Jump to content

Ποδήλατο!


Recommended Posts

μην ξεχασεις να παρεις φωτακια για να σε βλεπουν οι οδηγοι! :buttrock: ...μερικοι ειναι πολυ καγκουρες! :thumbup: :thumbup:

Σωστός :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επίσης μια καλή περίπτωση από GT είναι αυτό για να δεις και από άλλες εταιρίες

http://www.gatsoulis.gr/index.php?controll...;product_id=514

αλλά θα σου πρότεινα ξανά το ktm που μας έδειξες :thumbup:

και τα 2 αυτά ποδήλατα είναι με μεγάλες ρόδες .Για να καταλάβεις το πλεονέκτημα με τις μεγάλες ρόδες είναι ότι έχουν μεγαλύτερο βάδισμα και άρα πιο ξεκούραστα για αποστάσεις :thumbup: για τον ίδιο λόγο έχουν και μεγάλες ρόδες τα αγωνιστικά που είναι για την άσφαλτο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός :thumbup:

γενικά καλό είναι να βγεις αρκετές φορές με ποδηλατικές ομάδες για να μάθεις να κυκλοφορείς μέσα στην πόλη.

επίσης κάτι σημαντικό μην νομίζεις ότι στα ποδήλατα με τις μεγάλες ρόδες άμα βάλεις λίγο πιο άγρια λάστιχα θα μπορείς να πάρεις τα βουνά και τα λαγκάδια.ενώ σε ένα mountain μπορείς να βάλεις λάστιχα και για ασφαλτο :thumbup:

επίσης άμα σε ενδιαφέρουν τελικά τα δισκόφρενα ακόμα και μελλοντικά. Να ρωτήσεις άμα θα μπορείς να βάλεις υδραυλικά δισκόφρενα.αλλά να ξέρεις ότι για υδραυλικά μιλάμε για ένα κόστος 100-150 ευρό για απλά.Μηχανικά σου λέω ξανά δεν αξίζουν. Αν και όπως σου είπα για μέσα στην πόλη v-brakes.Άμα είναι να αλλάξεις κάτι είναι την μπροστά ανάρτηση μελλοντικά αντί για τα φρένα.Βέβαια αυτή είναι δική μου γνώμη

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω κλείσει και θα πάω αν το πάρω αύριο......http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2165

είναι mountain αλλά το θέλω και για εκδρομές.έτσι κατέληξα σε αυτό το ideal.το επόμενο με υδραυλικά έκανε 570 ένα gt και δεν είχα τόσα λεφτά μιας και το max που είχα θέσει ήταν 500.Βλέπεις ήθελα υδραυλικά γιατί τα δοκίμασα σε ένα ποδήλατο και έπαθα πλάκα .Μιλάμε για άλλη αίσθηση.Αν και μάλλον είναι υπερβολή ακόμα και για τις εκδρομές που το θέλω :thumbup:

Μπορεί να σκάσω με το όχημα αύριο στο aquazone meeting point και να κάνω γκαζιές απ'έξω :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω κλείσει και θα πάω αν το πάρω αύριο......http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2165

είναι mountain αλλά το θέλω και για εκδρομές.έτσι κατέληξα σε αυτό το ideal.το επόμενο με υδραυλικά έκανε 570 ένα gt και δεν είχα τόσα λεφτά μιας και το max που είχα θέσει ήταν 500.Βλέπεις ήθελα υδραυλικά γιατί τα δοκίμασα σε ένα ποδήλατο και έπαθα πλάκα .Μιλάμε για άλλη αίσθηση.Αν και μάλλον είναι υπερβολή ακόμα και για τις εκδρομές που το θέλω :thumbup:

Μπορεί να σκάσω με το όχημα αύριο στο aquazone meeting point και να κάνω γκαζιές απ'έξω :buttrock:

Άντε άντε!

Καλές βόλτες!

Σε λίγο καιρό θα πηγαίνουμε μαζί :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το πείρα σήμερα.....πάρα πολύ καλό ποδήλατο :thumbup: και όπως έγραψα πιο πάνω άλλη αίσθηση τα υδραυλικά αν και περιττά μέσα στην πόλη όπως αναμενόταν.λίγο βαρύ βέβαια αλλά για τα λεφτά του πολύ καλή λύση !!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αντε καλες βολτες! :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να αναρτήσω από ένα άλλο forum άμα δεν υπάρχει πρόβλημα κάποιες ποδηλατικές διαδρομές που γίνονται στην Αθήνα καθώς και κάποιους κανόνες ασφάλειας :thumbup: άμα υπάρχει πρόβλημα να σβηστεί :thumbup: \

http://www.podilates.gr/?q=node/13630

http://www.podilates.gr/?q=maps

Link to comment
Share on other sites

άμα ενδιαφέρεται κανένας θα μπορούσαμε να διοργανώσουμε καμιά βόλτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να ξέρεις οτι είναι ΠΟΛΥ !! σημαντικό να ταιριαζει το ποδήλατο στο σώμα σου

