Jump to content

γεννα


Recommended Posts

για σας παιδια......εχω σε ενυδρειο 100 λιτρα 2 χυρες 2 ροζ μπαρμπεις καπvως ετσι ειναι μικρα...και 3 ζευγαρια ξυφομαχους σε 3 διαφορετικα χρωμματα πριν2 εβδομαδες γενισε η πορτοκαλι ξυφοφορος και τωρα εναι παλυ εγγυος οπως ειναι και η πρασινη ξυφοφορος τα μικρα ειναι σε γεννιστρα ακομα....τωρα τι να κανω να παρω αλλες 2 γεννιστρες???μπορω να βαλω και τα 2 σε μια???αλλα αμα γενισει πρωτα η μια και η αλλη αργησει???η γενιστρα ειναι πανω πανω με βεντουζα και μεχρι να γενισει ειχε ενα χωρισμα για να πεσουν τα μικρα μωλις γενισε εβγαλα την ξιφοφορο και εβγαλα το χωρισμα..

Έγινε επεξεργασία - τονια
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια......εχω σε ενυδρειο 100 λιτρα 2 χυρες 2 ροζ μπαρμπεις καπvως ετσι ειναι μικρα...και 3 ζευγαρια ξυφομαχους σε 3 διαφορετικα χρωμματα πριν2 εβδομαδες γενισε η πορτοκαλι ξυφοφορος και τωρα εναι παλυ εγγυος οπως ειναι και η πρασινη ξυφοφορος τα μικρα ειναι σε γεννιστρα ακομα....τωρα τι να κανω να παρω αλλες 2 γεννιστρες???μπορω να βαλω και τα 2 σε μια???αλλα αμα γενισει πρωτα η μια και η αλλη αργησει???η γενιστρα ειναι πανω πανω με βεντουζα και μεχρι να γενισει ειχε ενα χωρισμα για να πεσουν τα μικρα μωλις γενισε εβγαλα την ξιφοφορο και εβγαλα το χωρισμα..

Kαλά γεννητούρια να έχεις δυστηχώς δεν μπορω να σου πω κάτι πανω στην γέννα γιατι ακόμα δεν εχω δεί στο ενυδρείο μου....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Οι περισσότεροι λένε πως καλύτερα είναι να αφηνει κανεις τα θηλυκά να γεννουν στο ενυδρείο και οχι σε καποια γεννήτρα...και όσα ζήσουν!

τώρα βέβαια δύσκολο να επιζήσει μωρό σε κυρίως ενυδρείο με τόσα πολλά ενήλικα...οπότε τα ξεχωριζεις.

Όμως η γεννήτρα σου είναι πολύ μικρή για τόσα ψαράκια. δεν έχεις καπου αλλου να τα βάλεις; σε κάποιο εφεδρικό ενυδρειο ή έστω σαν εσχατη λυση σε καποιο μεγάλο δοχειο-μπωλ-λεκανη ή κατι αλλο με περισσοτερα λιτρα;

τα ψαράκια που θα γεννηθουν τωρα βαλτα με τα άλλα που ήδη έχουν γεννηθεί. δεν θα τα φανε είναι πολύ μωρα...απλα βγαλτα όλα απο τη γεννητρα και βαλτα καπου με περισσότερα λίτρα νερου..φυσικα φρόντισε όπου κι αν τα βαλεις για θερμοστάτη και φίλτρανση ή συχνές αλλαγες καλύτερα μην στα ρουφίξει το φίλτρο....

έτσι κι αλλιώς πρέπει να βρεις μια λύση όπωσδήποτε και να αγορασεις ενα αλλο ενυδρειο για τις πολλες γεννες που θα εχεις αν θελεις να κρατας τα μωρα..οι γεννητρες δε σε σωζουν όσες κι αν παρεις..ασε που τα μωρα εκει δε θα σου μεγαλώνουν γρήγορα..μικρός χώρος-μικρή και αργή αναπτυξη...αν τελικα καταφερουν να επιβιωσουν..

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην επιβιωσουν???????απλα για να παρω και αλλο ενυδρειο φιλτρα κτλ.θελει λεφτα που δεν τα εχω......οποτε κατι οικονομικο?????????????????

Link to comment
Share on other sites

ναι! καλυτερα χωρις φυλτρο με συχνες αλλαγες νερου... :thumbup:

εχω χασει πολλα μωρακια ετσι...δεν τα ρουφηξε το φυλτρο επειδη ειχα βαλει τουλι, αλλα παγιδευτηκαν πισω απο τις βεντουζες γτ ηταν περιεργα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...