Jump to content

Blue Ramirezi με μαζεμενα πτερύγια


dimb1974

Recommended Posts

Καλησπερα,

Έχω ένα lido120 και πρόσφατα (3 μέρες πριν) έβαλα 2 blue rams τα οποία δεν ξέρω αν είναι m/f. Οι υπόλοιποι συγκάτοικοι είναι:

- 2 melataenia rainbow

- 3 julii corys

- 3 SAE

- 3 Platys

- Αρκετά φυτά + 1 ξυλο mopani

Οι μετρήσεις του νερού δείχνουν (Sera, JBL liquid tests):

- PH=7

- NH4=0

- NO2=0,025

- NO3 = 1

- Temp: 26 Celcius

Τα rams έχουν συνεχώς τα πτερύγια μαζεμένα κοντά στο σώμα. Εκτός από το 1 που με το που σβήνει το φως το ραχιαίο πτερύγιο το ανοίγει. Γενικά φαίνεται να τρώνε ενώ δεν έχουν κάποιο άλλο εμφανες σύμπτωμα. Να σημειώσω βέβαια ότι το 1 εκ των (δύο δεν ξέρω ποιο) κατά τη διάρκεια της μεταφοράς από το lfs είχε εγκλωβιστεί για αρκετή ώρα στην κάτω γωνία της (ελλατωματικής) σακούλας που είχαν βάλει από όπου δυσκολεύτικα να το απεγκλωβίσω... ίσως εκεί να έπαθε και κάποια ζημιά στο ραχιαίο πτερύγιο...

Τέλος, ξεκίνησα χθές την προσθήκη Melafix.... just in case...

Τι μπορεί να έχουν τα rams? Μπορώ να κάνω κάτι? Καμία συμβουλή?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κλασικό σημάδι stress. Δεν ήταν και τόσο απαραίτητο να βάλεις melafix αλλά τώρα που το έβαλες κράτα τη μανιέρα που λέει η συσκευασία. Αν έχεις stress coat ή άλλο αντιχλώριο με aloe vera ή ανάλογο σκεύασμα ρίξε δόση ανάλογη των λίτρων σου και κάνε υπομονή. Δεν θέλω να σε προκαταλάβω αλλά έχω χάσει αρκετές φορές rams μετά από τέτοια συμπεριφορά δυστυχώς. Και ακόμη χάνω (γηράσκω αεί μη διδασκόμενος :) ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απόκριση Andreas301.

Θα κάνω υπομονή λοιπόν και θα πάρω και ένα stress coat...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...