Jump to content

Ποδήλατο!


Recommended Posts

Το ποδήλατο είναι ένα πολύ χρήσιμο μέσο μετακίνησης εντός της πολύς και όχι μόνο..

Επειδή λοιπόν δεν ξέρω πολλά πράγματα για αυτό ( έχω να κάνω ποδήλατο καμιά 10ρια χρονιά :thumbup: ) είπα να ανοίξω αυτό το θέμα να ενημερωθώ εγώ και όποιος άλλος θέλει :thumbup:

Ιδού οι ερωτήσεις μου:

Τι ποδήλατο χρειάζομαι στην πόλη;

Δισκόφρενα ή οχι;

Αναρτήσεις;

Που μπορώ να το προμηθευτώ;

Καλές μάρκες με σύγκριση την τιμή;

Αυτά για αρχή :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ποδήλατο είναι ένα πολύ χρήσιμο μέσο μετακίνησης εντός της πολύς και όχι μόνο..

Επειδή λοιπόν δεν ξέρω πολλά πράγματα για αυτό ( έχω να κάνω ποδήλατο καμιά 10ρια χρονιά :thumbup: ) είπα να ανοίξω αυτό το θέμα να ενημερωθώ εγώ και όποιος άλλος θέλει :thumbup:

Ιδού οι ερωτήσεις μου:

Τι ποδήλατο χρειάζομαι στην πόλη;

Δισκόφρενα ή οχι;

Αναρτήσεις;

Που μπορώ να το προμηθευτώ;

Καλές μάρκες με σύγκριση την τιμή;

Αυτά για αρχή :buttrock:

Καλησπερα φιλε μου.

Εγω που κανω πολλα χρονια ποδηλατο εχω καταλαβει οτι τα IDEAL ειναι οτι πρεπει για την πολη.

Τωρα για τα φρενα τα δισκοφρενα μου φενετε οτι δεν χρειαζεται αν το θελεις μονο για την πολη.

Οσο για τις αναρτησεις για την καλητερη ανεση θα ελεγα ναι και να κοιταξεις να παρεις μια καλη σελα με επενδηση γιατι μετα απο καποια ωρα αρχιζει να γινετε λιγο κουραστικη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Εγω που κανω πολλα χρονια ποδηλατο εχω καταλαβει οτι τα IDEAL ειναι οτι πρεπει για την πολη.

Τωρα για τα φρενα τα δισκοφρενα μου φενετε οτι δεν χρειαζεται αν το θελεις μονο για την πολη.

Οσο για τις αναρτησεις για την καλητερη ανεση θα ελεγα ναι και να κοιταξεις να παρεις μια καλη σελα με επενδηση γιατι μετα απο καποια ωρα αρχιζει να γινετε λιγο κουραστικη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου :thumbup:

Αυτό για την σέλα δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια...

P.S. Ένας Mod να διορθώσει τον τίτλο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

++ στο IDEAL

διάλεξε και μια καλή σειρά περιφερειακών , λεπτά λάστιχα για να ρολάρει εύκολα , όχι δισκόφρενα στη πόλη , αν θέλεις να ρήξεις χρήμα πάρε υδραυλικά κλασσικού τύπου magura

καλές επιτυχία !

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνεις ένα παπί να κάνουμε και σούζες; :thumbup:

Παλαιότερα είχα (και έχω ακόμη σε επαρχία) ένα Mountain GT. Πολύ ελαφρύ,οι ταχύτητες έμπαιναν ξυράφι και άριστα φρένα.Ψηφίζω μπροστινή ανάρτηση γιατί σώζει ζάντες και είναι πιο άνετη όταν ανεβαίνεις πεζοδρόμιο.

Πίσω ανάρτηση ούτε με σφαίρες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνεις ένα παπί να κάνουμε και σούζες; :thumbup:

Παλαιότερα είχα (και έχω ακόμη σε επαρχία) ένα Mountain GT. Πολύ ελαφρύ,οι ταχύτητες έμπαιναν ξυράφι και άριστα φρένα.Ψηφίζω μπροστινή ανάρτηση γιατί σώζει ζάντες και είναι πιο άνετη όταν ανεβαίνεις πεζοδρόμιο.

