Jump to content

Όχι άλλο κάρβουνο


Recommended Posts

Κάηκα.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=8837&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12982

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

x 3 λίνκς τουλάχιστον το κάθε ποστ= χάσιμο

Προσπαθώ να στρώσω ένα 80άρι ενυδρείο κ μάλλον το βλέπω να κάνω ψαρόσουπα...

Ποια βήματα προτείνετε;

Οι πρώτες μου μετρήσεις είναι εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55285

Έχω βάλει τροφή σε ένα τούλι δίπλα στο φίλτρο, αλλά τη πρώτη μου μέρα οι μετρήσεις μου είναι ΝΗ3/ΝΗ4=0

Έχω το nitrivec της sera. Πότε πρέπει να το βάλω;

Πφφφφφφ...Τι να κάνω ο άνθρωπας;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάηκα.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=8837&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12982

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

x 3 λίνκς τουλάχιστον το κάθε ποστ= χάσιμο

Προσπαθώ να στρώσω ένα 80άρι ενυδρείο κ μάλλον το βλέπω να κάνω ψαρόσουπα...

Ποια βήματα προτείνετε;

Οι πρώτες μου μετρήσεις είναι εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55285

Έχω βάλει τροφή σε ένα τούλι δίπλα στο φίλτρο, αλλά τη πρώτη μου μέρα οι μετρήσεις μου είναι ΝΗ3/ΝΗ4=0

Έχω το nitrivec της sera. Πότε πρέπει να το βάλω;

Πφφφφφφ...Τι να κάνω ο άνθρωπας;;;;;

Γεια σου φιλε!Για να μετρησεις αμμωνια πρεπει να περασουν μερικες μερες ωστε η τροφη που εχεις ριξει να μουχλιασει,μη περιμενεις να μετρησεις απο την πρωτη μερα αμμωνια.το nitrivec ριξε το,οσο λεει το μπουκαλακι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σου φιλε! 8α σου παρει 4-6 εβδομαδες περιπου ισως κ παραπανω! Μην μετρας κα8ε μερα κ χαλας τα τεστ σου αδικα! Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω να βαλεις μια αγγελια για μπολι να μην παιδευεσαι αδικα! 8α σε γλιτωσει απο μεγαλη ψυχικη φ8ορα κ αγωνια!

Αν παντως επιλεξεις το sera nitrivec στρωσιμο κ δεν εχεις αλλη λυση διαβασε αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12982

κ εδω τι προτεινει η εταιρεια που βγαζει αυτο το προιον

http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14

Link to comment
Share on other sites

ή (γνωμη μου) μπορεις να προσθεσεις και αμμωνια για να αρχισει πιο γρηγορα ο κυκλος.

Αν χρησιμοποιησεις nitrivec θα σε συμβουλευα να σιγουρεψεις πρωτα οτι εχει δημιουργησει βιολογια πριν βαλεις ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

ή (γνωμη μου) μπορεις να προσθεσεις και αμμωνια για να αρχισει πιο γρηγορα ο κυκλος.

Αν χρησιμοποιησεις nitrivec θα σε συμβουλευα να σιγουρεψεις πρωτα οτι εχει δημιουργησει βιολογια πριν βαλεις ψαρια.

Μέγα σφάλμα και λάθος!!! Δεν στρώνουμε ποτέ με αμμωνία! Ποτέ και κανένας ειδικός των ενυδρείων και της υδρόβιας ζωής δεν προτείνει κάτι τέτοιο και αντίθετα επιμένουν στο ότι δεν επιτρέπεται αυτή η κίνηση!

Επί του θέματος...

Κάποια από τα Links που έβαλες παραπάνω έχουν χρήσιμες πληροφορίες αλλά δεν είναι όλα καινούρια. Κι αυτό σημαίνει πως πολλά πράγματα έχουν βελτιωθεί και πλέον ακολουθείται άλλη διαδικασία.

Το σημαντικότερο όλων πριν ξεκινήσουμε... Τι και πόσα ψάρια θα βάλεις στο ενυδρείο? Το έχεις σκεφτεί? Τα έχεις βρει?

