Jump to content

Το Ph έχει ερωτευτεί το 7


Recommended Posts

Καλησπέρα. έχω ένα πρόβλημα με την πτώση του ph. δεν κατεβαίνει κάτω απο το 7 και θέλω να φτάσει στο 6.5 για να βάλω 3-5 καρδινάλιους και 1-2 γαρίδες. Το ενυδρείο είναι ένα cayman professional 60 που χωράει 56L καθαρά και έχει εσωτερικό φίλτρο. Το ενυδρείο έχει μέσα

7 καρδινάλιους

1 γαρίδα

1 anubia

1 Hygrophila corymbosa “Siamensis”

Εδώ και πολύ καιρό πάνω απο 6 μηνες προσπαθώ να ρίξω το ph με τύρφη αλλά αυτο δεν λέει να κατέβει με τίποτα. Έχει κολλήσει στο 7 εδώ και 2 μήνες. Βάζω τύρφη κατευθείαν στο φίλτρο. Μάλιστα εχω αλλάξει και θέση στην τύρφη αλλα τίποτα. Στην αρχή την έιχα στο δεύτερο στάδιο και τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες την έχω στο τελικό. Προσπάθησα σιγά σιγά να κατεβάσω το ph βάζοντας λίγο λίγο τύρφη αλλά δεν κατέβαινε κάτω από το 7. Έφτασα να βάζω 120 γρ τύρφη. Το ΚΗ έφτασε στο 1 αλλα το ph στο 7 και δεν έγινε ph crash. Κάποια στιγμή πριν 3 εβδομάδες εκνευρίστηκα και πήγα και έσκασα 200 Ευρω (το ξέρω ότι με πίασανε κορόιδο) και πήρα phmeter μαζί μα τα buffer γιατί νόμιζα ότι κάτι κάνω λάθος με τα χρώματα απο τα υγρά τεστ, και έβαλα στο φίλτρο στο τελικό στάδιο 200 γρ τύρφη. Μετά από 3 εβδομάδες το ph κολλημένο στο 7. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχω λυπηθεί τα 200 ευρώ και δεν θέλω να σκάσω και άλλα για να πάρω βαρέλια κτλ για να ετοιμάζω το νερό από πριν ούτε θέλω να σκάσω λεφτά για CO2 γιατί αμά δεν γίνει τίποτα θα μου γυρίσουν τα μυαλά ανάποδα. Έχει κανεις καμια ιδέα. Εγώ λέω ότι το σύστημα είναι σε ισορροπία και τη δουλεία την κάνουν τα φυτά. Παράγουν Ο2 και γι αυτό δεν κατεβαίνει το ph. Μήπως να το αφήσω το σύστημα εκεί που είναι στο 7 και να χαλαρώσω;

Ποιότητα νερού ενυδρείου με ξεχωριστά τεστάκια για το κάθε στοιχείο της “tropic marin”

Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 25%.

KH 2

GH 4

PO4 0,03

ΝΗ4 0

ΝΟ3 0,01

ΝΟ2 0

Ποιότητα νερού βρύσης

KH 5

GH 10

Και τώρα στοιχεία για το ph

Με το phmetro το οποίο για σιγουριά το είχα καλιμπράρει απο πριν και επιβεβαίωσα μετα τις μετρήσεις το σωστό καλιμπράρισμα.

pH ενυδρείου = 7

ph βρύσης = 7.4

Με υγρά τεστ

pH ενυδρείου = 6,9

ph βρύσης = 7.8

Έγινε επεξεργασία - manolis1978
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να το αφήσω το σύστημα εκεί που είναι στο 7 και να χαλαρώσω;

:thumbup:

Γνώμη μου!

Έχεις δοκιμάσει να προετοιμάσεις το νερό της αλλαγής με τύρφη, και να δεις εκεί αν θα κατέβει το pH?

