Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Μόλις αγόρασα και εγώ ενυδρείο τύπου DUBAI 125L, το γέμισα, έκανα όλες τις ενέργειες που μου πρότειναν στο pet shop χωρίς να έχω βάλει ακόμα ψάρια (στρώσιμο), διαπίστωσα πως το ph στο ενυδρείο ήταν πολύ αυξημένο. Πήγα στο κατάστημα και μου έδωσε το KENT Low Range Controller. Το πρόσθεσα στο ενυδρείο (3 κουταλάκια του γλυκού) και ήταν και η ημέρα που έβαζα το λίπασμα και για τα φυτά. Πρόσθεσα και το λίπασμα για τα φυτά και τώρα το ενυδρείο έχει γεμίσει με κάτι σαν χνούδι αφού έφυγε η θολούρα. Το χνούδι έχει καθίσει πάνω στα φυτά, στον πάτο και γενικά σε όλο το ενυδρείο, μέχρι και φίλτρο. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Τι φταίει? Θα απομακρυνθεί? Please help. Ευχαριστώ.post-40652-1296679299_thumb.jpgpost-40652-1296679312_thumb.jpgpost-40652-1296679322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει και βακτήρια καθόλου; Γιατί θες να ρήξεις τόσο απότομα το ph; Πόσο έχεις και πόσο θες να το πας; Τι φίλτρο έχεις και τι υλικά μέσα; Η ροή του νερού σου είναι καλή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Μόλις αγόρασα και εγώ ενυδρείο τύπου DUBAI 125L, το γέμισα, έκανα όλες τις ενέργειες που μου πρότειναν στο pet shop χωρίς να έχω βάλει ακόμα ψάρια (στρώσιμο), διαπίστωσα πως το ph στο ενυδρείο ήταν πολύ αυξημένο. Πήγα στο κατάστημα και μου έδωσε το KENT Low Range Controller. Το πρόσθεσα στο ενυδρείο (3 κουταλάκια του γλυκού) και ήταν και η ημέρα που έβαζα το λίπασμα και για τα φυτά. Πρόσθεσα και το λίπασμα για τα φυτά και τώρα το ενυδρείο έχει γεμίσει με κάτι σαν χνούδι αφού έφυγε η θολούρα. Το χνούδι έχει καθίσει πάνω στα φυτά, στον πάτο και γενικά σε όλο το ενυδρείο, μέχρι και φίλτρο. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Τι φταίει? Θα απομακρυνθεί? Please help. Ευχαριστώ.post-40652-1296679299_thumb.jpgpost-40652-1296679312_thumb.jpgpost-40652-1296679322_thumb.jpg

αν μπορουσες να μας πεις μετρησεις...

..εχεις ταισει καθολου?...

διαβασε και αυτο για το στρωσιμο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

αα

και αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Έγινε επεξεργασία - spyros-DH
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει και βακτήρια καθόλου; Γιατί θες να ρήξεις τόσο απότομα το ph; Πόσο έχεις και πόσο θες να το πας; Τι φίλτρο έχεις και τι υλικά μέσα; Η ροή του νερού σου είναι καλή;

Έχω βάλει βακτήρια. Θέλω να ρίξω το ph γιατί ήτανε 8.0 και τώρα έπεσε στο 6.8. Το φίλτρο που έχω είναι Bluewave 05. Η ροή του νερού είναι μια χαρά. Να υπενθυμίσω πως ψάρια δεν έχω ακόμα μέσα, στρώνετε ακόμα.

Μόλις βάλω την απόχη και ανακατέψω λίγο το νερό ξεκολλάει το χνούδι και αλλοιώνετε αλλά δεν χάνετε τελείως. Σε σχέση με χτες που το έχω ανακατέψει 2-3 φορές έχει μειωθεί αλλά ακόμα μόλις φεύγει η θολούρα ξανακολλάει σε λιγότερο βαθμό βέβαια. Τι να κάνω??? "Άμα είναι να πάρω κουτάλα" :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει βακτήρια. Θέλω να ρίξω το ph γιατί ήτανε 8.0 και τώρα έπεσε στο 6.8. Το φίλτρο που έχω είναι Bluewave 05. Η ροή του νερού είναι μια χαρά. Να υπενθυμίσω πως ψάρια δεν έχω ακόμα μέσα, στρώνετε ακόμα.