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ σου αδικα! Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω να βαλεις μια αγγελια για μπολι να μην παιδευεσαι αδικα! 8α σε γλιτωσει απο μεγαλη ψυχικη φ8ορα κ αγωνια!

Συμφωνώ θα λύσεις το προβλημά σου άμεσα και με λιγότερο άγχος.Σε ποια περιοχή είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Τα μειονεκτήματα στο μπόλι τα γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Τα μειονεκτήματα στο μπόλι τα γνωρίζετε?

Εχω ακούσει ότι αν το μπόλι είναι απο ενυδρειο με άρωστα ψάρια θα υπάρχει πρόβλημα μεγάλο.Εχει και άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη σωστά... Δεν είναι ανάγκη να έχει ήδη άρρωστα ψάρια το παλαιότερο ενυδρείο για να μεταφερθούν ασθένειες στο νεότερο.

Αυτό που πρέπει να έχουμε στο νου μας είναι πως το μπόλι είναι η καλύτερη διαδικασία στρωσίματος ενός ενυδρείου, αλλά και η πιο επικίνδυνη, ακόμα κι αν γίνει μεταφορά βιολογικού υλικού από ήδη υπάρχον δικό μας ενυδρείο.

Προσωπικά δεν το προτείνω σε αρχάριο σχεδόν ποτέ, εκτός κι αν μπορώ να παρακολουθήσω εγώ ο ίδιος το ενυδρείο στα πρώτα του βήματα.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Μέγα σφάλμα και λάθος!!! Δεν στρώνουμε ποτέ με αμμωνία! Ποτέ και κανένας ειδικός των ενυδρείων και της υδρόβιας ζωής δεν προτείνει κάτι τέτοιο και αντίθετα επιμένουν στο ότι δεν επιτρέπεται αυτή η κίνηση!

.........

εχω παρακολουθησει τα αρθρα (νομιζω) για το θεμα της αμμωνιας και τις επιχειρηματολογιες στο παρον forum.

Απο οτι εχω καταλαβει η ενσταση κατα της αμμωνιας ειναι οτι δεν φθανει για να γινει το στρωσιμο και για αυτο προτεινετε και προσθηκη τροφης.

Απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να επιτρεπεται η αποδομηση των ουσιων σε αμμωνια ενω η προσθηκη της ιδιας καθαρης χημικης ενωσης να απαγορευεται?

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους λιγο φως στο τούνελ :thumbup:

Από χτες αργα το βράδυ ξεκινησε η αμμωνια στο 0,1 (μετρησεις sera) και θα ξανακάνω αργότερα μετρήσεις για να δω την εξελιξη.

Όσο αφορά τα παραπάνω:

Καλησπερα σου φιλε! 8α σου παρει 4-6 εβδομαδες περιπου ισως κ παραπανω! Μην μετρας κα8ε μερα κ χαλας τα τεστ σου αδικα! Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω να βαλεις μια αγγελια για μπολι να μην παιδευεσαι αδικα! 8α σε γλιτωσει απο μεγαλη ψυχικη φ8ορα κ αγωνια! Έχω ήδη βάλει τροφή κ χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο λέω να ακολουθήσω τη μεθοδο της sera

Αν παντως επιλεξεις το sera nitrivec στρωσιμο κ δεν εχεις αλλη λυση διαβασε αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12982 Το έχω διαβάσει,αλλά δεν καταλήγει κάπου :)

κ εδω τι προτεινει η εταιρεια που βγαζει αυτο το προιον

http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14 Μια από τα ιδια :)

Το σημαντικότερο όλων πριν ξεκινήσουμε... Τι και πόσα ψάρια θα βάλεις στο ενυδρείο? Το έχεις σκεφτεί? Τα έχεις βρει?