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωτη αποψη αυτο που μου ερχετε ειναι οτι καθε εβδομαδα με την αλλαγη νερου ξαναπροσθετης Gh και ΚΗ στο ενυδρειο σου σαν buffer, οποτε δοκιμασε να ετοιμαζεις το νερο με την τυρφη σε ενα βαρελι για να κανεις τις αλλαγες σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί και αυτό. Αλλά φοβάμαι ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα. τσιγκουνεύομαι τα λεφτά για αντλίες κτλ μετά το 200άρικο...Στη τελική θα δοκιμα΄σω και αυτό και αν δεν γίνει θα το αφήσω εκεί που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε!Γνωμη μου ειναι το βαρελακι με ενα εσωτερικο φιλτρο γεματο τυρφη!περιμενεις λιγες μερες,μετρας και οταν εισαι οκ κανεις την αλλαγη.εγω αυτο κανω και εχω σωθει.Μεσα σε 4 μηνες απο ph 8 της βρυσης το εχω φτασει στο 6.7.Ασε που στο βαρελι το ελεγχεις καλητερα!Επεισης αν βαλεις και ενα diy co2 θα στο ριξει αλλο 0,5 πιο κατω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά το βαρέλι δεν το γλιτώνω. DIY CO2 ακόμα αντιστέκομα αλλα θα δώ σιγά σιγά. Τι βαρέλι θα χρειαστώ αν σκεφτείτε ότι κάθε εβδομάδα κάνω αλλαγή 25% δηλ 14λτ. Εγώ λέω κανένα βαρέλι καμια 30 λτ θα θέλω. Έχω ένα μπουκάλι νερού 18 λτ λέτε να κάνει ή είναι λίγα?

Link to comment
Share on other sites

Για τοσο λιγα λιτρα μιλας?εισαι ενταξει τοτε!!παρε ενα βαρελι 20 λιτρων αυτα που βαζουν τις ελιες,παρε ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι της πλακας πχ http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=pr...pid=2163,γεμισε το καδο με τυρφη,βαλε το βαρελακι μεσα στο σπιτι για να εχεις θερμοκρασια σχεδον ιδια με το ενυδρειο σου και εισαι οκ!εγω με λιγο πιο μεγαλο φιλτρακι γεματο τυρφη σε 40 λιτρα νερο μεσα σε 2-3 μερες εχω το ph που θελω(6.6-6,7)

ΥΓ το ποσες μερες θα κανει για να πεσει το ph στο βαρελι ειναι αναλογα με το ποσο καινουρια ειανι η τυρφη και φυσικα με την ποσοτητα που βαζεις

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ πολύ. εγώ έλεγα να κάνω μια κατασκευή με αντλία αλλά αφου μου λές ότι με απλο εσωτερικό φιλτράκι κατεβάζεις το ph απο 8 σε 6,7 τότε θα το δοκιμάσω. Ασε που το εσωτερικό φιλτρο κάνει 8 ευρώ....!!!!Αντέ να δούμε! ΘΑ το κάνω και σε καμια 2 βδομαδες θα σας πω τι έγινε....!

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ πολύ. εγώ έλεγα να κάνω μια κατασκευή με αντλία αλλά αφου μου λές ότι με απλο εσωτερικό φιλτράκι κατεβάζεις το ph απο 8 σε 6,7 τότε θα το δοκιμάσω. Ασε που το εσωτερικό φιλτρο κάνει 8 ευρώ....!!!!Αντέ να δούμε! ΘΑ το κάνω και σε καμια 2 βδομαδες θα σας πω τι έγινε....!

Δεν χρειαζεσαι αντλια και ειδικα με τοσα λιγα λιτρα που αλλαζεις θα εισαι μια χαρα με ενα φιλτρακι της πλακας και λιγο πιο μεγαλο να παρεις για να χωραει πιο πολυ τυρφη ακομα καλητερα! εγω εχω αυτο συγκεκριμενα και μου κανει μια χαρα δουλεια σε 40 λιτρα και χωραει και πολυ τυρφη μεσα http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2163

Link to comment
Share on other sites

Με kh 2 ειναι ζητημα χρονου να πεσει και αλλο το ph.Mην σε αγχωνει τοσο το ph,κοιτα να εχεις καθαρο νερο παντα και τα υπολοιπα ακολουθουν.Βεβαια η προετοιμασια νερου μονο καλο κανει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με kh 2 ειναι ζητημα χρονου να πεσει και αλλο το ph.Mην σε αγχωνει τοσο το ph,κοιτα να εχεις καθαρο νερο παντα και τα υπολοιπα ακολουθουν.Βεβαια η προετοιμασια νερου μονο καλο κανει. :thumbup:

Dimitrios το kh είναι 2 εδω και 2 μήνες αλλά δεν πέφτει το ph...Έχω φτάσει σε σημείο να λέω μακάρι να έκανε ph crash....χεχεχεχεεχχε :thumbup: Μάλλον θέλει το βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ, συγγνώμη κιόλας, αλλά με τα 200 που έδωσες θα είχες πάρει μια ωραιότατη Α/Ο, θα έκανες ευκολότατα την δουλειά σου και θα σου έμεναν και αρκετά χρήματα στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ, συγγνώμη κιόλας, αλλά με τα 200 που έδωσες θα είχες πάρει μια ωραιότατη Α/Ο, θα έκανες ευκολότατα την δουλειά σου και θα σου έμεναν και αρκετά χρήματα στην τσέπη.

Με την ΑΟ έχεις άλλα αρνητικά. Αν θυμάμαι καλά θέλεις μετά άλατα, έχεις άχρηστο νερό, κήπο δεν έχω να το πετάξω κτλ. Τα 200 ευρώ τα άσκασα γιατί είμαι ανυπόμονος. Δεν ήθελα να περιμένω πότε θα έρθει αν το έπαιρνα απο eshop, τώρα το σκέφτηκα τώρα το θέλω...τα θέλει και μένα ο κ...

Link to comment
Share on other sites

Aν και βγαίνουμε εκτός θέματος :thumbup:

Συμφωνώ οτι το μόνο αρνητικό είναι το πετάμενο νερό, αλλά σε βάθος χρόνου θα μπορούσες να προσθέσεις μια δεύτερη μεμβράνη ώστε να μειώσεις την αναλογία καθαρού/βρώμικου.

Ιχνοστοιχεία κτλ αν βάζεις και νερό από την βρύση, δεν θα χρειαζόσουν, ή θα χρειαζόσουν μικρές ποσότητες.

Όσο για την ταχύτητα αγοράς, φιλοξενείται στο φόρουμ εταιρεία με οσμώσεις που εξυπηρετούν ταχύτατα, υπεύθυνα και σε καλές τιμές.

Και μέσα σε όλα αυτά, θα είχες γλιτώσει την όλη προετοιμασία με την τύρφη, την οποία θεωρώ χρονοβόρα και μπελαλίδικη.

Με την Α/Ο 2-3 φορές θα έκανες τις αναλογίες σου για να βρεις αυτήν που θες και τέλος.

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis78
Link to comment
Share on other sites

η τυρφη του προσφερει αλλα ωφελη ειδικα για ψαρια αμαζονιου-ριο νεγκρο.εκτος απο το blackwater που δεινει στο νερο απελευθερωνει τανινες και χουμικα τα οποια kανουν πολυ καλο στα ειδη αυτων των ψαριων.τωρα φιλε μου με την τυρφη πως δεν σου κατεβαινει το ph κατι γινεται λαθος.

Link to comment
Share on other sites

η τυρφη του προσφερει αλλα ωφελη ειδικα για ψαρια αμαζονιου-ριο νεγκρο.εκτος απο το blackwater που δεινει στο νερο απελευθερωνει τανινες και χουμικα τα οποια kανουν πολυ καλο στα ειδη αυτων των ψαριων.τωρα φιλε μου με την τυρφη πως δεν σου κατεβαινει το ph κατι γινεται λαθος.

:thumbup:

Τα τεστακια είναι καλά? Μήπως έχουν λήξει?

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Τα τεστακια είναι καλά? Μήπως έχουν λήξει?