Πίσω ανάρτηση ούτε με σφαίρες...

O FotisGT τι θα έπαιρνε? :buttrock:

Γιατί όχι ανάρτηση πίσω; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανέβει σε άμαξα με σούστες; :thumbup:

Είναι κουραστική.Για καταβάσεις την ψηφίζω,για πόλη με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Και γω σαν παλιός ποδηλάτης με την ταπεινότατη άποψη μου θα σου πρότεινα να πάρεις ενα ΚΤΜ

Θα σου πρότεινα απαραίτητα δισκόφρενα και μπροστινή ανάρτηση.

Ενα σημείο που θα έδινα περισσότερο προσοχή είναι στις διαστάσεις δηλαδή στη γεωμετρία

Μπορεί ένα συγκεκριμένο ποδήλατο να υπάρχει από τον κατασκευαστή και σε 5 διαφορετικές διαστάσεις και χρώματα.

http://www.ktm-bikes.at/files/Geometry.pdf

Ποδήλατα έχει για όλα τα βαλάντια.

Πολλές φορές παίζει και το "Ερωτας με την πρώτη ματιά"

Για μένα ο σκοπός του ποδηλάτου είναι να μπορεί να γίνει "τρόπος ζωής".

Φυσικά υπάρχουν και οι εναλλακτικές που ονομάζονται "e-bikes"

Η διαφορά ενός ποδηλάτου με ενα ηλεκτρικό ειναι......δες το βίντεο

ΥΓ.

http://www.ktm-bikes.at/

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ebike αλλά ακριβό :thumbup:

Έχει για όλα τα βαλάντια

:thumbup:

Πάντως ότι και να πάρεις φρόντισε να το ερωτευτείς

Εγώ έχω αυτό και είμαι στην φάση της μετατροπής σε e-bike

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Έχει για όλα τα βαλάντια

:thumbup:

Πάντως ότι και να πάρεις φρόντισε να το ερωτευτείς

Εγώ έχω αυτό και είμαι στην φάση της μετατροπής σε e-bike

να βρεθουμε καμμια μερα παραλια ρε γιαννη.πηγαινω τακτικα μετα της γυναικος μου.ενας απο τους τροπους ασκησης που πλεον κανω για να χασω κιλα λογω ζαχαρου..... :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

άμα το θες για μόνο μέσα στην πόλη...δεν θα πήγαινα για mountain με 26άρες ρόδες θα πήγαινα στις πιο μεγάλες ή στα σπαστά (είναι μόδα και γι'αυτό μου την βαράνε στα νεύρα άσε που δεν μου αρέσουν όσο βολικά και αν είναι).

Μπροστά ανάρτηση οπωσδήποτε ενώ πίσω με τπτ η πίσω είναι για όσους κάνουν καταβάσεις σε βουνά για να μην σπάσει το ποδήλατο αλλά και ο αναβάτης

Δισκόφρενα οι γνώμες διαφέρουν άλλοι λένε ναι άλλοι όχι μιας και βαραίνουν το ποδήλατο και το πιο σημαντικό είναι το βάρος ειδικά για μία πόλη σαν την Αθήνα με ανηφόρες κατηφόρες.εγώ λέω μάλλον υπερβολή για μέσα στην πόλη.Τα μηχανικά δισκόφρενα τζάμπα λεφτά κατά τη γνώμη μου δεν είδα διαφορές με τα v-brakes.Άμα είναι να πας για δισκόφρενα βάλε υδραυλικά(άλλη αίσθηση η νύχτα με την μέρα) αλλά να υπολογίζεις ένα κόστος από 500 ευρό και πάνω