επειδη είμαι τελείως αρχάριος πάλι χωρίς ιδιαίτερο λόγο και απο ότι διάβασα έχω αποφασίσει να βάλω 8-10 ζωότοκα(πλάτυ ή γκάπυ), και κάποια φυτά που προσπαθω να κάνω τράκα απο εδω :D Όποια πρόταση-συμβουλή βέβαια καλοδεχούμενη

Συμφωνώ θα λύσεις το προβλημά σου άμεσα και με λιγότερο άγχος.Σε ποια περιοχή είσαι;

Καισαριανή μένω αλλά λόγω ιδιότητας (ταρίφας γαρ) μπορώ να έρθω από όπου είσαι.Για μπόλι μιλάς; Παίζει ρόλο που έχω βάλει τροφή;Με το nitrivec να μην το προχωρήσω;

Έγινε επεξεργασία - BolseviquE
Link to comment
Share on other sites

εχω παρακολουθησει τα αρθρα (νομιζω) για το θεμα της αμμωνιας και τις επιχειρηματολογιες στο παρον forum.

Απο οτι εχω καταλαβει η ενσταση κατα της αμμωνιας ειναι οτι δεν φθανει για να γινει το στρωσιμο και για αυτο προτεινετε και προσθηκη τροφης.

Απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να επιτρεπεται η αποδομηση των ουσιων σε αμμωνια ενω η προσθηκη της ιδιας καθαρης χημικης ενωσης να απαγορευεται?

Μιλάς για καθαρή χημική ένωση... Έχεις πρόσβαση σε καθαρή χημική ένωση αμμωνίας? Η "καθαρή" αμμωνία που πουλιέται στα φαρμακεία δεν είναι 100% αμμωνία. Είναι ένα μείγμα αμμωνίας, όπου προσωπικά δεν γνωρίζω ούτε τη συγκέντρωση της πραγματικής αμμωνίας που έχει μέσα (πχ στο καθαρό οινόπνευμα λέει 95%), ούτε από τι άλλα συστατικά αποτελείται αυτό μείγμα. Όταν ο Dr. Ron Shimek ρωτήθηκε γι'αυτή τη κίνηση, η απάντησή του ήταν πως απαγορεύεται να μπαίνει δηλητήριο μέσα στο ενυδρείο και πως ο ίδιος ποτέ δεν θα το έκανε στα ενυδρεία του καθότι κανείς μας δεν είναι σε θέση να ξέρει τα συστατικά αυτών των υγρών.

Επί του θέματος του φίλου BolseviquE...

Έχεις μπερδέψει κάπως τα είδη στρωσίματος... Το ένα είναι αυτό που αφορά στρώσιμο ενυδρείου χωρίς τη χρήση σκευασμάτων εμπορείου. Οδηγίες γι'αυτή τη διαδικασία θα δεις εδώ... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=498817

Ένας άλλος τρόπος στρωσίματος είναι με τα σκευάσματα εμπορίου. Το nitrivec έχει κάποιες οδηγίες... Επειδή δεν έχω αυτή τη στιγμή το μπουκαλάκι μπροστά μου, μπορείς να διαβάσεις και να μας πεις πότε λέει να βάλεις τα πρώτα σου ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Dr. Ron Shimek ρωτήθηκε γι'αυτή τη κίνηση, η απάντησή του ήταν πως απαγορεύεται να μπαίνει δηλητήριο μέσα στο ενυδρείο και πως ο ίδιος ποτέ δεν θα το έκανε στα ενυδρεία του καθότι κανείς μας δεν είναι σε θέση να ξέρει τα συστατικά αυτών των υγρών.

Μία διευκρίνηση/διόρθωση... Ο Dr. Shimek ανέφερε επίσης πως η οργανική αμμωνία δεν έχει καμία σχέση με τη χημική. Τώρα μου το θύμισαν :)

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος στρωσίματος είναι με τα σκευάσματα εμπορίου. Το nitrivec έχει κάποιες οδηγίες... Επειδή δεν έχω αυτή τη στιγμή το μπουκαλάκι μπροστά μου, μπορείς να διαβάσεις και να μας πεις πότε λέει να βάλεις τα πρώτα σου ψάρια?

Αντιγράφω:

sera bio nitrivec, ένα βιοτεχνολογικό προϊόν της sera που διασπά το αμμώνιο κ τον νιτρίτη μπλα μπλα....

