Jump to content

Sera Siporax Mini


Recommended Posts

Εχω ε α ενυδρειο 20l και λειτουργει εδω και 5 μερες μαζι με 2 guppy. Το φιλτρο ειναι μικρο,ειχε καδο με ανθρακα και τον εβγαλα κ στη θεση του σκεφτομαι να βαλω το υλικο της sera. Το εχω βρει στα 12e τα 500gr και θελω να μ πειτε αν ειναι καλο να το τοποθετησω μετα απο 6

Μερες που λειτοργει το φιλτρο μονο με το σφουγγαρι..εχει ημερομηνια ληξης ή το κρατας για παντα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ε α ενυδρειο 20l και λειτουργει εδω και 5 μερες μαζι με 2 guppy. Το φιλτρο ειναι μικρο,ειχε καδο με ανθρακα και τον εβγαλα κ στη θεση του σκεφτομαι να βαλω το υλικο της sera. Το εχω βρει στα 12e τα 500gr και θελω να μ πειτε αν ειναι καλο να το τοποθετησω μετα απο 6

Μερες που λειτοργει το φιλτρο μονο με το σφουγγαρι..εχει ημερομηνια ληξης ή το κρατας για παντα;

Τι όγκο βιολογικού υλικού θέλεις να βάλεις στο φίλτρο σου? Πόσο χωράει?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το σφουγαρι εχει και εναν καδο οχι πολυ μεγαλο που βρισκοταν ο ανθρακας και γελω να βω αυο το υλικο. Το φιλτρο ειναι το haeila bt 200 δεν βρηκα εγω κατι στα χαρακτηριστικα του. Λες να μην κανει αυτο το υλικο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό το φιλτράκι το είχα, μέσα στο κουτάκι που είχε τον άνθρακα μπορείς να βάλεις Siporax mini, αλλά χωράει ελάχιστο, γύρω στα 15-20 μπιλάκια (ίσως να λέω και πολλά).

Βέβαια αυτό που θα με απασχολούσε στη θέση σου περισσότερο, είιναι το στρώσιμο του φίλτρου και όχι τόσο πολύ τα υλικά του. Αυτό το λέω γιατί βλέπω πως το ενυδρειάκι τρέχει μόνο 5 μέρες και με δύο ψαράκια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ αυτα τα 15-20 μπιλακια θελουν πεταμα μετα απο καποιο καιρο ή τα κρατας για παντα;

τα κρατάς.

γέμισε τον κάδο και άσε και το σφουγγάρι. τα ξεπλένεις όταν πέφτει η ροη του φίλτρου σου με νερό απο το ενυδρειο σου μόνο.

τα 500gr λέει οτι αντοιστοιχούν σε 200 litra αν μπορέσεις και χωρέσεις στο φίλτρο σου το1/10 και οσο παραπάνω μπορείς θα εισαι οκ.

αυτο οι μετρησεις θα στο δείξουν οταν στρώσει το ενυδρείο σου και αναλόγως την ιχθυοφόρτηση που θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παω να τα παρω και ισως βαλω και λιγα και στον καδο που υπαρχει το σφουγγαρι δλδ η διαταξη απο κατω προς τα πανω ειναι: σφουγγαρι-σερα-σερα

Link to comment
Share on other sites

Οκ παω να τα παρω και ισως βαλω και λιγα και στον καδο που υπαρχει το σφουγγαρι δλδ η διαταξη απο κατω προς τα πανω ειναι: σφουγγαρι-σερα-σερα

ναι (αν χωρουσε θα μπορουσες να βάλεις και ενυδριακό βαμβάκι αλλα δεν πειράζει) θα τα ξεπλένεις πιο συχνά.

αν το σφουγκάρι ειναι μεγάλο κόψε το μισό και στην θέση του σερα.

τα υπόλοιπα μην τα πετάξεις,μπορει μελλοντικά να πάρεις μεγαλυτερο φιλτρο και να τα χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...