Καλά και σχετικά οικονομικά ποδήλατα με αυτά που έχουν πάνω είναι τα ideal και τα mongoose.με την πρώτη εδώ στην Ελλάδα να έχει πιο πολλά να επιλέξεις μιας και μιλάμε για ελληνική εταιρία με ξένα συστήματα.Άμα θες να διαθέσεις λίγα λεφτά πιο πάνω αλλά θα πάρεις κάτι πιο ποιοτικό τα έπαιρνα SCOTT ASPECT, GT,KTM,CUBE,LAPIERRE

όταν λέω ποδήλατο με πιο μεγάλες ρόδες αναφέρομαι σε αυτά που θα δεις κάτω .Μοιάζουν με mountain αλλά δεν είναι mountain είναι κάτι ενδιάμεσο με mountain τα κλασικά trecking ποδήλατα

http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR

http://www.gtbicycles.com/bikes/urban/sport

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε επειδη τωρα μηλαμε στον αερα .

πες μας ποσα θελεις να ξοδεψεις για να ξερουμε πανω κατω.!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε επειδη τωρα μηλαμε στον αερα .

πες μας ποσα θελεις να ξοδεψεις για να ξερουμε πανω κατω.!!

Όχι πάνω από 400ε (και πολλά λέω γιατί είμαι φοιτητής) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σε ένα μαγαζί είδα στα 390 το παλιό μοντέλο που είναι αυτό και είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του αλλά δεν ξέρω άμα το προλάβεις και του είχε μείνει ένα μόνο ποδήλατο και αυτό medium http://www.mongoose.com/grc/eng/mtn/Produc...YASP-Tyax-Sport

το νέο μοντέλο το βρήκα στα 420 http://www.mongoose.com/grc/eng/mtn/Produc...SPL1-Tyax-Sport

αλλά μιλάμε για καθαρόαιμα mountain.....σου ξανατονίζω άμα το θες για μέσα στην πόλη μόνο θα πας στα ποδήλατα που σου έδειξα πιο πάνω

επίσης πες μου το ύψος για να σου πω για τι ποδήλατο θα πάρεις σε μέγεθος.Υπάρχουν ποδήλατα medium,large.xl.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Για κανονικο ποδηλατο με 400 ευρω παιρνεις ενα παρα πολυ καλο ποδηλατο και σου μενουν και λεφτα.

Οπως σου ειπα πριν εγω προτειμω τα ideal οντως πισω να μην εχει αναρτησεις γιατι ειδικα στις ανηφορες θα σε κουραζει κιολλας και την μονη τροποποιηση που θα κανεις ειναι τις σελας αυτα απο εμενα.

Τωρα για ηλεκτρικα ποδηλατα και τετοια δεν ξερω καθολου.!

Link to comment
Share on other sites

Μου το κλείσατε το σπίτι...

Πάει, είχε δίκιο ο Lasal που είπε για έρωτα...

Το βρήκα :thumbup:

Life-One_He-51_black_Sticker_white-orange.jpg

http://www.tsirikosbikes.gr/ktm-life-one-13.html

Και το Ideal megisto μου άρεσε αρκετά!

http://www.tsirikosbikes.gr/ideal-megisto-01.html

Link to comment
Share on other sites

επίσης κάτι πολύ σημαντικό τα ποδήλατα που σου είπα που δεν είναι mountain αλλά μοιάζουν με αυτά έχουν άλλο ένα μεγάλο πλεονέκτημα συνήθως ο σκελετός είναι πιο ελαφρύς μιας και είναι κατασκευασμένα από πιο ελαφριά κράματα επίσης δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις λάστιχα.Άμα πάρεις mountain είναι 100% ότι θα πρέπει να αλλάξεις λάστιχα μιας και της μάνας του δεν κάνουν για μέσα στην πόλη

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω για την δουλειά που το θες είναι το ιδανικό της ktm και είναι από αυτά που σου είπα με τις μεγάλες ρόδες....αξίζει να δώσεις 29 παραπάνω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μου το κλείσατε το σπίτι...