Για υγιές, καθαρό κ βιολογικά ενεργό νερό. Επιτρέπει την προσθήκη ψαριών μόλισ μετά απο 24 ώρες (ο τονισμός από τις οδηγείες)

Οδηγίες Χρήσης: Ανακινήστε καλά για 10 δεύτερα πριν απο τη χρήση και προσθέστε το αμεσα! Μια ελαφρά γαλακτώδης θολούρα είναι επιθυμητη και αποδεικνύει την αποτελεσματικότητα του προϊόντος. Ανάλογα με τον βαθμό μόλυνσης του νερού, η θολούρα θα εξαφανιστεί μεταξύ 4 και 24 ωρών, αφήνοντας το νερό κρυστάλλινα καθαρό΄.

Δοσολογία για νεα ενυδρεία

Προσθέστε 1 καπάκι sera bio nitrivec ανα 25 λίτρα νερού στο ενυδρείο

Εισάγετε μέρος των ψαριών μετά απο 24 ώρες !!!!!!!

Δοσολογία για βιολογικά στημένα ενυδρεία

Προσθέστε 1 καπάκι sera bio nitrivec ανα 25 λίτρα νερού μια φορά την εβδομάδα για πόσο καιρό;

Δοσολογία για αλλαγές νερού και καθαρισμό φιλτρων

Προσθέστε 1 καπάκι sera bio nitrivec ανα 25 λίτρα νερού στο ενυδρείο

1 καπάκι sera bio nitrivec ανα 25 λίτρα νερού στο ενυδρείο

1 καπάκι (10 ml) γεμάτο μέχρι την εξωτερική μπορντούρα

---------------------------------------------------------------------

Ερώτηση Α: Τα βακτήρια δεν αναπαράγονται όσο βρίσκουν τροφή (αμμωνία κ νιτρώδη); Ποιός ο λόγος να συμπληρώνεις βακτήρια σε κάθε αλλαγή;

Ερώτηση Β: Τι γίνεται σε περίπτωση (αν έιναι δόκιμος όρος) ΥΠΕΡκορεσμού βακτηρίων η ας πούμε ΥΠΕΡβακτηρίωση;

Link to comment
Share on other sites

Η sera προτεινει να μπει ψαρι απο πρωτο 24 και μετα σε συνολο 10 ημερων ολα!

Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο σωστο...

Εγω αυτο που καταλαβα και προτεινα ,μιας και εγω το παρεσυρα το παιδι τοσο στα ενυδρεια οσο και στο φορου, ειναι να βαλει τροφη να ανεβει η αμμωνια και μετα με βακτηρια να την κατεβασει στο μηδεν,το ιδιο με τα NO2 και μετα με αλλαγες νερου ριξει τα NO3!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να αντιγράψεις τις οδηγίες. Αυτό μας βοηθάει πολύ για να αναλύσουμε το θέμα.

Δοσολογία για νεα ενυδρεία

Προσθέστε 1 καπάκι sera bio nitrivec ανα 25 λίτρα νερού στο ενυδρείο

Εισάγετε μέρος των ψαριών μετά απο 24 ώρες !!!!!!!

Εισαγωγή ψαριών μετά από 24 ώρες... Είχα την εντύπωση πως ήταν μέσα στο πρώτο 24ώρο, αλλά έτσι όπως μας το έγραψες σημαίνει ότι μέσα στη δεύτερη μέρα πρέπει να γίνει εισαγωγή ψαριών.