Μόλις βάλω την απόχη και ανακατέψω λίγο το νερό ξεκολλάει το χνούδι και αλλοιώνετε αλλά δεν χάνετε τελείως. Σε σχέση με χτες που το έχω ανακατέψει 2-3 φορές έχει μειωθεί αλλά ακόμα μόλις φεύγει η θολούρα ξανακολλάει σε λιγότερο βαθμό βέβαια. Τι να κάνω??? "Άμα είναι να πάρω κουτάλα" :thumbup:

Πολύ πιθανό να είναι από τα βακτήρια. Το παρατήρησες με το που τα έβαλες; Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο; Από GH και KH έχεις μετρήσεις; Τι ψάρια θα βάλεις και έριξες τόσο το ph;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να είναι από τα βακτήρια. Το παρατήρησες με το που τα έβαλες; Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο; Από GH και KH έχεις μετρήσεις; Τι ψάρια θα βάλεις και έριξες τόσο το ph;

Όχι, με τα βακτήρια είχα ποτίσει το φίλτρο στην αρχή και όταν γέμισα το ενυδρείο (δλδ. πριν από 1 εβδομάδα) στο νερό. Εντωμεταξύ είχε αναπτυχθεί άλγη στη κρυπτοκορίνα, στις ανούβιες και μου είπαν από το μαγαζί να έχεις ανεβασμένο ph. Πήρα μετρητή και όντως ήτανε 8.2. Του το είπα την επόμενη μέρα και μου έδωσε αυτό το φάρμακο που βλέπεις στην photo. Το έριξα στο νερό (3 κουταλάκια του γλυκού διαλλυμένο με το νερό του ενυδρείου) και ήταν και η ημέρα που έβαζα και το λίπασμα. Μήπως φταίει η ανάμειξη αυτών των δύο???

Από GH και KH δεν έχω μετρήσεις. Δεν ξέρω ακόμα τι ψάρια θα βάλω. Σε ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, με τα βακτήρια είχα ποτίσει το φίλτρο στην αρχή και όταν γέμισα το ενυδρείο (δλδ. πριν από 1 εβδομάδα) στο νερό. Εντωμεταξύ είχε αναπτυχθεί άλγη στη κρυπτοκορίνα, στις ανούβιες και μου είπαν από το μαγαζί να έχεις ανεβασμένο ph. Πήρα μετρητή και όντως ήτανε 8.2. Του το είπα την επόμενη μέρα και μου έδωσε αυτό το φάρμακο που βλέπεις στην photo. Το έριξα στο νερό (3 κουταλάκια του γλυκού διαλλυμένο με το νερό του ενυδρείου) και ήταν και η ημέρα που έβαζα και το λίπασμα. Μήπως φταίει η ανάμειξη αυτών των δύο???

Από GH και KH δεν έχω μετρήσεις. Δεν ξέρω ακόμα τι ψάρια θα βάλω. Σε ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα.

Με βάση αυτά που ξέρω μου φαίνεται λίγο χαζομάρα η αντιμετώπιση της άλγης με τέτοιο τρόπο. Απ' ότι μου λες καταλαβαίνω και αυτό στα φυτά είναι τριχοειδής άλγη. Είναι και πάνω σε ξύλα; Πόσες ώρες έχεις ανοιχτή τη λάμπα; Πόσα watt είναι;

Από λίπασμα τι βάζεις; Καλό θα ήταν να μην μπει λίπασμα για να αντιμετωπίσεις την άλγη. Επίσης θα βοηθούσαν λίγο πιο καθαρές φωτογραφίες.

Πιστεύω πως αυτό το φάρμακο για το ph να μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου άλλο. Αν βάλεις καμιά αφρικάνα μέσα τότε θα πρέπει να έχεις και άλγη; Μπα :thumbup: Το ph και τις σκληρότητες άστα για τις συνθήκες που θέλουν τα ψαράκια που θα βάλεις.

Απάντησε στις ερωτήσεις πιο πάνω να δούμε τι παίζει με άλγη και αν μπορείς να βάλεις και καμιά πιο καθαρή φωτογραφία. Επίσης όσο το ενυδρείο είναι σε διαδικασία στρωσίματος θα έχεις μερικά θεματάκια με άλγες που θα κάνουν τον κύκλο τους.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που ξέρω μου φαίνεται λίγο χαζομάρα η αντιμετώπιση της άλγης με τέτοιο τρόπο. Απ' ότι μου λες καταλαβαίνω και αυτό στα φυτά είναι τριχοειδής άλγη. Είναι και πάνω σε ξύλα; Πόσες ώρες έχεις ανοιχτή τη λάμπα; Πόσα watt είναι;

Από λίπασμα τι βάζεις; Καλό θα ήταν να μην μπει λίπασμα για να αντιμετωπίσεις την άλγη. Επίσης θα βοηθούσαν λίγο πιο καθαρές φωτογραφίες.

