Jump to content

στρωσιμο


Recommended Posts

γεια σας παιδεία έχω ένα ενυδρειακι 29 λίτρων και ειμαι στο στρώσιμο ακομα.

στης 25 ηρθε ενα φιλαρακι και μου εβαλε sera bio nitrivec και μου ειπε σε εναν μηνα θα ειναι ετοιμο.{ωστόσο εγω ηθελα να το κανω με αμονια αλλα μου ειπε πως ειναι καλλίτερο αυτο.του ζήτησα μπόλι αλλα ειπε πως δεν μου δίνει γιατι μπορει να εχει καποια αρρωστια το ενυδρειο του(σεβαστο)}

ψαχτηκα σχετικα με το προϊών και καταλαβα δυο πραματα :

1)δεν εχει ταλεντο

2)αν ξεπεράσει το 24ωρο και δεν βαλεις ψαρι τοτε χανει τις ιδιοτητες του.

εγω τώρα ερωτω τι ισχύει και τι δεν ισχυει.εαν εχετε να προσθεσετε κατι καλοδεχουμενο.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα πρέπει να βάλεις μέσα στο ενυδρείο ένα μέρος των ψαριών σου μέσα σε 24 ώρες από τη στιγμή που έριξες το nitrivec.

Σταδιακά και με περιορισμό στην τροφή θα προσθέσεις σιγά σιγά και τα υπόλοιπα ψάρια.

Τα βακτήρια καλό είναι να τα ρίχνεις σύμφωνα με την δοσολογία που αναγράφεται στην συσκευασία με κάθε προετοιμασία νερού στην αλλαγή. Έτσι το έστρωσα κι εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καλή αρχή! :D

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ και αυτό το θέμα πρώτα

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Η διαδικασια με το Nitrivec πρεπει να ακολουθηθει κατα γραμμα!

Το στρωσιμο με αυτο το προιον γινετε ακολουθωντας την παρακατω διαδικασια

http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την παραπάνω διαδικασία ως προς το χρόνο εισαγωγής του τελικού αριθμού ψαριών.

Δεν είναι δυνατόν σε 11 ημέρες κάποιο ενυδρείο να δεχθεί πλήρη ιχθυοφόρτιση.

Πρέπει επίσης να γνωρίζουμε το 100% που μπορεί να δεχθεί με ασφάλεια το ενυδρείο μας ως προς τα λίτρα, τη φίλτρανση και το τελικό μέγεθος των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την παραπάνω διαδικασία ως προς το χρόνο εισαγωγής του τελικού αριθμού ψαριών.

Δεν είναι δυνατόν σε 11 ημέρες κάποιο ενυδρείο να δεχθεί πλήρη ιχθυοφόρτιση.

Πρέπει επίσης να γνωρίζουμε το 100% που μπορεί να δεχθεί με ασφάλεια το ενυδρείο μας ως προς τα λίτρα, τη φίλτρανση και το τελικό μέγεθος των ψαριών.

:)

Και εγώ στις αρχές που δεν είχα μπόλι, αλλά και την εμπειρία, έστρωσα αρκετά ενυδρείαά με το bionitrivec αλλά συμφωνώ απόλυτα με τον Φώτη !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την ημερομηνία που ανοίχθηκε το θέμα και σκέψου πόσες εμπειρίες έχουν υπάρξει από τότε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...