Jump to content

καθαρισμος


xlomoc

Recommended Posts

πεδια αυτο το θεμα το ανοιξα για να ρωτισω τα εξης : οταν πρεπει να κανω ολικο καθαρισμο ενυδρειου ενοωντας να καθαρισω οτι εχει μεσα απο τιν αρχι ενα προς ενα ---> πια θα πρεπει να ειναι ι διαδικασια ? η σειρα?

Link to comment
Share on other sites

πεδια αυτο το θεμα το ανοιξα για να ρωτισω τα εξης : οταν πρεπει να κανω ολικο καθαρισμο ενυδρειου ενοωντας να καθαρισω οτι εχει μεσα απο τιν αρχι ενα προς ενα ---> πια θα πρεπει να ειναι ι διαδικασια ? η σειρα?

Αυτό δεν πρέπει να γίνεται ποτέ!

Με αυτόν τον τρόπο, καταστρέφεις τη βιολογία του ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπαι και ο psarouklas καλητερα να μην τον κανεις αυτο γιατι η βιολογια δεν ειναι μονο στο φιλτρο αλλα παντου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ ... αλλα πως πρεπει να γινετε ενας καλος καθαρισμος δηλαδη? με πια σειρα ? εχω πραματα μεσα... ασ πουμε το χαλικι πςω θα το καθαρισω?.

Link to comment
Share on other sites

θες να πεις να καθαρίσεις τον βυθό?αυτό μπορεί να γίνει με μία σκούπα βυθού.....Ποιος ο λόγος να καθαρίσεις τα άλλα? :thumbup: Έχεις άλγη και θες να καθαρίσεις ότι έχεις μέσα γιατί μπορείς να την αντιμετωπίσεις με άλλους τρόπους ?Αλλά γενικά δεν καθαρίζεις το ενυδρείο γιατί όπως σου είπαν πιο πάνω καταστρέφεται η βιολογία του ενυδρείου που βρίσκατε παντού από το χαλίκι-άμμος στον βυθό μέχρι τα τζάμια και το φίλτρο

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω αλγι ... αλλα το προβλιμα μου δεν είναι αυτο ... το προβλιμα μου είναι κυριως ο βυθος ( μενω θεσσαλονικι αν ξερει κανεις απο που μπορω να παρω μια τετια σκουπα (οικονομικα ας μου πει) )

Link to comment
Share on other sites

Για το χαλίκι υπάρχουν ειδικές σκούπες που το ρουφάνε και ετσι ανακατεύεται και καθαρίζεται. Τα άλλα που έχεις στο ενυδρείο(πέτρες, ξύλα κλπ) δεν χρειάζονται καθάρισμα. Τα φυτά χρειάζονται που και που κλάδεμα και επίσης καθάρισμα χρειάζεται και το φίλτρο με νερό από το ενυδρείο. Προσοχή! ΟΧΙ από την βρύση γιατί το χλώριο θα καταστρέψει την βιολογία του φίλτρου. Αυτό είναι ένα καλό καθάρισμα του ενυδρείου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αδερφε.. ενοιτε πως το φιλτρο το καθαριζω με νερο ενυδρειου εξαλου βολευει κιολας σε καθε αλλαγι νερου ασ πουμε ! αν καπιος ξερει που μπορω να βρω μια τετια σκουπα ας μου πει μενω θεσσαλονικι

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω αλγι ... αλλα το προβλιμα μου δεν είναι αυτο ... το προβλιμα μου είναι κυριως ο βυθος ( μενω θεσσαλονικι αν ξερει κανεις απο που μπορω να παρω μια τετια σκουπα (οικονομικα ας μου πει) )

Όσο για την άλγη μπορείς να τρίψεις απο τις πέτρες και τα ξύλα με ένα σφουγγάρι την άλγη και να τα ξεπλύνεις πάλι με νερό του ενυδρείου.. Αν είναι τριχοειδής άλγη τότε θα πρέπει να μείνουν έξω τα ξύλα και οι πέτρες στον ήλιο και να ξεραθούν και ύστερα πολύ εύκολα μπορείς να τα τρίψεις και να φύγουν..

Link to comment
Share on other sites

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...taubsauger.html

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...ndreiniger.html

να 2 σκούπες οικονομικές(δεν κάνουν το ίδιο πράγμα) απλά πρέπει να τις συνδέσεις με μία αεραντλία. Βέβαια υπάρχουν και από άλλες εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αδερφε.. ενοιτε πως το φιλτρο το καθαριζω με νερο ενυδρειου εξαλου βολευει κιολας σε καθε αλλαγι νερου ασ πουμε ! αν καπιος ξερει που μπορω να βρω μια τετια σκουπα ας μου πει μενω θεσσαλονικι

To φίλτρο δεν χρειάζεται να το καθαρίζεις τόσο συχνά. Όταν βλέπεις την ροή να μειώνεται αισθητά, ξεπλένεις μέρος του βιολογικού υλικού με νερό από το ενυδρείο και το ξαναβάζεις στην θέση του.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλα φιλε καρροτ αν ξερεις απο σκουπες και σχετικα στειλε μου μια σελιδα με μια σκουπα ι οπια να ειναι μοναχα για καθαρισμο χαλικιου thx

Link to comment
Share on other sites

άμα διαβάσεις το πρώτο link που σου έστειλα κάνει αυτό που θες

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι από Θεσσαλονίκη και άρα δεν ξέρω που θα μπορούσες να την βρεις.Φαντάζομαι σε κάποιο εξειδικευμένο μαγαζί πάνω στα ενυδριακά θα την έχει. Όσο για τις διαφορές τις γράφει στα 2 link

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω ψιλε .... θα ιθελα αν καπιος μενει θεσσαλονικι και γνωριζει που θα βρω τα συγκεκριμενα προιοντα να με ενημερωσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...