Πιστεύω πως αυτό το φάρμακο για το ph να μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου άλλο. Αν βάλεις καμιά αφρικάνα μέσα τότε θα πρέπει να έχεις και άλγη; Μπα :thumbup: Το ph και τις σκληρότητες άστα για τις συνθήκες που θέλουν τα ψαράκια που θα βάλεις.

Απάντησε στις ερωτήσεις πιο πάνω να δούμε τι παίζει με άλγη και αν μπορείς να βάλεις και καμιά πιο καθαρή φωτογραφία. Επίσης όσο το ενυδρείο είναι σε διαδικασία στρωσίματος θα έχεις μερικά θεματάκια με άλγες που θα κάνουν τον κύκλο τους.

Κάτι δεν σου εξήγησα καλά, το χνούδι αυτό εμφανίστηκε μόλις έφυγε η θολούρα από το φάρμακο του ph. Η άλγη που είπα ήταν κάτι στίγματα καφέ πάνω στα φύλλα και στις κρυπτοκορίνες. Μόλις ανακατέβω λίγο το νερό επανέρχετε η θολούρα, καθαρίζουνε τα φύλλα-ξύλα-πέτρα-βυθό (παντού) και μετά από λίγο ξανακάθετε απάνω και ξανά το ίδιο συνεχίζεται. Η λάμπα παραμένει ανοιχτή 6 ώρες και είναι 2 Τ5 24Watt (1 Aquastar + 1 Aquaclassic). Το λίπασμα είναι το KENT PRO PLAN & KENT MARINE (Iron & Manganese). Φωτογραφίες καλύτερες θα ανεβάσω αύριο. Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΕΚΑΝΑ 100% ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ

Θερμοκρ - 25.7

ph - 6.9

KH - 6

GH - 6

NO2 - 0.2

NO3 - 2.5 *

ΤΟ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟ3 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ Η ΚΑΤΕΛΑ ΕΓΡΑΦΕ 2.5

ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ JBL

Link to comment
Share on other sites

Μία εξήγηση που μου έρχεται και έχει σχέση με την

απότομη μεταβολή της ποιότητας του νερού είναι η

θανάτωση της βιολογίας.

Με αποτέλεσμα ποιο ισχυρά στελέχη ενός μύκητα

να τραφούν από τη νεκρή ύλη και να καταλάβουν

το χώρο.Μετά από κάποιο καιρό θα ξεμείνει από

τροφή ο μύκητας και θα είναι ένα καλό υπόστρωμα

για τα βακτήρια.

Θα σου πρότεινα να μη κάνεις τίποτα να κρατήσεις

όσο ποιο σταθερές συνθήκες μέχρι να κάνει το

κύκλο του.

Πάντως δεν είναι τίποτα σίγουρο και όλα αυτά είναι

υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛ Η ΑΠΟΤΟΜΗ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ PH ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΑΥΤΟ? ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΙ ΕΙΔΕΣ ΕΙΝΑ ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΤΡΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό του βλέπω είναι ότι είναι πολύ νωρίς για ψάρια

κάνε λίγο υπομονή.

Άσε το ενυδρείο να στρώσει με την ησυχία του,

να μετράς και την αμμωνία είναι βασικό.

Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

Ο κύκλος του αζώτου

Άρθρο στρωσίματος

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΑΔΙΑΖΑ ΟΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΝΑ ΕΠΛΕΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΓΕΜΙΖΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εχω να σου πω το εξης: για την αλγη που λες οτι εχεις δεν φταιει το ph,παντα σε νεα ενυδρεια εχουμε αλγες που κανουν τον κυκλο τους και μετα εξαφανιζονται.θα σου προτεινα να μη ξαναριξεις αυτο για το ph.κανε το στρωσιμο του ενυδρειου σου και παραλληλα ψαξε τι ψαρια θες να βαλεις,διαβασε τα προφιλ τους και αναλογα με συνθικες που θελουν φτιαχνεις και το νερο σου.Δεν χρειαζεται να ριχνεις φαρμακα για το ph,υπαρχουν και πιο φυσικοι τροποι για να το ριξεις.Επεισης νομιζω οτι καλο θα ειναι να μη ριχνεις ουτε λιπασματα γιατι το ενυδρειο σου ειναι φρεσκο και δεν εχει βρει τις ισοροπιες του ακομα και μπορει να εχεις χειροτερα προβληματα με αλγες,ασε που εχεις και ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται αμεσα λυπασμα

