχω προβληματιστεί και μάλλον πρέπει να πάρω κάποιον «μεγάλο» κουβά. Να δώ όμως πως θα σηκώνω ~25lt για να τα βάζω σιγά σιγά μέσα στο ενυδρείο. Ασε που το ενυδρείο το έχω στο σαλόνι. Δεν μπορώ να έχω στον σαλόνι ένα τέτοιο δοχείο….

Link to comment
Share on other sites

δεν σου ειπε κανεις να το εχεις στο σαλονι.μπορεις να το εχεις σε καπιο δωματιο που θες η και στο μπαλκονι αμα εχεις προβλημα.τωρα το νερο μπορεις να το σεικωσεις με ενα κυκλοφορητη για 25 λιτρα ουτε 10 λεπτα δεν θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό !!!! Το ενυδρείο είναι δίπλα στην μπαλκονόπορτα, οπότε μπορώ αν έχω εκεί το νερό. Αυτό θα κάνω…. αν και το νερό (έξω από το σπίτι) θα είναι κρύο… χμ… οπότε θα πρέπει να το βάζω μέσα στο σπίτι για να ανεβαίνει η θερμοκρασία του και μετά να το βάζω στο ενυδρείο. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις ενα θερμοστατη για να εισαι στην σωστη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω απο το χαλίκη έχω υπόστρωμα.Κάτω από το χαλίκι έχω υπόστρωμα ( χώμα ιδικό για ενυδρείο).

Το πλακάκι δεν ξέρω ακριβώς τι είναι….

Για την προετοιμασία του νερού έχω προβληματιστεί και μάλλον πρέπει να πάρω κάποιον «μεγάλο» κουβά. Να δώ όμως πως θα σηκώνω ~25lt για να τα βάζω σιγά σιγά μέσα στο ενυδρείο. Ασε που το ενυδρείο το έχω στο σαλόνι. Δεν μπορώ να έχω στον σαλόνι ένα τέτοιο δοχείο….

Είναι σαν σχάρα που μπαίνει κάτω από το χαλίκι!Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι το "πλακάκι" συνοδευόμενο και από κάποιους άλλους παράγοντες όπως το λίγο παραπάνω τάισμα,εκτοξεύει το NO3 πάνω από το 100!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...