Πάει, είχε δίκιο ο Lasal που είπε για έρωτα...

Το βρήκα :thumbup:

Life-One_He-51_black_Sticker_white-orange.jpg

http://www.tsirikosbikes.gr/ktm-life-one-13.html

Και το Ideal megisto μου άρεσε αρκετά!

http://www.tsirikosbikes.gr/ideal-megisto-01.html

Πολυ ωραιο το ποδηλατο οντως..!!

Link to comment
Share on other sites

άμα δεις ποδήλατα με δισκόφρενα είναι κατά 1 κιλό πιο βαριά μπορεί να μην σου φαίνεται τπτ αλλά είναι μεγάλη διαφορά :thumbup:για μένα μην το ψάχνεις βουρ στο ΚΤΜ εκτός άμα το βρεις κάπου πιο φτηνά αν και δεν το πιστεύω ελάχιστη διαφορά έχουν μεταξύ τους τα μαγαζιά ειδικά άμα τα δώσεις όλα τα λεφτά μαζεμένα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

άμα δεις ποδήλατα με δισκόφρενα είναι κατά 1 κιλό πιο βαριά μπορεί να μην σου φαίνεται τπτ αλλά είναι μεγάλη διαφορά :thumbup:για μένα μην το ψάχνεις βουρ στο ΚΤΜ εκτός άμα το βρεις κάπου πιο φτηνά αν και δεν το πιστεύω ελάχιστη διαφορά έχουν μεταξύ τους τα μαγαζιά ειδικά άμα τα δώσεις όλα τα λεφτά μαζεμένα

Όχι τα δισκόφρενα τα απέρριψα, γιατί δεν μου χρειάζονται..

Αργότερα αν όλα πάνε καλά θα κάνουμε μια αναβάθμιση σε υδραυλικά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρηματα διαθετεις? ..κανω συνεχια ποδηλατο ..μεσα στην Χαλκιδα κλυφορω μονο με αυτο ...εξαρταται απο την χρηση που το θες; πχ το θες απλα για μετακινηση; ...θα κανεις διαδρομες με αυτο;(πχ 100 -200 km) ..δεν εχω διαβασει τι γραψαν ποιο πανω οι φιλοι ...για μενα μην παρεις δισκοφρενα γιατι ανεβαζουν την τιμη ..να παρεις ενα ποδηλατο με μπροστα αναρτηση και να κοιταξεις να ειναι σκετικα ελαφρι ...τωρα εμενα μου αραισουν τα maoyntainbike ..γιατι απλα πανε παντου ..και μεσα στην πολη καβαλας πεζοδρομια κλπ αλλα και εξω αν πας σε χωματινο δρομο εισαι μια χαρα ...πηγαινε κανε ερευνα αγορας μονο σου σε διαφορα καταστηματα δες τι σου αραισει ..κοιτα και στο ιντερνετ να σικγρινεις τους τυπους μοντελων και ψωνισε! :buttrock: ..ειναι απλο ..μετα δεν θα ξεκολας! :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα δισκόφρενα τα απέρριψα, γιατί δεν μου χρειάζονται..

Αργότερα αν όλα πάνε καλά θα κάνουμε μια αναβάθμιση σε υδραυλικά :thumbup:

αυτό πρόσεξε το δεν παίρνουν όλα τα ποδήλατα μου φαίνεται δισκόφρενα

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα δισκόφρενα τα απέρριψα, γιατί δεν μου χρειάζονται..

Αργότερα αν όλα πάνε καλά θα κάνουμε μια αναβάθμιση σε υδραυλικά :thumbup:

αν δεν ξερεις να τα συντηρεις μονος σου θα ειναι μπελας :buttrock: ...προτιμησε απλα φρενα και θα εισαι οκ ...μην ξεχασεις να παρεις φωτακια για να σε βλεπουν οι οδηγοι! :buttrock: ...μερικοι ειναι πολυ καγκουρες! :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...