Jump to content

ξυλο για ενυδρειο


johnb

Recommended Posts

εχω αυτο το ωραιο κλαδι..ειναι Λαδανια..επειδη ασχολουμαι και με τα μπονσαι αυτο δεν τα καταφερε και επειδη ειχε τελειο και σγουρο κορμο το κρατησα...ειναι ενα χρονο ετσι οποτε εχει ξεραθει εντελως.....λοιπον η ερωτηση μου ειναι και ας απαντησουν παρακαλω αυτοι που γνωριζουν....μπορω να το βρασω καλα και να το βαλω στο 200αρι ενυδρειο μου....η θα ειναι επικυνδυνο για τα ψαρια??ειναι εντελως ξεραμενο ουτε χυμους ουτε τιποτα...επισης το εξυσα καλα για να φυγουν οι φλουδες....μπορω να το βαλω στο ενυδρειο?

post-12493-1297180342_thumb.jpg

post-12493-1297180410_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο το ωραιο κλαδι..ειναι Λαδανια..επειδη ασχολουμαι και με τα μπονσαι αυτο δεν τα καταφερε και επειδη ειχε τελειο και σγουρο κορμο το κρατησα...ειναι ενα χρονο ετσι οποτε εχει ξεραθει εντελως.....λοιπον η ερωτηση μου ειναι και ας απαντησουν παρακαλω αυτοι που γνωριζουν....μπορω να το βρασω καλα και να το βαλω στο 200αρι ενυδρειο μου....η θα ειναι επικυνδυνο για τα ψαρια??ειναι εντελως ξεραμενο ουτε χυμους ουτε τιποτα...επισης το εξυσα καλα για να φυγουν οι φλουδες....μπορω να το βαλω στο ενυδρειο?

Η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις ειναι η εξης.

Περιπου μια βδομαδα σε νερο με καθαρι χλωρινη και μετα αλλες 1-2 βδομαδες σε νερο με μπολικο αντιχλωριο με καθημερινες αλλαγες νερου.

Εχει συζητηθει πολλες φορες αυτο το θεμα με τα ξυλα και εχει αποδιχτει οτι τις περισσοτερες φορες δεν εχουν δημιουργισει προβλημα αλλα απο οτι εχω καταλαβει οι πιο εμειροι δεν το πολιεμπιστευονται.

Εξαλου οπως λενε για να φτειαξεις ενα ενυδρειο δινεις πολλα λεφτα το να παρεις ενα καινουργιο ξυλο δεν ειναι τιποτα μπροστα στα λεφτα που δινεις για το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ξέπλυμα με καυτό νερό, πολλά μουλιάσματα και αλλαγές νερού μέσα σε έναν κουβά.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι πιστευω...αν βρασει με καυτο νερο....και στην συνεχεια να αλλαζεται το νερο οσο θα καθεται δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα......εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με κανα ξυλο???να του ψοφησουν τα ψαρια η να εχει απωλειες???

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι πιστευω...αν βρασει με καυτο νερο....και στην συνεχεια να αλλαζεται το νερο οσο θα καθεται δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα......εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με κανα ξυλο???να του ψοφησουν τα ψαρια η να εχει απωλειες???

Εγώ το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με τα ξύλα ήταν ότι τους πήρε κανά εικοσαήμερο να βυθιστούν τελείως.!Τα ψάρια πάντως τα λάτρεψαν! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με τα ξύλα ήταν ότι τους πήρε κανά εικοσαήμερο να βυθιστούν τελείως.!Τα ψάρια πάντως τα λάτρεψαν! :thumbup:

τα ξυλα ηταν αγορασμενα η δικα σου??

επισης τι επεξεργασια τα εκανες???

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τα βράζω 2-3 ώρες με αλλαγή νερού κάθε 45 λεπτά. Έτσι φεύγει το πολύ χρώμα και οτιδήποτε που μπορεί να είναι επιβλαβές για το ενυδρείο. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Γρήγορη και εγγυημένη λύση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τα βράζω 2-3 ώρες με αλλαγή νερού κάθε 45 λεπτά. Έτσι φεύγει το πολύ χρώμα και οτιδήποτε που μπορεί να είναι επιβλαβές για το ενυδρείο. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Γρήγορη και εγγυημένη λύση. :thumbup:

θες να πεις οτι οταν κανεις αλλαγη νερου τα βγαζεις απο το ενυδρειο τα βραζεις και τα ξαναβαζεις στο ενυδρειο?χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια καθε τοσο?δεν επαρκει μια φορα?

Link to comment
Share on other sites

εγω το αγορασα απο ενυδρειακο καταστημα τα εβρασα περιπου 1 ωρα και αλλαζα κανα δυο φορες το νερο για να βγαλει το πολυ το χρωμα.

βεβαια και στο ενυδρειο εβγαλε χρωμα αλλα εμενα μου αρεσει.τωρα επειδη θελει κανα 20ημερο για να βουλιαξει μπορεις να βαλεις μια μικρη βεντουζιτσα σε ενα κλαρι να την κολησεις στο τζαμι του ενυδρειου για να μην επιπλεει.

Link to comment
Share on other sites

θες να πεις οτι οταν κανεις αλλαγη νερου τα βγαζεις απο το ενυδρειο τα βραζεις και τα ξαναβαζεις στο ενυδρειο?χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια καθε τοσο?δεν επαρκει μια φορα?

Όταν το πρωτοβάλεις. Μετά δεν ξαναχρειάζεται. :thumbup:

Όταν λέω αλλαγή νερού εννοώ ότι αλλάζω το νερό βρασίματος κάθε 45 λεπτά για να πετάω το χρώμα που βγάζει. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

τα ξυλα ηταν αγορασμενα η δικα σου??

επισης τι επεξεργασια τα εκανες???

Το ένα ήταν μια μεγάλη Mongrove ρίζα της jbl βράσιμο και μούλιασμα για 2 μέρες πήρε κανά 20ημερο να κάτσει κάτω καλά!Τα γατόψαρα και οι παπαγάλοι το λατρεύουν.Το άλλο είναι red moor wood ιη ίδια διαδικασία περίπου 2 βδομάδες για να κάτσει καλά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο πλυσιμο με ζεστο νερο και μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ παιδια ολους...το ξυλο το εβρασα πολυ καλα και μετα πλυθηκε καλα...εχει μπει στο ενυδρειο και ειναι τελειο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - johnb
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...