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΙΘΗΚΕ ΑΔΙΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΠΟΥΚΟΣΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΓΕ ΜΙΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΛΥΝΩ ΟΛΟ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΟΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΜΕΤΑ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΒΑΚΤΙΡΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ Η ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ?

Link to comment
Share on other sites

Αφου το αδειασες γεμισε το νερο,ριξε αντιχλωριο οσο λεει το μπουκαλακι για τα λιτρα σου και μετα απο μερικες ωρες ριξε στο νερο τα βακτηρια οσο λεει παλι το μπουκαλι τους.Βεβαια νομιζω καλητερα ειναι να ριξεις τα βακτηρια αυριο αλλα ας μας πει και καποιος αλλος για πιο σιγουρα.το στρωσιμο πως το κανεις?Ριχνεις λιγο τροφουλα?

Link to comment
Share on other sites

Αφου το αδειασες γεμισε το νερο,ριξε αντιχλωριο οσο λεει το μπουκαλακι για τα λιτρα σου και μετα απο μερικες ωρες ριξε στο νερο τα βακτηρια οσο λεει παλι το μπουκαλι τους.Βεβαια νομιζω καλητερα ειναι να ριξεις τα βακτηρια αυριο αλλα ας μας πει και καποιος αλλος για πιο σιγουρα.το στρωσιμο πως το κανεις?Ριχνεις λιγο τροφουλα?

ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΧΕ ΒΟΥΛΟΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΟΥΝΙΣΑ ΛΙΓΟ ΑΣΠΡΙΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΝΑΙ ΒΑΖΩ ΤΡΟΦΗ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΟΣΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΧΕ ΒΟΥΛΟΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΟΥΝΙΣΑ ΛΙΓΟ ΑΣΠΡΙΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΝΑΙ ΒΑΖΩ ΤΡΟΦΗ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΟΣΙΜΟ

Αφου το αδειασες τωρα δεν πειραζει..ριξε αντιχλωριο και το πρωι ριξε τα βακτηρια.ριξε οσο λενε τα μπουκαλακια!Και μη ριξεις τιποτα απο τα αλλα που εχεις,λιπασματα,αυτο για το ph κτλ

ΥΓ γραφε με μικρα γραμματα γιατι ειναι σαν να φωναζεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω παρα πολυ θα σας λεω νεα και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρίχνει το ph είναι σε σκόνη; Παλιότερα χρησιμοποιούσα κι εγώ σταθεροποιητή ph στο 6.5 και είχα αυτό το θέμα της ελαφριάς θολούρας και στην επιφάνεια, στον κουβά προετοιμασίας, το νερό γαλάκτωνε. Επίσης θα φταίει σίγουρα και η κακή ροή του νερού αφού είχε βουλώσει το φίλτρο. Τέλος τον υαλοβάμβακα που βάζεις μέσα στο φίλτρο καλό είναι να τον βρέχεις λίγο πρώτα γιατί μπορεί να βγάλει μικρά τριχάκια.

Link to comment
Share on other sites

μηπως κατα την δειαρκια του στρωσιματος εριξες παραπανω τροφη και σαπισε ?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εριξα παραπανω τροφη απλα μολις μετα απο 3 μερες και νυχτες καταλαβα τι ισως να φταιει εριξα 3 καπακια σκονη μειωσης του ph και 3 καπακια λιπασμα στα καπακια το ενα πισο απο το αλλο οποτε κατι επεξε εκει παντος το ενυδριο το αδιασα το επλυνα οπος και πετρες ξυλλα αμμο φυτα ολα σε ζεστο νερο και πηγα σε ενα φιλο και μου εδωσε μπολι 90 λιτρα και τα υπολοιπα 40 λιτρα νερο απο τη βρυση σημερα εκανα δυο μετρισεις και πανε μια χαρα ολα επισης εβαλα και mouse air pump με μια αεροπετρα αυτο πρεπει να δουλευει συνεχεια?επονται φοτο και αποτελεσματα νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...