Ο λόγος που ζητάει άμεση εισαγωγή ψαριών είναι απλός. Το σκεύασμα συμπεριλαμβάνει ζωντανά βακτήρια. Αυτά τα βακτήρια δεν τρέφονται και δεν αναπαράγονται μέσα στο μπουκάλι και ο λόγος είναι πως είναι ζωντανά μεν, αλλά σε κατάσταση νάρκης. Αυτό οφείλεται στη διαδικασία ενθυλάκωσης που ακολουθούν τα βακτήρια για να διατηρηθούν σε καταστάσεις μη εύρεσης τροφής. Μπαίνοντας μέσα σε ένα φιλικό περιβάλλον (αποχλωριωμένο νερό, θερμοκρασία, επιφάνεια βιολογικού υλικού για να σταθούν), μπαίνουν στη διαδικασία αποθυλάκωσης. Αυτό επιτυγχάνεται μέσα σε λίγες ώρες. Οπότε τώρα το βακτήριο ψάχνει να φάει... Εδώ είναι που χρειαζόμαστε το ψάρι. Με άλλα λόγια έχουμε τα βακτήρια, αλλά δεν έχουμε τους ρύπους αμμωνίας που θα τα κρατήσουν στη ζωή και θα αναπαραχθούν. Το πρόβλημα είναι αλλού... Πόσα ψάρια πρέπει να μπουν μετά το πρώτο 24ώρο? Γι'αυτό σε ρώτησα αν έχεις κατασταλάξει στα ψάρια σου για να σε συμβουλεύαμε ποια και πόσα να βάλεις.

Δοσολογία για βιολογικά στημένα ενυδρεία

Προσθέστε 1 καπάκι sera bio nitrivec ανα 25 λίτρα νερού μια φορά την εβδομάδα για πόσο καιρό;

Καθόλου και για ποτέ. Οι οδηγίες αναφέρονται σε ήδη έτοιμα και στρωμένα ενυδρεία. Αυτό σημαίνει πως ο κύκλος των βακτηρίων ολοκληρώνεται μόνος του, εφόσον υπάρχουν μέσα και ψάρια που δίνουν τροφή στα βακτήρια. Η οδηγία είναι καθαρά εμπορική για την κατανάλωση.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Βιολογικά στημένο ενυδρείο σημαίνει το απόλυτα στρωμένο ενυδρείο. Τον πρώτο καιρό σε ένα νέο ενυδρείο, παρ'όλο που έχουμε βάλει ήδη βακτήρια, η βιολογία είναι ανίσχυρη. Καλό είναι να την ενισχύουμε κάθε φορά που γίνεται εισαγωγή νέου ψαριού.

Για την οδηγία που αναφέρεται στον καθαρισμό των φίλτρων και τις αλλαγές νερού...

Όταν γίνεται αλλαγή νερού με προετοιμασμένο νεράκι (αποχλωριωμένο και σωστή θερμοκρασία) δεν χρειάζεται καμία εισαγωγή νέων βακτηρίων.

Αν γίνει και συντήρηση φίλτρου, ανάλογα με το πως και πόσο το έχουμε "καθαρίσει" πιθανόν να χρειάζεται μία μικρή ενίσχυση η βιολογία.

Ερώτηση Α: Τα βακτήρια δεν αναπαράγονται όσο βρίσκουν τροφή (αμμωνία κ νιτρώδη); Ποιός ο λόγος να συμπληρώνεις βακτήρια σε κάθε αλλαγή;

Ερώτηση Β: Τι γίνεται σε περίπτωση (αν έιναι δόκιμος όρος) ΥΠΕΡκορεσμού βακτηρίων η ας πούμε ΥΠΕΡβακτηρίωση;

A. Απάντησα πιο πάνω

Β. Αυτό είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί. Προσωπικά θα το χαρακτήριζα κατόρθωμα, καθότι ακόμα και να το θες, δεν είναι εύκολο να το πάθεις.

Η sera προτεινει να μπει ψαρι απο πρωτο 24 και μετα σε συνολο 10 ημερων ολα!

Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο σωστο...

Στις παραπάνω οδηγίες δεν βλέπω κάτι τέτοιο....
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το nitrivec με NH3/4 στα 0,5 και pH 7,5-8.

Θα ενημερώσω για μελλοντικές μετρήσεις.

Μέσα στη βδομάδα θα βάλω τα πρώτα μου φυτά (ευπρόσδεκτες προτάσεις αλλα και κλαδεματα)

Για ψαρια απο οτι μου εχουν πει κ εχω διαβάσει εδω μέσα προσανατολίζομαι σε ζωότοκα αλλα δεν εχω καταλειξει ακόμα (μια εκπαιδευτική εκδρομή στο aquainn θα βοηθαγε αραγε:)

Όσο για την ερώτησή σου Νίκο

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να αντιγράψεις τις οδηγίες. Αυτό μας βοηθάει πολύ για να αναλύσουμε το θέμα.