Δεν μετράω με τεστάκια. Μετράω με phmetro. Σήμερα έφτιαξα και το βαρέλι και περιμένω να δω τι θα γίνει. Στο φιλτρο έμπαινε γύρω στα 150 γρ τύρφη. Θα δω τι θα γίνει. Αυτό που υποψιάζομαι ότι μπορεί να κάνω λάθος είναι ότι βάχω πολύ τύρφη με αποτέλσμα να μπουκώνει το διαμέρισμα του φίλτρου και να μην περνάει το νερό απο την τύρφη...αλλά μια φορά που το έιχα παρακάνει απο την έξοδο του φιλτρου έβγαινε και αέρας...τω΄ρα δεν βγαίνει...Γιαυτό στο βαρέλι έβαλα τυρφη αλλά δεν το πιεσα πολύ. Το γέμισα αλλα θεωρώ ότι δεν το έχω πιέσει υπερβολικα. Επίσης ρώτησα χθεσ τον πετσοπά και μου είπε ότι επειδή έχω 7 καρδινάλιους δεν χρειάζεται να κάνω κάθε εβδομάδα αλλαγη νερού. Να περιμένω να φτάσει στο 15 τα NO3. Αν και η αλλαγή εξαρτάται απο την NH3/4 και την αναλογία φωσφορικών. Μπαίνω σε περίοδο δοκιμών. θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 3 ωρες χρήσης τύρφης 150 γρ σε βαρέλι 18 λτ τα αποτελέσματα είναι τα εξής

ph = 6,7

kh = 2

Το νερό της βρύσης έχει

ph = 7,3

kh = 5

To ph είχε μεταβολή 0,6 αλλά σε θερμοκρασία 10οC γιατί το δοχείο το έχω στο μπαλκόνι. Απο τα buffer σε θερμοκρασία 10oC έχουμε διόρθωση 0,7. Άρα η μεταβολή παραμένει σταθερή 0,6 αλλά απο 8 σε 7,4...Αν όλα έχουν γίνει καλά. βλέπω εντυπωσιακή μεταβολή.

Τι λέτε????? Μια χαρα φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχω ένα πρόβλημα με την πτώση του ph. δεν κατεβαίνει κάτω απο το 7 και θέλω να φτάσει στο 6.5 για να βάλω 3-5 καρδινάλιους και 1-2 γαρίδες. Το ενυδρείο είναι ένα cayman professional 60 που χωράει 56L καθαρά και έχει εσωτερικό φίλτρο. Το ενυδρείο έχει μέσα

7 καρδινάλιους

1 γαρίδα

1 anubia

1 Hygrophila corymbosa “Siamensis”

Εδώ και πολύ καιρό πάνω απο 6 μηνες προσπαθώ να ρίξω το ph με τύρφη αλλά αυτο δεν λέει να κατέβει με τίποτα. Έχει κολλήσει στο 7 εδώ και 2 μήνες. Βάζω τύρφη κατευθείαν στο φίλτρο. Μάλιστα εχω αλλάξει και θέση στην τύρφη αλλα τίποτα. Στην αρχή την έιχα στο δεύτερο στάδιο και τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες την έχω στο τελικό. Προσπάθησα σιγά σιγά να κατεβάσω το ph βάζοντας λίγο λίγο τύρφη αλλά δεν κατέβαινε κάτω από το 7. Έφτασα να βάζω 120 γρ τύρφη. Το ΚΗ έφτασε στο 1 αλλα το ph στο 7 και δεν έγινε ph crash. Κάποια στιγμή πριν 3 εβδομάδες εκνευρίστηκα και πήγα και έσκασα 200 Ευρω (το ξέρω ότι με πίασανε κορόιδο) και πήρα phmeter μαζί μα τα buffer γιατί νόμιζα ότι κάτι κάνω λάθος με τα χρώματα απο τα υγρά τεστ, και έβαλα στο φίλτρο στο τελικό στάδιο 200 γρ τύρφη. Μετά από 3 εβδομάδες το ph κολλημένο στο 7. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχω λυπηθεί τα 200 ευρώ και δεν θέλω να σκάσω και άλλα για να πάρω βαρέλια κτλ για να ετοιμάζω το νερό από πριν ούτε θέλω να σκάσω λεφτά για CO2 γιατί αμά δεν γίνει τίποτα θα μου γυρίσουν τα μυαλά ανάποδα. Έχει κανεις καμια ιδέα. Εγώ λέω ότι το σύστημα είναι σε ισορροπία και τη δουλεία την κάνουν τα φυτά. Παράγουν Ο2 και γι αυτό δεν κατεβαίνει το ph. Μήπως να το αφήσω το σύστημα εκεί που είναι στο 7 και να χαλαρώσω;

Ποιότητα νερού ενυδρείου με ξεχωριστά τεστάκια για το κάθε στοιχείο της “tropic marin”

Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 25%.

