Jump to content

Διαφορές χημικών τιμών σε 2 ενυδρεία


kotsel

Recommended Posts

Χαίρετε! Έχω στην κατοχή μου 2 ενυδρεία. Το ένα (και πιο πρόσφατο) στρώθηκε με το μισό σφουγγάρι από το 1ο. Έχουν τελείως διαφορετικές τιμές (kH, GH, pH) αν και γίνονται ταυτόχρονα οι αλλαγές νερού και χρησιμοποιείται το ίδιο νερό (βρύσης). Στο 2ο ενυδρείο οι τιμές είναι: pH 7.2, GH>21, kH 6, και στο 1ο είναι: pH 6, GH>14, kH 3. Πού οφείλονται αυτές οι διαφορές??

Άλλη μια ερώτηση: Το GH πώς να το ρίξω χωρίς να υπάρξει μεταβολή των pH & kH???

thnx!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια φαινομενα παρατηρωκαι εγω στα δικα μου ενυδρεια.Ισως χωρις να ειμαι σιγουρος να παιζει ρολο και η χωριτικοτητα των ενυδρειων καθως και οτι το νερο της βρυσης να μην εχει σταθερες τιμες.οσο για το gh κοιταξε την χημεια γλυκου νερου του φορουμ να δεις τι μπορεις να κανεις.μηπως στο ενα ενυδρειο εχεις πετρωματα και στο αλλο οχι?Παντως το gh μου φαινεται ανεβασμενο

Link to comment
Share on other sites

Κάποια διαφορά στο pH οφείλεται σίγουρα στη διαφορά ανθρακικής σκληρότητας...

Όσο για την μείωση του GH ρίξε μια ματιά ΕΔΩ :D

Link to comment
Share on other sites

Το παράδοξο είναι πως στο ενυδρείο με το χαμηλό pH έχω πέτρωμα και στο άλλο έχω 1 ρίζα μοπανι που υποτίθεται πως μαλακώνει το νερό.....

???????????????????????????

Φίλε Γιάννη Α/Ο σεν έχω και δεν προκειται να πάρω-φτιάξω λόγω κόστους και απειρίας, σκευάσματα καλό θα είναι να αποφεύγονται, οπότε το μόνο που μένει είναι τύρφη αλλά θα αλλάξει και το pH. Κάποια πρόταση για μεταβολή προς τα κάτω ΜΟΝΟ του GH???

Link to comment
Share on other sites

Ρυτίνες, όπως API water softner pillow. Στηρίζεται στην θεωρία ανταλλαγής ιόντων και είναι ακίνδυνο για τα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kotsel τότε ο μόνος τρόπος είναι αγορά απιονισμένου νερού ώστε να πέσει το GH με ταυτόχρονη προσθήκη μαγειρικής σόδας ώστε να ανέβει το KH και να μην έχεις απότομες μεταβολές του pH. Θα συμφωνήσω πάντως και εγώ ότι οι διαφορές στις τιμές οφείλεται σε κάποιο ασβεστολιθικό πέτρωμα που υπάρχει στο ενυδρείο ή εκτός αν το καλοκαίρι, με την εξάτμιση, συμπλήρωνες νερό βρύσης! :D

Link to comment
Share on other sites

εκτός αν το καλοκαίρι, με την εξάτμιση, συμπλήρωνες νερό βρύσης! :D

Κάτι μου λέει αυτο.......... :thumbup: Απιονισμένο έπρεπε ε??? Το πάθημα...

ο μόνος τρόπος είναι αγορά απιονισμένου νερού ώστε να πέσει το GH με ταυτόχρονη προσθήκη μαγειρικής σόδας ώστε να ανέβει το KH και να μην έχεις απότομες μεταβολές του pH.

Σε τι τιμή πρέπει να έρθει το kH?

Φίλε Γιάννη ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω και θα ξαναποστάρω να δούμε τα αποτελέσματά του. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είδες που το βρήκαμε? :D Όταν έχεις εξάτμιση νερού φεύγει μόνο το νερό και όχι τα άλατα. Έτσι, με την προσθήκη νερού της βρύσης έχεις τα άλατα που υπάρχουν αρχικά και προσθέτεις και καινούργια! :thumbup: Άρα το GH στα ύψη....

Το ΚΗ γύρω στο 6 είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Thnx for everything!!! Δεν περίμενα ότι 1 ώρα μετά το ποστ θα βρίσκαμε και τη λύση.... Μπράβο μας! Εξελισσόμεθα! :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Έχω στην κατοχή μου 2 ενυδρεία. Το ένα (και πιο πρόσφατο) στρώθηκε με το μισό σφουγγάρι από το 1ο. Έχουν τελείως διαφορετικές τιμές (kH, GH, pH) αν και γίνονται ταυτόχρονα οι αλλαγές νερού και χρησιμοποιείται το ίδιο νερό (βρύσης). Στο 2ο ενυδρείο οι τιμές είναι: pH 7.2, GH>21, kH 6, και στο 1ο είναι: pH 6, GH>14, kH 3. Πού οφείλονται αυτές οι διαφορές??

Άλλη μια ερώτηση: Το GH πώς να το ρίξω χωρίς να υπάρξει μεταβολή των pH & kH???

thnx!! :D

Σίγουρα ένας λόγος που διαφοροποιεί τις τιμές στις παραμέτρους του νερού του ενυδρείου σου είναι το υπόστρωμα (χαλίκι).Στην περίπτωση που είναι διαφορετικό από το άλλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς το ίδιο χαλίκι. Το υπόστρωμα για τα φυτά μόνο είναι διαφορετικό αλλά δε νομίζω να παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...