, ΠΡΟΣΕΞΕ το αυτό

κανε δοκιμαστική βόλτα

Link to comment
Share on other sites

έκανα δεν μπόρεσα να περιμένω :thumbup: sal αναφέρεσαι στο μέγεθος του ποδηλάτου?δλδ αμα είναι medium,large κλπ.Άμα θες να πεις αυτό είναι οκ το μέγεθος.έχω medium μιας και είμαι 1.70-1.75

Link to comment
Share on other sites

εκτός απο το μέγεθος - είναι πολύ σημαντικό-, αλλάζει και η γεωμετρία

κοίτα να σε βολεύει , δώσε προτεραιότητα σε αυτόν το παράγοντα σε σχέση με την ομορφιά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το οδήγησα πάντως του karrot το ποδηλατάκι :thumbup:

Επειδή πάνε πολλά χρόνια από τότε που ασχολούμουν με το άθλημα και την τεχνολογία του, αυτό μου φάνηκε σαν πύραυλος μπροστά σε αυτά που ήξερα εγώ! Ελαφρύ και άνετο... Το μόνο που με χάλασε είναι η μπροστινή ανάρτηση κι αυτό γιατί απλά δεν το έχω συνηθίσει.

Όταν βέβαια έμαθα και το κόστος... Χίλιες φορές πατίνι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

trooper και εγώ όταν το έψαξα για να πάρω το ποδήλατο συνειδητοποιήσα ότι είμαι πάρα πολύ πίσω στην τεχνολογία των ποδηλάτων είχα μείνει σε αυτήν από τότε που είμουν 10 χρονών και έπαθα πλάκα όσο για την τιμή πίστεψεμε το δικό μου ήταν από τα φτηνά :thumbup: άρα φαντάζεσαι για τι τιμές μιλάμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τρέλα είναι το ποδήλατο του Καροτ! :thumbup:

Αχ αυτά τα υδραυλικά :thumbup:

Αλλά δεν θα υποκύψω γιατι δεν μου χρειάζονται :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλές σούζες!

Δοκίμασα, αλλά η μπροστά ανάρτηση με δυσκόλεψε... Γι'αυτό και είπα πως δεν μου έκατσε καλά :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα, αλλά η μπροστά ανάρτηση με δυσκόλεψε... Γι'αυτό και είπα πως δεν μου έκατσε καλά :buttrock:

Κατσε να γυρισει ο Λουτσο να δεις πως το σηκωνει σουζα για πλακα.... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο....

αν και σου ειπα απο κοντα...

για απλη καθημερινη χρηση ειναι τελειο!!

για παραπανω δεν θα το εμπιστευομουν.....

και στο λεω επειδη εχω το ιδιο μοντελο αλλα πιο παλιας χρονολογιας,,,,,

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

άμα ενδιαφέρεται κανένας θα μπορούσαμε να διοργανώσουμε καμιά βόλτα :thumbup:

αμα θες μπορουμε να παμε μια κυριακη πρωι στο Ποικιλο για light βολτουλα .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μια βόλτα στο Wheelmania, είδα το megisto, το KTM και το Ιdeal ergomax.

To ΚΤΜ το είχε σε λευκό και δεν μου άρεσε, το megisto φάνηκε αρκετά καλό αλλά το ergomax ήταν όλα τα λεφτά!

Μπρος πίσω υδραυλικά φρένα και με βάρος το ποδηλάτου μόνο 13,5kg.

Έμαθα επίσης ότι για να βάλω υδραυλικά αργότερα στο ΚΤΜ είναι ολοκληρη μανουρα (άλλαγμα ζάντας, και όλα τα σύνεργα ...δλδ ένα κατοστάρικο στάνταρ.. )

Οπότε κατέληξα στο ergomax πιθανότατα αν και κοστίζει 100ευρο παραπάνω έχει πολλά παραπάνω + από ΚΤΜ...

ERGOMAX-Disc.jpg

http://www.tsirikosbikes.gr/ideal-ergomax-disc.html

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Κατσε να γυρισει ο Λουτσο να δεις πως το σηκωνει σουζα για πλακα.... :):rasp:

Δε θα μου το δωσει... :blink:

Αλλα εγω θα το τεσταρω!! Ετσι θα ξερει αν το ποδηλατο ειναι τελικα μεγαλων αντοχων!!! :D

Δοκίμασα, αλλά η μπροστά ανάρτηση με δυσκόλεψε... Γι'αυτό και είπα πως δεν μου έκατσε καλά :angry2:

Καλα... εσυ εβγαλες και τη σελα επειδη σε ενοχλουσε... οποτε η γνωμη σου δε μετραει... ουτε εισαι μέτρο συγκρισης!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κατέληξα στο ergomax πιθανότατα αν και κοστίζει 100ευρο παραπάνω έχει πολλά παραπάνω + από ΚΤΜ...

Αντε και καλορίζικο.

Πόσο σου βγήκε συνολικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...