KH 2

GH 4

PO4 0,03

ΝΗ4 0

ΝΟ3 0,01

ΝΟ2 0

Ποιότητα νερού βρύσης

KH 5

GH 10

Και τώρα στοιχεία για το ph

Με το phmetro το οποίο για σιγουριά το είχα καλιμπράρει απο πριν και επιβεβαίωσα μετα τις μετρήσεις το σωστό καλιμπράρισμα.

pH ενυδρείου = 7

ph βρύσης = 7.4

Με υγρά τεστ

pH ενυδρείου = 6,9

ph βρύσης = 7.8

Για να βρεις λύση στο πρόβλημα παρε το ph down της API και το πολύ σε μια μέρα θα εχει πέσει

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις λύση στο πρόβλημα παρε το ph down της API και το πολύ σε μια μέρα θα εχει πέσει

Δεν ξέρω τι περιέχει το ph down της API αλλά συνήθως αυτά τα σκευάσματα ανεβάζουν στο θεο τα φωσφορικά και ως αποτέλεσμα βρίσκει η άγη φαί και ξαναεμφανίζεται...Έχω δοκιμάσει παρόμοιο και μου ανέβασε τα φωσφορικά

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 3 ωρες χρήσης τύρφης 150 γρ σε βαρέλι 18 λτ τα αποτελέσματα είναι τα εξής

ph = 6,7

kh = 2

Το νερό της βρύσης έχει

ph = 7,3

kh = 5

To ph είχε μεταβολή 0,6 αλλά σε θερμοκρασία 10οC γιατί το δοχείο το έχω στο μπαλκόνι. Απο τα buffer σε θερμοκρασία 10oC έχουμε διόρθωση 0,7. Άρα η μεταβολή παραμένει σταθερή 0,6 αλλά απο 8 σε 7,4...Αν όλα έχουν γίνει καλά. βλέπω εντυπωσιακή μεταβολή.

Τι λέτε????? Μια χαρα φαίνεται

Αύριο λογικά θα έχει πέσει ακόμη περισσότερο.

Πόσο θες να το φτάσεις το pH?

Για να βρεις λύση στο πρόβλημα παρε το ph down της API και το πολύ σε μια μέρα θα εχει πέσει

Προσωπικά δεν θα πρότεινα να γεμίζουμε το ενυδρείο μας με χημικά σκευάσματα.

Η χρήση της τύρφης έχει και άλλα καλά για το νερό (χουμικά οξέα, τανίνες). :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν θα πρέπει να έχω τύρφη και στο ενυδρείο για να κρατάει το ph στο 6.5-6.7 για να μην ανέβει. Δηλαδή να κάνω τις αλλαγές απο το βαρέλι που θα έχει ph 6,5-6,7 και να βάζω και λίγη τύρφη στο ενυδρείο για να κρατάει το ph.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις τακτικες αλλαγες,πχ καθε βδομαδα και δεν εχεις και κατι ασβαστολυθικο μεσα δεν θα προλαβαινει να σου ανεβαινει το ph πολυ..τελικα με το βαρελακι και το φιλτρακι νομιζω οτι εκανες δουλεια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις τακτικες αλλαγες,πχ καθε βδομαδα και δεν εχεις και κατι ασβαστολυθικο μεσα δεν θα προλαβαινει να σου ανεβαινει το ph πολυ..τελικα με το βαρελακι και το φιλτρακι νομιζω οτι εκανες δουλεια ετσι?

Δεν ξέρω ακόμα...Χτες μαζί με το βαρελάκι έβαλα 200γρ νέα τύρφη και στο φιλτρο του ενυδρείου. Στις 3 ώρες είχε κατέβει το ph στο 6.3. Αμέσως έβγαλα τη τύρφη για να δω τι θα γίνει. σε 4 ώρες είχε ανέβει στο 6,6 και έβαλα 80 γρ τύρφη και σήμερα το πρωί είναι 6,7. Δηλαδή

13.30-->ph 7

13.30--> +200 gr τυρφη

16.30--> ph 6,3

16.30--> - 200 γρ τύρφη

20.00-->ph 6,6

20.00-->+80 gr τύρφη

13.00 --> ph 6,7

Δεν έχω τίποτα το ασβεστολιθικο. Το μόνο που μένει να δώ είναι αν το χαλικι που έχω είναι ασβεστολιθικο....είναι της dennerle

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...