Εισαγωγή ψαριών μετά από 24 ώρες... Είχα την εντύπωση πως ήταν μέσα στο πρώτο 24ώρο, αλλά έτσι όπως μας το έγραψες σημαίνει ότι μέσα στη δεύτερη μέρα πρέπει να γίνει εισαγωγή ψαριών.

Ο λόγος που ζητάει άμεση εισαγωγή ψαριών είναι απλός. Το σκεύασμα συμπεριλαμβάνει ζωντανά βακτήρια. Αυτά τα βακτήρια δεν τρέφονται και δεν αναπαράγονται μέσα στο μπουκάλι και ο λόγος είναι πως είναι ζωντανά μεν, αλλά σε κατάσταση νάρκης. Αυτό οφείλεται στη διαδικασία ενθυλάκωσης που ακολουθούν τα βακτήρια για να διατηρηθούν σε καταστάσεις μη εύρεσης τροφής. Μπαίνοντας μέσα σε ένα φιλικό περιβάλλον (αποχλωριωμένο νερό, θερμοκρασία, επιφάνεια βιολογικού υλικού για να σταθούν), μπαίνουν στη διαδικασία αποθυλάκωσης. Αυτό επιτυγχάνεται μέσα σε λίγες ώρες. Οπότε τώρα το βακτήριο ψάχνει να φάει... Εδώ είναι που χρειαζόμαστε το ψάρι. Με άλλα λόγια έχουμε τα βακτήρια, αλλά δεν έχουμε τους ρύπους αμμωνίας που θα τα κρατήσουν στη ζωή και θα αναπαραχθούν. Το πρόβλημα είναι αλλού... Πόσα ψάρια πρέπει να μπουν μετά το πρώτο 24ώρο? Γι'αυτό σε ρώτησα αν έχεις κατασταλάξει στα ψάρια σου για να σε συμβουλεύαμε ποια και πόσα να βάλεις.

Η τροφή στο τούλι δίπλα από το φίλτρο δεν δημιουργεί επίσης αμμωνία; Γιατί θα πρέπει να μπεί ψάρι μέσα;

Μήπως θα πρέπει να πάρω ένα, να το βαφτίσω Ιακώβ και να το θυσιάσω μέσα στα χημικά για να στρωθεί το ενυδρείο; Το βρίσκω αρκετά ακραίο....

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και αν θέλετε δώστε έναν προσανατολισμο για φυτα-ψαρια (μιας κ όταν ξεκινας όλα σου αρέσουν και κατ'επέκταση τα θέλεις όλα στο ενυδρείο σου :D )

Έγινε επεξεργασία - BolseviquE
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το nitrivec με NH3/4 στα 0,5 και pH 7,5-8.

Θα ενημερώσω για μελλοντικές μετρήσεις.

Μέσα στη βδομάδα θα βάλω τα πρώτα μου φυτά (ευπρόσδεκτες προτάσεις αλλα και κλαδεματα)

Για ψαρια απο οτι μου εχουν πει κ εχω διαβάσει εδω μέσα προσανατολίζομαι σε ζωότοκα αλλα δεν εχω καταλειξει ακόμα (μια εκπαιδευτική εκδρομή στο aquainn θα βοηθαγε αραγε:)

Όσο για την ερώτησή σου Νίκο

Η τροφή στο τούλι δίπλα από το φίλτρο δεν δημιουργεί επίσης αμμωνία; Γιατί θα πρέπει να μπεί ψάρι μέσα;

Μήπως θα πρέπει να πάρω ένα, να το βαφτίσω Ιακώβ και να το θυσιάσω μέσα στα χημικά για να στρωθεί το ενυδρείο; Το βρίσκω αρκετά ακραίο....

