Jump to content

Αλλαγή γυάλας


jimn

Recommended Posts

Για καθαρά λόγους αισθητικής πρώτα και εξάτμισης του νερού δεύτερα θέλω να αλλάξω το μικρούλι ενυδρείο μου.Η μετάβαση γίνεται απλά παίρνοντας τα πράγματα(νερό-βυθό-υλικά φίλτρου) από το ένα και τα βάζω στο άλλο ή πρέπει να ακολουθηθεί κάποια διαδικασία?Επίσης το καινούριο ενυδρείο έχει μέσα την λάμπα που φαίνεται στην παρακάτω φωτό,κάνει για φυτά ή θα μαραθούν όλα?Αν δεν κάνει υπάρχει κάποια σε αυτό το μέγεθος/σχήμα που να κάνει?

Το ήδη υπάρχων

IMG_3927.jpg

και το καινούριο με τον εξοπλισμό του

IMG_3926.jpg

IMG_3925.jpg

Να σημειώσω ότι και τα 2 είναι στα ίδια λίτρα(20lt).

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου

για την λεμπα μπορω να σου πω οτι εφοσον ειναι στεγανο το καπακι και δεν θα παρει νερα μπορεις να βαλεις λαμπα οικονομιας που θα σου βγαλει περισσοτερα Watt.και εχει ενεργειακη αποδοση Α.

για την αλλαγη γυαλας λογικα πρεπει παλι να το στρωσεις.... να γινει ο κυκλος του αζωτου...

Τα υπολοιπα θα στα πουν οι πιο εμπειροι...

Link to comment
Share on other sites

Το νερό με τα ζωντανά σε ένα δοχείο με θερμαντήρα, φτιάχνεις το νέο ενυδρειάκι όπως θες, βάζεις το νερό με τα ψαράκια μέσα, κάνεις καμιά μέτρηση παραπάνω και προσέχεις λιγάκι με το τάισμα για καμιά εβδομάδα, το νεο ενυδρείο θα θεωρείται στρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό με τα ζωντανά σε ένα δοχείο με θερμαντήρα, φτιάχνεις το νέο ενυδρειάκι όπως θες, βάζεις το νερό με τα ψαράκια μέσα, κάνεις καμιά μέτρηση παραπάνω και προσέχεις λιγάκι με το τάισμα για καμιά εβδομάδα, το νεο ενυδρείο θα θεωρείται στρωμένο.

:) Αυτό φαντάστηκα και εγώ αλλά επιδή ποτέ δεν ξέρεις είπα να ρωτήσω.Με την λάμπα τι κάνω?Αφήνω αυτή ? Μπορώ να βάλω μια απλή λάμπα οικονομίας και θα είμαι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές λάμπα οικονομίας και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Πιστέυω θα είσαι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...