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και αν θέλετε δώστε έναν προσανατολισμο για φυτα-ψαρια (μιας κ όταν ξεκινας όλα σου αρέσουν και κατ'επέκταση τα θέλεις όλα στο ενυδρείο σου :D )

Κανείς δεν είπε να θυσιάσεις κανένα ψάρι και κανένα ψάρι δεν θα βρεθεί σε αντίξοες συνθήκες. Το κακό με τη δική σου περίπτωση είναι ότι τώρα πλέον είναι πιθανόν αργά να μπεις σε αυτή τη διαδικασία εφόσον σήκωσες αμμωνία.

Η τροφή στο τούλι δεν παράγει μόνη της αμμωνία. Αρχικά σαπίζει και στην πορεία ένα από τα παράγωγά της είναι και η αμμωνία. Τα υπόλοιπα δεν είμαι σε θέση να τα ξέρω. Επίσης η δοσολογία που δίνεται από την εκάστοτε εταιρεία δίνεται για συγκεκριμένο αριθμό ψαριών που θα εισαχθούν την πρώτη φορά. Δεν είναι το ίδιο δηλαδή να βάλεις 5 χρυσόψαρα με το να βάλεις 5 καρδινάλιους.

Το όλο θέμα, όπως το ακολουθείς, απλά θα σου πάρει χρόνο... Δηλαδή γύρω στις 30-40 μέρες. Σε αυτή τη περίπτωση δεν χρειαζόταν, ούτε χρειάζεται να ξαναρίξεις βακτήρια της Sera. Τις οδηγίες για το πως γίνεται αυτού του είδους το στρώσιμο στις έδωσα πιο πάνω με link.

Όσο για τα φυτά... Καλό θα ήταν να αναφέρεις τι βυθό έχεις, τι λάμπες και μέχρι που θες να φτάσεις. Κι όλα αυτά γιατί υπάρχουν εύκολα και δύσκολα φυτά, φυτά που θέλουν λίπασμα και CO2 και άλλα που δεν θέλουν κ.ο.κ..

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(wannabe αμερική;;;;; - )

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x35x40

Συνολικά Λίτρα: 80 περίπου

Sump (λίτρα):

Υπόστρωμα: floredepot της sera

Βυθός: χαλίκι (βλ. φωτο) 8cm περίπου

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 15w daylight (sun-glo) & 15w fish colour (aqua-glo)

Διάρκεια φωτισμού: 0

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: φίλτρο Fluval U2 45-110L με 400L/H, 2 σφουγγαρια κ μακαρόνι

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης 75W για 100L

Παράμετροι

pH: 7,5

Γενική σκληρότητα (GH): 6~7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3): 0,5

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Φωτογραφίες:

myaqua1.jpg

Μία περίληψη προηγούμενου μου ποστ.... :) (λοίπουν ο θερμοστάτης κ το θερμόμετρο σε αυτή τη φωτο)

Έγινε επεξεργασία - BolseviquE
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με καινούρια θέματα.

Έβαλα προχτές τα πρώτα μου φυτά (Egeria, Vallisneria και Cabomba).

Ξεκινάω πάλι με βακτήρια γιατί είχα καταλάβει λάθος την εφαρμογή τους (έριξα μια μόνο φορά πριν 7 μέρες κ δεν το συνέχισα)

Πρόβλημα 1ο:

Οι μετρήσεις μου ξεφυγαν. PH 9 από 7,5 χωρίς κάποια αλλαγή. Ξέπλυνα τα φυτά πριν τα βάλω σε χλωρίνη αλλά τα ξεπλυνά πολύ καλά με σκέτο νερό μετά. Θερμοκρασία έχω σταθερή 26 βαθμούς. Πρέπει να προσπαθήσω να το ρήξω από τώρα και πώς;

Πρόβλημα 2ο:

96438465.jpg

Έβγαλα αυτή την άλγη (μάλλον σε καφέ - ξανθό μου φέρνει) μόνο πάνο στην βαλισνέρια. Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα. Τα φώτα τα είχα αναμένα 3 μέρες από 4 ώρες max λόγω απουσίας από το σπίτι. Τι προτείνετε;

Πρόβλημα 3ο:

16682146.jpg

38976059.jpg

Βρήκα αυτά τα 2 ξύλα σε μια παραλία. Αν τα βράσω (και πόση ώρα; ) μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο μου;

Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια μέχρι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...